کد خبر 971255
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶
پلیس شنبه‌هــای پـاریـس

این روزها عرصه سیاست خارجی و فضای بین‌المللی نسبت به ایران شاهد تحولات گسترده و پرسرعتی است که نه مردم و افکارعمومی که شاید روزنامه‌نگاران و اهالی رسانه را نیز پشت سر گذاشته و اجازه ندهد وقایع به مرز تحلیل و بررسی عمیق و کارشناسانه برسند.

به گزارش مشرق، وقتی ایران به یک‌سالگی خروج آمریکا از برجام رسید و توانست در این مدت فضای داخلی خود اعم از اقتصاد و سیاست را مدیریت کند و فضای نسبتاً باثبات و روبه بهبودی را بسازد، نوبت به پاسخ دندان‌شکن رسید و تهران تصمیم گرفت یک برگ مهم خود را بازسازی کند و دوباره در قالب یک گزینه پیش‌برنده روی میز بگذارند. از ۱۸ اردیبهشت‌ماه فرآیند کاهش تعهدات ایران در پاسخ به بی‌عملی و نقض عهد اروپا آغاز و گام‌هایی دوماهه برای عبور از برجام در نظر گرفته شد. در گام اول ایران اعلام کرد از محدودیت‌های ذخیره‌سازی آب سنگین و اورانیوم غنی‌شده عبور خواهد کرد و همچنین دیگر پایبند به ارائه این محصولات به بازارهای جهانی نیست و در گام دوم نیز تصمیم به اجرای اقدامات بزرگ و قابل‌توجهی از جمله افزایش سطوح غنی‌سازی به بالاتر از ۳.۶۷ و همچنین تجدیدنظر در مساله بازطراحی رآکتور اراک دارد.

بیشتر بخوانید:

بعد از این اقدام بود که این فرآیند پرسرعت آغاز شد و هر روز اتفاق جدیدی رخ داد. آمریکا و اروپا که در ابتدای کار گمان می‌کردند ایران بنای پروپاگاندا و سعی رسانه‌ای دارد، با توپ پر جلو آمدند که اولتیماتوم ایران را به رسمیت نمی‌شناسیم و اگر ایران به تعهدات خود پایبند نباشد و به سمت خروج از برجام برود، ما هم مقابله می‌کنیم و عواقبی را برای ایران در نظر می‌گیریم. آنها البته با فضاسازی رسانه‌ای به این سمت هم حرکت کردند که تهدید ایران را غیرمعتبر جلوه دهند، اما خب این تهدید در تصمیم ایران موثر نبود و ششم تیرماه ایران از سطح اعلام‌شده برای ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود عبور کرد و طرف‌های غربی دیدند که ایران اردیبهشت و خرداد ۹۸، ایران بهار ۹۷ نیست و بنا دارد به‌گونه‌ای دیگر که حتماً متفاوت از راهبرد صبر استراتژیک است، به مقابله با عهدشکنی‌ها برود.

این اتفاقات باعث شد کشورهای غربی ۱+۵ یعنی آمریکا و سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس طراحی چندوجهی با گزاره‌های متفاوتی را به میدان عمل وارد کنند؛ نقشه‌ای که هم تهدید دارد، هم تحریم، هم دعوت به مذاکره، هم FATF و… آمریکایی‌ها یک روز قوای نظامی خود را در منطقه جابه‌جا کردند، روز بعد بن‌علوی را فرستادند، روزی خبر اعزام چند ۱۰ هزار نیرو به منطقه را منتشر کردند و روز بعدش پمپئو شخصاً به بغداد آمد تا بگوید گزینه نظامی روی میز نیست. آنها آبه را به تهران فرستادند و همزمان گفتند که مذاکره بدون پیش‌شرط را دنبال می‌کنیم و ساعتی بعد از پیش‌شرط‌های سفت و سخت سخن گفتند. اروپایی‌ها هم البته در این مسیر آمریکا را همراهی کردند، برای مثال مطالبات حداکثری خود را به انحای مختلف مطرح کرده و در مقابل اینستکس را هم فعال کردند، اما آن را در حداقلی‌ترین حالت نگه داشتند.

این شرایط اما ظاهراً وارد مرحله جدیدی شده و خبرها گویای این است که اتفاقات دیگری که البته خارج از چارچوب یادشده هم نیستند، در حال وقوع است. خبر رسیده که آمریکا در حال گفت‌وگو با فرانسه است تا امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور این کشور را برای رایزنی با مقامات ایرانی به تهران بفرستد.

رسانه‌ها در حاشیه نشست سران جی ۲۰ و پس از دیدار ترامپ با مکرون گفتند: «در این ملاقات ترامپ به مکرون وعده داده که در ازای همراهی مطلق با سیاست‌های برجامی کاخ سفید و ترغیب ایران نسبت به دادن امتیازات جدید در حوزه‌های موشکی و منطقه‌ای، به توافق آب و هوایی پاریس باز خواهد گشت. همچنین ترامپ به مکرون تعهد داده که از میزان و شدت حمایت خود از جبهه ملی فرانسه (رقبای مکرون در انتخابات) خواهد کاست.»در همین حال مکرون نیز پالس‌هایی داده و گفته که در تلاش برای قانع کردن ترامپ است تا شاید بخشی از تحریم‌ها متوقف شوند و در مقابل نیز ایران فرآیند خروج از برجام را متوقف کند. مکرون علاوه‌بر این موضع عجیب و غریبی هم گرفته که با مواضع قبلی‌اش ۱۸۰ درجه متفاوت است و گزاره سفر به تهران را جدی کرده است. او در حالی که پیش از این موضع سختی در مقابل کاهش تعهدات برجامی ایران گرفته بود، گفته که اگر ایران برجام را نقض کند، بلافاصله با تحریم اروپا مواجه نخواهد شد. انتشار این خبرها در یکی دو روز گذشته باعث شده برخی تحلیلگران بگویند که رئیس‌جمهور فرانسه قرار است طی روزهای آینده به تهران سفر کند و به‌عنوان میانجی روابط پرتنش تهران- واشنگتن را آرام سازد. این برداشت حالا جدیدترین خبر سیاست خارجی کشور است و به نظر می‌رسد در روزهای آینده نیز به‌صورت گسترده‌تر و باهدف تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی ایران و تصمیمات کلان کشور مطرح شود. اما اینکه هدف واقعی مکرون از این سفر احتمالی چیست، جای بحث دارد و به نظر می‌رسد باید نکاتی در رابطه با آن مطرح شود.

 

اول: موضع آمریکا چیست؟

به وضوح مشخص است که آمریکا در قبال ایران به یک بن‌بست راهبردی رسیده و دیگر امکان توسعه فشار یا یافتن راه‌حل‌های زودبازده را ندارد. هسته‌ای فروریخته، تحریم به اوج خود رسیده، تهدید نظامی نه‌تنها بلااثر شده که با ساقط شدن پهپاد بی‌اعتبارتر شده و به عقب رفته است و حالا آمریکایی‌ها مانده‌اند که در قبال ایران چه باید بکنند، همچنانکه واکنش آنها در قبال ساقط شدن گلوبال هالک عقب افتاده و حتی طنزآلود بود. ناگفته نماند که مواضع ترامپ در جریان جی ۲۰ و در قبال کشورهایی چون چین و ترکیه هم توصیف‌کننده همین فضا بود و توضیح می‌داد که کفگیر آقای بی‌تجربه به ته دیگ خورده است.

از این نظر احتمالاً درست است که امانوئل مکرون را آبه شینزو دوم و ماموریت او را ماموریت به‌روز شده نخست‌وزیر ژاپن بنامیم؛ به این معنی که مکرون هم برای میانجی‌گری به تهران خواهد آمد با این تفاوت که پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای به نخست‌وزیر ژاپن، ساقط شدن گلوبال هالک و نهایتاً گام دوم ایران در کاهش تعهدات برجامی موضع ایران را از گذشته قوی‌تر کرده و بنابراین اگر قرار است پیشنهادی با خود به تهران بیاورد، باید گزینه جدیدی به همراه داشته باشد.

 

دوم: هدف مکرون از سفر به تهران چیست؟

با توضیحاتی که داده شد، با دو نوع نگاه می‌توان به استقبال مکرون رفت؛ اول اینکه رئیس‌جمهور فرانسه صرفاً سخنگو و کارگزار ترامپ باشد و مانند آبه شینزو با دستان خالی به تهران بیاید و تنها امید آنها به فضاسازی رسانه‌ای و فشار به مقامات ایرانی در سطح افکار عمومی باشد. اگر این فرض محقق شود، اهداف سفر صرفاً تلاش برای اخلال در دستگاه تصمیم‌گیری ایران بدون ارائه امتیاز است و نشان می‌دهد آنها هنوز تصور درستی از وضعیت ایران ندارند و صرفاً می‌خواهند با گفتاردرمانی و فضاسازی رسانه‌ای ایران را از ادامه مسیری که به خروج از برجام منتهی می‌شود، بازدارند. در این شرایط حتی شاید خوش‌بین‌ترین تحلیلگران نزدیک به آمریکا و اروپا نیز به کسب موفقیت برای مکرون امیدوار نباشند و این سفر را از پیش شکست‌خورده قلمداد کنند. سناریوی دوم اما مبتنی‌بر بازی پیچیده‌تری در قبال ایران است، آنچنان که از وقایع اخیر هم همین برداشت مشاهده می‌شود. بعید نیست که اروپا و آمریکا در روزهای اخیر به این نتیجه رسیده باشند که بازداشتن ایران از ادامه راه در مسیر گام‌های ۶۰ روزه نیازمند تدوین یک نقشه جامع برای مقابله است و باید با راهکارهای جدیدی به مواجهه با ایران بپردازند. با تغییر لحن‌هایی که اخیراً از سوی امانوئل مکرون در قابل ایران پدید آمده به نظر می‌رسد که آنها تلاش می‌کنند این‌بار پازل آمریکا را با تقسیم کار و ایفای نقش متفاوت پرکنند، به این صورت که آمریکا تند و غیرقابل کنترل این‌بار پلیس بد باشد و فرانسوی‌ها نقش پلیس خوب را در قبال ایران بازی کنند و رئیس‌جمهور فرانسه در نقش یک خیرخواه ایران به تهران سفر کند. آنها البته برای اجرای این نقشه که چماق آن یعنی تهدید و تحریم ترامپ فراهم است، نیاز به هویج متناسبی هم دارند که این هویج می‌تواند کارایی اینستکس به دور از تحریم‌های آمریکا یا حتی متوقف کردن بخشی از تحریم‌های آمریکا باشد. از این‌رو می‌توان احتمال داد که مکرون با چنین پروژه‌ای به تهران بیاید و با این ظاهرسازی نشان دهد که شرایط برای آغاز مذاکرات تهران- واشنگتن آماده شده است. اما خب این پروژه نیز با محدودیت‌هایی برای عملیاتی شدن همراه است.

 

سوم: محدودیت‌های فرانسه برای ایفای پلیس خوب چیست؟

فرانسوی‌ها به دلایل متعددی نمی‌توانند نقش یک پلیس خوب را برای ایران بازی کنند و خود را در مقابل آمریکا تعریف کنند چراکه نه سوابق گذشته فرانسه و نه وضعیت کنونی این کشور اجازه ایفای چنین نقشی را به فرانسوی‌ها می‌دهد.

۱ حتی اگر نخواهیم به واکاوی ریشه‌های تاریخی روابط ایران با فرانسه بپردازیم، اما مجبوریم که بگوییم مردم ایران تجربه سال‌های جنگ و موشک‌ها و هواپیماهای فرانسوی و بعداً تجربه تلخ خون‌های آلوده را برای سال‌های سال از یاد نمی‌برند، ایرانی‌ها از همان ابتدای انقلاب و روزهای جنگ فهمیدند که فرانسوی‌ها تا کجا حاضر به قتل‌عام هستند و در جریان خون‌های آلوده نیز پی به یک توطئه بزرگ بردند و لذا امروز به هیچ عنوان نگاه مثبتی به فرانسه و اقدامات رئیس‌جمهور آن ندارند.

۲ قبل از ورود به مسائل مربوط به توافق هسته‌ای باید از میزبانی فرانسه برای برگزاری نشست‌های متعدد و بزرگ ضدایرانی نام برد، اتفاقی که سال‌هاست تکرار می‌شود و مسئولان این کشور حاضر نیستند برای دفاع از قوانین بین‌المللی هم که شده مانع برگزاری نشست‌های سالانه گروهک تروریستی منافقین شوند. آنها در حالی هر سال میزبان این نشست‌ها هستند که در اجلاسیه منافقین همه ساله تهدیدات مستقیم و بی‌پرده‌ای علیه ایران مطرح و در حاشیه آن نقشه عملیات‌های تروریستی کشیده می‌شود.

۳ ماجرای پلیس بد مذاکرات هسته‌ای را هنوز هیچ‌کس از یاد نبرده است، آنجایی که چند بار مذاکرات تا مرز نهایی شدن و امضای توافق پیش رفت و نه آمریکا بلکه فرانسوی‌ها هم مانع شدند و با زیاده‌خواهی خود اجازه ندادند که توافق شکل بگیرد. در آن برهه آنقدر خبرها از این اقدام فرانسوی‌ها جدی بود که شک و شبهه‌ای باقی در این‌باره باقی نمی‌ماند که فعلاً تنها عامل توقف مذاکرات وزیر امور خارجه فرانسه و همکارانش هستند. آنجا چندبار ایران این نمایش فرانسوی- آمریکایی را تجربه کرده و حالا نه‌تنها مسئولان که مردم هم زیر بار تکرار آن نخواهند رفت.

۴ در جریان دور اول تحریم‌های ایران در اواخر دهه ۱۳۸۰. سال‌های ۹۰ و ۹۱، شرکت‌های فرانسوی از جمله مهم‌ترین مجموعه‌هایی بودند که به سرعت تعهدات خود را نیمه‌کاره رها کردند و از ایران خارج شدند، اتفاقی که بعدها و در جریان خروج آمریکا از برجام هم دوباره تکرار شد و از توتال گرفته تا پژو همه از ایران رفتند و نشان دادند که استاد زیر میز زدن و فرار هستند. این کارنامه بسیار مخدوش که از قضا صابون آن در ماجرای پژو و سیتروئن به تن بسیاری از مردم هم خورده است امروز قطعاً امکان مانور جدی را از فرانسه گرفته و نخواهد گذاشت مکرون در سایه خیرخواهی به تهران بیاید بالاخص اینکه فرانسوی‌ها در یک سال گذشته سرسوزن قدمی برای برقراری سامانه همکاری اقتصادی با تهران برنداشته‌اند و تنها نظاره‌گر قانون‌شکنی آمریکا و تحریم ایران بوده‌اند.

۵ در تیرماه سال ۹۶ و زمانی که ترامپ هنوز آمریکا را از برجام خارج نکرده بود، مکرون در یک نشست خبری مشترک با رئیس‌جمهور آمریکا اظهارات تندی را مطرح کرد که نشان می‌داد این دو کشور چه نزدیکی راهبردی و قابل توجهی به یکدیگر در قبال ایران دارند. در آنجا مکرون از محورهای مقابله با ایران سخن گفت و به نوعی ابراز داشت که کاخ الیزه در کنار کاخ سفید برای مقابله با ایران ایستاده است. مکرون البته سخنان تابستان ۹۶ خود را نعل‌به‌نعل در نیمه خرداد گذشته هم تکرار کرد و گفت: «فکر می‌کنم ما و آمریکا قطعاً اهداف یکسانی در قبال ایران داریم. چه کارهایی مدنظرمان است که انجام دهیم؟ اول، می‌خواهیم مطمئن شویم آنها به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کنند، منظورم این است تا سال ۲۰۲۵ ابزاری در اختیار داریم، می‌خواهیم از آن فراتر برویم و به اطمینان کامل در درازمدت دست پیدا کنیم. دوم، ما می‌خواهیم فعالیت آنها در زمینه موشک‌های بالستیک را کاهش دهیم. سوم، می‌خواهیم فعالیت منطقه‌ای آنها را مهار کنیم. چهارمین هدف مشترک واشنگتن و پاریس برقراری صلح در منطقه است و بنابراین، ما باید با یکدیگر این چهار هدف را محقق کنیم.»

این اظهارات البته در کنار تندی‌ها این کشور در قبال توان دفاعی ایران است چراکه مکرون بارها و بارها مواضع بسیار تندی را در قبال این توان مشروع ایران داشته و تلاش کرده علیه ایران اجماع‌سازی کند. برای مثال مکرون در اسفند ۹۶ و در همایش یک سازمان یهودی در فرانسه گفت: «فرانسه به همراه متحدانش، آمریکا و انگلیس، در حال انجام اقداماتی علیه فعالیت‌های (موشکی) بالستیک ایران در منطقه است. من گفت‌وگوهای طولانی‌ای با بنیامین نتانیاهو در این باره داشته‌ام.» البته این اظهارات را بارها و بارها تکرار کرد.

۶ چند ماه پیش بود که سفیر فرانسه در آمریکا توئیت‌های جنجال برانگیزی را منتشر کرد و نظر نهایی فرانسوی‌ها درباره برجام را دوباره تکرار کرد. اواخر فروردین همین امسال «ژرار آرو» سفیر فرانسه در آمریکا در یک رشته توئیت نظرات فرانسه در قبال برجام را منتشر کرد و گفت: «هیچ «غروبی» بعد از برجام وجود ندارد.» او در این رشته توئیت نکات دیگری را هم مطرح کرد و گفت: ژرار آرو نوشته است: «اینکه بگویم ایران پس از انقضای برجام اجازه دارد اورانیوم غنی‌سازی کند، اشتباه است. براساس ان‌پی‌تی و پروتکل الحاقی آن، ایران باید تحت نظارت‌های شدید ثابت کند که فعالیت‌های هسته‌ای‌اش غیرنظامی است.» این دیپلمات فرانسوی اضافه کرد: «همان‌گونه که در سال ۲۰۰۲ گفتیم غنی‌سازی اورانیوم بدون برنامه غیرنظامی موثق براساس ان‌پی‌تی غیرمجاز بود. ما در سال ۲۰۲۵ نیز اگر لازم باشد می‌توانیم همان‌گونه پاسخ دهیم. تحریم‌ها اعمال شد و باز هم می‌تواند اعمال شود. هیچ «غروبی» بعد از برجام وجود ندارد.» آرو البته توجیهات دیگری را نیز نوشت که نشان می‌داد با تاثیرگذاری بر افکار عمومی را نیز هدف گرفته است. او نوشت: «روسیه اورانیوم غنی شده برای نیروگاه هسته‌ای بوشهر را تامین می‌کند؛ لذا هیچ دلیل موجهی برای غنی‌سازی گسترده اورانیوم توسط ایران پس از برجام وجود ندارد.»

منبع: فرهیختگان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 49
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  14 84
  کمیته تخریب نه جنگ و نه مذاکره دوباره فعال خواهد شد علیه فرانسه
  • قاسم IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
   38 16
   خفه شو واداده نوکر غرب پرست.
  • IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
   1 0
   دوباره یه عده مثل خر گوش میرن سراغ هویج قلابی
 • IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  17 17
  امان از عنصر اورانیوم که دنیا را بهم ریخته.
  • US ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
   39 21
   امان از عنصر اصلاح طلبکار که ایران رو بهم ریخته و نمیذاره پیشرفتی انجام بشه
  • IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
   41 53
   سوزش تو کاملا مشخصه از کجا می سوزی . بهتره یه قبر بکنی مثل کارتن تام جری بخابی توش و پرچم سفید بزاری روی قبرت به معنی صلح و تسلیم . ولی همه مثل تو بی غیرت نیستن ایران تسلیم هیچ قلدری نخاهد شد
 • IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  58 10
  این بوگندو، بره به شنبه هاش برسه.
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  48 13
  ماکرون یک آشغال عوضی و دشمن دوم ایران است . قطعا هدف ازین سفر خریدن نفت یا مبادلات بانکی به هیچ عنوان نیست . هدف فقط گول زدن ایران برای توقف غنی سازی است
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  42 9
  این از هر دشمی برای ایران دشمن تره . این نوکر گماشته شده آمریکا به ایران میاد تا دستورات اربابش به ایران گوش زد کنه و به هیچ عنوان یه قطره نفت هم نمی خره و هیچ مبادلات بانکی انجام نخاهد داد . اینا حتی برای نوکری و خوش خدمتی به امریکا غذا و دارو که اصلا جزو تحریم ها نیست رو تحریم کردن
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  28 8
  کوتوله بزدل تو هر وقت اسم ایران می اوردی کلمه موشک از زبون کثیفت خارج می شد حالا اومدی چی بگی ؟ اصلا چطور جرات کردی پا به ایران بزاری مگه ایران نا امن نیست ؟ ! برای شما اروپایی ها نوکر بدبخت بی اختیار
 • IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  32 10
  فرانسه بدترین دشمن ایران بعد آمریکاست خیانت پژو توتال و بقیه شرکت های فرانسوی هیچ وقت یادمون نمیره ، همچنین خون های الوده که بعنوان موش آزمایشگاهی روی مردم ایران ازمایش کردن
  • IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
   12 22
   چرت و پرت نگو. هیچ خودرو ساز مهمی حاضر نیست بیاد ایران. همین چینی ها هم که نصفه نیمه، قطعه می فرستادند، فلنگو بستند.
  • IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
   18 6
   چرت و پرت خودت گفتی اینکه نمیان در اثر ترس از آمریکاست و دلیلش امریکاست پس علکی حرف مفت نزن
  • احسان ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
   3 2
   خطاب به 13:00، چرت و پرت را تو می گی، انگار عهدشکنی های مکرر فرانسه را یادت رفته، خودروسازهای مهم دیگر غیر از فرانسه هم حاضر بودند به ایران بیایند، ولی مافیای خودروسازی ایران سود خود و پر شدن جیبش را در همکاری با فرانسوی های عهدشکن می دید.
  • رضا روستا DE ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
   0 0
   عالی
 • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  20 3
  بعد از ماکرون کی قراره بیاد؟
  • IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
   10 5
   کارتر خخ
 • كاربر 1 IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  17 5
  فرضيه پليس خوب و بد كاملا درسته و فرانسه دست راست امريكايي هاست اي كاش حداقل 3 ماه بعد از اينكه امريكا از برجام خارج شد ما فرايند كاهش تعهدات رو آغاز مي كرديم كه جو رواني رو كنترل كنيم و از فروپاشي اقتصادمون جلوگيري كنيم البته من فكر ميكنم يكي از مهم ترين عواملي كه باعث شد ايران با تاخير زياد واكنش نشون بده سيستم دلالي و سوء استفاده كنندگان از تحريم و بي سرو ساماني اقتصادي بود كه يكي از مهم ترين اونها بانك ها هستن اينا تونستن از شرايط بوجود اومده نهايت استفاده رو ببرن و مردم بيچاره رو تحت فشار بيشتري قرار بدهند.
 • US ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  16 3
  بنظر میرسه اروپا میخواد کانال مالی رو ایجاد کنه بعد تمام ثرورت های ناشی از صادرات کشور ایران به جهان را به این کانال منتقل کنه و بعد با برقرار شدن ابزار سنجش آنلاین مثل اف ای تی اف با پول خود ایران اروپا عملا بر ایران حکومت میکند
 • مسعود دیپلمات IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  32 4
  روزی از روزها، غربی ها با نشان دادن عکس هویج توانستند رئیس را به سمت خودشان جلب کنند و سپس با = چماق برجام= بر فرقش بکوبند!. پنج سال طول کشید و رئیس همچنان بامید هویجی واقعی سواری میداد ، ولی هیچگاه از هویج خبری نشد. تا اینکه بالاخره رئیس قدری حالش جا آمد و از طرف دیگر خیلی گرسنه اش شد و لذا به عنوان اعتراض دو سه تا جفتک اینور و اونور زد. این دفعه غربی ها که قدری از جفتک های رئیس دلخور شده بودند، کمی سر کیسه را شل کردند و با نشان دادن یک قطعه هویج بجای عکس آن ، خواستند که دوباره رئیس را امیدوار کرده و از او سواری بگیرند. خوب بچه های عزیز! عمر ما تمام شد، ولی قصه ما بسر نرسید. بقیه قصه انشالله بعد از سفر مکرون!
 • IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  22 5
  ایران داره وقتش تلف می کنه ، زهر و پاد زهر تحریم های ایران دست آمریکاست ... اینا فقط دستورات اجرا میکنند ، اگه ما گوش ارباب اینا بپیچونیم به اینا دستور بده سه سوته تحریم ها رو بر میدارن ، باید از اهرم های فشار استفاده کرد .... مانند بستن تنگه یا وضع تعرفه و یا عوارضی بر نفتکش ها ، ما که نفت نمی تونیم بفروشیم کسی ازمون نمی خره ، حداقل بجای پول فروش نفت که وجود نداره این طور پول گرفته بشه ، در ضمن نا امن کردن تمامی پایگاه های امریکا در خاور میانه یعنی اهرم فشار
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  14 9
  ایران باید به شیطان اکبر و نوکراش بفهمونه تحریم ایران یعنی چه _____________________________________ حالا که اب خوش از گلوی ما پایین نمیره از گلوی اینا هم نباید پایین بره ، یعنی ما که نفت نمی تونیم بفروشیم پس ناو های امریکایی حق تردد در دریای ما رو ندارند و نباید اجازه داده بشه کالایی به طرف امریکا بره ، تا وضعیت نفت ایران درست نشه ، ایران نباید دست به سینه بشینه و پاسخ تحریم ها رو بده ، این تنها راه حل ممکنه اهرم فشار باید اعمال بشه ... باید به این کشور وحشی فهموند تحریم ایران چقدر دردناکه
  • IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
   11 5
   با نظرت موافقم یعنی اقدام عملی این جواب میده وگرنه امریکا چرا باید مفت و مجانی تحریم ها رو برداره . باید خودکار لای انگشتهاش بزاریم تا دردش بیاد و بگه غلط کردم وگرنه مذاکرات یعنی هیچ . تا حرف زور نزنیم این کشور گردن کش ادم نمی شه
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  12 1
  استفاده از اهرم فشار بهترین اقدام ممکنه
  • IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
   11 3
   بشدت موافقم مذاکرات و خرجام فقط وقت تلف کردنه امریکا تحت هیچ شرایطی تحریم ها رو بر نمیداره . ولی اگه بهش فشار بیاد از طریق نا امن کردن دائمی پایگاه هاش در عراق و افغانستان یا سخت گیری بیش از حد بر ناو هاشون که از تنگه هرمز می گذرن . اون وقت خاهید دید همین ترامپ به غلط کردن می افته و تحریم های نفت و غذا و دارو برمیداره شک نکنید
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  13 3
  گفته که اگر ایران برجام را نقض کند، بلافاصله با تحریم اروپا مواجه نخواهد شد نه بیا تحریم کن ! نوکر بی خاصیت اربابت مگه تحریمی گزاشته که شما عمل نکرده باشید ! غذا و دارو که تحت هیچ تحریم حقوق بشر نیست رو هم تحریم کرده
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  18 2
  این موش کور رو قرستادن تا جلوی غنی سازی ایران بگیره وگرنه اگر واقعا دلشان برای برجام می سوخت تحریم ها را برمیداشتند ایران باید با غنی سازی 60 درصد چنان رعبی در دل این ها بگذارد تا جرات حمله نظامی به خاک ایران رو نکنند .ای یه بخش کاره در بخش دوم تنگه رو ببنده و برنفت کش های عربی عوارض سنگین وصل کنه . حالا که ما نفت مون خریدار نداره و اونا بخوبی جای ما نفت میفروشن عیبی نداره ما هم به اندازه فروش 2.5 میلیون بشکه در روز خراج می گیریم . اگر غیر از این کار کند هم قدرت نظامی و هم اقتصادیش بشدت تضعیف خاهد شد خصوصا اقتصادی
 • رضا IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  16 4
  به نظرم بهتر است آقای مکرون خودش را وارد این بازیها نکند او و همکارانش بهتر می دانند که حنایشان رنگی ندارد. به فرموده رهبر معظم انقلاب راهبرد ما فقط مقاومت است. افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد
 • IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  18 3
  این قورباقه فرستادن ایران که چی بشه ؟ ابدا کوچک ترین تحریمی برداشته نمیشه پس چه غلطی میخاد بگه ؟ بنظرم تو تهران اگه حرف مفت زد باید حسابی حالش جا اورد قطعا برای متوقف کردن غنی سازی اومده وگرنه قصد برداشتن تحریم رو ندارن
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  17 10
  ایران باس گردن کلفت بازی دربیاره ، اول اینکه غنی سازی کنه دوم اینکه در خلیج فارس هزینه امنیت نفت کش ها رو بگیره ولی قبلش زهر چشم بگیره و امریکا رو از خلیج فارس بیرون کنه
 • سید IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  17 2
  لعنت به ماکرون و فرانسه.به خدا اینا بدون اجازه امریکا اب هم نمیخورن.یه مشت رزل که میخوان ایران رو به نابودی بکشونند.مقاومت و امادگی برای جنگ بهترین راهه.منتشر کن.مشرق.
 • حسن IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  14 3
  دوستان به دور از همه حرفها با نگاه دقیق به تاریخ از زمان صفویه تاجنگ تحمیلی وهمین چندسال قبل موضوع رنوو پژو نشان دهنده عدم اعتماد به فرانسه است
 • IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  9 2
  ایران باس گردن کلفت بازی دربیاره ، اول اینکه غنی سازی کنه دوم اینکه در خلیج فارس هزینه امنیت نفت کش ها رو بگیره ولی قبلش زهر چشم بگیره و امریکا رو از خلیج فارس بیرون کنه
 • محمد IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  4 14
  تنها کسی که در شرایط فعلی میتواند یک میانجی اثرگذار بین ایران و امریکا باشد فقط پوتین است اگر روزی شنیدید پوتین برای میانجیگری دست به کار شد بدانید شاید خبرهای در راه باشد
 • IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  16 3
  سگ کی باشه. اون موقع که واق واق میکرد باید فکر بعدش رو هم میکرد. همین فرانسه بود که به ایران ضربه زد از طریق قراردادهای خودروسازی و نفت و حتی اون قرارداد معروف و سهم ایران در صنعت تولید اورانیوم غنی شده. بی شرف
 • IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  10 2
  ظاهرا میخوان اینجوری نشون بدن که ما از در دیپلماسی با ایران وارد شدیم اما آمریکا و متحدانش رفتارشون نشون میده زورگو هستند
 • احمدخواجوند IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  3 3
  ما بااین دعوای خانگی چه کنیم
 • IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  6 7
  ایران به هیچ وجه نباید به استقبال دستمال توالت ترامپ برود نه مکرون شخصیت درست و حسابی دارد . نه فرانسه خیر خواه ملت ایران است و نه چهره خوش سابقه ای دارد ذهنیت تاریخی ملت ایران جز خیانت و خنجر از پشت زدن و نفاق و دو دوزه بازی کردن خاطره ای از آنان به یاد ندارد پس کسی حق ندارد از خیانتکاری که برای شکستن راهبرد موثر و مفید این روزهای ایران که جیغ بنفش تمام دنیای کثیف غرب و استکبار را در آورده میزبانی و استقبال کند /
 • IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  8 5
  هدفش جز خیر وخوبی برای کشورمان نباید باشد.
 • رحمن IR ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  0 0
  خود مکرون در مقابل آمریکا منفعل است حالا در تهران چی داره بگه .تسلیم آمریکا شوید .با استفاده از بازی زبان و حرفهای بک من یک قاض.آدمهایی که نمیتوانند تغیر ایجاد کنند سعی میکنند دیگران را متوقف کنند
 • IR ۰۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
  3 4
  توجه کنید که فرانسه کشور قدرتمندی است.
 • IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
  3 0
  تنها قدرت عالم خداست .
 • FR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
  0 0
  ايران بايد از كنوانسيون به اصطلاح محيط زيست پاريس بيرون بيايد و بهانه خوبي هم داريد زيرا با ان همه تحربم چرا ايران بايد مانند كشور ديگر كه تحريم نيست به قرارداد عمل كند ؟ و خود ايران يك كنوانسيون براورده از قران تدوين كند همه چيز در ان كتاب مقدس هست فقط تحرير را بايد به مومن سپرد و نه به سكولار هاي دولت كدخدا پرست كه هر چند اكثرً حقوق بگير بي سواد هستند
 • FR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
  0 0
  راستي اگر زورتون ميرسه، از او بخواهيد كه مسابقه دو ماراتن براي هميشه ممنوع اعلام شود چون در اين به اصطلاح ورزش كه براي صلح و دوستي است، شكست ارتش ايران زمين را با كشور مقدونيه جشن گرفته ميشود
 • IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
  1 0
  داریم به شعار مرگ بر فرانسه نزدیک میشویم
  • FR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
   1 0
   انها اين شعار بر عليه ايران را در عمل اجرا ميكنند و متاسفانه بعضي رجال ساده لوح واكس زن كفش كفار ميشوند !
 • ناشناس IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۳
  0 0
  مردم فرانسه ایشونرا قبول ندارن ..بهتر است تهران اجازه ورود به او راندهد
 • IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۳
  0 0
  جلیقه زرد بپوشیم بریزیم تو خیابون بگیم این یارو نیاد!
 • مهدی ناظمی IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۳
  0 0
  سلام به نظرمن امریکاونوچه هاش مثل سگ میمونن اگه ازشون فرارکنی بیشتر حمله میکنن اگه جلوشون وایسی دیگه حمله نمیکنن.فقط ایستادگی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس