روزنامه نهم تیر

طیف اصلاح طلب یک روز به دشمن پیشنهاد «شوک نظامی به ایران»! می‌دهد و روز دیگر، برای تعمیم خسارت محض برجام به دیگر مؤلفه‌های قدرت ایران، مردم را از سایه جنگ می‌ترساند!

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** اگر با آمریکا مذاکره نکنیم، ایران به سمت جنگ و حتی نابودی پیش می‌رود!

«قاسم محبعلی» از مدیران ارشد وزارت خارجه در دولت اصلاحات در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: «هر مناقشه‌ای در جهان در نهایت از دو راه قابل حل و فصل است. یعنی یا باید راه دیپلماسی را برگزید که راهی کم‌دردسر و کم‌هزینه است و هر دو طرف مناقشه می‌توانند از طریق آن بخشی از منافع خود را تأمین کنند و آرامش برقرار شود یا اینکه به سوی جنگ و درگیری نظامی پیش رفت که آن هم در نهایت یکی از طرفین که ضعیف شده یا شکست خورده می‌پذیرد که با مذاکره به جنگ پایان دهد. ممکن است که مذاکره نیز شکل نگیرد و طرف شکست خورده به کلی نابود شود».

محبعلی در ادامه گفت: «مشخص است که استراتژی "نه جنگ، نه مذاکره" مخصوص دوران گذار و موقت است اما اینکه چه زمان تغییری در این استراتژی که در دستور کار دستگاه سیاست خارجی کشورمان است پایان یابد را نمی‌توان با قطعیت مشخص کرد. موضوع تغییر رئیس‌جمهور در آمریکا و تاثیرش بر سیاست ایران نیز بستگی به ارزیابی‌هایی که صورت می‌گیرد، دارد. حساب کردن روی ایجاد تغییرات داخلی در کشوری دیگر چندان عقلانی نیست و ریسک بزرگی به حساب می‌آید. می‌توانیم طوری برنامه‌ریزی کنیم و اقداماتی را انجام دهیم که با گذشت زمان با توجه به شرایط داخلی، شرایط منطقه‌ای و شرایط جهانی زمان مناسب برای مذاکره فرا برسد و جمهوری اسلامی بتواند با موضع قدرت به اهداف خود دست یابد».

این دیپلمات ارشد دولت اصلاحات- مرداد ۹۷- در مصاحبه با القدس العربی در اظهارنظری تأمل برانگیز گفته بود: «چرخش اساسی در سیاست خارجی ایران جز از طریق وارد کردن شوک نظامی ایجاد نخواهد شد»!

طیف اصلاح طلب یک روز به دشمن پیشنهاد «شوک نظامی به ایران»! می‌دهد و روز دیگر، برای تعمیم خسارت محض برجام به دیگر مؤلفه‌های قدرت ایران، مردم را از سایه جنگ می‌ترساند!

فعالین اصلاح طلب در ماههای اخیر بارها دوگانه کاذب «جنگ-مذاکره» را مطرح کرده‌اند. تکرار این دوگانه دروغین در حالی ادامه دارد که ایران در روزهای گذشته یک پهپاد فوق پیشرفته و گران قیمت آمریکایی را تبدیل به آهن پاره کرده است و ترامپ در مقابل از ایران تشکر هم کرد.

اکنون سالهاست که گزینه نظامی دیگر روی میز مقامات آمریکایی وجود ندارد. اما متاسفانه طیف اصلاح طلب اصرار دارد تا در نقش پادوهای ترامپ در ایران، این گزینه بی اعتبار را گزینه معتبر جا بزند!

اصلاح طلبان تاکید دارند که باید با ترامپ مذاکره کنیم. این در حالی است که این طیف تا پیش از این مدعی بودند که بی دستاوردی برجام، تقصیر ترامپِ دیوانه و مزاحم است.

** انرژی هسته‌ای به درد نمی‌خورد، باید ضرب الاجل را متوقف کنیم!

روزنامه اعتماد - به مدیرمسئولی «الیاس حضرتی» نماینده اصلاح طلب مجلس- در یادداشتی با عنوان «اینستکس و مهلت ۶۰ روزه» به قلم «کوروش احمدی» نوشت: «عملیاتی شدن کانال اینستکس (سازوکار پرداخت مالی بین ایران و اروپا) و انجام نخستین تراکنش‌ها در این کانال و اعلام باز بودن آن روی همه اعضای اتحادیه اروپا و نیز ادامه تلاش برای دسترسی دیگر کشورها به آن… حکایت از آن دارد که در مقطع مهمی در تعامل با اروپا قرار داریم و به‌طور کلی سیاست خارجی ایران در آستانه یک پیچ مهم دیگر قرار گرفته است».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «حرکت اینستکس لاک‌پشتی بوده و بیشتر یک سامانه تهاتری است که کار آن در مرحله نخست تنها به غذا و دارو محدود است و بعید است شامل اقلام تحت تحریم بشود. با این وجود باید…نهایی شدن اینستکس را مغتنم شمرد... باید در نظر داشت که مهلت ۶۰ روزه برای تشویق اروپا به جدی‌تر گرفتن موضوع و برداشتن گام‌هایی در جهت نیل به اهداف تعریف شده، بوده است؛ به عبارت دیگر، هدف از اتمام حجت خروج از برجام نبوده، بلکه وسیله‌ای برای نیل به اهداف بوده است».

اعتماد در ادامه نوشت: «باید دید هدف چیست. آیا هدف تولید و انبار کردن اورانیوم با غلظت ۳،۶۷ است بدون اینکه مصرفی برای آن داشته باشیم و بدانیم به چه کار خواهد آمد؟ اساساً وقتی ما به لحاظ حرمت شرعی قصد ساخت بمب را نداریم و سوخت تنها نیروگاه هسته‌ای ما نیز طبق قرار داد باید توسط روسیه تأمین شود، چرا نباید به این امور به عنوان اهرم‌هایی بنگریم و چرا باید در ایجاد مخمصه‌های بزرگ‌تر برای خود عجله کنیم و تن به مخاطرات عظیم بدهیم؟ بنابراین تا وقتی که کوچک‌ترین روزنه‌ای برای موفقیت در مرحله اول وجود داشته باشد، می‌توانیم از برداشتن گام دوم در چارچوب اتمام حجت مطرح‌شده خودداری کنیم و فرصت بیشتری به طرف‌های اروپایی دهیم. سرعت عمل در توقف تعهدات ایران در برجام دقیقاً همان چیزی است که "تیم بی" طالب آن است».

این فعال اصلاح طلب با بزرگنمایی کانال توهین آمیز اینستکس، صنعت هسته‌ای را نیز بی اهمیت جلوه داده است.

اروپا در پی آن است که بسته توخالی و توهین آمیز اینستکس را امتیاز بزرگ به ایران جا زده و با این اقدام تاکتیکی، تصمیم راهبردی ایران در کاهش تعهدات برجامی را بی اثر کند.

چندی پیش «عبدالرضا فرجی راد» مدیرکل شورای راهبردی روابط خارجی در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشته بود: «به نظر می‌رسد چیزی که اروپا با عنوان سازوکار ویژه مالی دنبال می‌کند، چیزی نیست که بتواند تحول عمده‌ای در روابط تجاری میان ایران و اروپا یا حتی در وضعیت اقتصادی ایران و مردم ایران ایجاد کند... آنچه اکنون در شورای اروپا مورد بحث قرار می‌گیرد چیزی نیست جز ایجاد یک کانال مالی برای تأمین کالاهایی مانند غذا و دارو و کالاهای مشابه آن. کالاهایی که دولت ایالات متحده آمریکا ادعا می‌کند مورد تحریم واقع نشده‌اند و ممانعتی در جهت تجارت آنها ایجاد نشده است... چنین اقدامی در واقع اجرا کردن دستورالعمل واشنگتن است یعنی اجرای کامل تحریم‌های آمریکا و ایجاد کانال مبادله‌ای برای کالاهایی که به ادعای آمریکا مشمول تحریم‌ها نیستند... به این طریق اروپایی‌ها تصور می‌کنند که می‌توانند بدون اینکه هیچ فشاری تحمل کنند با یک تیر دو نشان بزنند. هم خودشان را از تهدید تحریم‌های آمریکایی رها کرده‌اند و هم تصور می‌کنند که فشارهای ایران و مطالبات ایران کمتر می‌شود».

رهبر معظم انقلاب - ۱۴ خرداد ۹۷- فرمودند: «توانایی دانشمندان و متخصصان جوان کشور در تولید اورانیوم غنی‌شدهٔ بیست‌درصد، در شرایطی که طرف مقابل انواع شروط و مشکلات را برای تأمین اورانیوم بیست‌درصد جهت مصارف پزشکی مطرح کرده بود، نماد قدرت علمی و فناوری و یک نقطه قوت بزرگ ملی است که برای کشور مایه آبرو شد».

ایشان افزودند: «اکنون دشمن تلاش دارد تا با کار روانی و ریشه‌ای، این نقطه قوت ملی را به مسئله‌ای چالش برانگیز تبدیل و ملت را نسبت به آن بدبین کند».

طیفی که صنعت هسته‌ای را هزینه زا و بدون فایده جا می زند، همان طیفی است که مدعی است باید برد موشک‌های ایران کاهش یابد و دست برادری به سمت آل سعود دراز کنیم و شروط حقوق بشری آمریکا و اروپا را در ایران اجرا کنیم و...

** سانسور تشییع باشکوه شهدای گمنام در روزنامه‌های اصلاح طلب

پنجشنبه هفته گذشته، مراسم تشییع باشکوه پیکرهای مطهر ۱۵۰ شهید تازه‌تفحص‌شده دوران دفاع مقدس با حضور تماشایی مردم در تهران برگزار شد. در این مراسم، طنین شعار مرگ بر آمریکا در کنار سایر شعارهای انقلابی قابل توجه بود، از نکات قابل توجه این وداع باشکوه، گرمای هوا بود که نتوانست از شوق حضور مردم کم کند.

اما در این میان، برخی رسانه‌های اصلاح طلب در اقدامی مسبوق به سابقه در صفحه اول شماره امروز هیچ اشاره‌ای به این اتفاق مهم نداشتند.

بر همین اساس این مراسم باشکوه در صفحه اول روزنامه‌های شرق، سازندگی (ارگان حزب کارگزاران به دبیرکلی کرباسچی)، اعتماد (به مدیرمسئولی الیاس حضرتی، نماینده عضو فراکسیون امید)، ابتکار (به مدیرمسئولی محمد علی وکیلی، نماینده عضو فراکسیون امید)، آرمان، همدلی، آفتاب یزد، صدای اصلاحات، مردم سالاری (به مدیرمسئولی مصطفی کواکبیان، نماینده عضو فراکسیون امید)، دنیای اقتصاد، جهان صنعت و... هیچ جایی نداشت.

«فیض الله عرب سرخی» از فعالین اصلاح طلب و از دستگیرشدگان فتنه ۸۸- خرداد ۹۶- در واکنش به تشییع پیکر شهدا، در اظهارنظری توهین آمیز گفته بود: «مدت‌ها بود که برنامه تشییع شهید نداشتیم اما پیروزی اصلاح طلبان و شادی مردم و جشن‌های مردمی در شهرها باعث شده که باز هم فصل تشییع شهیدان آغاز شود»!

این اظهارنظر توهین آمیز این فعال اصلاح طلب با واکنش منفی افکار عمومی مواجه شد. یکی از فعالین فضای مجازی نوشت: «شهدا را نیاورید تا شادی اینها بهم نخورد! آدم از این همه وقاحت می‌ماند اگر آن‌ها نبودند، شما کجا بودید که امروز استخوان‌هایشان هم جای شما را تنگ می‌کند!».

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • ایرانی IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
  52 7
  اصلاح طلبها دقیقا دارن از حربه انتخابات ریاست جمهوری دوباره استفاده میکنند مبنی بر اینکه اگر اقای رییسی میشد رییس جمهور جنگ میشود وبگیر وببند ایجاد میکند وتوانستند ذهن مردم را فریب دهند حال در مورد امریکا هم همین رویه را پیش گرفته اند که لاگر مذاکره نکنیم جنگ میشود وفلان وچنان
 • من نمیتونم IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
  12 44
  جنگ شد رو من حساب باز نکنید من به سربازان دشمن میپیوندم تازه ویزا هم بهم میدن .
  • لاو يو اس IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
   13 2
   آره خيلي با كلاسه، خصوصا اينكه بالاي فيش حقوقيت، مهر وزارت خزانه داري امريكا و پنتاگون خورده باشه.
  • مجید SE ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
   19 1
   اولا ما رو کفتارها هیچ وقت حساب نکردیم. دوما آمریکا نوکر میخواد بیچاره. برو نوکریت رو بکن
  • IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
   0 0
   رو امثال نو که کمید خیلی حساب باز نمیکنیم
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
  16 4
  هدف امریکا به کارگردانی ترامپ فقط فروش سلاح کارخانه های اسلحه سازی وتامین حقوق حضور نظامیا نش در خلیج فارس است .اگر یکنفر رامانند صدام پیدا میکرد بی درنگ برای فروش بیشتر سلاح وکشته نشدن سربازانش جنگ راعلیه کشورمان هدایت می نمود ولی حالا چون خودش باید واردنبرد شود خیلی احتیاط کرده و باترساندن کشورهای عربی ازایران این بار بدون جنگ فروش سلاح راانجام میدهد وتا تامین مورد نیازش برای چندین سال وسپس به هدف رسیدن همان اهداف که سرکیسه کردن اعراب خلیج فارس است عقب نشینی وکوتاه خواهد امد .وبدانید هر وقت کوتاه امد تاحدی سیر وبه اهدافش رسیده است.
 • IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
  48 5
  اصلاح طلبان خائن وطن فروش
 • IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
  20 5
  این کیه ساز مخالف میزنه وهمش از مذاکره میگه .شتر در خواب بیند پنبه دانه.پشت گوشتان را دیدید مذاکره را هم می بینید .وآرزوی مذاکره را به گور می برید.
  • حیدر صالح IR ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
   1 0
   شتر کوهانش را نمی تواند ببیند! اگر دید مذاکره هم می شود
 • ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
  28 2
  لعن الله علي القوم الضالمين
  • ناشناس IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
   8 41
   زنده باد اصلاح طلب
  • محسن IR ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
   9 0
   بله، بنده هم با این دعا (یا نفرینِ) شما کاملاً و صد در صد موافق و همصدا هستم. لعنتِ خدا بر قومِ ظالمین. صد هزار بار. دیگه تفسیرِ ظلم و ظالم با خوانندگان!
  • IR ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
   6 0
   لعنة الظالمین
 • AE ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
  9 1
  اگر با آمریکا مذاکره نکنیم .افساد طلبان نابود می‌شوند.
 • رجبیان IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
  10 1
  تمام این مشکلات را اصلاحطلبان خائن وغرب پرست که تعدادی ازآنها هم اکنون حقوق های نجومی مگیرند وجوان های احساساتی وخام رابرای آوری گول می زنندبوجود آوزه اند
 • محسن IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
  2 9
  با سلام، بنده سخنانِ این گوینده را چند بار خواندم و هیچ مطلبِ عجیب و غریب و غیر منطقی در آن ندیدم. ایشان می گوید «نه جنگ، نه مذاکره» یک استراتژیِ موقت و گذرا می تواند باشد اما تا ابد نمی تواند ادامه پیدا کند و سرانجام یکی از دو سویِ این دو گانه باید اختیار شود. به نظرتان کجای این حرف ایراد دارد؟
 • IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
  18 0
  ان شا اله به حول و قوه الهی افساد طلب ها و تفکرشان دارند به سوی نابودی میروند !!
 • IR ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
  8 0
  این حرف ها کد دادن به دشمن است و به خطر انداختن امنیت ایران و باید کسی که این حرف ها را زده تنبیه کرد.
 • IR ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
  12 2
  هیچ عاقلی حرف رهبر عاقل را رها می کند تا به حرف این به اصطلاح کارشناس عمل کند؟
 • IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
  9 0
  به جهنم که به سوی جنگ می رویم شما به فکر خودنان و سوراخ موشهایتان برای مخفی شدن باشید به قول قدیمی ها به یک طرفش
 • GB ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
  10 0
  پیاده نظام آمریکا مجددا به سخن پراکنی و هوچیگزی افتاده. فکر نکنم ملت دیگه گول این مزخرفات تکراری را بخورد.
 • GB ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
  10 0
  پیاده نظام آمریکا مجددا به سخن پراکنی و هوچیگزی افتاده. فکر نکنم ملت دیگه گول این مزخرفات تکراری را بخورد.
 • AE ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
  10 0
  سلام مشرق از افساد طلبان انتظاری جز این نیست اینها خود فروخته وشاگرد خاتمی نامردند
 • ناشناس IR ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
  12 0
  اصلاح طلب ها جزو ایران حساب میشوندیاجز اروپا وامریکا این بیچاره ها واقعا نیاز به کمک فکری وروحی وروانی دارند تااز ترس وعقب ماندگی فکری درایندوکمی هم باید از اسلام واقعی وایمان واعتماد به خداوند وانجام تکالیف شرعی دراسلام برایشان صحبت کرد بلکه کمی به خودشان بیا یند.
 • IR ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
  1 0
  مشخص نیست اصلاح طلبان چرا این همه. از سایه جنگ ونگرانی مردم دم میزنند.. چرا مردم بهانه ی خواسته های خودشان قرار می دهند... مردم به این اندازه فهم دارند که خوب وبد از هم تشخیص بدهند. ونیازی به نظریه پردازان خیالی ندارند
 • امیر سعید IR ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  5 0
  ما که به اندازه کافی ستون پنجم داریم چه نیازی به دشمن اصلی تا اینها هستند و براحتی می توانند به نفع دشمن نظرات بدهند من از بیگانه ننالم بر من هرچه کرد آن آشنا کرد
 • DE ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  11 0
  قاسم محبعلی» از مدیران ارشد وزارت خارجه در دولت اصلاحات که میگه شوک نظامی به ایران بدید منظورش چیه؟ ایشون طرف مردم ایرانه یا طرف دشمنان ایران و ایرانی؟ مذاکره با امریکا یعنی تسلیم مطلق شدن و انهدام ارتش و سپاه و تمام تسلیحات دفاعی! تبدیل شدن ایران به فلسطین شماره 2 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! یعنی ایرانی بدون ارتش وسپاه و هر نوع نیروی دفاعی! دوباره برگردیم به دوره شاه ملعون که مستشاران امریکایی همه کاره ایران بشن! کدوم ایرانی قبول میکنه دو دستی امنیت و ابزاردفاعی اش رو بده به دشمن و تسلیم بشه تا سر کشورش هر بلایی دوست داشتند بیارن؟ امریکا سر برجام بدقولی اش رو وقیحانه هنوز جوهر امضاء خیس بود، انجام داد و هر روز یک اتهام و تهمت نامردانه به ایران میزنه. با این روند از کجا که مذاکره مجدد هم شما اقایان غرب پرست کردید ولی امریکا همان بلای لیبی و عراق رو سر ایران نیاورد! قذافی مگه همین کار رو نکرد؟هم مذاکره کرد و هم در مقابل امریکا کاملا تسلیم شد و بطور کامل خلع نظامی کرد همه موشک هاشو داد رفت ،قدرت تدافعی اش رو صفر کرد تازه امریکابا چموشی تمام لیبی رو به جهنم و خون تبدیل کرد که تا امروز تو فتنه ها داره میسوزه. چنین مذاکره تحمیلی بدرد چنین ملت بزرگواری نمی خوره. ما باکسی سرجنگ نداریم. ولی اگه کسی پاشو از گلیم اش بیشتر دراز کرد و به حریم اسمان و زمین و دریایی ایران تجاوزکرد بطور حتم نابودش میکنیم که هرگز یادشون نره. شما مردم با ایمان وشجاعی را میترسانید که هشت سال با استقامت و صبوری تمام دفاع مقدس کردند؟
 • DE ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  1 0
  توهین به شهدا توهین به کل مردم ایرانه.
 • DE ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر با آمریکا مذاکره نکنیم، ما اصلاحاتچی ها و و در حقیقت گرادهنده گان تحریم و کاسبان اصلی برجام به سمت نابودی پیش می‌رویم.
 • حسین قنیری IR ۰۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
  1 0
  خاک بر سر هرچه وطن فروش منظور اصلاح طلبان نوکر صفت نیست به خودشون نگیرند
 • حسین قنیری IR ۰۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
  1 0
  خاک بر سر هرچه وطن فروش منظور اصلاح طلبان نوکر صفت نیست به خودشون نگیرند
 • IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
  0 0
  کیف انگلیسی از زیر بغل اصلاح طلبا زده بیرون!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس