اخبار ویژه روزنامه ها

مسئول حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در جهاد کشاورزی استان البرز، پیشنهاد کرد فصل دوم سریال «گاندو» با محوریت داستان غذای دستکاری‌شده ژنتیک در ایران ساخته شود.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

***********

کیهان

دولت رکورد 10 ساله افزایش اجاره بها را هم شکست

یک روزنامه اصلاح‌طلب تصریح کرد دولت روحانی رکورد افزایش اجاره بها را هم شکسته است.

دنیای اقتصاد نوشت: رکورد 9 ساله بیشترین رشد سالانه اجاره‌بها در پایتخت شکسته شد. در سال 97 میزان رشد میانگین اجاره بهای سالانه هر متر مربع آپارتمان مسکونی در تهران 27 درصد بوده است که این میزان رشد از سال 88 تاکنون بی‌سابقه بوده است. مرور آمار تغییرات اجاره بها در سال‌های گذشته نشان می‌دهد طی چهار سال قبل از سال 97 دامنه نوسان اجاره‌بها بسیار محدود بوده و در نتیجه آرامش بر بازار اجاره حاکم بوده است.

این در حالی است که در سال 97 تلاطم قیمتی موجب شد یک سال استثنایی در بازار مسکن رقم بخورد. گزارش رسمی مرکز آمار ایران از وضعیت اجاره بها در شهر تهران به عنوان آخرین آمار رسمی درباره نبض بازار اجاره مسکن، حاوی اطلاعاتی است که وضعیت بازار اجاره سال گذشته را توضیح داده و در عین حال نشان می‌دهد بازار اجاره در سال 98 با چه ارقامی کار خود را آغاز کرد.

این گزارش حاکی از آن است که میانگین اجاره بهای یک متر مربع آپارتمان مسکونی در پایتخت طی یکساله 97 به 32 هزار و 500 تومان رسید. این رقم یعنی برای اجاره هر متر مربع آپارتمان بدون پرداخت ودیعه و تبدیل بخشی از اجاره به مبلغ رهن، باید به طور میانگین 32 هزار و 500 تومان پرداخت شود.

این رقم میانگین در مقایسه با متوسط اجاره بهای هر متر مربع آپارتمان مسکونی در سال 96 رشد قابل توجه 27 درصدی داشته است. این میزان بالاترین رشد یکساله اجاره بها در تهران از سال 88 به بعد است و به این ترتیب رکورد 9 ساله رشد اجاره بها در سال 97 شکسته شد.

تقلب واقعی را خود شما مرتکب شدید آقای خاتمی

روزنامه جوان درباره دعاوی دروغ محمدرضا خاتمی که منجر به محکومیت او شد، تصریح کرد براساس اسناد متعدد، فعالان فتنه سبز، قبل از انتخابات و شمارش آراء، دنبال القای تقلب و ایجاد آشوب بودند.

این روزنامه خطاب به محمدرضا خاتمی نوشت: در انتخابات ۱۳۸۸ تقلب نشد بلکه «طرح تقلب» از هفت، هشت ماه قبل انتخابات کلید زده شد و سؤال این است که شما اگر هشت ماه قبل از انتخابات اسنادی در دست داشتید و بر آن اساس تقلب را طرح کردید چرا به مردم ارائه نمی‌نمایید؟ مگر می‌شود شما در دی ماه ۱۳۸۷ تقلب را طرح کنید، اما دنبال اثبات آن در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها و آمارهای بعد از انتخابات بگردید؟ شما باید اسناد تقلب را هشت ماه قبل از انتخابات داشته باشید، وگرنه تردیدی باقی نمی‌ماند که توطئه‌ای علیه نظام را طراحی کرده بودید.

شما در جلسه ۱۷/ ۴/ ۱۳۸۷ شاخه سیاسی حزب مشارکت حضور داشتید و دیالوگ‌های آن جلسه ضمیمه کیفرخواست عمومی دوستان شما در شهریور ۱۳۸۸ است آیا آن دیالوگ‌ها به خاطر این است که قرار است مثلاً سردار جعفری دوازده ماه بعد از آن جلسه، انتخابات را تحلیل کند؟ به دلایلی که در ادامه خواهد آمد شما باید اسناد اینکه برای اولین بار بعد از انقلاب اسلامی از هشت ماه قبل از انتخابات تقلب را به‌صورت گسترده و علنی طرح کردید، ارائه کنید؟

علاوه‌بر جلسه ۱۷/ ۴/ ۸۷ که با موضوع «بررسی راه‌های به دست گرفتن قدرت» برگزار شد شما شعار «اگر تقلب نشه موسوی برنده می‌شه» را به تجمعات شبانه تزریق کردید و «اگر تقلب بشه، ایران قیامت میشه» را چاشنی آن کردید. انصافاً این شعار با استناد به آنچه در دفاعیات شما آمده، طراحی شد؟

جوان با اشاره به تشکیل کمیته‌های جعلی موسوم به صیانت از آراء و اظهارات برخی افراطیون مدعی اصلاحات در این‌باره می‌نویسد: از شما توقع هست اسناد چرایی این سخنان را ارائه دهید نه اینکه ابتدا از غیب طرح تقلب کنید و بعداً که افتضاح رونمایی شد دنبال اسناد آن بگردید.

سازمان مجاهدین انقلاب در بیانیه ۲۱/۱/ ۸۸ خود (دو ماه قبل از انتخابات) می‌نویسد: «سلامت انتخابات به شدت به مخاطره افتاده است، به‌طوری که دیگر تقریباً اعتمادی به آمارهای انتخابات از جمعیت واجد حق رأی گرفته تا آرای شرکت‌کنندگان و آرای کاندیداها وجود ندارد.» وقتی گفته می‌شود که جریان چپ «تقوای جمعی» ندارد یعنی اینکه سؤال نمی‌کنید که بر چه اساس به آمارهای انتخاباتی اعتماد وجود ندارد؟

آیا درخواست موسوی از مردم برای جشن پیروزی در شامگاه میلاد حضرت زهرا براساس شمارش آرا یا اسنادی که شما به دادگاه ارائه کردید، انجام شده است؟

موسوی در شامگاه ۲۲ خرداد اعلام پیروزی و اعلام موعد جشن را براساس همین اسناد تقلب شما اعلام کردند؟ رأی کدام صندوق شمارش شده بود؟ تقوای جمعی جریان شما یک بار از وی پرسید شما چطور «برنده قطعی انتخابات با فاصله بسیار» شدید؟ آیا این اعلام براساس طراحی هشت ماه پیش نبود؟

 آیا شما نمی‌دانید موسوی ۲۱/ ۳/ ۸۸ به هفته‌نامه تایمز می‌گوید اگر شکست بخورم دست‌بردار نیستم و تغییرات دیگر مدنظر داریم و عقبگرد نخواهیم کرد و به جوانان حاضر در خیابان‌ها نیز پیام داده‌ام؟ آیا این به خاطر تقلبی است که شما بعد از انتخابات متوجه آن شده‌اید یا طراحی پیشینی که باید مراحل خود را به ترتیب انجام می‌داد و آخرین مرحله آن درخواست رفراندوم توسط سیدمحمد خاتمی بود؟

شما اگر نگاه اعتقادی به راه امام ندارید- که تردید ندارم ندارید- لااقل به سبب انتساب‌های ژنتیک از ایشان نان خورده‌اید. لطفاً بفرمایید شعارها علیه آرمان‌های امام در خیابان‌های تهران نظیر مرگ بر اصل ولایت فقیه، مرگ بر جمهوری اسلامی و نه غزه نه لبنان به خاطر تقلب در انتخابات بود؟ و چرا وقتی رهبری شما را جدا کرده و گفتند «بگویید این‌ها با ما نیستند ما حرف دیگری داریم» حاضر نشدید چنین کنید؟ حال چطور می‌توانید سوءظن حاکمیت به خود را با هل دادن نهادهای قانونی نظام ذیل جناح مقابل توجیه‌نمایید؟

به فرض اینکه هیچ حجت و سندی از شماها مبنی بر طراحی تقلب از هشت ماه قبل از انتخابات وجود نداشت و صرفاً از ۲۳ خرداد به میدان تقلب آمده بودید، می‌شد نگاه شما را سوءظن دانست که حاکمیت موظف بود برطرف نماید. اما شما متهم به «طراحی تقلب» هستید و گوشه‌ای از آن را تقدیم کردم. همان طرحی که ابطحی رمز آوردن مردم به خیابان‌ها بعد از ۲۳ خرداد دانست.

جلالی‌زاده: حمایت از روحانی بزرگ‌ترین اشتباه اصلاح‌طلبان بود

عضو حزب منحله مشارکت می‌گوید حمایت از روحانی بعد از احمدی‌نژاد، بزرگ‌ترین اشتباه اصلاح‌طلبان بود.

جلال جلالی‌زاده در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد در پاسخ  این سوال که مهم‌ترین خطای استراتژیک و راهبردی اصلاح‌طلبان را در این مدت چه می‌دانید؟ «گفت: مهم‌ترین خطای استراتژیک اصلاح‌طلبان، معرفی کاندیداها و نیروهایی است که یا اصلاح‌طلب نبودند، یا اصلاح‌طلب فرصت‌طلب بودند؛ یا اینکه اصلاح‌طلبانی هستند که کسی شناختی نسبت به آنها ندارد.

این افراد از نظر تجربه، سواد و معلومات در حد یک نیروی شناخته شده اصلاح‌طلب نیستند. معرفی و حمایت این افراد به نام اصلاح‌طلب که هیچ وابستگی به اصلاح‌طلبان ندارند موجب شده که مردم اعتمادشان نسبت به اصلاح‌طلبان کمتر شود.

وی با اشاره به ریزش رای اصلاح‌طلبان افزود: بزرگ‌ترین اشتباه اصلاح‌طلبان این بود که بعد از احمدی‌نژاد با همه توان تلاش کردند که از آقای روحانی حمایت کنند. اصلاح‌طلبان با حمایت از آقای روحانی و ناتوانی او در برآورده کردن مطالبات بدنه جریان اصلاحات و خود اصلاح‌طلبان موجب شدند بیشتر از چشم مردم بیفتند.

هرچه نارضایتی و ضعف در این دولت ایجاد می‌شود به حساب اصلاح‌طلبان نوشته می‌شود. بنابراین ورود به قدرت با هر شرایطی کار عاقلانه‌ای نیست، زمانی باید یک حزب، گروه یا جناح وارد رقابت‌های انتخاباتی شود که منافع خودش را تامین شده ببیند. عملکرد ضعیف آقای روحانی، نفوذ آقای خاتمی را هم خدشه‌دار کرد.

وی در پاسخ این سوال که «یعنی عکس بسیاری از افراد که معتقدند اصلاح‌طلبان سال 92 برای حمایت از روحانی اشتباه نکرده‌اند، فکر می‌کنید این نحوه حمایت اشتباه بوده است؟» گفت: من خودم یکی از افراد ستاد روحانی بودم و از او حمایت کردم، اما معتقدم اگر اصلاح‌طلبان آن زمان حمایت نمی‌کردند قطعا جریان اصلاحات ضربه نمی‌خورد و آقای خاتمی هم هزینه نمی‌شد.

به عقیده من متاسفانه آن نفوذ اجتماعی و سیاسی آقای خاتمی که همیشه مورد احترام مردم بود، مورد خدشه قرار گرفته و این آثار منفی را درپی داشت.

از ادعای مهدورالدّمی مقتول تا دنده‌عقب روزنامه شرق

روزنامه شرق تصریح کرد ادعای نجفی درباره مهدورالدّمی میترا استاد ‌دلیل بر تبرئه او از قتل و قصاص نمی‌شود.

این روزنامه که خبرنگارش جزو اولین توجیه‌کنندگان جنایت انجام گرفته بود و مدعی شد مقتول مهدورالدّم بوده، می‌نویسد: از زمان قتل میترا استاد بارها واژه مهدورالدم درباره مقتول به عناوین مختلفی مانند گرایش دینی مقتول یا تهدید به برقراری رابطه با افرادی خارج از ازدواج مطرح شده است.

حال این پرسش مطرح است که آیا باور نجفی در مهدورالدّم بودن میترا استاد حجتی بر دادگاه است تا قصاص را از نجفی بردارد یا باید شواهد و مدارک مطابق قانون بررسی شوند تا این موضوع رد یا اثبات شود. آنچه مسلم است، این است که مهدورالدم بودن در پرونده‌های بسیاری دلیل قتل عنوان می‌شود و قاتل مدعی است که بر اثر شواهد و مدارکی به این باور رسیده است که مقتول مهدورالدّم بوده و باید مانع ادامه حیات او می‌شده است.

بنا بر اعلام نماینده دادستان «متهم در آخر دست‌نوشته خود چنین گفته است که این مسائل او را به این نتیجه رساند که مقتوله مهدورالدّم است و برای همین کار را یکسره کرده‌ام و از همه ملت ایران عذرخواهی می‌کنم». آیا این جملات مصداق مهدورالدم‌شدن مقتول است؟

یکی از فواید اثبات مهدورالدم‌بودن مقتول این است که قاتل به قصاص و پرداخت دیه محکوم نخواهد شد؛ ازاین‌رو بسیاری از افراد بعد از ارتکاب قتل تصمیم می‌گیرند دلیل قتل را مهدورالدم‌بودن مقتول عنوان کنند.

شرق در ادامه می‌نویسد: اثبات اعتقاد به مهدورالدّم بودن به سادگی بیان آن نیست و صرف ادعا قاضی را مجاب نخواهد کرد تا حکم به سقوط قصاص قاتل دهد؛ ازاین‌رو کم نیستند افرادی که چه با ادعای دفاع مشروع یا ادعای تشخیص مهدورالدّم بودن مقتول مرتکب قتل شده‌اند و در همه مراحل تحقیق و بازپرسی بر ادعای خود پافشاری کرده‌اند؛ اما در دادگاه ادعای آنها رد و آنها به قصاص محکوم شده‌اند.

برای مثال دفاع مشروع جز با تحقق شرایط قانونی آن پذیرفتنی نیست یا صرف یک شک و تردید درباره وجود رابطه همسر با یک فرد دیگر نیز دلیلی بر مهدورالدم بودن نبوده و نیست؛ بنابراین چنین ادعایی اگر اثبات نشود، مجازات قصاص را به دنبال خواهد داشت.

گاردین: امید دولت ایران به اروپا از روی سادگی بود

روزنامه گاردین با انتقاد از سیاست‌های خصمانه دولت انگلیس تصریح کرد: شاید دولت ایران از روی سادگی تصور می‌کرد طرف‌های اروپایی با برجام، از اقتصاد ایران در مقابل آمریکا حمایت می‌کنند.

این روزنامه در تحلیلی نوشت: لندن بیش از آنکه در برابر هوا و هوس و خواسته‌های فردی خودشیفته مانند ترامپ تسلیم شود به مردم ایران بدهکار است.

خلیج ‌فارس نه برای نخستین بار و قطعا نه برای آخرین بار در وضعی بسیار خطرناک قرار دارد؛ وضعی که به جعبه‌ باروت حقیقی شباهت دارد. علت اصلی بالا گرفتن تنش‌ها، توقیف نفتکشی است که به ادعای نیروی دریایی ارتش انگلیس، نفت خام ایران را در نقض تحریم‌های اتحادیه اروپایی به سوریه حمل می‌کرد.

نامزد ریاست حزب حاکم محافظه‌کار در انگلیس و وزیر امور خارجه‌ این کشور، جرمی هانت، به جای اقدام برای کاستن از تنش، خیلی زود به رجزخوانی متوسل شده و نظامی‌گری انگلیس را در آب‌های آزاد به رخ می‌کشد.

برای برخی ایرانی‌ها، این وضع یادآور خاطرات تلخی است که از تحریم نفتی مشهور انگلیس در ابتدای دهه‌ ۱۹۵۰ میلادی به یاد دارند، همان رویدادهایی که به سرنگون شدن محمد مصدق ختم شد. همان نخست‌وزیری که شرکت نفت ایران- انگلیس را که امروز بی‌پی شناخته می‌شود ملی اعلام کرد.

بحران زمانی به‌وجود آمد که دونالد ترامپ، نابودی توافق هسته‌ای را در کانون توجه و دستور کار سیاست خارجی خود قرار داد.

ترامپ تقریبا از همان روز نخست ریاست جمهوری بنای این را گذاشت که علت و استدلال ایران را برای پیوستن و امضا کردن برجام به کلی تباه کرده و از بین ببرد. حتی زمانی که آمریکا هنوز عضوی از برجام بود، ترامپ تحریم‌های متفاوتی ضد ایران تحمیل می‌کرد. پس از ترک توافق در ماه مه سال ۲۰۱۸، راهبرد «فشار حداکثری» از سوی دولت ترامپ، که نام دیگر آن جنگ اقتصادی است؛ بی‌رحمانه تحمیل شده است.

از سال ۲۰۱۷، دولت ایران، سیاست صبر را در پیش گرفته و به مفاد برجام پایبند مانده است. این در حالی است که واشنگتن، هر کشوری را که به خود جرأت داده و به خرید نفت، ادامه داده نیز زیر فشار قرار داده است.

شاید ایران، از روی سادگی، باور داشت که طرف‌های اروپایی برجام می‌توانند از ایران در برابر فشار آمریکا دفاع کنند اما تاکنون، برخلاف تلاش‌های فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی، قدرت‌های اروپایی ثابت کرده‌اند که هیچ فایده یا کارآمدی برای ایران ندارند.

در نتیجه، ایران بیش از یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، در عین حالی که بر اساس پاراگراف ۳۶ برجام، به توافق هسته‌ای پایبند مانده، برخی تعهدات مشخص خود را کنار گذاشته است. (بر اساس پاراگراف ۳۶ برجام ایران می‌تواند پس از پیمودن همه‌ راه‌های موجود، در پاسخ به بدعهدی طرف‌های مقابل، برخی تعهداتش را زیر پا بگذارد.)

دولت انگلیس به جای پیروی از دولت ترامپ باید به برجام باز گردد.

فیگارو: ایران باید بمب اتمی می‌ساخت و سپس با آمریکا مذاکره می‌کرد

یک روزنامه فرانسوی با اشاره به خروج آمریکا از برجام و بدعهدی‌های صورت گرفته می‌گوید شاید بهتر است ایران به بمب اتمی دست پیدا کند و سپس پای میز مذاکره بنشیند.

فیگارو نوشت: از هنگامی که آمریکا در ماه مه سال 2018 میلادی از توافق هسته‌ای کنار کشید تا به حال فرانسه برای خاموش کردن آتش بحران پدید آمده که امکان دارد به تمام خاورمیانه سرایت کند نقش آتش‌نشان را بازی کرده است.

آیا «امانوئل بن»، مشاور سیاسی رئیس‌جمهوری فرانسه، از سفر دو روزه خود به تهران که در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه گذشته صورت گرفت با دست خالی برگشت؟ آیا او در واقع مامور انجام کاری محال نشده بود؟ به گفته کاخ الیزه، مسئولان جمهوری اسلامی به «امانوئل بن» نه جواب مثبت داده‌اند و نه جواب منفی اما از تلاش‌های فرانسه استقبال کرده‌اند. آنان گفته‌اند در صورتی که آمریکا تمام تحریم‌های خود را بر ایران لغو کند، حاضرند از زیر پا گذاشتن برخی از شروط برجام دست بردارند.

فیگارو به نقل از یک منبع موثق در الیزه، نوشته حسن روحانی خواستار برقراری یک آتش‌بس اقتصادی است. مسئولان جمهوری اسلامی خواهان ادامه مذاکره‌اند اما در عین حال مصمم هستند تا در برابر حداکثر فشار دونالد ترامپ حداکثر مقاومت را از خود نشان دهند. فیگارو در پایان نوشت: رفع بحران برجام و آرام کردن ایران دور از دسترس به نظر می‌آید. تجربه کره‌شمالی نشان می‌دهد که بهتر است ایران اول به سلاح اتمی مجهز شود سپس با واشنگتن مذاکره کند.

ایران

پاسخ موسوی لاری به ادعای فرهاد نظری

  خبر اول اینکه،وزیر کشور دولت اصلاحات طی نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان صدا و سیما، با کذب خواندن سخنان سردار نظری در برنامه شبکه افق، خواستار انعکاس نامه خود در «برنامه‌ای مشابه» در «همان شبکه» شد. به گزارش جماران، عبدالواحد موسوی لاری در نامه خود خطاب به علی عسکری اظهارات علیرضا زاکانی و فرهاد نظری‌ ( فرمانده انتظامی تهران بزرگ در سال 78 )درباره صدور دستور ورود به کوی دانشگاه و برخورد با دانشجویان توسط وزارت کشور وقت را کذب و خلاف واقع دانسته و گفته که طرح این مسائل به این دلیل بود تا بر «اقدامات غیرموجه و فاجعه بار عوامل حادثه توجیه و بر آثار زیانبار تعرض به دانشجویان سرپوش گذاشته شود.»

وی در نامه خود آورده است: «اینجانب ضمن اظهار تأسف از این سقوط اخلاقی، انتظار دارم طبق مقررات و قوانین موضوعه کشور در برنامه‌ای مشابه از طریق همان شبکه این نامه را به سمع مخاطبان خود برسانید. انصاف خواهید داد که برنامه‌هایی از این قبیل وجهه صدا و سیما را بیش از پیش ملکوک نموده بر بلندی دیوار بی اعتمادی عامه مردم  نسبت به این سازمان می‌افزاید صدا و سیمای جمهوری اسلامی نباید تریبونی برای تحریف تاریخ، ترویج دروغ و نشر اکاذیب باشد.»

 عارف مخالف تذکر درباره دادگاه خاتمی

   خبر دیگر اینکه، ارسال نامه تذکر نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس به وزیر دادگستری برای رسیدگی به دفاعیات محمدرضا خاتمی از دستور کار فراکسیون امید مجلس خارج شد. به گزارش «ایران»، این نامه تا صبح دیروز حدود 50 امضا داشت اما ادامه جمع‌آوری امضاها به دو دلیل متوقف شد؛ دلیل اول مخالفت محمدرضا عارف با دادن این تذکر بود. به گفته یکی از نمایندگان فراکسیون امید، عارف نه تنها حاضر به امضای این تذکر نشده که حتی گفته چنین اقداماتی برای اصلاح‌طلبان هزینه‌ساز خواهد بود.

دلیل دوم توقف جمع‌آوری امضاها هم مخالفت برخی از اعضای فراکسیون امید با بخشی از متن نامه بوده. این عده معتقدند که نیازی نیست تا در این نامه حوادث سال 88 بازگو و بازخوانی شود و بهتر است متن تذکر تنها ناظر به لزوم توجه دادگاه به دفاعیات محمدرضا خاتمی در فرآیند تجدید نظر باشد. از جمله کسانی که چنین انتقادی به متن نامه داشته‌اند، می‌توان به محمدعلی وکیلی، عضو هیأت رئیسه مجلس اشاره کرد.

محکومیت عضو شورای شهر اصفهان

  شنیدیم که، حکم بدوی پرونده مهدی مقدری عضو شورای شهر اصفهان که به نشر اکاذیب در فضای مجازی متهم شده بود، اعلام شد. بر این اساس دادگاه کیفری شماره دو استان اصفهان، مهدی مقدری را در حکم بدوی به دو سال ممنوعیت از هر نوع فعالیت در شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی، دو سال انفصال از خدمات دولتی و عمومی و بالطبع منع از حضور در جلسات شورای اسلامی شهر و اماکن مربوط به آن و نیز دو سال منع از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دستجات سیاسی محکوم کرده است. به گزارش مهر، شایگان مدیر روابط عمومی دادگستری اصفهان صدور حکم بدوی این عضو شورای شهر را تأیید و گفت: این حکم قطعی نیست و قابلیت تجدیدنظرخواهی دارد.

مولود حاجی زاده روزنامه نگار بازداشت شد

  دست آخر اینکه،مولود حاجی زاده، روزنامه نگار در تهران بازداشت شده است. به گزارش « ایران» وی دیروز برای ارائه آخرین دفاعیات خود به دادسرای اوین فراخوانده شده بود که بعد از ارائه این دفاعیات بازداشت شد. هنوز اتهامات مولود حاجی زاده مشخص نیست اما وی قبلاً 18 اسفندماه سال 96 در جریان تجمع روز جهانی زن نیز بازداشت و در روز 21 همان ماه با تودیع قرار از زندان قرچک آزاد شده بود.

خراسان

 خبر خوش مدیریتی برای کارمندان مسن

در حالی که حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور در ابلاغیه تیرماه سال 1393 خود به همه دستگاه های دولتی، با تشریح فرایند توسعه شایستگی‌ های عمومی مدیریت به منظور پرورش و توسعه مدیران حرفه ‌ای موردنیاز نهادهای اجرایی، یکی از شروط این موضوع را داشتن حداکثر ۴۵ سال سن اعلام کرده بود، بر اساس تصمیم جدید دولت مقرر شده با افزایش سقف سن مذکور، برخی مدیران تا سن 50 سالگی هم مجوز ورود به این دوره ها را داشته باشند.

کشف علت بی محلی بانک ها به برخی دستورات قانونی

یک مقام مسئول اقتصادی در گزارش خود خطاب به تعدادی از مدیران دولتی متذکر شده اگرچه طبق ماده 62 قانون رفع موانع تولید، چنان چه مصوبه ای در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید اجرا نشود، باید کمیته ای تشکیل شود و در آن، درخصوص اجرانشدن دستور مذکور تصمیم گیری کند و بانک نیز به هیئت تخلفات ارجاع شود، اما به دلیل آن که دستور مذکور بنا به جهات مختلف تاکنون به درستی مورد اجرا قرار نگرفته، لذا بخش قابل توجهی از مصوبات و دستورات مربوط به بانک ها که توسط کارگروه تسهیل تایید می شود، به نتیجه نمی رسد.

آرمان

فیسبوک و اینستاگرام رکورددار خرابی

شنیده شده که براساس آمارهای جدید دو شبکه اجتماعی فیسبوک و اینستاگرام رکورددار بالاترین نرخ خرابی و عدم دسترسی برای کاربران شده‌اند. این شبکه‌های اجتماعی تحت مدیریت مارک زاکربرگ فعالیت می‌کنند. به نظر می‌رسد طی یک‌سال اخیر، فیسبوک و اینستاگرام بیش از هر شبکه اجتماعی اختلال داشته‌اند. این در حالی است که شرکت‌های اسنپ‌چت و توئیتر در این زمینه نسبتا قوی عمل کرده‌اند، اما وضعیت فیسبوک و اینستاگرام در شرایطی بسیار خطرناک قرار دارد و این در حالی است که مدت زیادی از رسوایی‌های فیسبوک نگذشته است و پروژه بلندپروازانه ادغام شبکه‌های اجتماعی شرکت فیسبوک نیز مطرح است. هر دو شبکه اجتماعی متعلق به فیسبوک طی 12ماه گذشته شاهد تحولات چشمگیری بوده است. داده‌های به اشتراک گذاشته شده با اینسایدر نشان می‌دهد 7/2 میلیارد کاربر شرکت فیسبوک در سراسر جهان که به فیسبوک وابسته هستند و از خدمات این شرکت برای ارتباط با دوستان خود، برای کسب‌وکار یا مواردی مشابه استفاده می‌کنند با مشکلاتی مواجه شده‌اند.

جسد صدام بعد از نبش قبرش کجاست؟

شنیده شده که یک منبع عراقی نزدیک به خانواده صدام، دیکتاتور سابق این کشور به العربیه گفت که از قصد و نیت نیروهای حشد الشعبی برای نبش قبر و انفجار قبر صدام در جریان عملیات آزادسازی روستای العوجه (محل دفن صدام) مطلع شده بودند. این منبع در ادامه ادعاهای خود گفت که به همین دلیل آنها شبانه قبل از ورود نیروهای حشد الشعبی به العوجه در جریان آزادسازی شهر تکریت جنازه صدام و دو پسرش، عدی و قصی را به مکانی نامعلوم منتقل کردند. از سوی دیگر، یک منبع دیگر گفته است که به‌رغم گذشت پنج‌سال از آزادسازی روستای العوجه اما اهالی این روستا همچنان به دلیل بیم از انتقام و یا بازداشت می‌ترسند که به خانه‌های خود بازگردند. این منبع مدعی شد: ما می‌ترسیم که به العوجه بازگردیم چراکه به اتهام‌های از پیش تنظیم‌ شده بازداشت خواهیم شد.

صدور حکم بدوی عضو شورای شهر اصفهان

شنیده شده که حکم بدوی پرونده مهدی مقدری عضو شورای شهر اصفهان که به نشر اکاذیب در فضای مجازی متهم شده بود، اعلام شد. حکم بدوی پرونده مهدی مقدری عضو شورای شهر اصفهان که از سال گذشته به اتهام نشر اکاذیب در فضای مجازی از حضور در شورای شهر اصفهان منع شده است، اعلام شد. بر این اساس دادگاه کیفری شماره دو استان اصفهان، مهدی مقدری را در حکم بدوی به دوسال ممنوعیت از هر نوع فعالیت در شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی، دوسال انفصال از خدمات دولتی و عمومی و به‌تبع منع از حضور در جلسات شورای اسلامی شهر و اماکن مربوط به آن و نیز دوسال منع از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دستجات سیاسی محکوم کرده است.

گزینه‌های احتمالی وزارت آموزش‌وپرورش

شنیده شده که سیدمحمدجواد ابطحی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره گزینه‌های احتمالی دولت برای وزارت آموزش‌وپرورش اظهار داشت: گزینه‌های متعددی برای این وزارتخانه مطرح هستند که سیدجواد حسینی، سرپرست فعلی وزارت آموزش‌وپرورش گزینه اصلی است، ولی با توجه به رأی استمزاجی که در مجلس صورت گرفته است، بعید است وی بتواند رأی کافی را برای تصدی این وزارتخانه اتخاذ کند. وی ادامه داد: بر این اساس دولتمردان با گزینه‌های دیگری برای تصدی آموزش‌وپرورش در حال رایزنی هستند که علی زرافشان یکی از این گزینه‌ها است که گویا این پیشنهاد را نپذیرفته است. عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: شاپور محمدزاده مدیرکل دفتر وزارتی آموزش‌وپرورش و داود محمدی عضو کمیسیون آموزش مجلس از دیگر گزینه‌های احتمالی دولت برای تصدی وزارت آموزش‌وپرورش هستند.

«ای کاش» زیباکلام درباره ناطق‌نوری

شنیده شده که صادق زیباکلام با بیان اینکه از آقای ناطق نوری گلایه دارم، اظهار کرد: زمان انتخابات مجلس دهم بارها و بارها به طرُق مختلف از آقای ناطق نوری خواهش و تمنا کردم که «اگر به انقلاب اعتقاد دارید الان باید به خاطر آینده نظام وارد صحنه انتخابات شوید و مدیریت مجلس را به دست بگیرید». اگر چهار سال پیش آقای ناطق نوری وارد انتخابات مجلس دهم شده بود، قطعا مجلس دهم امروز وضع دیگری داشت. وی ادامه داد: مجلس دهم با مدیریت ناطق نوری شاید در رأس امور قرار نمی‌گرفت، اما مثل امروز در قعر امور هم نبود. مجلس دهم در چهار سال گذشته هیچ نقشی برای امور مهم کشور ایفا نکرد. روزی من به اصلاح طلبان هم انتقاد کردم و گفتم اگر می‌گذاشتید که هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس شود نتیجه کار طور دیگری رقم می‌خورد.

نجفی جایگزین مشایی شد

شنیده شده که اتاق محل اقامت آقای اسفندیار رحیم‌مشایی معاون و مشاور رئیس‌جمهور سابق در زندان اوین را به آقای محمدعلی نجفی داده‌اند. کانال تلگرامی دولت بهار؛ منتسب به هواداران احمدی‌نژاد در خبری مدعی انتقال محمدعلی نجفی (شهردار سابق تهران) به اتاق مشایی (رئیس دفتر رئیس‌جمهور سابق) در بند چهار زندان اوین شد. این کانال تلگرامی در ادامه نوشت: اتاق محل اقامت آقای اسفندیار رحیم‌مشایی معاون و مشاور رئیس‌جمهور سابق در زندان اوین را به آقای محمدعلی نجفی داده‌اند و ایشان را به اتاق دیگری منتقل کرده‌اند که امکانات چندان مناسبی ندارد!

من دو احمدی‌نژاد می‌شناسم

شنیده شده که حسین صفارهرندی در پاسخ پرسش دانشجویان درباره احمدی‌نژاد گفت: من دو احمدی‌نژاد می‎شناسم که در چهارساله اول و دوم دوران ریاست‌جمهوری‌اش متفاوت است. وی افزود: دولت اول احمدی‌نژاد در خدمت به مردم رکورددار است و مدیران انقلابی و پرتلاشی در راه خدمت به کشور حرکت کردند، اما احمدی‌نژاد از اواخر دوره اول دچار پریشان‌حالی شد که گرایش‌های فکری و مواضعش تغییر کرد. وی در پایان سخنانش اظهار کرد: شرط لازم برای پیروزی در همه عرصه‌ها اتحاد است و باید در داخل کشور به این مساله توجه کنیم.

بازهم «گاندو» می‌آید؟

شنیده شده که مسئول حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در جهاد کشاورزی استان البرز، پیشنهاد کرد فصل دوم سریال «گاندو» با محوریت داستان غذای دستکاری‌شده ژنتیک در ایران ساخته شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  75 66
  روحانی رکورد محمود رو زد؟ قبل از محمود همه چی خوب بود.بعد از دسته گلای محمود حالا حالاها وضع همینه
  • IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   17 26
   خفه شو ماله کش
  • علی IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   20 18
   بعد دست گل های که محمود به اب داد هوای کره زمین گرم شد ، یخ های قطب شمال اب شد ، لایه اوزون سولاخ شد، زمین کج شد، کلا دنیا به قهقرا رفت. عجب ادمی بوده محمود والا
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  25 8
  عکسی که روزنامه ایران از ظریف انداخته است اگر واقعی باشد به معنای تحقیر ظریف است نه قوت دیپلماسی او. حتی برای اسکورت می شد یک فرد پلیس که یونیفرم متفاوتی دارد او را همراهی کند. اما چنانکه می بینید گویا یک ارتشی با سلاح انفرادی او را همراهی میکند! آیا این عجیب نیست! ضد فرهنگ آمریکایی!
  • سعید IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   14 19
   دیپلماسی ظریف آنقدر قوت دارد که با خواست و میل ترامپ! تحقیر نمی شود. البته دکتر ظریف در جشم شما از اول حقیر بود چون خوابهای تخیلی شما را با گفتن حقیقت آزرده کرد.
 • NL ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  28 33
  جای وطن پرست رو دادن به جاسوس قاتل
  • یاقوت IR ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   15 3
   واقعا" نظرت به عنوان یک طنز در تاریخ ثبت شد
 • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  56 60
  احمدی نژاد تک هستش احمدی نژاد مرد هستش پشت سر این بزرگ مرد درست صحبت کنید هرکس احمدی نژاد رو قبول نداره و خودش رو قبول داره تو کل ایران و دنیا بگرده ببینه واسه استقبال کی بیشتر میان؟
  • جعفر IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   32 35
   درود خدا بر مرد بزرگ احمدی نژاد که واقعا تک هستند‌در صحنه سیاسی کشور
  • IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   21 6
   تک و پاتک
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  8 0
  1- خبر آخر خیلی مهم چون داریم کشتار می شیم 2- یه مناظره زنده بذارن نظری و موسوی لاری و یه قاضی و حکم آنلاین!! خیلی بامزه میشه
 • گ IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  31 28
  درود بر احمدی نژاد.
  • IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   15 20
   درود بر حزب الله
 • IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  38 27
  دولت احمدی نژاد یکی از بهترین وخدمت گزارترین دولت های جمهوری اسلامی. بوده وهست.. تنها دولتی که درخدمت مردم بوده ودغدغه ی مشکلات. قشرهای آسیب پذیر جامعه راداشت دولت مهر ورزی بود واگر دوبار تأیید بشه ودر انتخابات شرکت کنه برنده انتخابات ۱۴۰۰خوهد.بود
  • یاقوت IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   14 9
   جک نگو. بهت می خندند
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  37 26
  خدا بهتر میدونه کی خدمت کرده خدا پدر احمدینژادرا بیامرزه بهترازخاتمی وروحانی ب ملت خدمت کرد.7777
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  32 28
  درود بر احمدی نژاد و یارانش ... لعنت خدا و نفرین مردم بر پرونده سازان و دروغگویان و نان به نرخ روز خورها
  • IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   13 18
   درود خدا بر انقلابیون ولایت مدار صادق بی نام و نشان
 • م IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  21 16
  درودخداوتمام فرشتگان آسمان براحمدی نژادعزیز
 • IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  18 18
  درودبراحمدی نژادمن فامیلیم کروبی هست ولی به جای دست احمدی نژادپای احمدی نژادرومیبوسم۱۴ساله ارزومه احمدی نژادروببینم ببوسمش ازاول ریاست جمهوریش عاشق تین مردبودم چون عاشق ضعفاوفقراست توروخدادعاکنیدمن احمدی نژادروببینم بهش بگم چقدرارزودیدنشوداشتم
 • ناصر IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  12 7
  این دعواهای زرگری آیا دردی از مردم دوا میکند؟
 • رسول IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  11 9
  بزرگترین ضربه به کل نظام را دعواهای سیاسی طرفین می زنند که متاسفانه هر روز دیگری را متهم به حواشی گذشته و حال می کنند. یا خیلی بیکارین یا .....بس کنید واله الان دیگه دنبال پیشنهادات منطقی برای ادامه راه بدین برای سربلندی کشور نه انتقام گیری
 • IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  11 5
  ایکاش بمب اتم می ساختیم. بیشتر از این که تحریم نمی شدیم. لااقل کلاس بالا بودیم
 • IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  5 8
  یعنی تلویزیون 60 اینچ مشایی به نجفی میرسه ؟
 • ناشناس IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  13 9
  احمدی نژاد خودسرانه عمل میکرداز رهبری تبعیت نداشت واین یعنی دشمن شادکنی
  • IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   6 13
   تو دولت نهم خوب بود اما دولت دهم خراب کرد
 • IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  15 18
  درود بر احمدی نژاد بزرگ . ابرمرد شیر ایران کابوس بی دینان و بی عرضه ها
 • ناشناس IR ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  8 15
  بازم محمود کاش حسن کمی کارهاش به محمودمی برد ،ولوترشدیم تودوران حسن تمامم میشه
 • IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  9 8
  امیدوارم با عنایت به عدالت و قاطعیت آقای رئیسی خیلی از بیگناهان به جای تغییر اتاق هر جه زودتر به دامان مشتاق جامعه بازگردند.
 • IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  2 12
  حالا مشائی باید حرص اتاقشم بخوره اینم از بدشانسی مشائیه اتاق به اون خوبی با امکانات رو ازش بگیرن بدن نجفی اون بره اتاق بدون امکانات زندگی سگی بکنه خدا رو خوش میاد!
 • بانو IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  15 1
  من متعجبم که مسلمانیم ولی اینقدر این دوگروه اصلح نه واصول خیرمودب طرفدارشون صحبت نمی کنن خجالت بکشید مگه خدارا باور ندارید هرطرفی هستید از حق طرفداری کنید نه از حسادت وجهل الهی هردو گروه تند رو هاشون به زیر خاک برند عالی میشه
 • حقیقت IR ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  6 12
  زمان احمدی نژاد وام ۲۰ میلیونی میدادن من باهاش خونه ساختم . تو دولت اول روحانی با ۲۰ میلیون یه پراید میشد خرید و تو دولت دوم روحانی یه گوشی موبایل میشه خرید اگه دور سومی هم بود احتمالا دیگه یه خونه اسباب بازی میشد خرید کلا دولتیه که حقوق کارمندان رو به یک چهارم کاهش داد و فقیرشون کرد. البته این عده راحت مردم ساده لوح رو می‌ترسونن و رای ها رو درو میکنند
 • شهرستانی IR ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  0 6
  همه مشکلات و بدبختیها و گرونیها و فساد و اختلاص و تورم و دزدی آقازاده ها از تهران شروع میشه اگه مسئولین تهران رو کنترل میکردن بقیه مردم و حتی سایر مردمی که اونجا زندگی میکنند راحت میشدن
 • فاطمه IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  18 5
  خجالت نمیکشید الفاظ وکلماتی را که شایسته خودتان هست را به سید خدا واز خاندان بحق اهل بیت نسبت میدهید.نفرین بر دهان وافکار کثیفتان.خاتمی پاینده است وتا ابد در قلبها جاودانه.بترکد چشم حسودان

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس