روزنامه

جستار در شبکه‌های اجتماعی پاسخ‌های درخوری را پیش روی ما می‌گذارد که جوهر آن یک جمله بیشتر نیست:"آیا مسئولین ایرانی مثل مسئولین ژاپنی عمل می‌کنند که ما (مردم) بتوانیم مثل ژاپنی‌ها رفتار کنیم؟"

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

آقای روحانی! اول خودتان ژاپنی شوید!

روزنامه آفتاب یزد در یادداشتی با عنوان «اول خودتان ژاپنی شوید» نوشت: «حسن روحانی، رئیس جمهور در جریان سفر به استان خراسان شمالی گفت:"ژاپنی‌ها بعد از جنگ جهانی دوم گفتند باید روزی ۸ ساعت با پول و ۵ ساعت مجانی کار کنیم."...این سخن رئیس جمهوری بسیاری را تا مرز عصبانیت برد چرا که معتقد بودند رئیس دولت قیاس مع الفارق کرده است. هرچقدر هم که مشاورآشنای رئیس، از باب ماستمالی وماله کشی وارد داستان شد مثل همیشه شرایط را بهتر که نکرد وخیم‌اش هم نمود».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «اما براستی چرا مقایسه ایران و ژاپن بسیاری را برآشفته می‌کند؟ جستار در شبکه‌های اجتماعی پاسخ‌های درخوری را پیش روی ما می‌گذارد که جوهر آن یک جمله بیشتر نیست:"آیا مسئولین ایرانی مثل مسئولین ژاپنی عمل می‌کنند که ما (مردم) بتوانیم مثل ژاپنی‌ها رفتار کنیم؟"حرف پر بیراهی نیست».

آفتاب یزد در ادامه نوشت: «تصور کنید یک مسئول ژاپنی با تصمیم خود باعث شود ارزش پول ملی این کشور قدری دچار لغزش شود که قطعاً با یک عذرخواهی ژاپنی و خم شدن مقابل دوربین و مردم ماجرا ختم به خیر نخواهد شد. ضمناً آنجا اینگونه نیست طرف استعفا دهد ارتقای رتبه پیدا کند. همین چند ماه پیش شهر را سیل برده بود و استاندار در سرزمین فرنگ پاستا بر بدن می‌زد که عزل شد. خب بعد از عزل چه شد؟ هیچ! معاون شهردار تهران شد! به همین زیبایی! یعنی قطعاً اکنون شرایط بهتری دارد و حقوق بالاتری نیز به جیب مبارک خود می‌زند. یا فی المثل یکی از بانیان اصلی تلاطم‌های ارزی از سمت خود کنار رفت اما الان کجاست؟ اینم در حال حاضردر یک دفتر شیک و با کلاس در پاستور در حال مشاوره اقتصادی به رئیس جمهور است!...به‌راستی خودتان چقدر ژاپنی بودید که ما باشیم؟ مدیری که ساعت ۹ صبح از منزل ویلایی خود بیرون می‌زند و تا برسد محل کار، زمان نهار است و بعد هم هنگام استخر و ماساژ چرا توقع دارد مردم علاوه بر ۸ ساعت کار ۵ ساعت هم مجانی عرق بریزند؟!».

فعالین اصلاح طلب بارها از کم‌تحرکی روحانی ابراز گلایه کرده‌اند. چندی پیش «عبدالله ناصری» مشاور رئیس دولت اصلاحات گفته بود: «روحانی در مقایسه با همه رؤسای جمهور پیشین، برای دولت وقت نمی‌گذارد. می‌گویند او از ساعت ۹: ۳۰ صبح تا ۱۹ سر کار است...ناطق‌نوری در همین زمینه به روحانی اعتراض کرده و گفته: من که الان فقط یک حوزه علمیه در لواسان دارم از ساعت ۶:۳۰ صبح آنجا حاضر می‌شوم و شما باید کمی زودتر بروید و به سخن وزرای‌تان گوش کنید».

با قصاص نجفی، نه آن مرحومه زنده و نه خونی پاک می‌شود!

روزنامه اعتماد- به مدیرمسئولی «الیاس حضرتی» نماینده لیست امید در مجلس- در یادداشتی با عنوان «مردم پیش از دادگاه حکم صادر می‌کنند» نوشت: «پرداخت نامناسب به پرونده دکتر نجفی در همان روزهای ابتدایی توسط صداوسیما تب‌وتاب این داستان را در میان مردم بسیار زیاد کرد. دامن زدن بیش از اندازه رسانه‌ها و مطبوعات هم به این مساله زمینه را برای تسویه‌حساب‌های سیاسی افراد آماده کرد، برخی هم این ماجرا را محلی برای تخلیه هیجانات خود دیدند و از این پرونده در ابتدای راه سوءبرداشت کردند. واقعیت این است که قتلی رخ داده است، آن هم قتلی در قاموس زندگی زناشویی».

اعتماد در ادامه نوشت: «نباید از وضعیت فعلی جامعه هم مغفول ماند. تورم بالای ۳۵ درصد و کاهش قدرت خرید مردم و حتی طبیعت و گرمای شدید این روزها می‌توانند دست به دست دهند و باعث بروز هیجانات و واکنش‌های عصبی مردم شوند و این پیشداوری‌ها چندان خوشایند نیست، زیرا با نگاه یک‌جانبه تمام زحمات و خدمات یک انسان را نادیده می‌گیرد. باید تاکید کرد الفاظی که دادگاه به کار می‌برد، بسیار محترمانه‌تر از الفاظی است که خارج از دادگاه و در فضای مجازی دست به دست می‌شود ...وظیفه ما دعوت دیگران به صلح و سازش است و با قصاص نه آن مرحومه زنده و نه خونی پاک می‌شود».

این روزنامه اصلاح طلب که مدیرمسئولش رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز هست، با توهین به مردم، آن‌ها را افرادی عقده‌ای نامیده که ناراحتی خود از تورم و گرمای هوا را سرِ نجفی خالی می‌کنند!

اصلاح طلبان به رفتار قبیله‌ای مشهور هستند. چندی پیش «فائزه هاشمی» با افشاگری از رفتار اصلاح طلبان گفته بود: «در نهادهای در اختیار اصلاح طلبان تقریباً منافع قومی و قبیله‌ای و باندی و حزبی و جناحی و خانوادگی به منافع ملی و حقوق مردم می‌چربد».

«محمد علی نجفی» شهردار اسبق اصلاح طلب تهران، با سلاح غیرمجاز همسر دوم خود را به قتل رسانده است. این اقدام جنایتکارانه، افکار عمومی را نیز جریحه دار کرده است.

اصلاح طلبان در هفته‌های اخیر با بی اخلاقی، اتهامات مختلفی را به مقتول وارد کردند. نکته قابل توجه اینجاست که اعتراف نجفی در جلسه دوم دادگاه مبنی بر اینکه «مقتول نه مهدورالدم بوده و نه پرستو» توسط رسانه‌های اصلاح طلب سانسور شد.

طیف اصلاح طلب به طرق مختلف در پی تطهیر قاتل و اتهام زنی به مقتول و توهین به مردم ایران است.

لازم به ذکر است که در روزهای گذشته رسانه‌های خبری گزارش قابل تأملی را منتشر کردند. براساس این گزارش، هم حزبی‌های محمدعلی نجفی و بزرگان اصلاحات با محوریت «محمد خاتمی» به صورت تشکیلاتی و با استفاده ازپتانسیل مهره‌های استانی اصلاح طلب دور جدیدی از فعالیت‌ها را جهت اخذ رضایت از خانواده مرحومه میترا استاد آغاز کرده‌اند.

براساس این خبر، اصلاح طلبان در پی آن هستند تا با پایمال کردن خون مقتول و سرپوش گذاشتن بر جنایت نجفی شهردار اسبق تهران با واگذاری یک واحد آپارتمان به ارزش تقریبی ۸ میلیارد تومان به اولیا دم (به فرزند میترا استاد) از آنها اخذ رضایت نموده و پرونده این جنایت را مختومه کنند.

ارگان دولت: سریال گاندو و دولت ترامپ، دو لبه یک قیچی هستند!

روزنامه ایران در یادداشتی با عنوان «محور گاندو- پمپئو علیه دیپلماسی کم هزینه ظریف» به قلم «مهدی ذاکریان» نوشت: «وزیر امور خارجه ایران از ابتدای آغاز مسئولیت خود سعی کرد بر پایه مبانی علمی، حرفه‌ای و تخصصی دانش روابط بین‌الملل عمل کند. بهره‌گیری صحیح از نظریات روابط بین‌الملل، فهم درست از مکاتب روابط بین‌الملل و همچنین مفهوم سازی صحیح از مصادیق مناسبات جهانی و ارائه آنها به جامعه بین‌المللی یکی از کارهای خاصی بود که آقای ظریف در طول شش سال گذشته از خود نشان داد و این فعالیت حرفه‌ای و دیپلماتیک سبب‌ساز آن شد ایران در نظام بین‌الملل به عنوان یک کشور مقبول و اثرگذار شناخته شود».

ارگان دولت در ادامه نوشت: «تیم دیپلماسی ایران به رهبری ظریف با اقدامات مخرب دو جبهه مخالف داخلی و خارجی روبه‌رو شد. گروهی در داخل با پیگیری برخی از برنامه‌ها سعی کردند در راستای پیشرفت کشور و نظام موانعی ایجاد کنند که مصداق عملی آن تهیه سریالی به نام "گاندو" بود که رسانه ملی پخش کرد...جبهه دومی که در خارج از کشور از دو روز پیش در کنار اقدامات تخریبی جریان‌های داخلی کشور فعال شده است، جبهه پمپئو است...محور گاندو- پمپئو تلاش می‌کند، این دیپلماسی کم هزینه را تخریب کند و کشور را به پیگیری یک سیاست پرهزینه برای ملت و نظام جمهوری اسلامی وادار کند.  به عبارت دیگر پیوند سعودی- اسرائیل- امریکا و مخالفان داخلی نظام جمهوری اسلامی به پیگیری این سیاست پرهزینه برای ایران مستحکم‌تر از گذشته به کار خود ادامه می‌دهد».

برخی دولتمردان و فعالین اصلاح طلب در طول مذاکرات هسته‌ای و سپس بعد از امضای برجام، به انتقادات فنی و کارشناسی صاحبنظران با تندی پاسخ داده و با امتناع از پاسخ کارشناسی، منتقدان را به جهنم حواله داده و به آنها برچسبِ همصدایی با آمریکا و اسرائیل می‌زدند.

دولتمردان در موضوع FATF نیز هیچگاه پاسخ فنی و کارشناسی ارائه نداده و بدون هیچ مستندی، منتقدان را به پولشویی و همصدایی با ترامپ و نتانیاهو متهم کردند.

نکته قابل توجه اینجاست که مقامات رژیم صهیونیستی بارها از برجام حمایت کرده و دولت ترامپ نیز از نپیوستن ایران به FATF عصبانی شد.

حال ارگان دولت، سریال ایرانی پرمخاطب و محبوب گاندو را با وزیر خارجه دولت ترامپ در یک کفه ترازو قرار داده و مدعی شده است که این دو، یک هدف مشترک را دنبال می‌کنند.

آقای روحانی در سال ۹۲ گفته بود که «پناه می‌برم به خدا از بستن دهان منتقدان» اما متاسفانه دولت روحانی به هیچ عنوان با منتقدان برخورد شایسته‌ای نداشته است.

برخلاف ادعای ارگان دولت، دیپلماسی آقای ظریف، برای کشور بسیار پرهزینه بوده است. یک مثال روشن این است که علیرغم وعده‌های فراوان در برجام، هم در صنعت هسته‌ای بتن ریخته شد و هم سفره مردم کوچک شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • نام IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  یه ایکس باکس برای بچه بخرید تا نرم بشه . در مورد جناب روحانی نیز ایشان مدیر و ناظر بر کارکرد شهروندان میباشند و وظایف ایشان و امثال جناب دکتر نجفی از وظایف هزاران کارگر و کارمند نیز دشوارتر میباشد و همگی حق حیات بر گردن ما دارند .
  • IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
   42 70
   تاریخ ایران روحانی را بابت ننگ برجام و تلاش برای تحمیل قرارداد استعماری fatf یادخواهد کرد
  • IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
   30 70
   نه پسر و نه خانواده اون مرحومه مثل شماها خون ناموسشون را با یک ایکس باکس معامله نمی کنند قانون باید اجرا شود و نجفی قاتل اعدام شود تا درس عبرتی هم برای دیگر افسادطلبان هفتیرکش شود
  • IR ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
   31 59
   با خواندن این خزعبلات تراوش شده از ذهن مغشوش و مرعوب اصلاح طلبان تهوع آور بهترین پاسخ را سکوت می دانیم!
  • IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
   28 63
   کسیکه به اسم نام نظر گذاشتی . خیلی بیشرفی خیلییییییییییییییییی
  • IR ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
   8 57
   چرا خبر اتش سوزی عمدی ژاپن با دهها نفر تلفات انسانی را ننوشتید
  • IR ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
   12 61
   زور نزن قاتل باید اعدام بشه
  • BE ۰۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
   2 50
   زور نزن کار میدی دست خودت
  • ناشناس IR ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
   65 10
   شمایی که نوشتی خانواده مقتول ناموسشون رو با ایکس باکس ... برادرش هنوز سر کاری هست که از قِبَلِ دادن خواهرش به پیرمردی هم سن باباش بدست آورده !!فعلا برادره از شهرداری برای اعتراض به قتل خواهرش بیاد بیرون تا بعد...
  • IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
   9 60
   یعنی تو با یک ایکس باسی از والده میگذری ؟ بیخود اصلاحاتی نمیشید پ
 • مهربان IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  45 59
  دولت روحانی و دولت ترامپ، دو لبه یک قیچی هستند!
 • IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  36 59
  نجفی باید هرچه زودتر اعدام بشه و این حکم قرآنه . از دیدگاه شیخ بنفش همیشه مرغ همسایه غازه و از خودش هم چیزی برای بروز نداره
 • IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  7 59
  اصلاح طلبان که هر کدوم به نحوی به مردم توهین میکنن، نمونه ش نوبخت سر یارانه، زیر پله ایی های دیروز پیرمردهای ثروتمند امروز
 • IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  24 64
  با قصاص نجفی، نه آن مرحومه زنده و نه خونی پاک می‌شود! اما درس عبرتی می شود برای سیاسیونی که باور کرده اند مصونیت قضایی دارند.
 • IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  12 57
  اتفاقأ این دولت بنفش ودولت ترامپ لبه دوقیچی هستند که هردو رسانه ملی جمهوری اسلامی را تحریم کرده اند. دولتی ادعا داشت قلم هارا نشکنیم. ومانع آزادی بیان نشویم.آن حرف ها فقط برای فریب افکار عمومی بود.
 • IR ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  19 66
  زمان و مکان اعدام نجفی جنایتکار را زودتر اطلاع رسانی عمومی بکنید . مردم بی صبرانه منتظر اعدام این جنایتکار هستند .
 • IR ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
  59 2
  دنباله مطلب قبل امام فرمود قوه قضائیه خانه دوم ماست برای ما شده سوهان روح روان واعصاب به جای اینکه مشکلات حل شود دهها مشکل به مشکلات مان اضافه میشود شده
 • IR ۰۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
  3 66
  چی شد طایفه فاسد موسوم به اصلاح طلب؟آمریکا که کدخدای شما بود و او را کدخدا نام می بردید. و قبله گاهتون هم که غرب است. و با تفکر انقلابی هم که در تضادید. حالا سریال گاندو که افشاگر پشت پرده شما بوده و دیپلماسی ذلیلانه شما را در مقابل غرب و اربابتان آمریکا افشا کرده با ترامپ دو لبه یه قیچی هستن؟یه راه بیشتر براتون باقی نمانده و اونهم خودکشیه.اگه مردید خودتونو بکشید.
 • واقعیت DE ۰۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
  71 3
  بردار عزیز شما غذا شورش کردی وقتی که در قانون و شرعت اسلام اولا بنا بر عف و ثانیا حق شرعی و قانونی که با پرداخت دیه حکم قصاص صادر نشود شما دوست داری یکی دیگه بخاطر حزب بازی کشته بشه اگه دیه گرفت خوب رضایت میده به نفعش هست حالا شما میگید فقط باید قصاص بشه تا خونش پایمال نشه نکنه شما ولی دم میترا حجار هستید!!! راست بگید نسبت با میترا حجار چی؟
  • IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
   3 70
   خدا خودش می گوید ولکم فی القصاص حیوه یا اولی الالباب. اگر نجفی قصاص نشود و خون آن بیچاره هدر برود همان منطق آن دختر پورشه سوار در تمام کشور حاکم خواهد شد که "کشتیم که کشتیم. پول داریم پولش را می دهیم".
 • منتظر شهادت IR ۰۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
  6 71
  مردم خوب و مهربان به خاطر گناه کبیره نجفی به هم توهین نکنید . نجفی در بدترین موقع قتل کرده .چون آقای رییسی نه جناه گراست نه خدای ناکرده بی تقوا . انشاالله که حق به حق دار برسه .
 • IR ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
  7 58
  ثروت نجفی چقدر آست و از کجا اورداه است مگر به کارمند چقدر حقوق میدهند
  • IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
   4 60
   همه از طریق رانت و با واسطه هاشمی رفسنجانی بصورت ناحق و از بیت المال بوده است.
 • IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
  8 60
  دین مبین اساام قصاص را برای زنده شدن مقتول قرار نداده است بلکه قصاص را برا ی کنده شدن شر افراد شرور و قاتل از سر جامعه مسلمین قرار داده است
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
  8 52
  اگر آن مرحومه همسر یک اصولگرا هم بود همین حرف را می زدید ؟؟؟
  • IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
   7 53
   فساد و.... اصولگرا و اصلاح طلب نداره
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
  3 66
  و فی القصاص حیاه یا اولوالباب در قصاص حیات و زندگی هست ای صاحبان خرد ( قران کریم )
 • IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
  5 56
  با قصاص نکردن نجفی راه کشتن زن توسط شوهر باز خواهد شد
 • IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
  2 57
  متاسفانه دولت آقای روحانی با منتقدان برخورد مناسبی ندارد
 • IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
  7 53
  مرگ بر آمریکا
 • IR ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  1 54
  نجفی جنایتکار حاصل دست اکبر رفسنجانی است که او را از امریکا که در انجا وی به عیاشی مشغول بود پایش را به کشور کشاند .
 • IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  2 54
  زمان و مکان ( اعدام ) نجفی جنایتکار را زودتر اعلام کنید .
 • IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  1 42
  خدا لعنت بکند رفسنجانی رو که نجفی قاتل را به مدیریت کشور تحمیل کرد
 • میم DE ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  0 35
  متاسفم برای جناب نجفی چه سرنوشت غم انگیزی داشت.خود کرده را تدبیر نیست.