کد خبر 973312
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵
نفحات شرکت ملی نفت

شرکت ملی نفت ایران به‌عنوان اولین شرکت ملی بزرگ نفتی جهان از نظر مجموع ذخایر هیدروکربوری و بزرگ‌ترین بنگاه اقتصادی کشور از اهمیت انکارناپذیری برخوردار است.

به گزارش مشرق، شرکت ملی نفت ایران به‌عنوان اولین شرکت ملی بزرگ نفتی جهان از نظر مجموع ذخایر هیدروکربوری و بزرگ‌ترین بنگاه اقتصادی کشور از اهمیت انکارناپذیری برخوردار است. از این منظر نحوه اداره و فعالیت این شرکت بر تمامی عرصه‌های اقتصادی و سیاسی جامعه و ازجمله بر فراز و فرود صنعت نفت و گاز ایران تاثیر شگرفی می‌گذارد. با این حال با گذشت بیش از هفت دهه از تاسیس این شرکت (تاسیس 1327) و با وجود اختیارات گسترده شرکت بر بخش بالادستی نفت و گاز کشور، هیچ گزارش مستندی از عملکرد هزینه‌ای آن منتشر نشده است که همین نبود شفافیت موجب شده شرکت ملی نفت به جای آنکه پیشران صنعت نفت باشد، عملا به حیاط‌خلوت برخی  سیاسیون و محل پرداخت حقوق‌های نجومی به مدیران و کارکنان تبدیل شود. انفعال در فروش نفت و جلوگیری از ورود بخش خصوصی به بخش صادرات نفت و گاز، کم‌توجهی به نیروی انسانی متخصص در مجموعه وزارت نفت، کم‌توجهی به تعمیق صنعت نفت و گاز، نبود شفافیت در عملکرد سالانه و استخدام مدیران غیرمتخصص در بخش بالادستی نفت و گاز تنها بخشی از کارنامه غیرشفاف شرکت ملی نفت به‌ویژه در سال‌های اخیر است که به‌واسطه مدیریت بیژن زنگنه رخ داده است.

 

بیشتر بخوانید:

میانگین حقوق کارمندان شرکت نفت چقدر است؟

متن گزارش مجلس درباره تخلّفات شرکت‌های نفتی دولتی

عجایب بودجه شرکت ملی نفت

بر اساس قوانین بودجه‌ای کشور، سالانه 14.5 درصد از درآمد حاصل از فروش داخلی و صادرات نفت و گاز کشور به شرکت ملی نفت ایران اختصاص پیدا می‌کند. در این زمینه بررسی گزارش تفریغ بودجه سالانه کشور نشان می‌دهد سهم شرکت ملی نفت از درآمدهای فروش نفت و گاز از 15.7 هزار میلیارد تومان در سال 91 به 22 هزار میلیارد تومان در سال 92، به 19 هزار میلیارد تومان در سال 93، به 16 هزار میلیارد تومان در سال 94، به 27.7 هزار میلیارد تومان در سال 95 و به حدود 36 هزار میلیارد تومان در سال 96 رسیده است. همچنین برآوردها نشان می‌دهد سهم شرکت ملی نفت از فروش داخلی و صادرات نفت و گاز در سال 1397 نیز به حدود 41.4 هزار میلیارد تومان خواهد رسید که این میزان حدود 1.5 برابر رقم سهم شرکت از فروش نفت در سال 95 و حدود 2.5 برابر سهم شرکت از فروش نفت در سال 94 است. همچنین سهم شرکت ملی نفت در سال 91 بیش از 6 هزار میلیارد تومان از سهم این شرکت در سال 93 بیشتر است. به عبارت دیگر شرکت ملی نفت به واسطه آنکه بخش قابل‌توجهی از درآمد یا سهم سالانه خود از فروش نفت را به تامین هزینه‌های جاری اختصاص می‌دهد، از این منظر، هم با بودجه 16 هزار میلیارد تومانی و هم با بودجه 41 هزار میلیارد تومانی می‌تواند مجموعه را اداره کند. همین یک نکته نشان می‌دهد چه مقدار جای شفافیت در عملکرد شرکت ملی نفت خالی است.

 

 حقوق 15 تا 18 میلیونی کارمندان نفت!

یکی از نکات جالب توجه که محل بحث و بررسی و اتفاقا ازجمله ابهامات عملکردی شرکت ملی نفت هم بوده، موضوع حقوق و مزایای دریافتی کارکنان شرکت ملی نفت است. در این زمینه بررسی‌های آماری نشان می‌دهد در سال 1398 هر کارمند شرکت ملی نفت ایران به‌طور میانگین 17 میلیون و 888 هزار تومان حقوق و مزایا دریافت می‌کند. به عبارتی دیگر هر کارمند شرکت ملی نفت به‌طور میانگین سالانه بیش از 214 میلیون تومان حقوق و مزایا از این شرکت دریافت می‌کند. شاید تصور این رقم برای شما هم عجیب باشد، اما برای اثبات این ادعا کافی است اظهارات سیدحمید حسینی عضو هیات‌مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی و اظهارات محمد حسینی رئیس کمیته بررسی بودجه شرکت‌های دولتی در مجلس را مرور کنیم. سیدحمید حسینی 7 شهریور 1395 در مصاحبه با یکی از خبرگزاری‌های داخلی می‌گوید: «میانگین دریافت حقوق سالانه هر کارمند در وزارت نفت، حدود 100 ‌میلیون تومان است (ماهانه 8.3 میلیون تومان در سال 95).»

استدلال اول: در این زمینه محمد حسینی نیز 30 دی 1397 با تشریح جزئیات درآمد و هزینه‌های شرکت ملی نفت می‌گوید: «برای شرکت ملی نفت ایران با تعداد 28 هزار و 603 نفر کارمند رسمی و 280 نفر کارگر، مبلغ 6200 میلیارد تومان بابت حقوق و دستمزد و مزایای مرتبط پیش‌بینی شده است.» بر این اساس اگر 6200 میلیارد تومان بودجه جاری که به حقوق و مزایای کارکنان شرکت ملی نفت اختصاص داده شده را بین 28 هزار و 883 نفر تقسیم کنیم، ماهانه دریافتی هر کارمند این شرکت مبلغ 17 میلیون و 888 هزار تومان خواهد بود.

استدلال دوم: محمد حسینی در مصاحبه دی ماه 97 می‌گوید: «در سال 98 حقوق شرکت نفتی‌ها نسبت به سال 96 حدود 64 درصد رشد داشته است.» بنابراین بر پایه اظهارات محمد حسینی طی دو سال اخیر حقوق شرکت نفتی‌ها 64 درصد افزایش یافته که اگر 15 درصد افزایش حقوق سال 96 نسبت به سال 95 را نیز به رقم مذکور اضافه کنیم، طی سال‌های 95 تا 98 حقوق شرکت نفتی‌ها حدود 79 درصد افزایش یافته است. بنابراین بر پایه این استدلال اگر حقوق ماهانه یک کارمند شرکت نفت در سال 95 حدود 8.3 میلیون تومان باشد، حالا طی چهار سال اخیر با رشد 79درصدی به حدود 15 میلیون تومان (دقیقا 14.9 میلیون تومان) می‌رسد. اما نکته قابل‌تامل این است که بخش قابل‌توجهی از کارمندان شرکت ملی نفت، به جای مناطق نفتی جنوب و جنوب غرب کشور در شهر تهران هستند. در جدول شماره یک جزئیات هزینه‌ای شرکت ملی نفت ایران آمده که ارقام هزینه‌ای ازجمله رقم حقوق و دستمزد کارکنان رسمی و قراردادی و پیمانکاری شرکت به تفکیک ذکر شده است. 1 درصد کارمندان نفتی مدرک دکتری دارند

یکی از نکات قابل تامل در وزارت نفت، وضعیت نیروی انسانی یا تعداد کارکنان این وزارتخانه است که این موضوع دامنگیر شرکت ملی نفت هم بوده است. در این زمینه بررسی آخرین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد در آغاز سال 97 تعداد 112 هزار و 441 نفر در وزارت نفت مشغول به کار بوده‌اند، این درحالی است که وزیر نفت در مقاطع مختلف آمارهای متناقض و عجیب و غریبی را در گفت‌وگوهای خود با رسانه‌ها ذکر کرده است، به‌طوری که زنگنه 26آبان 1392 در گفت‌وگو با یک خبرگزاری داخلی تعداد نیروهای وزارت نفت را 240 هزار نفر، اسفند 92 در جلسه شورای‌شهر این تعداد را 250 هزار نفر، 20 مرداد 93 در برنامه تلویزیونی پایش این تعداد را 120 هزار نیرو، 23 آذر 95 در مجلس و در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان این تعداد را 225 هزار نفر ذکر کرده است. اما برخلاف اظهارات متناقض وزیر نفت، علی کاردر، مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت ایران در سال 95 در گفت‌وگویی با یک هفته‌نامه داخلی تعداد کارکنان این وزارتخانه را حدود 110 تا 120 هزار نفر ذکر می‌کند.
یکی دیگر از نکات قابل‌تامل در عملکرد وزارت نفت که در مورد شرکت ملی نفت نیز مصداق دارد، ترکیب تحصیلی نیروی انسانی این وزارتخانه بسیار مهم است. در این زمینه بررسی گزارش اخیر مرکز آمار ایران نشان می‌دهد از مجموع 112 هزار و 441 نفر نیروی انسانی وزارت نفت، 5420 نفر دارای مدرک تحصیلی کمتر از دیپلم، 31 هزار و 959نفر دیپلم، 18 هزار و 781 نفر فوق دیپلم، 41 هزار و 519 نفر لیسانس، 13 هزار و 295 نفر فوق لیسانس و 1467 نفر دارای مدرک دکتری هستند. به عبارتی دیگر مدرک تحصیلی حدود 50 درصد از کارکنان وزارت نفت کمتر از لیسانس، 37 درصد لیسانس، 11.8 درصد فوق‌لیسانس و تنها 1.3 درصد نیز دارای دکتری است. بر این اساس از آنجا که بخش عمده و اصلی مواردی همچون تحقیق و توسعه توسط نیروی انسانی دارای مدارک تحصیلات تکمیلی به‌ویژه دارندگان مدارک دکتری انجام می‌شود، وزارت نفت عملا از بدنه کارشناسی قوی و نیروی با دانش و تخصص فنی بالا محروم است. سهم کمتر از 1.5 درصدی نیروی انسانی با دانش نفتی و تخصصی بالا در وزارت نفت و همچنین شرکت ملی نفت در حالی است که بنابر اظهارات شخص بیژن زنگنه حدود 40 هزار نفر از کارکنان وزارت نفت نیروی حراست یا انتظامات هستند.

 

بدهی 111 هزار میلیارد تومانی شرکت ملی نفت!

بررسی پیوست سوم بودجه سالانه کشور نشان می‌دهد بدهی یا مجموع بازپرداخت وام و تسهیلات دریافتی شرکت ملی نفت به بانک‌های داخلی و بدهی‌های ناشی از وام خارجی این شرکت از 5.6هزار میلیارد تومان در سال 95 به 33.6 هزار میلیارد تومان در سال 96، به 36.1 هزار میلیارد تومان در سال 97 و به 81 هزار میلیارد تومان در سال 97 رسیده است. اما سیدمحمد حسینی، عضو ناظر مجلس در صندوق توسعه ملی در این باره می‌گوید آنچه به‌عنوان بدهی در بودجه سال 98 شرکت ملی نفت آمده فقط مربوط به وام بانکی و وام‌های خارجی است و باید به این مقدار، رقم 30 هزار و 781 میلیارد تومان بدهی به صندوق توسعه ملی و سایر تسهیلات دریافتی و اوراق مشارکت منتشره را نیز افزود که در آن صورت کل بدهی سال 98 شرکت ملی نفت به 111 هزار و 870 میلیارد تومانی می‌رسد.

 

 شرکت نفت حیاط‌خلوت بازنشسته‌های غیرنفتی

پس از افشای حقوق‌های نجومی، مهر 95 بود که عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات کشور گزارشی تفصیلی از وضعیت حقوق‌های نجومی در مجلس قرائت کرد. براساس این گزارش، وزارت نفت و شرکت‌های زیرمجموعه آن جزء نهادهایی بودند که بیشترین پرداخت‌های مازاد در 200 میلیون ریال مربوط به خارج از شمول قانون مدیریت خدمات کشوری را داشتند. اما نجومی‌های وزارت نفت و شرکت‌های زیرمجموعه‎اش به همین‌جا ختم نمی‌شود، در سال 96 لیست 26 نفره‌ای از نمایندگان ادوار مجلس که پس از اتمام دوره نمایندگی، حقوق و مزایای نجومی از وزارت نفت می‌گیرند، رسانه‌ای شد. در ابتدا برخی دولتی‌ها قصد داشتند این موضوع را کتمان و انکار کنند، اما 28 مرداد سال 96 زنگنه در جلسه رای اعتماد مجلس آب پاکی را روی دست همه ریخت و ادعای رسانه‌ها را با قاطعیت تایید کرد. وی در صحن علنی مجلس برای اولین‌بار رسما به استخدام نمایندگان مجلس در وزارت نفت اذعان کرد و این موضوع را باعث افتخار خود دانست.  علاوه‌بر این، یکی از نکات قابل‌تامل در مجموعه وزارت نفت، انتخاب مدیران غیرنفتی است. بر این اساس همانند وضعیت و ترکیب مدرک تحصیلی کارکنان وزارت نفت که فارغ‌التحصیلان تحصیلات تکمیلی سهم ناچیزی در آن دارند، به این مورد می‌توان مورد اخیر انتخاب مسعود کرباسیان به جای علی کاردر را به‌عنوان مدیرعامل شرکت ملی نفت توسط زنگنه افزود. در این زمینه شهریور 97 که تصویب قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در مجلس به ایستگاه آخر رسید، علی کاردر مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت که همان زمان هم حقوقی نجومی 37 میلیونی‌اش، رسانه‌ای شد، از سمت خود برکنار شد و جای خود را به مسعود کرباسیان داد که هم مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان بود و هم مهم‌تر از آن، هیچ تخصصی در زمینه نفت و حوزه انرژی نداشت.

منبع : فرهیختگان                            

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 37
 • در انتظار بررسی: 6
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  49 6
  اینهمه نعمت افتاده دست خسارت محضی مثل زنگنه واقعاً از ماست که بر ماست
 • شاهرخ IR ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  44 3
  ایران روزانه صدمیلیون بشکه نفت همه بفروشه در وضعیت اقتصادی مردم هیچ تاثیری نداره اخه این چه عدالتی هست ما برای ماهی یک میلیون ونیم داریم زنگی سختی میکنیم ان فقط چه حقوق های میدهند شرکت نفت به کارمندان خود از خدا میخواهم که صادرات نفت بشه صفر
 • م ث IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  39 4
  شاه رفت خرمشهر هم آزاد شد ولی وزارت نفت هنوز دست شان مانده
  • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
   0 8
   اين فقط يك گزارش سياسي مغرضانه است بنده خودم كارمند نفت هستم از شنبه تا ٤ شنبه از ٧ صبح تا ٧ عصر سر كار هستيم با مدرك فوق ليسانس فني از بهترين دانشگاه ايران و ٢٣ سال سابقه ٥ ميليون حقوق داريم
 • وحید یزدی IR ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  21 14
  با سلام. به عنوان کارمند شرکت نفت عرض میکنم که نویسنده این مقاله از اطلاعات دقیقی برخوردار نبوده و در جهت غرض شخصی این مقاله را نوشته است. بنده با 10 سال سابقه کار و با مدرک لیسانس، 4 میلیون تومان حقوق با اضافه کاری و کار اقماری در شرایط سخت دریافت میکنم نه این چیزی ایشان میگویند!
  • کارمند نفت IR ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
   7 3
   من هم با 15 سال سابقه و کار در عسلویه چنین حقوقی دریافت نمی کنم . دروغ محض نوشته .
  • ا.ر IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
   5 1
   من کارمند پالایشگاه از فارغالتحصیل اموزشگاه فنی حرفه ای با سی سال سابقه و مدرک کنونی کارشناس ارشد برق با حقوق حدود ۷ میلیون با کسورات و مالیات حدود ۶ میلیون هستم و ساعت کارکرد روزانه ۹ ساعت . اولا نویسنده ممکن است حقوق نجومی بگیران دوربر زنگنه مورد نظرش باشه که به سایر کارکنان مربوط نیست در ارزیابی حقوق کارکنان نفت از برق و اب و فاضلاب و دارایی و و کمتر است با شرایط بسیار سختتر است و دوما اقای نویسنده که ابله هم از شما عاقل تر است سری به بهداشت درمان نفت زده ای امار و فراگیری سرطان ها را هم پیگیری کرده ای به جرات میتوان گفت میانگین طول عمر نفتی ها کمتر از ۶۰ سال است و دوما محل زندگی کارکنان نفت از سطح متوسط عموم شهر من کمتر است و سوما نادان نصف بیشتر کارکنان محل کارم قراداد یکساله دارند با حقوق حدود ۲ میلیون است . و همین دوست ما اگه دارایی کار میکردند دریافتیشون حدود ۷ میلیون بود
  • IR ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
   4 5
   درماه ۱۵روز کار ۴میلیون تومان مگر کم است!؟ثطعا با پارتی هم استخدام شدی،چون خیلیها با همین تخصص وتجربه وشرایط حاصرند کارکنند ولی پارتی ندارند ونمیتوانند رشوه بدهند
  • امیر IR ۰۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
   5 2
   بنده در فلات مشغولم..نخیر حقوق و مزایا دقیقا همینی هست که ایشان گفتن..من با سابقه 16 ساله و مدرک فوق زمین شناسی از فردوسی مشهد حدود 11 تومان دریافتی ام هست.
 • علیرضا IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  4 0
  سلام خدمت خوانندگان عزیز. اصل موضوع مقاله مغرضانه و غیر درست است و مطلب منتشر شده دروغ می باشد. من کارمند شرکت نلی نفت هستم و ۲۶ سال سابقه دارم و لیسانس برق هستم . حقوق من خیلی زور برنم و بتونم هشتاد تا صد ساعت اضافه کاری کنم و با ۱۰ روز ماموریت ماهیانه حدود چهار میلیون و سیصد هزار تومان می شود . البته شاید نگارنده مقاله منظورش مدیران و جانبازان هست که از حقوق بالایی طبق قوانین برخوردار هستند اما در کل حقوق کارمندان بالا نیست . و در نظر هم داشته باشید که شغل کارمندلن گاها خیلی خطرناک بوده و با اصوات بسیار بالا که حتی گوشی هم نمی تواند کاهش مورد قبولی داشته باشد . تحمل گرما و سرما ی بالا. ریسکهای تردد جاده ای . خطرات آتش سوزی و انفجار . ریسک درگیری با مواد سرطانزا مانند نرکاپتانها و دیگر الاینده های شیمیایی و ....
 • IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  1 1
  خدا ما با ماهی یک و نیم چجور زنده بمونیم اونوقت اونا با ۱۵ میلیون چکار میکنن.خودم توی پتروشیمی شیراز سراغ دارم کسایی که قبلا ۱۵ میلیون به بالا حقوق میگرفتن وتعجب اینکه مدام ناشکری میکردن و به دولت بد و بیراه میگفتن.
 • جنوب IR ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  6 0
  مشرق به تمام معنا یک روزنامه زردی اول برو جنوب عسلویه چند روز شیفت ۲۴ ساعته این حقوقا مال مدیرای زده بالاس...یکم تحقیق کن. چرا جمع میبندی...
 • IR ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  26 5
  به نظرتون سهم مشرق نیوز از ادمهای با سواد چقدره؟
  • IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
   4 1
   هیچی، یه مشت بچه فکلی شبه جاسوس شرق زده نشستند، ملت را دارند به جون هم میندازند.
 • IR ۲۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  6 0
  حقوق و مزایای شرکت نفتی بر همگان معلوم و مشخصه ! چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است ! بله! به بالا و پایین رفتن قیمت نفت هم کاری نداره .
 • IR ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  2 3
  باسلام.بند ایمیل رو گذاشتم که سوال بود پرسید.در یک شهر نفت خیز زندگی میکنم! (تامین1/4 نفت ایران) . در اینجا حقوق و مزایا یک کارمند باید بیش از 60 تا 80 میلیون باشد! خانه ویلا سازمانی (با متراژ بیش از 300 که باید دست کم چند میلیاردی باشد!) اب و برق و گاز مجانی(یک هزینه ناچیز ثابت!).بیمارستان رایگان،مسافرت به شهرهای مختلف(هتل و .. با شرکت نفت)،نیروهای محافظ برای منطقه خانه ویلایی! در اختیار گذاشتن یک خودرو (پیکاب!) برای کارمند! سالن ها ورزشی رایگان،و خیلی امکانت دیگر،که بعیدست جا بشود در اینجا! واقعا وقتش که همه این هزینه گرفته شود،و به صورت عادلانه بین هم مردم تقسیم شود،(براساس کار مفید که انجام داد،انهم به اندازه یک سقف مشخص!). تا ریشه این فساد ها خشکاند بشه و فخر فروشی از بین بره! و بشه یک جامعه و تمدن خوب انسانی(اسلامی) را پیش برد.
 • IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  3 0
  من با فوق لیسانس و 6 سال سابقه تو گرمای 50 درجه اهواز، روزی 12 ساعت بصورت اقماری کار میکنم..نصف ماه خونوادم رو نمیبینم... 3800 حقوقم بود، تازه شده 4500 آمار نیرو انسانی ات اشتباهه... ضرب و تقسیمت مشکل داره...
 • علی IR ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  5 0
  بنده با پانزده سال سابقه کار در. وزارت نفت پایه حقوقم دو میلیون و.دویست هست که با ضریب دو و نیم مربوط به شیفت و حق کار گاه و غیره دریافتی پس از کسورات چهار میلیون به زور میشه چرا مشرق عادت کردی به حرف بی حساب زدن
 • علیرضا IR ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  3 0
  سلام خدمت خوانندگان گرامی. نویسنده مقاله کاملا مغرضانه و به دروغ مقاله را نوشته. من کارمند شرکت‌ملی نفت هستم با مدرک لیسانس برق و ۲۷ سال سابقه کار . حقوق من در با ۷۰ ساعت اضافه کار و ماموریتهای ۱۰ روز در ماه در استان نهایتا به چهار میلیون و سیصد هزلر تومان می رسه که کلی از اون را قبل از اینکه بدن بابت مالیات کسر می کنند .و از این مقادیر حقوقی که در مقاله گفته شده حهت کارمندها خبری نیست . البته مدیران و جانبازان دارای حقوق های بالا هستند که از حقوق کارمندها مستثنی است. لازمه به این موضوع موارد شرایط کاری سخت و کار در شرایط و گرما و سرما و ریسک های رفت و آمد و و ریسک کار با مواد سرطانزا مانند مرکاپتانها و .. اضافه بشه و به این موارد خطرات انفجار و آتش سوزی و دیگر خطرات اضافه بشه . البته این‌موضوع هم باید در نظر داشت که خبرنگارها و خبرنگاری که این مقاله را نوشته سختی کار می گیره که باعث حقوق بالای اون میشه و نیز باید بجای سی سال بیست سال کار کنه تا بازنشست بشه و طرح ترافیک برایشون در چند سال مجانی و بدون ضوابطی که برای مردم عادی هست صادر میشه و بصورت مجانی در المپیادها و نراسم و مسابقات شرکت می کنند . ظاهرا خلط مبحث شده و باید از خودشون می گفتن ولی به شرکت نفت چسبیدن . کاش نگاه و دید عادلانه وجود داشت نه نگاه مغرضانه و از روی سواد ناکافی
 • حامد IR ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  1 1
  عیب نداره من هم سال گذشته در حد یک میلیون و 800 دریافت می کردم با مدرک دکتری. حقوق معلمی . حقوق نفت. نفت مردم رو به اسم خودشون زده اند.
 • علی اکبر IR ۰۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  1 2
  همه این انسانهای پست و دزد را باید درمیادین شهرها اعدام کرد.
 • IR ۰۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  1 0
  بند ناف بودجه کشور را باید از فروش نفت خام برید و دخالت دولت در اقتصاد باید قطع شود و پول حاصل از فروش نفت صرف هزینه های جاری مسئولین و خانواده های آنها شود. همچنین مردم عادی نباید انتظار استخدام دولتی داشته باشند لاکن شغل های دولتی باید برای فرزندان مظلوم مسئولین محفوظ بماند
 • IR ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  4 1
  سلام من کارمند رسمی شرکت نفت هستم مدرکم فوق لیسانس فنی اما چنین حقوقی رو تا الان نگرفتم پشت پرده این تخریب ها چه کسانی هستن این هفته یکی از نیروها عملیاتی رو حین کار از دست دادیم چرا اینقدر با غرض این متن ها رو به خورد جامعه میدیم من حاضرم تمام مستندات و فیش حقوقم رو به مشرق نیوز ارسال کنم
 • احسان FR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  4 0
  با سلام بنده کارمند شرکت ملی نفت در عسلویه هستم و حقوق اینجانب با ۹ سال کار ۷ میلیون می باشد. اگر کارمندی با هر شرایط حقوقی که در کلان شهر ها حقوق میگیرد و حاضر است جای اینجانب با حقوق ۱۸ میلیونی مدعی شده مشرق توی شهر عسلویه کار کنه به من اطلاع بده تا جامونو عوض کنیم.
 • دیدگا IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  3 0
  شاید یه روزی این غارت و هجوم به بیت المال تموم بشه!
 • IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  2 1
  شاه ملعون رو سفید شده در برابر اینهمه فساد ورانت و چپاول بیت المال و جالبتر ادعای حکومت اسلامی هم داریم اینقدر فاصله طبقاتی و هر روز فقیا بیشتر و...امام زمان بیا که ...
 • امین DE ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  4 0
  اقای نویسنده مقاله شرم کنید از نوشتن مطلبی که در موردش اطلاعات ندارید بنده هم کارمند رسمی نفت هستم با ۱۳ سال سابقه به هیچ عنوان همچین حقوق های در نفت داده نمیشه شرم کنید
 • محمدی DE ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  4 1
  اقا من کارمند وزارت نفت خراب شده هستم این چرندیات رو کدوم ادم بی عقل و منطق اینجا نوشته من لیسانس شاغل در نفت حقوق بنده در متاطق جنوبی امسال سال ۹۸ تازه شده ۳۲۰۰ چطور این بی ناموس ها این حقوق ها رو میگید چه کسی به شما پول داده تا این مطالب رو بنویسید تا کارکنان زحمت کش نفت رو نابود کنید حق شما رو میزاریم گف دستت همین الان که تیر ماه هست دو روز بیا عسلویه فقط تو سایت راه برو ببین چطور یه الان کارمندان بانگ که زیر کولر نرم و راحت افتادن بهترین حقوق و مزایا دارن رو نمیگید اگر وحدان دارید فقط دو روز بیاد رو سکو یا عسلویه اهواز کار کنه ببینم میتونه یا نه این حرف ها میزنن مردم هم از همه جا بی خبر فک میکنن راسته ....انواع سرطان افسردگی سوختگی اسم قطع عضو بیماری پوستی انواع درد و مرض گرفتار شدن بعد تو اب و هوای گرم و خراب نهایت ۴ تومن بگیرن که این حقوق رو یک منشی تو تهران میگیره لطفا چرند نگویید و از شما و اخبار و رسانه شما شکایت خواهد شد.
 • بیابان گرد جنوب IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  2 0
  سلام من کارمند شرکت نفتم تو جنوب کار میکنم زیر افتاب ۵۵+ درجه دور از خانواده سر مرز ایران عراق حوضه میادین مشترک کار میکنم ، حقوق من زیر خط فقر ،اگه بخور بخوری هست سمت باند شیخ همیشه وزیر نه سمت کارمندا ،شمایی که با الفبای نفت اشنایی نداری و شرایط کارشون نمیدونی نظر بیخود نده ،حقوق من زیر خط فقر وزارت نفت مثل همه وزارت خونه های دیگه فقط یه قشر خاص و سفارش شده حقوق نجومی میگیرن و میخورن
 • کارمند بدبخت نفت IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  1 1
  راست میگین اسم کارمندا بانک بیارین هر کدومشون دو خونه دارن ،ولله قسم من کارمند نفتم مستاجرم با چندین سال سابقه با مدرک فوق لیسانس،توی جنوب با حقوق زیر خط فقر دارم زندگی میکنم فکر شغل دومم ، طرف تو بانک ماهی چهار میلیون میگیره چند سالی یه وام ۳۰۰میلیونی دریافت میکنه طرف میشناسم پارسال وام ۱ درصد بانک بهش داده خونه گرفته الان یک میلیارد پولشه تازه تعاونی هاشون برقرار ،نفت که چپاول کردن خوردنش رفت چیزی دیگ ازش نمونده نه امکاناتی به همون کتاب خدا قسم ودیعه مسکن یه کارمند نفت ۱۵میلیونه ، بانک ۳۰۰میلیون به کارمندش میده ، یک روز بیای جنوب یه شاتدان کارخونه بخوره از صب تا شب تدی گرما بدویی تا سیستم استیبل بشه متوجه میشی کار نفت چیه با کارای پشت میزی شما چه تفاوتی داره کاملا مشخصه رسانه تون میلیه از خدا نترس هااااا
  • IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
   3 6
   لازم نیست اینقدر قسم بخورید.شاید وضعیت عده ای چنین باشد، شما تشریف بیارید این شهر(*گچساران،نمیدونم مشرق اجازه چاپ نام شهر را بدهد یا که خیر)(*بهتر است مشرق خودش بیاید گزارش تهیه کند!) انوقت با دو چشم خود خواهید دید خانه سازمانی،ماشین ،وام،بیمارستان وهزاران امکانات و مزایا(تا زمان بازنشستگی و بعد بازنشستگی بخشی از مزایا گرفته میشود مثل خانه و ماشین و ..) چطور بیش از (ده سال) در اختیار چندین هزار خانواده بوده و هست . و بعد محاسبه کنید،خواهید دید بیش از 60 تا 70 میلیون دست کم ماهیانه مزایا این افراد می باشد. و اب و هوا شهر نسبت به اهواز نیز بهتر می باشد.و فصل بسیار سرسبز معروف نیز دارد.و اگر شما در شرکت نفت باشید این چیزا را بهتر میدانید،که مزایا شرکت نفت چقدر بالاست(بخصوص در شهرهای،اهواز،مسجدسلیمان،گچساران،و شهرهای نفت خیز دیگر و کارمندان اداراتشان).
 • رضا IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  2 1
  آقا این آمار دروغ را با چه نیتی منتشر میکنید؟ من کارمند رسمی نفت با ۱۲ سال سابقه و مدرک لیسانس با شرایط کار در جنوب و اقماری و دور از خانواده وسط دریا و شرجی و دمای بالای ۵۰ درجه زیر برق آفتاب توی سایت حقوقم تازه امسال ۸ تومن شده. به خدا من راضی ام شغلم را با یکی تو شهر مثلاً کارمند بانک یا وزارت نیرو یا وزارت اقتصاد یا صنعت یا آموزش و پرورش تعویض کنم. حاضرم نصف این میزان هم بگیرم برام کافی هست هرچند که اکثر اونها به جز معلم‌ها اگر بیشتر حقوق نگیرند کمتر هم نمی‌گیرند.
 • elun IR ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  2 0
  سلام.من خودم کارمند رسمی وزارت نفت در تهران با5 سال سابقه هستم!اصلااین ارقام دستمزد در مخیله ماتازه استخدامیانمیگنجه!ماباپایه 600 تومان استخدام شدیم!الانم سقف دریافتیم زیر3 میلیونه!بامدرک ارشد!کاش باقشرهای مختلف کارکنان این وزارت خونه هم صحبت میکردین قبل ارائه این آمارهای کذایی!
 • زينب IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  2 1
  چرا دروغ مينويسيد؟!!!! من ١٢ سال سابقه دارم با فوق ليسانس فني از دانشگاه دولتي و گريد بالا و جذب ممتازي در نفت حقوق ماهيانه من با مزايا ٥ ميليون نميشه. كي ١٥ تومن ميگيره؟ مديرعامل؟ چند شغله؟ كي؟ سندتون كو؟
 • حسن IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  1 1
  با سلام واحترام بنده کارمند شرکت ملی نفت هستم.این مطالب کذب محض است. بنده با 6 سال سابقه و مدرک کارشناسی ارشد 3 میلیون حقوق میگیرم.ضمناً عمده منابع حاصل از درآمدهای شرکت ملی نفت ایران صرف تعهدات قانونی بودجه و هزینه های عمرانی توسعه زیرساخت های نفتی (دارایی های بین نسلی) می شود.
 • IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  1 1
  همه كارمندا عزيزن وبنده كه كارمند نفتم قصد مقايسه با ديگر عزيزان ندارم ولي به خدا قسم اگر به سال هاي قبل كه در نفت استخدام شدم برگردم ، به ولاي علي (ع) اين شغل پر استرس كه الان 44 سال دارم وبه انواع دردهاي مزمن گرفتار شدم را انتخاب نميكردم .واقاي نويسنده كه بدون تحقيق واز روي توهم مطلب نوشتي از فرداي قيامت بترس .بنده با 20 سال سابقه ومدرك فني با تمام مزايا از 5 ميليون تجاوز نميكنه . فاين تذهبون
 • IR ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  2 1
  واقعا متاسفم كه بدون تحقيق واز روي غرض به كارمندان زحمتكش نفت اينگونه افترا بسته اي ، اقايان اندكي تقوا وصداقت خوب است .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس