هواپیمای ریوت‌جوینت آمریکا - نمایه

اگر خبر نقض مجدد حریم هوایی ایران توسط یک هواپیمای آمریکایی صحت داشته باشد، یا دولت کشورمان باید با زبان دیپلماسی آمریکایی‌ها را سر جایشان بنشاند، یا این‌که جمهوری اسلامی زبان‌های دیگری هم بلد است.

سرویس جهان مشرق روز پنج‌شنبه، ۱۳ تیر ۹۸ (۴ جولای ۲۰۱۹) مطابق سنت هر ساله، مراسم سالگرد صدور «بیانیه استقلال» و خارج شدن آمریکا از زیر سلطه نظام پادشاهی بریتانیا در سال ۱۷۷۶ موسوم به مراسم «روز استقلال» در این کشور برگزار شد. این روز که روز ملی ایالات متحده نیز هست، در سراسر آمریکا تعطیل رسمی است و یکی از مشخصه‌های آن آتش‌بازی و فشفشه‌بازی و نورافشانی گسترده در آسمان این کشور است. (اگر عبارت «Fourth of July» را در گوگل جست‌وجو کنید، برای چند ثانیه صفحه جست‌وجوی گوگل فشفشه‌باران می‌شود.) با این حال، به نظر می‌رسد دولت ترامپ امسال در سالگرد استقلال ایالات متحده به دنبال یک آتش‌بازی گسترده‌تر هم بوده است.

سخنرانی ترامپ زیر باران و پشت شیشه ضدگلوله در مراسم روز استقلال آمریکا (+)

پایگاه اینترنتی «مون آو آلاباما» (Moon of Alabama، به معنای «ماهِ آلاباما»)، یکی از رسانه‌های آمریکایی است که اگرچه ممکن است برای شما شناخته‌شده نباشد، اما در محافل [۱] رسانه‌ای جایگزین [۲] کاملاً شناخته‌شده است. این پایگاه خبری روز چهارشنبه مصادف با شب جشن استقلال آمریکا از اقدامِ به شدت تحریک‌آمیز واشینگتن در نقض مجدد حریم هوایی ایران بعد از سقوط پهپاد RQ-۴ «گلوبال‌هاوک» این کشور توسط پدافند سپاه پاسداران ایران حدود دو هفته قبل خبر داد. عنوان گزارش «مون آو آلاباما» از این قرار است: «آمریکا شب قبل از رژه ۴ جولای تلاش کرد ایران را به سرنگونی یک هواپیمای آمریکایی دیگر تحریک کند [۳] ». در ادامه، به جزئیات این گزارش خواهیم پرداخت.


لازم به ذکر است که مشرق صرفاً جهت اطلاع نخبگان و تصمیم‌گیران عرصه سیاسی کشور از رویکردها و دیدگاه‌های پایگاه‌های خبری و تحلیلی غربی این گزارش را منتشر می‌کند و دیدگاه‌ها، ادعاها و القائات این گزارش‌ لزوماً مورد تأیید مشرق نیست.


 

«آتش‌بازی» ترامپ در سالگرد استقلال آمریکا و حمله به پرواز ۶۵۵ ایران‌ایر

«مون آو آلاباما» گزارش خود را با پیوند زدن روز استقلال آمریکا و همچنین سالگرد حادثه سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران در تاریخ ۳ جولای ۱۹۸۸ (۱۲ تیر ۱۳۶۷) این‌گونه آغاز می‌کند:

امروز [۳ جولای ۲۰۱۹] یک هواپیمای شناسایی سرنشین‌دار آمریکایی در اقدامی به‌وضوح تحریک‌آمیز وارد حریم هوایی ایران شد تا این کشور را تحریک به سرنگونی خود کند. چنین اتفاقی می‌توانست این فرصت را به ترامپ بدهد که آتش‌بازی ویژه‌ای به مناسب ۴ جولای به مردم آمریکا هدیه کند. همچنین ۳ جولای ۱۹۸۸، رزم‌ناو «یواس‌اس وینسنس» مسلح به موشک‌های هدایت‌شونده هواپیمای مسافربری ایرانی پرواز ۶۵۵ را با ۲۹۰ سرنشین سرنگون کرده بود. آمریکا ادعا می‌کرد که فرستنده رادیویی این هواپیما داشته کد شناسایی یک هواپیمای نظامی ایرانی را ارسال می‌کرده، به نظر می‌رسیده که هواپیما دارد به وینسنس حمله می‌کند، ناو آمریکایی ۱۲ بار به هواپیما هشدار داده، و هواپیمای ایران در زمان رخ دادن حادثه بر فراز آب‌های بین‌المللی پرواز می‌کرده است. خدمه ناو وینسنس برای کشتن غیرنظامیان ایران مدال هم گرفتند.

این پایگاه آمریکایی ادامه می‌دهد: «تحقیقات نشان داده [۴] که همه این ادعاها دروغ هستند [۵] . شلیک به هواپیما تعمدی بود. ایران هم در دیوان بین‌المللی دادگستری [موسوم به «دیوان لاهه»] از آمریکا شکایت کرد. این پرونده سال ۱۹۹۶ زمانی بسته شد که آمریکا موافقت کرد تا هم عذرخواهی کند و هم ۶۱/۸ میلیون دلار به خانواده‌های قربانیان پرداخت نماید.» این در حالی است که آمریکا تا امروز هرگز مسئولیت این جنایت را به عهده نگرفته و بابت آن از ایران عذرخواهی نکرده است.

هواپیمای جاسوسی الکترونیک RC-۱۳۵V «ریوت‌جوینت» ساخت بوئینگ و متعلق به نیروی هوایی آمریکا (+)

از پهپاد گلوبال‌هاوک تا هواپیمای «ریوِت‌جوینت»

گزارش سپس به سراغ موضوع سرنگونی پهپاد آمریکایی در آخرین روزهای خردادماه ۹۸ می‌رود و در این‌باره یادآور می‌شود:

۲۰ ژوئن یک پهپاد شناسایی بزرگ آمریکایی، با همراهی یک هواپیمای نظامی و حامل سرنشین، وارد حریم هوایی ایران در شرق تنگه هرمز شد. ایران هواپیمای بدون‌سرنشین را سرنگون کرد [۶] . آمریکا تهدید کرد که به خاطر این حادثه به ایران حمله می‌کند، اما ترامپ به این تهدید عمل نکرد [۷] . گزارش‌هایی وجود داشت مبنی بر این‌که برخی افراد در کاخ سفید شک دارند «فرماندهی مرکزی» آمریکا [موسوم به «سِنتکام»] (مقر فرماندهی نظامی ایالات متحده در خاورمیانه) درباره این حادثه واقعیت را به طور کامل به دولت گفته باشد. دو روز قبل از وقوع حادثه برای پهپاد آمریکا، مایک پمپئو، وزیر خارجه ترامپ و مدیر سابق سی‌آی‌ای، گفت‌وگوهای غیرعادی‌ای با سنتکام داشت [۸] . همین گفت‌وگوها این نظریه را به وجود آورد که شاید این حادثه به منظور تحریک ایران به سرنگونی پهپاد و در نتیجه افزایش فشار به ترامپ برای جنگ با ایران طراحی شده باشد.

 

ادعای خنده‌دار ترامپ: اگر حمله می‌کردیم ۱۵۰ ایرانی کشته می‌شدند؛ گفتم حمله نکنند [دانلود]

 

در همین‌باره بخوانید:

›› ایران، یک - آمریکا، هیچ؛ بلوف‌های کمپانی سازنده گلوبال‌هاوک درباره جنگ با ایران

›› ایران تنها شکارچی گلوبال‌هاوک/ ۱۰ پهپاد دیگر آمریکا را هم بزنیم، جنگ نمی‌شود

›› آیا «شاهین» آمریکایی که شکار ایران شد تله سایبری بود؟

 

«مون آو آلاباما» می‌نویسد حتی اگر در مورد هدف تحریک‌آمیز آمریکا از پرواز پهپاد این کشور در حریم هوایی ایران هم تردیدی وجود داشته باشد، «درباره مورد امروز [و ورود یک هواپیمای سرنشین‌دار به حریم هوایی ایران] هیچ شکی وجود ندارد: ارتش آمریکا بدون‌تردید تلاش کرد تا ایران را به سرنگون کردن یکی دیگر از هواپیماهایش تحریک کند.» این پایگاه آمریکایی به یک پیام توئیتری توسط کاربری به نام «مانو گومز» (که به نظر می‌رسد کارشناس حوزه هوانوردی باشد) و طبق اطلاعات پایگاه اینترنتی «فلایت‌رادار۲۴ [۹] » اشاره می‌کند که از ورود یک فروند هواپیمای RC-۱۳۵V Rivet Joint («ریوِت‌جوینت») ساخت کمپانی بوئینگ و متعلق به نیروی هوایی ارتش آمریکا به حریم هوایی ایران خبر می‌دهد [۱۰] . هواپیمای RC-۱۳۵V ریوت‌جوینت یک هواپیمای جاسوسی الکترونیک است که در عملیات‌های متعدد طی حدود سه دهه گذشته (از جمله در دو جنگ عراق) مورد استفاده نیروی هوایی آمریکا قرار گرفته است.

 

توئیت «مانو گومز» درباره نقض حریم هوایی ایران توسط هواپیمای ریوت‌جوینت آمریکا (+)

جعل هویت رویت‌جوینت آمریکایی

پایگاه خبری «مون آو آلاباما» توضیح می‌دهد:

این هواپیما برفراز جزایر «ابوموسی» و «سیری» در خلیج فارس پرواز کرد که بخشی از قلمرو و حریم هوایی ایران هستند. ریوت‌جوینت همچنین به دروغ با ارسال سیگنال خودش را یک هواپیمای ایرانی معرفی می‌کرد. فرستنده رادیویی هوایی این هواپیمای جاسوسی آمریکا روی کدی تنظیم شده بود که متعلق به ایران است. سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو - ICAO) آدرس‌های ۲۴ بیتی‌ای را تعریف کرده است که نوع هواپیما و کشور ثبت‌کننده آن را شناسایی می‌کنند [۱۱] . کدهای ۲۴ بیتی متعلق به هواپیماهای ثبت‌شده ایران با شناسه کشوری ۰۰۱۱ ۰۱۱۱ [صفر یک یک یک - صفر صفر یک یک] آغاز می‌شوند که در دستگاه اعداد پایه (شانزده‌شانزدهی) به صورت ۷۳ [هفت سه] نوشته می‌شود. صفحه‌ای که مانو گومز از وب‌سایت فلایت‌رادار استخراج کرده است، کدهای فرستنده‌ای را که این هواپیمای آمریکایی در «مُد اس» (S-Mode) ارسال می‌کرده به صورت یک عدد شش رقمی در دستگاه اعداد پایه نشان می‌دهد.

عکسی که گومز در توئیت خود استفاده کرده و جعل هویت و مسیر پروازی هواپیمای جاسوسی آمریکا بر فراز جزایر سیری و ابوموسی را نشان می‌دهد (+)

گزارش در ادامه تصریح می‌کند: «استفاده ریوت‌جوینت از کدی که این هواپیما را یک هواپیمای ایرانی معرفی می‌کند، اشتباهی نبوده، بلکه کاملاً تعمدی بوده است.» «مون آو آلاباما» سپس به پیام توئیتری «استفان واتکینز» مشاور حوزه فناوری اطلاعات و کارشناس امور دریانوردی و هوانوردی مستقر در کانادا [۱۲] اشاره می‌کند. واتکینز در پاسخ به پیام گومز نوشته است:

آن‌چه که نیروی هوایی آمریکا دارد انجام می‌دهد از جهات زیادی اشتباه است که این اشکالات تقریباً کاملاً از دید ناظران عادی پنهان هستند.

۱) RC-۱۳۵ شماره [کد] منحصربه‌فرد فرستنده خود را به ۷۳۰۰۰۰ (دستگاه اعداد پایه) تغییر داده است که کد مختص ایران است. بنابراین، نیروی هوایی آمریکا دارد خودش را جای یک هواپیمای ایرانی جا می‌زند [۱۳] .

۲) همان‌طور که [مانو گومز] هم اشاره کرد، این کار اتفاقی نیست؛ نیروی هوایی آمریکا همین کار را با کدهای ونزوئلا هم در نزدیکی سواحل این کشور انجام داده است. هواپیماهای شناسایی آمریکا اقدام به تقلید از کد کشورهایی می‌کنند که در حال جاسوسی از آن‌ها هستند، و به این ترتیب پروازهای مسافری در آینده را به خطر می‌اندازند [۱۴] .

۳) من منتظرم کسی به من بگوید که این یک عملیات «امنیت عملیاتی» [و برای جلوگیری از افشای عملیات جاسوسی] بوده است. [در آن صورت من پاسخ خواهم داد که] واضح است که چنین چیزی نیست، چون حتی شهروندان اسپانیایی و کانادایی [که فاصله جغرافیایی زیادی از این عملیات دارند] هم در حالی که پیژامه به تن دارند [و از درون خانه‌هایشان، به سادگی] این عملیات را کشف کرده‌اند. ایرانی‌ها مثل روز روشن این عملیات‌ها را می‌بینند؛ آمریکایی‌ها تنها دارند فعالیت‌هایشان را از افکار عمومی آمریکا (و دنیا) مخفی می‌کنند [۱۵] .

۴) تناقض تراژیک: ۳ جولای ۱۹۸۸ یواس‌اس وینسنس هواپیمای پرواز ۶۵۵ ایران‌ایر را سرنگون کرد. دروغ‌هایی که پس از این اتفاق گفتند، این روایت را به خورد رأی‌دهندگان آمریکایی را داد که هواپیمای ایرانی داشته از کد فرستنده یک جت نیروی هوایی این کشور استفاده می‌کرده است. اصلاً؛ تحقیقات رسمی هم این دروغ را افشا کرد [۱۶] .

۵) [ممکن است کسی بگوید:] «اما این یک عملیات شناسایی فوق‌محرمانه بوده است!» [واقعیت این است که] انگلیس، آمریکا و بسیاری از کشورهای حوزه بالتیک هر روز در نزدیکی کالینینگراد عملیات شناسایی انجام می‌دهند. آن‌ها مرتباً/همیشه فرستنده‌های خود را روشن می‌گذارند و هویت/نوع هواپیمای خود را به‌درستی نمایش می‌دهند [۱۷] .

چرا این کشورها چنین کاری می‌کنند؟ برای این‌که قصد خود [یعنی جمع‌آوری اطلاعات] را به‌وضوح به نیروهای نظامی روس منتقل کنند، و [توسط روس‌ها] سرنگون نشوند. این کار عادی و غیرتهدیدآمیز است. جعل هویت هواپیما و خاموش کردن فرستنده اهداف شما را به طور واضح به ایرانی‌ها منتقل نمی‌کند، مگر آن‌که هدف شما جنگ باشد [۱۸] .

اولین توئیت «استفان واتکینز» درباره جعل هویت و تعرض هواپیمای جاسوسی آمریکا به حریم هوایی ایران (+)

جزئیات نقض حریم هوایی ایران توسط هواپیمای جاسوسی آمریکا

پایگاه آمریکایی «مون آو آلاباما» درباره مسیری که هواپیمای جاسوسی RC-۱۳۵V ریوت‌جوینت آمریکایی طی کرده و همچنین درباره دو جزیره سیری و ابوموسی می‌نویسد:

مسیر هواپیما نشان می‌دهد که از سمت غرب و شمال غرب، احتمالاً کویت، آمده و مستقیماً بر فراز جزایر سیری و ابوموسی پرواز کرده است. سپس بلافاصله دور زده و یک بار دیگر از روی هر دو جزیره عبور نموده است. جزیره سیری میزبان یک سکوی نفتی است که ۱۸ آوریل ۱۹۸۸ [در جریان جنگ عراق با ایران] توسط نیروی دریایی آمریکا از بین رفت. این جزیره همچنین دارای یک باند فرود و چندین تأسیسات نفتی و گازی است. ابوموسی یک جزیره مسکونی ۱۲/۸ کیلومتر مربعی در نزدیکی ورودی تنگه هرمز است. این جزیره هم مانند سیری، قلمرو ایران است و این کشور در آن نیروی نظامی مستقر کرده است. ایرانی‌ها پدافندهای هوایی قدرتمندی دارند که به راحتی می‌توانند هواپیمای ریوت‌جوینت را هدف قرار دهند. ابوموسی «دژ» ایران است که تنگه هرمز و بخش اعظم ترافیک در غرب آن را کنترل می‌کند. اهمیت استراتژیک این جزیره بسیار زیاد است.

 

توضیحات سردار باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران درباره پدافند مستقر در جزیره ابوموسی (+)

 

در ادامه گزارش می‌خوانیم:

پس از آن‌که ایران پهپاد آمریکا را سرنگون کرد، وزیر خارجه این کشور، نقشه‌هایی را منتشر کرد که مسیر پروازی این هواپیمای بدون‌سرنشین و مرزهای حریم هوایی ایران را نشان می‌داد. واضح است که هواپیمای آمریکایی [ریوت‌جوینت] امروز [۱۲ تیر] وارد این حریم شده است. صبح امروز، هواپیمای جاسوسی آمریکا تعمداً وارد حریم هوایی ایران شد و با ارسال یک کد جعلی نشان داد که اهداف خصمانه‌ای دارد. این اتفاق در سی‌ویکمین سالگرد [حمله ناو وینسنس به] پرواز ۶۵۵ [ایران‌ایر] اتفاق افتاد، در حالی که ارتش ایران تقریباً قطعاً هنوز هم مایل به گرفتن انتقام آن قتل‌عام هست. بنابراین این یک اقدام به شدت تحریک‌آمیز بود که احتمالاً هدف از آن ترغیب ایران به سرنگون کردن هواپیمای آمریکا بوده است.

هدف قرار دادن هواپیمای جاسوسی آمریکا برای پدافند ایران کار دشواری نبوده، اما تصمیم به انجام این کار عمداً گرفته نشده است (+)

تهدید ترامپ به حمله هسته‌ای؟

«مون آو آلاباما» در بخشی از گزارش خود بخشی از توئیت تهدیدآمیز ترامپ درباره حمله ایران به پهپاد آمریکا را یادآوری می‌کند: «هرگونه حمله‌ای توسط ایران علیه هر چیزِ آمریکایی، با نیرویی عظیم و تحمل‌ناپذیر مواجه خواهد شد. در برخی موارد، تحمل‌ناپذیر به معنای ویرانی خواهد بود. دیگر خبری از جان کری و اوباما نیست! [۱۹] » این پایگاه آمریکایی معتقد است که این توئیت ترامپ گمانه‌زنی‌هایی [۲۰] را درباره احتمال اقدام هسته‌ای آمریکا علیه ایران را به وجود آورده است. این گزارش در ادامه سناریوی حمله آمریکا به جزیره ابوموسی را به عنوان فرضیه مطرح می‌کند.

بعید است ترامپ تصمیم به حمله به ایران گرفته باشد، اما این اقدام مهم را به هدف قرار دادن یک هواپیمای جاسوسی گره بزند (+)

البته «مون آو آلاباما» همه این مقدمه‌چینی‌ها و سناریوسازی‌ها را برای دو هدف خاص ارائه داده است: اول طرح این سؤال که چه کسی ممکن است پشت این ماجرا باشد و دوم قدردانی از ایران بابت خویشتن‌داری‌اش:

آدم نمی‌داند چه کسی یک چنین نقشه شرورانه‌ای را کشیده است. آیا کار شومَن [و بازیگر] اصلی، یعنی خود ترامپ، بوده؟ آیا به همین دلیل بود که با این همه عجله به ارتش دستور داد تا به رژه مراسم ۴ جولای بپیوندد؟ یا کار جان بولتون بوده؟ یا مایک پمپئویی که می‌گوید: «دروغ می‌گفتیم، تقلب می‌کردیم، و دزدی می‌کردیم»؟ [اشاره به اظهارات وزیر خارجه آمریکا در مورد زمان حضورش در سی‌آی‌ای.] یا کار یک کوتوله‌ای در سی‌آی‌ای یا سنتکام بوده؟ هر کس که این نقشه را طراحی کرده، و آن‌هایی که اجازه داده‌اند این اتفاق بیفتد، اکنون ناامید خواهند شد، چون واضح است که ایران در دام آن‌ها نیفتاده است. دنیا یک «تشکر» بزرگ به مسئولان پدافند هوایی ایران در جزیره ابوموسی به خاطر [خویشتن‌داری و] رفتار منضبط‌شان بدهکار است.

اظهارات وزیر خارجه آمریکا و مدیر سابق سی‌آی‌ای درباره دوره حضورش در آژانس جاسوسی آمریکا [دانلود]

اگر آمریکا زبان دیپلماسی نمی‌فهمد جمهوری اسلامی زبان‌های دیگر هم بلد است

اطلاعات گزارش فوق در مورد نقض حریم هوایی ایران توسط هواپیمای ریوت‌جوینت آمریکا مطمئناً ارزش راستی‌آزمایی را دارد (اگر این کار تا الآن انجام نشده باشد)، اما گمانه‌زنی‌های «مون آو آلاباما» دست‌کم درباره یک مسئله با واقعیت فاصله دارد؛ این‌که آمریکا ممکن است به ایران یا قلمروی جمهوری اسلامی در خلیج فارس حمله نظامی کند. واقعیت این است که این اتفاق حتی اگر ایران اقدام به سرنگونی پهپادها یا هواپیماهای سرنشین‌دار آمریکایی هم کند، باز هم رخ نخواهد داد (جزئیات بیش‌تر). دلیل اول اشتباه «مون آو آلاباما» آن است که این پایگاه آمریکایی بر اساس یکی از توئیت‌های ترامپ به گمانه‌زنی درباره حمله احتمالی آمریکا به ایران پرداخته است، در حالی که عموماً صحبت‌های شفاهی، بیانیه‌های کتبی و حتی سیاست‌های تدوین‌شده ترامپ هم هیچ معنای خاصی ندارد، چه برسد به توئیت‌های وقت و بی‌وقت رئیس‌جمهور آمریکا که در فضای داخل آمریکا و همچنین فضای سیاسی بین‌الملل شهرت خاصی به بی‌ارزشی پیدا کرده‌اند.

ترامپ بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی هم ابتدا واکنش شدیدی در توئیتر نشان داد: «ایران مرتکب اشتباه بسیار بزرگی شد!» (+)

با این حال، خودداری آمریکا از ورود به جنگ یا حتی درگیری محدود نظامی با ایران دلایل مهم دیگری دارد که مشرق پیش‌تر مفصلاً آن‌ها را توضیح داده است. در این‌باره می‌توانید گزارش‌های زیر را بخوانید:

آیا مقدمات جنگ ایران و آمریکا فراهم است؟

آیا آمریکا توان حمله نظامی به ایران را دارد؟

پیامدهای جنگ با ایران برای ترامپ، آمریکا، خاورمیانه و دنیا چیست؟

 

و اما نکته آخر درباره تجاوز هواپیماهای آمریکایی به حریم هوایی ایران: جان بولتون که به جنگ‌طلبی و ایران‌هراسی شهرت دارد و به طور خاص در میان سیاستمداران آمریکایی آخرین کسی است که از او انتظار «خویشتن‌داری» درباره ایران می‌رود، بعد از حمله پدافند بومی جمهوری اسلامی به پهپاد فوق‌پیشرفته آمریکایی و عجز آمریکا از پاسخ نظامی به تهران، گفته بود: ایرانی‌ها نباید «احتیاط و ملاحظه‌گری آمریکا را با ضعف اشتباه بگیرند [۲۲] البته کار دیگری هم از دست بولتون برنمی‌آمد و این اظهارات که در نشست خبری در بیت‌المقدس و در کنار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، ایراد می‌شدند، شاید تنها راه مشاور امنیت ملی ترامپ برای تأکید روی تداوم دشمنی‌اش با ایران در مقابل میزبانش بدون اعتراف به ناتوانی کشورش از اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی بودند.

«جان بولتون» (چپ) مشاور امنیت ملی ترامپ در دیدار با نتانیاهو گفت ایران نباید خودداری آمریکا از واکنش نظامی به سرنگونی پهپادش را به حساب ضعف واشینگتن بگذارد (+)

با وجود این، این آمریکایی‌ها هستند که باید بدانند دست ایران در هدف قرار دادن نه تنها پهپادها و هواپیماهای سرنشین‌دار بلکه تمامی نیروها و منافع آمریکایی در منطقه کاملاً باز است و مقامات نظامی و غیرنظامی ایران به خوبی می‌دانند که واشینگتن تحت هیچ شرایطی توانایی واکنش نظامی به تهران را ندارد، مگر به قیمت نابودی رژیم صهیونیستی و تمامی آن‌چه که برای آمریکا در خاورمیانه ارزش دارد. بنابراین در صورتی که اثبات شود هواپیمای RC-۱۳۵V ریوت‌جوینت آمریکا یا اصلاً به قول خود ترامپ هر «چیزِ آمریکایی» به حریم زمینی، دریایی یا هوایی جمهوری اسلامی تجاوز کرده است، حتماً مقامات دولت ایران به آمریکایی‌ها این پیام را خواهند داد که «واشینگتن نباید خویشتن‌داری ایران را به حساب ناتوانی تهران از واکنش مستقیم نظامی به اقدامات تحریک‌آمیز آمریکا بگذارد.» بدیهی است که آمریکایی‌ها باید بدانند اگر دولت ترامپ زبان دیپلماسی را نمی‌فهمد، ایران زبان‌های دیگر را هم بلد است؛ و اگر واشینگتن واقعاً دچار توهم «ضعف نظامی ایران» شده است، شکستن این توهم برای ایران صرفاً یک موشک دیگر خرج خواهد داشت.

 


[۱] On Eve Of ۴th Of July Parade US Attempts To Lure Iran Into Shooting Down Another US Plane Link

[۲] On Eve Of ۴th Of July Parade U.S. Attempts To Lure Iran Into Shooting Down Another U.S. Plane Link

[۳] On Eve Of ۴th Of July Parade U.S. Attempts To Lure Iran Into Shooting Down Another U.S. Plane Link

[۴] U.S.S. Vincennes (CG ۴۹) Shootdown of Iran Air Flight #۶۵۵: A Comprehensive Analysis of Legal Issues Presented by the Case Concerning the Aerial Incident of ۳ July ۱۹۸۸ (Islamic Republic of Iran V. United States of America) Link

[۵] The ‘Forgotten’ US Shootdown of Iranian Airliner Flight ۶۵۵ Link

[۶] Iran Shoots Down Strategic U.S. Drone - Is Ready For War - Puts "Maximum Pressure" On Trump Link

[۷] White House Pushes 'Trump Pulled Back' Story - He Likely Never Approved To Strike Iran Link

[۸] Trump Fires Shanahan. Pompeo For Sec Def? Bolton To State? Link

[۹] Flight Radar ۲۴ Link

[۱۰] USAF Rivet Joint tracking over The #PersianGulf, spoof Hex Cod ۷۳۰۰۰۰ C/S IRI۰۰۰۶۱ Link

[۱۱] Registration of Aircraft Addresses with Mode S Transponders Link

[۱۲] How an Ottawa man tracks the world's military and spy ships — from his home office Link

[۱۳] There are so many things wrong with what the #USAF is doing here… Link

[۱۴] ۲) As @GDarkconrad pointed out, this isn't an accident… Link

[۱۵] ۳) I'm waiting for someone to tell me it's for #OPSEC… Link

[۱۶] ۴) Tragic irony; on July ۳rd ۱۹۸۸ the #USSVincennes #CG۴۹ shot down Iran Air Flight #IR۶۵۵… Link

[۱۷] ۴) "...but it's a super-secret reconnaissance operation!"… Link

[۱۸] Why do they do that?… Link

[۱۹] Iran’s very ignorant and insulting statement, put out today, only shows that they do not understand reality… Link

[۲۰] Trump Imagines A Quick US War with No Plan B, But Overlooks Iran’s Possible Plan B Link

[۲۱] Nuclear weapons: experts alarmed by new Pentagon 'war-fighting' doctrine Link

[۲۲] Bolton Warns Iran Not to ‘Mistake U.S. Prudence and Discretion for Weakness’ Link

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 83
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  ترامپ وحشی ادم بشو
  • ملت تروريست عيرانستان US ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   جرأت داريد بزنيدش تا گزينه هاي روي ميز رو براتون رو كنيم تا خودتون انتخاب كنيد ، بمب اتمي ؟ بمب سنگرشكن ؟ بمب شيميايي ؟ بمب الكترومغناطيسي ؟ بمب بيولوژيكي ؟ بمب ميكروبي ؟ از اينا تكي نداريم ، سري داريم ، سري صد هزار تايي ، بسته به رفتارتون داره كه كدوم نوعش انتخاب بشه تروريست هاي پدرسوخته ، اين ديگه اون پهپاده نيست .
  • IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   72 99
   حيف موشك براي اين ابوطياره !!! موشكها رو نگه داشتند براي F35 و F22 و آواكس ، البته گلوبال هاوك هم بازم بياد بدك نيست !!
  • IR ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   50 98
   این برای حفظ آبروی امریکاس. آمده بگه ما هم هستیم.با اطلاع قبلی بوده.این پروپاگاندی تبلیغاتی هم برای همین حفظ آبرو هست.چیز خاصی نیست. مثل بچه لج بازی هست که پاشو گذاشته اینور خط که بگم منم هستم.
  • IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   34 11
   به بمب هایی که با ولع از آنها و تعدادشون نام بردی توجه کن . خیلی از اینها سلاح های کشتار جمعی هستند که تر و خشک رو باهم میکشه. به زن و کودک و سالخورده هم رحم نمیکنه. حالا بگو تو تروریستی یا ما؟
  • IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   75 89
   احمقی که واسه ما بمب لیست کردی ما سلاح های سری داریم که تو و اربابات ازشون بیخبرین و محض اطلاع ما خودمون براتون انتخاب میکنیم شما پوشکت رو ببند.
  • AU ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   31 69
   اگه میتونستین چهل سال صبر نمیکردین یکی ازاین لیست بلند بالا رو میفرستادین حیفا وتل آویو که یادت نرفته
  • DE ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   24 57
   این یارو که تحت تیتر ملت تروريست گنده گو...ی کرده خودش از ترس چند روزه شب ادرای گرفته معلومه هیچی حالیش نیست....بمب کودتا ..بمب حمله نظامی ..بمب زمین به هوا...بمب سرماخوردگی.خخخخ یادت رفت
  • IR ۲۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   29 15
   یه جوری میگه جرأت دارید....! یکی ندونه فکر می کنه اونا mq4 ما رو زدن......!
  • کمال IR ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
   7 11
   مراقب باشید بمب اتم اول تو اسرائیل منفجر نشه و ... تان پاره بشه. دوما بمب اتم و هواپیما وقتی حرکت بکنه ممکنه تو هوا منفجر بشه با موشک البته که قبل از رسیدن به ایران در هوا اونم روی کشور سوم.
  • حمید IR ۰۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
   9 8
   خطاب به ملت تروریست، خفه شو مزدور وطن فروش کاسه لیس عمو سام، هیچ غلطی نمی توانید بکنید، همچنان که در طول این چهل سال نتوانستید، بهتره افتضاح تاریخی در حمله به طبس را فراموش نکنید، مطمئن باش ، آمریکا اگر دست از پا خطا کند و مرتکب حماقتی بشود، دچار شکستی بدتر از جنگ ویتنام خواهد شد و خلیج فارس مملو از جنازه های تکه تکه شده سربازان تروریست امریکایی خواهد شد..
  • ایرانی IR ۰۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
   3 5
   این منافق های احمق دارن پست میذارن. مراقب باشید فریب نخورید.
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  اروپا و انگلیس استعمارگر چشم خود را به جنایات عربستان سعودی در یمن بسته اند که هیچ، لااقل بجای حرف و مزخرف پراکنی در مورد تخلف ایران در برجام، تذکری به یانکیهای زبان نفهم بدهید که منطقه را وارد جنگ نکنند. ایران یمن نیست که هر کاری بخواهید در آن بکنید، یک ضربه بزنید 10 ضربه میخورید. ضمنا ار مشرق نیوز خواهش میکنم برای اعصاب خوانندگان هم که شده، عکس بولتون و نتانیاهو را شطرنجی کنید! قیافه این شیاطین غیر قابل تحمل است. تشکر
  • lind IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   23 20
   اشتباهی منفی دادم. عذرخواهی میکنم.
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  متاسفانه برخی با احساسات کودکانه می خوان به خیال خودشون بزدند آمریکا رو له کنند درحالی که این بزدلها با بی منطقی شون آخر همه ی ملت رو به نابودی می کشند
  • IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   احمق متوجه نیستی که بزدل خودتی؟
  • LB ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   بزدل شماها هستید. رییستون هم که فعلا برگشته با زبان انقلاب داره حرف میزنه و موضع میگیره. پس برید به جهنمی که رییستون می گفت. اون فقط داشت جیب شما نادانها رو خالی میکرد
  • IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   حالا تو چرا اینقدر ترسیدی ؟؟؟!!!!!
  • IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   33 61
   نوشتت سر تا پا تناقض بود بزدل - بز
  • IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   16 27
   احسنت.دو تا اف 14 هاشون که سقوط کنه می فهمن جنگ یعنی چی
  • قریشی IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   والله چیزی که ما بعنوان تعریف بزدل دیدیم سربازای گریان اسرائیلی در چنگ نیروهای مقتدر سپاه بود، بزدل خودتی با اربابان صهیونیست از خودت بزدل تر
  • IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   30 46
   نترس جیگر! ما در سرزمین خودمان هستیم.
  • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   14:48دقیقا کی سپاه سربازای اسراعیل رو دستگیر کرد؟انقدر آبروتون رفته که از خودتون داستان در میارید؟
  • دکتر IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   56 23
   می تونم به هر چی اعتقاد داری قسم بخورم بزدل تو هستی با تحویل هسته ای به اربابت اسراییل عربستان و امریکا ترس اونها از ایران کاملا ریخته و برای حمله به ایران له له می زنن
  • حمید IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   27 93
   خطاب به 15:14، منظور ملوانان امریکایی است ( کاربر14:48به اشتباه اسرائیلی عنوان کرده بود)که فیلم گریه کردنشون را همه دیدند، در ضمن آبروی آمریکا رفته نه ایران، چون سپاه اکنون کلکسیونی از پهپادهای غنیمتی و سرنگون شده آمریکایی در اختیار داره، اسرائیل اصلاً در حدی نیست که به مرزهای ایران حتی نزدیک شود. انگار سرنگونی پهپاد اربابتون اینقدر باعث سوزشتون شده که به هذیان گویی افتاده اید.خاک بر سر وطن فروش و خائنتان .
  • IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   20 61
   سربازان صهیونیست چطوری با پرچم جمهوری اسلامی کامنت میذارند؟
  • احسان IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   خطاب به 14:38، حرف مفت نزن احمق، ما مرد جنگیم، مثل شما بزدل های خائن نیستیم که در هنگام جنگ دنبال سوراخ موش می گردید، قدرت پدافند هوایی ایران بارها و بارها اثبات شده ، نمونه آخرش هم سرنگونی پهپاد فوق پیشرفته ترایتون یا mq4c ( نمونه پیشرفته تر گلوبال هاوک) بود. این مساله اینقدر واستون سنگین بوده که به مزخرف گویی افتاده اید؟!!!!!!
 • عادل IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  45 24
  مگر مسئولین سپاه نگفتند که مرزهای کشور خط قرمز ما هستند ، پس چرا این هواپیما را نزدند !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   27 70
   اسکل این یه تله بود
  • فضول یاب IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   27 82
   می خواستند فضول رو بشناسند !!!!
  • فضول یاب IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   24 72
   می خواستند فضول رو بشناسند !!!!
  • مهدی GB ۰۶:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
   1 10
   این مطلب رل یک روزنامه آمریکایی نوشته. معلوم نیست صحت داشته باشه.
  • بوشناس IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   0 5
   سپاه قدس ، انصارالله ، حشدالشعبی ، حزب الله و آخرین آژیر حیات در سرزمین اشغالی اسرائیل . مفهوم . تمام. الله اکبر ، الله اکبر ، الله اکبر
 • IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  30 53
  ترامپ دید اوندفعه گفتیم پهپاد رو زدیم اما هواپیمای سرنشین دار جاسوسی رو نه ، میگه مفت چنگم . بعد از این هواپیماهای جاسوس رو سرنشین دار میفرستم رو خاکشون نمیزنن . دشمن هر چه بهش آوانس بدی جری تر و وقیح تر میشه
 • DE ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  32 91
  حيف...حيف...حيف بهترين موقعيت را از دست داديد!!!!! بايد ميزديد. مطمئن باشيد اگر هم ميزديد آمريكا هيچ عملي انجام نميداد. اينها همه اش جنگ روانيست
 • IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  مثل اینکه امریکایی ها تنشئن به شدت می خاره.
 • IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  90 38
  مشخص ترسیدیم که کاری نکردیم
  • IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   18 82
   ملاحظه کاری ترس نیست. حالا نه اگر جنگ بشه تو اولین نفری که میری تنگه هرمز ؟!!!
  • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
   1 6
   این نوع از ادبیات بخاظر سوختن! سوختن! پهپاد جاسوسی اربابت هست؛ منطق که نیست اون تو؛ چغندره!!!!
 • نادر IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  37 78
  آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند یمن ،نمونه زنده است
 • IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  بزنید هرچیزی که به ما تجاوز کرد رو بزنید
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  هر چی بی اجازه اومد بزنین چه زمینی چه هوایی چه دریایی چه مجازی
  • IR ۰۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
   6 3
   اومد و جرات نکردن بزنن چون سرنشین داشت اگه میزدن شخم میخوردن
 • IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  اگر این گزارش صحا داشته باشه دولت خرفت باید پاسخگو باشه
  • IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   55 12
   دولت حتی اختیار شلیک یک گلوله هم ندارد.
  • IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   22 65
   دولت بنفش فقط اختیار نسل کشی مردم را با اسلحه ندارد وگرنه دریغ نمی کرد
 • IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  22 72
  اگه وارد حریم ما می شد قطعا می زدنش یا وارد نشده یا احتمالا بهش هشدار دادن در رفته
 • IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  16 45
  علی برکت الله
 • چمانچی IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  19 97
  آمریکایی‌ها باید بدانند اگر دولت ترامپ زبان دیپلماسی را نمی‌فهمد، ایران زبان‌های دیگر را هم بلد است؛ و اگر واشینگتن واقعاً دچار توهم «ضعف نظامی ایران» شده است، شکستن این توهم برای ایران صرفاً یک موشک دیگر خرج خواهد داشت.
 • محمد IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  15 75
  اگر با ورود هواپیمای جاسوسی برخورد نشه جنگ قطعی هست حداقل تلفات بیست میلیون ایرانی، نباید ضعف نشون بدیم والا محکوم به نابودی هستیم
 • IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  25 60
  روحانی مُرده؟؟؟
  • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   42 61
   کاش میمرد حداقل ملت از دستش راحت می شدن
 • IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  21 55
  از دولت تدبیر جز بی تدبیری ندیدیم اما سپاه ما و پدافند ما به راستی با تدبیر عمل کردند پیروزی بر دشمن لزوما همیشه برخورد قهری نیست بلکه تدبیر عاقلانه و هوشمندانه است هم در تدبیر و هم در برخورد با دشمن باید قاطعانه حرف زد تا دشمن بداند در عرصه عقل و عمل با یک ملت هوشمند و آماده طرف هست
 • ناشناس IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  13 44
  اتو دادن دستش که هوپیمای سر نشین دار را نزدند دوباره تکرار کرده ...
 • نادری IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  16 61
  آمریکا بایدحتمایکبارضربه اساسی از ایران بخورد که کوتاه بیاد و گرنه دست از فضولی بر نمیداره
  • ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   20 13
   عمو ول کن خیلی به خودت فشار نیار
 • ناشناس IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  30 25
  فرمانده ای داریم چه فرمانده ای اونم امام سید علی خامنه ای مطمئن باشید احمق های درجه یک حریف درایت بی مثال ایشون نمیشن امریکا وانگلیس واسراییل مرگتان باد بشمار
 • IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  15 57
  پس یقین داشته باشید ازین ببعد فرستادن هواپیماهای جاسوسی سرنشیندارازطرف شیطان جهانی ادامه خاهد داشت.وچاره ای جز هدف قراردادن او نخاهد بود. درضمن چرا ازطرف ایران بسازمانهای بین المللی بعلت این تجاوز اشکار شکایت نشده تاملتها ودولتها بدونن که شیطان بزرگ دائما درحال تجاوز بکشورهای مستقلس
 • نصیر IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  17 4
  نتیجه اخلاقی این مقاله این هست که یا باید بمب اتمی و موشک قاره پیما داشته باشی یا رسما یکی از سگ های امریکا و هر چی خواستن انجام بدی حتی رسما اشغال نظامی بشی
 • متخصص الکترونیک IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  11 8
  مشرق خیلی پیاز داغش رو زیاد کرده امریکایها از این کارها در اطراف مرزهای روسیه و چین هم بارها و بارها می کنن
 • آکرونیا IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  44 69
  مرگ.یه بار شیونم یه بار,کوچکترین تعرض به حریم کشورو با موشک و گلوله جواب بدین ,اگه جنگ شد قطعا ملت پشت سرتون خواهند بود .ما که از غم و غصه ی بی کفایتی و ناکارآمدی این دولت داریم دق مرگ میشیم پس همون بهتر که در راه حفظ وطن جونمونو بدیم
  • IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   19 5
   درود بر شرفت.با شما موافقم
 • بندرعباس IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  4 5
  از دیشب نت ندارم
 • ابراهیم IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  21 3
  نرمش قهرمانانه تا کی؟
 • IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  5 45
  چقدر کار آمریکایی ها غیر حرفه ای است.اگر جرات داشتند می آمدند بندر تا بهشان نشان میدادیم پدافند ایران چکارس
 • IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  15 12
  اینها زبان آدمیزاد نمیفهمند . فقط زبان زور را میفهمند . دیگه احتیاجی به اخطار هم نیست . به محض ورود به حریم ایران ، در جا باید زد .
 • وحید FR ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  2 13
  بازم میخواید موشک بزنید؟، مثل اینکه میخواد یه نفتکش دیگه تقدیم انگلیسیها کنید!.
 • مشدی IR ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  10 61
  باید سرنشین دار رو بنشانند زمین و بگن تا کل نیروهایتان را از منطقه خارج نکنید و همه پولهای بلوکه شده را پس ندهید از تحویل خبری نیست
 • IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  4 21
  هرچند ما در داخل مشکلات داریم و اختلاف سلیقه ها زیاد است اما دشمنان باید بدانند که در مقابل آنها همه ما یک قدرت واحد هستیم همانطور که در ۸ سال دفاع مقدس همه باهم از آب و خاکمان دفاع کردبم
 • IR ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  12 6
  آمریکایی های وحشی.
 • DE ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  1 6
  ترامپ: اگر حمله می‌کردیم ۱۵۰ ایرانی کشته می‌شدند؛ گفتم حمله نکنند صرف نمیکنه خیلی کمه .
 • IR ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  23 7
  غلط کرده.آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.
 • FR ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  23 37
  اقلا ترامپ وطن پرست هست ! نوكرهاى كدخدا در ايران خائن و وطن فروش
 • IR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  18 3
  یک موشک هشدار کارش بود
 • IR ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  16 9
  شما که اینقدر مقتدر هستید می زدیدش
 • IR ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
  5 2
  این انسانهای بی شعور نمی فهمند فقط زبان موشک
 • صید ج IR ۰۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
  5 5
  سلام ، یه جمله میخام بگم اینه که : امام خمینی(ره) فرمود: آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند. پس بدون شک آمریکا در برابر ایران بزرگ و قدرتمند ، شکست پذیر هست و هیچ کاری نمی تواند انجام دهد. مرگ بر آمریکا ، مرگ بر اسرائیل ، مرگ بر انگلیس و مرگ بر آل سعود
 • moHsen IR ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
  2 3
  اون هواپیما نظامی نبوده و مخصوصا برای این امده تا نیروها و پدافندهای مستقر در جزیره را شناسائی کند و مهمه بعضی وقتها اجازه بدیم تا با چشمهای خودشون قدرت و امادگی نیروهای مارو ببینند تا هواسشان را جمع کنند!
 • IR ۰۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
  2 1
  چرا دو تا فانتوم نفرستادید، اسکورتش کنن؟؟؟؟؟ هان؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۰۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
  4 0
  بسم الله القاسم الجبارین زیاد به حرف‌های این قمار باز می‌پردازی جناب مشرق
 • قدرت IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
  4 2
  بایدلحظه ورود بزنن
 • LU ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
  5 1
  چرا اینقدر بحث میکنید هنوز نه بباره نه به داره انشا الله جنگ که شروع شد هرکی دوست داشت بره هرکه هم نخواست مثل من دربره تو کو ه ها
 • LU ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
  6 3
  هواپیماها همیشه تو ایران هستن اتفاقا بصورت چراغ نورانی دیده میشن شب آسمان و نگاه کنید می بینیدشون

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس