اجرای دو برنامه مالیاتی برای ساماندهی بازار اجاره و خرید مسکن

محمد اسلامی با بیان اینکه خانه‌های خالی به تله سرمایه گذاری تبدیل شده، از پیگیری اجرای دو برنامه مالیات بر عایدی و مالیات بر خانه های خالی برای ساماندهی بازار مسکن خبر داد.

به گزارش مشرق، محمد اسلامی با حضور در برنامه تلویزیونی «سلام صبح بخیر» درباره بازار مسکن گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد تحولات در بخش مسکن و التهابات قیمتی هیچ تناسبی با تقاضای مسکن ندارد بلکه نوسانات ارزی سبب شد تا مردم کالای خود را به قیمت ارز تجدیدارزیابی کنند که عمدتاً برای حفظ ارزش دارایی‌های خود آن را به ملک تبدیل کرده اند. همین موضوع سبب افزایش قیمت مسکن شده است.

وی افزود: دولت غیر از کالاهایی که در آن دخالت مستقیم دارد، مانند تهیه کالاهای اساسی هیچ دخالتی در تعیین قیمت سایر کالاها نداشته و مسکن نیز مانند سایر کالاها ارزش خود را با نرخ ارز تعدیل می‌کند.

بیشتر بخوانید:

وزیر راه شهرسازی در خصوص اجاره بها گفت: نرخ اجاره بها نیز تابعی از نرخ تورم و مسکن است و تحولات ۱۰ سال اخیر نشان می‌دهد همواره این دو شاخص در اجاره بها تأثیر داشته اند. در سال ۹۲ که بیشترین میزان تولید مسکن را داشته ایم باز هم قیمت مسکن افزایش داشته است.

اسلامی تصریح کرد: تحولات بازار ارز متأثر از تحولاتی است که خارج از بخش مسکن بخصوص نوسانات ارزی رخ می‌دهد. اینکه مردم ارزی را به خصوص دلار را جایگزین پول ملی کنند تا ارزش دارایی‌های خود را حفظ کنند از اول انقلاب وجود داشته و بخش زیادی نیز، آن را تبدیل به ملک می‌کنند.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، آمریکایی‌ها تلاش کردند تا در جنگ اقتصادی ارزش پول ملی را کاهش دهند و قدرت خرید مردم نیز خود به خود کاهش یابد. وقتی آمریکایی‌ها کانال‌های رسمی تبادل مالی را می‌بندند و ما مجبور باشیم از کانال‌های غیر رسمی تبادل کالا کنیم، خود به خود فساد زا است.

وی با بیان اینکه علیرغم وجود شرایط سخت اقتصادی تراز تجاری کشور مثبت است، ادامه داد: هیچ گاه به اندازه زمان فعلی حجم کالاهای اساسی را در انبارها نداشته ایم.

اسلامی درباره مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه‌های خالی نیز افزود: ما با مالیات بر عایدی سرمایه کاملاً موافقیم. آنچه سبب شد تا طرحی که در مجلس در جریان بود را متوقف کنیم این بود که طرح مجلس بر مالیات بر عایدی مسکن تمرکز داشت. دولت معتقد است تصویب این طرح سبب فرار سرمایه از بخش مسکن می‌شد و باید این نوع مالیات به سایر بازارها نیز تسری داده شود.

وی افزود: همچنین به دنبال تعیین تکلیف بحث مالیات بر خانه‌های خالی هستیم. برای اجرای این طرح می‌بایست سامانه ملی املاک و اسکان را ایجاد می‌کردیم. در دوره وزارت قبلی اعلام شد که اجرای این کار از عهده وزارت راه و شهرسازی بر نمی‌آید و باید به شهرداری‌ها داده شود چون آنها در جریان تعداد واحدهای ساخته شده در هر شهر هستند. با این حال از زمانی که به وزارت راه و شهرسازی آمده ام، معتقدم که خانه‌های خالی به یک تله سرمایه گذاری تبدیل شده و باید وارد بازار شوند. از این رو اجرای این دو مالیات را دنبال می‌کنیم.

اسلامی در ادامه در رابطه با مسکن اجتماعی گفت: باید این پسوندها را برداریم؛ وظیفه قانونی ما تعادل بخشی به تولید و عرضه مسکن برای قشر متوسط و کم درآمد است.

وی افزود: وقتی شرایط تلاطمی در بازار ایجاد می شود باید مراقب قشر متوسط و کم درآمد باشیم.

اسلامی با بیان اینکه در کشور ما مسکن تبدیل به کالا شده است، گفت: این موضوع متاثر از بازارهای موازی و تحولات بازار است.

وی گفت: در کشورهای خارجی معمولاً شرکت های بزرگ، شهرداری ها، نهادهای عمومی غیردولتی و خصوصی، مجتمع های بزرگ احداث کرده و اجاره می دهند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بنده از همین تریبون فراخوان می دهم که ما حاضریم زمین رایگان در اختیار متقاضیان قرار دهیم تا واحد مسکونی بسازند و اجاره دهند.

اسلامی با بیان اینکه در جامعه آسیب پذیر ما باید بالانس عرضه و تقاضا داشته باشیم تا قشر متوسط و کم درآمد حمایت شود، اظهارداشت: سال گذشته ۵۴۵ هزار ازدواج ثبت شد و فرض بر این بوده که ۲۰ درصد از این افراد امکان تمکن دارند و ما برای ۸۰ درصد مابقی ۴۰۰ هزار مسکن را هدف قرار داده ایم و در پی این هستیم که با فعال کردن پروژه های نیمه تمام همچون مسکن مهر بتوانیم نیاز مسکن جامعه را پاسخ دهیم.

وی تاکید کرد: باید از تبدیل شدن مسکن به کالا در کشور جلوگیری کنیم.

اسلامی ادامه داد: من اعتقادی به اقتصاد دولتی ندارم اما معتقدم دولت و ملت باید با یکدیگر هم نفس باشند. دولت باید تصدی ها را واگذار کند. اما وقتی واگذار شد باید دنبال شود تا منافع مردم ضایع نشود. نه اینکه برخی ارز دولتی بگیرند و آن را با نرخ آزاد بفروشند.

وزیر راه و شهرسازی درباره مستأجران، تصریح کرد: شرایط اقتصادی بر قشر مستأجر فشار آورده است. من خودم این وضعیت را از نزدیک لمس کرده ام که برخی واسطه ها، مالک را تحریک می کنند تا مستأجر قبلی را جواب کند و مستأجر جدیدی با قیمت بالاتر جایگزین او شود.

وی افزود: دولت هیچ گاه در بخش اجاره مسکن مداخله نکرده است. اما آنچه بر بازار اجاره رایج است، تبعیت از بازار آزاد پول است. برای ساماندهی این وضعیت با توجه به قانون اجاره داری حرفه ای، در تلاشیم تا این وضعیت را سامان دهیم. نمی توانیم نسبت به مطالبه مردم بی تفاوت باشیم.

اسلامی یادآور شد: وضعیت بازار رهن و اجاره را در کشورهای مختلف مطالعه کرده ایم تا به تجربه دنیا در این بخش دست یابیم. در حال حاضر نیز به یک جمع بندی رسیده ایم و در کمیسیون اقتصادی دولت آن را به تصویب رسانده ایم تا کمیته تعیین نرخ رشد اجاره بها ایجاد شود.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد برای تصویب این لایحه مسیر مجلس را طی کنیم یک مسیر زمان بر خواهد بود به همین دلیل در تلاشیم تا این برنامه را به شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا ببریم تا به بازار اجاره بها انضباط بدهیم.

وی تأکید کرد: از سوی دیگر ساماندهی مشاوران املاک را در دستور کار داریم تا حقوق موجر و مستأجر و کارگزاران این بخش حفظ شود.

وام خرید مسکن افزایش نمی یابد

اسلامی درباره وام رهن مسکن گفت: دولت برنامه ای برای تأمین وام رهن مسکن دارد چرا که وام همواره یک منبع مالی قابل واگذاری به مردم است اما این نوع وام را وزیر اقتصاد مطرح کرده و باید جزئیات آن را از دژپسند پرس و جو کرد. شاید بخواهد این وام را از منابع قرض الحسنه و یا از منابع دیگر بانک ها، مبالغی را تملک کند و به کسانی که به ودیعه مسکن نیاز دارند، داده شود.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه قرار نیست وام مسکن افزایش یابد، خاطرنشان کرد: ما به وام عرضه مسکن معتقدیم. زمین را در اختیار سازنده می گذاریم. بانک نیز ۸۰ درصد رقم سرمایه گذاری سازنده را تسهیلات می دهد و وقتی که توانست واحد خود را به فروش برساند، این وام به خریدار منتقل خواهد شد.

وی ادامه داد: وقتی طرح را مطرح کردند، برخی در اینستاگرام من کامنت گذاشتند که «وزیر از مردم بی خبر» اما باید بدانیم که ما با اقشار مختلفی روبرو هستیم و برخی توانایی پرداخت اقساط ۵ میلیون تومانی را دارند. آنها هم جزو مردم هستند. اگر فردی با سازنده توافق کند که وام بالاتری بگیرد و بتواند اقساط آن را بازپرداخت کند، او هم می تواند خانه دار شود. بنابراین نباید با یک راهکار تک بعدی به پیش برویم.

اسلامی درباره مالیات بر خانه های خالی، اظهار داشت: یک سیستم نرم افزاری تحت وب را راه اندازی کرده ایم تا اطلاعات را از شهرداری ها، دستگاه های خدمات رسان و انشعابات، ادارات ثبت و … را به هم متصل کنیم تا با اتصال به سامانه امور مالیاتی بتوانیم بانک اطلاعاتی خانه های خالی را به روز رسانی کرده و از خانه های خالی مالیات بگیریم.

صاحبخان خوب امتیاز می گیرد

وزیر راه و شهرسازی درباره پیوستن به کمپین «صاحبخانه خوب»، گفت: ما نیز به این کمپین می پیوندیم و کاری می کنیم که صاحب خانه های خوب امتیاز بگیرند. مالکانی که قرارداد اجاره بیش از یک سال امضاء کنند و سقف اجاره بها را رعایت کنند مشمول معافیت مالیاتی خواهند شد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
  1 1
  خبر خوبی بود ممنون.
 • حمیدان IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
  0 3
  آقای وزیرمحترم واقعا اگر زمین مجانی در اختیار بگذارید وتعهد بگیرید که حد اقل 5 سال باید طبق تعرفه اعلامی شما اجاره داده شود بسیاری هستند که پا به میدان بگذارند که این مهم حسن دیگری که دارد قیمت مسکن را نیز پائین می آورد وملت را از این بحران کنونی نجات میدهد..
  • IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   3 1
   ابله حاضری بری توی بیابون یه آلونک تحویلت بدن که نه آب ، نه برق، نه راه، نه مدرسه، نه بیمارستان و نه حتی محلی برای اینکه یه کاروکاسبی راه بندازی؟!!! خیال کردی زمین توی ولنجک و سعادت آباد بهت میدن؟! بیست گرد و کویر لوت منتظرته
  • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   3 2
   جناب 12:24 اولا ادب را رعایت کنید که احتمالا از دلالان ذینفع گرانی هستید که اینطور براشفته اید ثانیا همین سعادت ابادی که نام بردی سال 67 بیابون خدا بود و همان موقع پیکان 63 ما را با 500 متر زمین انجا معاوضه میکردند و ندادیم یقین بدون الان هم هر حاشیه ای در تهران به بیخونه ها زمین بدن دو سال دیگه تنه به سعادت اباد میزنه این وسط فقط احتمالا نان و بوقلمون ظالمانه شما کساد خواهد شد
  • IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   3 1
   شما بفرما اشتباهی که توی سال 63 مرتکب شدی جبران کن. پیکانت رو بفروش برو حاشیه حاشیه حومه تهران(!!!!) زمین بگیر بساز بده اجاره ایشالله که ثروتمند بشی!!!زرنگ خان 10 سال پیش همین طرح رو به اسم مسکن مهر راه انداختن هنوز خیلی از واحدهای پرند و پردیس تحویل نشده. تو تازه میخوای بری یه زمین بگیری اونطرف پرند که خونه بسازی به امید دو سال دیگه؟؟؟ برو خوش باش
  • حمید IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
   0 0
   اگه را کا شتن در نیامد چه خوش خیال
 • علی IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
  1 0
  نادان چرا همین زمین را در اختیار نیازمندان واقعی نمی گذارید و کمکشان نمی کنید صاحب خانه شوند از دلالان حمایت می کنید
  • IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   1 0
   درود بر شما نمیدونم چه اصراری دارن دلال بتراشن و لقمه را دور سر تاب بدن خب همین زمین را 99 ساله بدون حق فروش و جزییات دیگر که از حوصله خارجه به بی مسکنها بدین با یه وام 100 تومانی یه طبقه بسازه راحت خودش و دختر هاش تا وقتی شوهر نکردن توش زندگی کنند اگه هم وضعشون خوب شد رفتند تحویل بگیرید بدید به یکی دیگه اگه واقعا دنبال سود نجومی از همین طرح ها نیستید
 • ناشناس ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
  0 1
  پس کی زودتر اجام بدید تا همه چیز درست بشه -عمرزود میگذرد ها
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
  2 0
  مثل همون چند میلیارد دلاری که برای مقابله با افزایش قیمت دلار بین عوامل رانت‌خوار تقسیم شد، حالا قرار است در مورد زمین اتفاق بیافتد، این همنون رانت به شکل شرعی،،،،،
 • زهرا IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
  1 0
  1- وقتی وام مسکن زیاد شود به نسبت قیمت ملک هم بالا می رود و به ضرر کسانی هست که امکان بازپرداخت وام مسکن را ندارند و آواره و بی خانمان می شوند 2- مالیات بر عایدی مسکن طوری اجرا شود که مالک پولی را که به عنوان مالیات می پردازد از جیب مردم بر ندارد دقیقا مثل طلا فروش ها که مالیات را به قیمت طلا اضافه کرده اند و جوانان بیچاره با بدلیجات عروسی می گیرند 3-تحویل زمین رایگان به سازندگان و اجاره به اقشار کم درآمد در صورتی مفید است که خانه جزء املاک و مستغلات دولت باشد نه شخص سازنده و پیمانکار حق الزحمه خود را بگیرد 4-روش مسکن مهر بهترین گزینه بود که زمین از دولت -وام از بانک و اقشار کم درآمد بصورت مشارکتی در ساخت آن سهیم باشند و واقعا به نیازمندان تعلق بگیرد نه مسکن مهر که تمام کارمندان خانه های خود را به نام همسر و مادر خود کردند و به عنوان بی خانمان مسکن مهر گرفتند و الان 2 خانه دارند و نیازمندان جامعه بی خانمان هستند.کشاورزان-کارگران - مغازه داران که کارمند دولت نبودند در زمان دکتر احمدی نژاد در حقشان اجحاف زیادی شد.
 • IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
  1 0
  براساس کدملی به هرفرد ایرانی زمین رایگان داده شودو هرفرد نام ومشخصاتش رادرسامانه تقسیم زمین ببیند.ساختش با خود فرد بر اساس توانش.حتماقیمتهابسیارکاهش می یابد.
 • رضا IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
  1 0
  وزیر مسکن هیچ کنترلی روی نرخ پروازهای داخلی نداره . شرکتهای هواپیمایی خودشون نرخ تعیین میکنن . پرواز عسلویه به اصفهان که زمان پروازش 55 دقیق هست قیمتش 550000 تومنه اونوقت پرواز عسلویه به تهران که یک ساعت و 40 دقیق طول میکشه قیمتش 350000 تومنه
 • یک جانباز IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
  1 0
  چند سال پیش فردی ایرانی از آمریکا آمد و طرحی داشت برای ساخت خانه در چند روز که در خیلی از کشور ها اجرا کرده بود و میگفت این طرح را در خدمت هموطنانم قرار میدهم اما آخوندی و دارو دسته اش بجای استقبال او را فراری دادند آقای وزیر برای مسکن از این ایده ها استفاده نمایید تا پیشرفت کنیم
 • مجید IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
  1 0
  بعد6سال و وضعیت وحشتناک مسکن وعده می دهید کی عمل می کنید دولت وعده ها!!!!!! .
 • IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
  0 0
  اين طرح ها سالها طول مي كشد مردم در حال حاظر در مضيقه اند وعده هاي سر خرمن بدرد نميخورد خونه هايي كه خالي نيستند و صاحب خانه 10 برابر اجاره ميخواد و بيشتر هم رو اجاره ناكيد دارد پول كم ميخواد صاحبخانه هايي كه چند خانه دارند و قيمت اين خانه ها در آورده شده و بيشتر آنها سالها پيش ساخته شده و حالا در عرض چند ماه آجر و سيمان وگج از دلار و طلا هم بالا زده آيا كسي هست به اين معضلات رسيدكي كنه خودتان و مشرق و. ساير مسولين و نيوز ها و ... مستاجرين؟ دست به دامن مشاورين املاك و بنگاه داران و دلال ها و كلاشها شدن مشكلي را حل نمي كند مردم انتظار اعدام اينها را دارند كه همه چيز را نابود كردن نمي توانيد زمين ادب ببوسيد و برويد بهتر است از اين راه حل هاي آبكي و پوچ و پوك
 • IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  0 0
  اینها دولت لب و دهن هستن مزدورانی که مسائل مهم مملکت رو با حرف زدن پیرامون موضوعات بیخودی تلف میکنن. اجرایی کار نیستن و با یک عمر کار در سیاست فقط ادعا و دیگر هیچ، بدلیل اینکه آبروی این دولت برای خودشیرینی اربابشون که توله ها شون رو گرو داره خرج میشه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس