گلوبال هاوک - نمایه

ادعا می‌شود پهپاد گلوبال‌هاوک که پدافند بومی سپاه پاسداران آن را سرنگون کرد، تله آمریکا برای شناسایی سامانه دفاع موشکی ایران بوده است؛ این ادعا چه‌قدر می‌تواند صحت داشته باشد؟

سرویس جهان مشرق - پس از سرنگونی پهپاد RQ-۴ «گلوبال‌هاوک» (به معنای «شاهین جهانی») آمریکا توسط سامانه بومی «سوم خرداد» درون مرزهای هوایی ایران، هم دولت ترامپ و هم نوکرها و هوچی‌های آن تلاش کردند تا از شدت این رسوایی بکاهند. قطعاً آن‌چه که رخ داده بود از ابعاد بی‌شماری به سود ایران بود و یک دستاورد بزرگ نظامی-اطلاعاتی، سیاسی و تبلیغاتی برای تهران به شمار می‌رفت. دولت آمریکا و در رأس آن‌ها شخص دونالد ترامپ به سرعت برای اعاده آبرو تلاش کرد. به عنوان مثال، ترامپ ابتدا اقدام ایران را با لحنی تهدیدآمیز «یک اشتباه بزرگ» توصیف کرد [۱] . وی سپس، هم در یک رشته توئیت و هم در مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی مدعی شد که ارتش کشورش در آستانه حمله انتقام‌جویانه علیه ایران بوده، اما به خاطر جان ۱۵۰ نفر که در این حمله کشته می‌شده‌اند، شخصاً جلوی عملیات را گرفته است. این ادعا که در خوش‌بینانه‌ترین حالت خنده‌دار است، در گزارش قبلی مشرق موشکافی شده است که این گزارش را می‌توانید از این‌جا بخوانید.

ترامپ: اگر حمله می‌کردیم ۱۵۰ ایرانی کشته می‌شدند، گفتم حمله نکنند [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› ایران تنها شکارچی گلوبال‌هاوک / ده پهپاد دیگر آمریکا را هم بزنیم، جنگ نمی‌شود

›› ایران، یک - آمریکا، هیچ؛ بلوف‌های کمپانی سازنده گلوبال‌هاوک درباره جنگ با ایران

در عین حال، دولت ترامپ واکنش‌های دیگری هم به اقدام نظامی ایران نشان داد. مثلاً «یاهو نیوز» روز جمعه مدعی شد که فرماندهی سایبری ایالات متحده روز پنج‌شنبه (ساعاتی پس از حمله به پهپاد آمریکایی) اقدام به حمله سایبری علیه ایران کرده است [۲] . نیویورک‌تایمز نیز مدعی شد برخی مقامات آمریکایی به این روزنامه گفته‌اند حملات سایبری آمریکا علیه دو هدف مجزا صورت گرفته‌اند: یک گروه اطلاعاتی-سایبری که گفته می‌شود در حملات اخیر به نفتکش‌ها دخیل بوده‌اند و شماری از رایانه‌هایی که تصور می‌شود در هدف قرار دادن گلوبال‌هاوک آمریکا نقش داشته‌اند [۳] . همچنین دولت آمریکا اقدام به تحریم رهبر ایران و کارکنان و وابستگان به دفتر وی، و شماری از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران ایران کرد و حتی تهدید نمود که به زودی محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران را نیز تحت تحریم قرار خواهد داد. این در حالی است که آمریکایی‌ها می‌گویند هدف آن‌ها از فشار و تحریم، مذاکره و توافق با ایران است.

با این حال، آن‌چه در این گزارش قصد داریم به آن بپردازیم، ادعای دیگری است که این‌بار از سوی پادوهای مجازی-رسانه‌ای آمریکا و به نیابت از دولت ترامپ درباره دستاورد نظامی سپاه پاسداران مطرح شده است: «پهپاد فوق پیشرفته RQ-۴ آمریکا صرفاً یک تله سایبری برای شناسایی ظرفیت‌های پدافندی ایران بود!» این ادعا که بعضاً در فضای مجازی و به طور خاص توسط «آمدنیوز» به طور جدی مطرح و دنبال شده، البته توسط سرگرد «محمدعلی خدابخش» کارشناس عملیات پدافند هوایی سپاه در برنامه «ثریا» صراحتاً رد شد (جزئیات بیش‌تر)، اما در گزارش پیش رو برخی از دلایل و شواهد در رد این ادعا ذکر خواهد شد.

سردار حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در حال بازدید از لاشه پهپاد RQ-۴ آمریکا (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› جزئیات جدید از شکار پهپاد آمریکایی توسط سپاه

ادعای «تله سایبری» از کجا پیدا شد

به نظر می‌آید ادعای تله بودن پهپاد آمریکایی از دو پیام در کانال تلگرامی آمدنیوز (معروف به جاعل نیوز) نشأت گرفته باشد که مثل همیشه هیچ ارتباطی با واقعیت ندارند. پیام اول جایی است که این کانال به نقل از «برایان هوک» رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا مدعی می‌شود پهپاد آمریکایی به عنوان یک تله در تیررس پدافند موشکی ایران قرار گرفته است. آمدنیوز به نقل از این مقام آمریکایی می‌نویسد: «برای وادار کردن ایران به مذاکره، باید تمام نقاط قوت پدافند موشکی را شناسایی می‌کردیم تا بتوانیم گزینه‌های روی میز را مدیریت کنیم [۴] این جمله ابداً در چارچوب اظهارات یک مقام دستگاه دیپلماسی دولت آمریکا نمی‌گنجد و جست‌وجوهای مشرق برای پیدا کردن نقل‌قولی دست‌کم شبیه به این مضمون از هوک هم به جایی نرسید. اما جای نگرانی نیست، چون این ادعا توسط منابع خبری آمدنیوز در سپاه پاسداران (!) هم تأیید شده‌اند!

پیام اول آمدنیوز و ادعای تله بودن پهپاد «گلوبال هوک»! (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› «برایان هوک» کیست و در «گروه اقدام ایران» چه مأموریتی دارد؟

این کانال تلگرامی معاند که ظاهراً نام‌های «برایان هوک» و «گلوبال‌هاوک» را هم قاطی کرده و نام پهپاد را «گلوبال هوک» (تأکید و گیومه‌ها متعلق به آمدنیوز) گذاشته، به نقل از منابع ساختگی خود می‌نویسد: «استدلال برخی فرماندهان سپاه این است که پهپاد «گلوبال هوک» آمریکا، تنها تله‌ای از سوی این کشور برای جمهوری اسلامی بوده تا علاوه بر محک پدافند هوایی ایران، موقعیت جغرافیایی پدافندهای سپاه در جنوب کشور را شناسایی کند.» به نظر می‌آید آمدنیوز از درک این واقعیت‌های بدیهی هم عاجز است که نه شناسایی موقعیت پدافندهای ایرانی نیازی به طعمه قرار دادن یک پهپاد غول‌پیکر، پیشرفته و گران‌قیمت با مشخصات فنی گلوبال‌هاوک دارد و نه سامانه‌های پدافندی ایران به زمین میخ شده‌اند که آمریکایی‌ها بخواهند یک بار برای همیشه موقعیت آن‌ها را شناسایی کنند.

کانال تلگرامی آمدنیوز اما ول‌کن ماجرا نیست و در یک پیام جداگانه و به شکلی باز هم غیرحرفه‌ای‌تر این ادعا را این‌بار با استناد عجیب و غریب به گزارش نیویورک‌تایمز درباره عملیات فرماندهی سایبری آمریکا علیه ایران طی چند ساعت پس از حمله به پهپاد گلوبال‌هاوک تکرار کرده است. آمدنیوز در اقدامی کاملاً ناشیانه و البته عوام‌فریبانه به نقل از گزارش نیویورک‌تایمز ادعاهایی را مطرح می‌کند که حتی یک کلمه از آن‌ها هم در گزارش روزنامه آمریکایی وجود ندارد. این کانال تلگرامی ادعا دارد که روزنامه آمریکایی نوشته است: «پهباد گلوبال یک تله سایبری بود؛ منهدم کردن پهپاد آمریکایی بخشی از نقشه حمله سایبری آمریکا بوده است [۵] آمدنیوز در ادامه، ظاهراً همچنان به نقل از نیویورک‌تایمز، می‌نویسد:

یک مقام پنتاگون که نخواست نامش فاش شود گفت: ماه‌ها بود که برای نفوذ به سیستم بسته پدافند ایران تلاش می‌کردیم اما سیستم پدافند موشکی از نوع بومی و سیستم ناشناخته بود. بارها به حریم ایران وارد شدیم اما واکنش مورد نظر خود را دریافت نکردیم. پروژه‌ای با نام بال شاهین اجرا شد که در آن برای فعال کردن سیستم موشکی ایران پهبادهایی را وارد حریم هوایی ایران نمودیم. به دلیل حساسیت پروژه و نیز تحریک قطعی سیستم موشکی ایران از پهباد «گلوبال» استفاده شد. تا ضمن انجام جنگ الکترونیک، تمامی لایه‌های دفاع موشکی شناسایی شود.

پیام دوم آمدنیوز و نسبت دادن ادعای «تله سایبری» به نیویورک‌تایمز (+)

این کانال تلگرامی که مجدداً هم به جای کلمه پهپاد از کلمه اشتباه «پهباد» استفاده کرده و هم از پهپاد آمریکایی به جای «گلوبال‌هاوک» با عنوان «گلوبال» نام برده، در حالی ادعای «تله بودن گلوبال‌هاوک» را به نیویورک‌تایمز نسبت می‌دهد که روزنامه آمریکایی در سرتاسر گزارش خود هرگز چنین ادعایی را حتی به صورت تلویحی یا با همین مضمون مطرح نکرده است. تنها جایی که نیویورک‌تایمز همزمان از حمله سایبری ادعایی علیه ایران و حمله پدافند ایران به پهپاد آمریکایی می‌نویسد، جایی است که این روزنامه ادعا می‌کند «یک نفر که در جریان گزارش این عملیات قرار گرفته» از یک مورد حمله به رایانه‌های کنترل‌کننده پرتاب‌های موشکی ایران نیز خبر داده است؛ آن هم فقط یک نفر در مقابل گفت‌وگوی ادعایی نیویورک‌تایمز با چندین منبع درباره ادعاهای دیگر این روزنامه در خصوص حمله سایبری به ایران. اشاره نیویورک‌تایمز به ارتباط حملات سایبری ادعایی با حمله ایران به یک فروند گلوبال‌هاوک آمریکایی آن‌قدر سطحی و بی‌ارتباط با بقیه گزارش است که به نظر می‌آید نویسندگان گزارش این دو موضوع را صرفاً برای خالی نبودن عریضه با یک‌دیگر پیوند زده‌اند.

اتفاقاً نیویورک‌تایمز چندین بار در گزارش خود اشاره می‌کند که این حملات سایبری از هفته‌ها قبل برنامه‌ریزی شده و با هدف انتقام‌جویی از حملات ادعایی ایران به نفتکش‌ها در منطقه انجام گرفته‌اند؛ هرچند این روزنامه خاطرنشان می‌کند که مقصود آمریکا از این حملات، بالأخره (در لحظه آخر) انتقام‌جویی از حمله ایران به پهپاد این کشور نیز بوده است. این روزنامه آمریکایی به علاوه یادآور می‌شود که ارزیابی موفقیت‌آمیز بودن حمله سایبری علیه سامانه‌های پرتاب موشک به شدت دشوار است و فقط در صورتی ممکن می‌شود که پرتاب‌های بعدی کشورِ هدف ناموفق باشند. این در حالی است که اگر هدف آمریکا از حمله ادعایی سایبری به ایران، انتقام‌جویی از تهران بود، باید این حمله به گونه‌ای انجام می‌شد که پیامد مستقیم و فوری داشته باشد تا حداقل مقامات دولت آمریکا بتوانند در عرصه بین‌المللی ادعا کنند از ایران انتقام گرفته‌اند.

ناگفته پیداست که ادعاهای بعدی آمدنیوز به نقل از نیویورک‌تایمز درباره اظهارات «یک مقام پنتاگون» نیز مطلقاً در این گزارش دیده نمی‌شوند. به عنوان مثال، آمدنیوز مدعی است: «همزمان برای هدایت دقیق و نفوذ به سامانه دفاع موشکی ایران یک فروند هواپیمای تجسس P-۸ پهباد را اسکورت نمود و به محض فعال شدن سیستم شناسایی پدافند موشکی ایران، از طریق هواپیمای p-۸ نفوذ سایبری انجام شد و سیستم دفاع موشکی ایران هک شد.» این در حالی است که در گزارش نیویورک‌تایمز حتی یک بار هم اشاره به هواپیمای P-۸ آمریکا نشده است. روی هم رفته به نظر می‌رسد آمدنیوز برای کاهش تأثیر رسانه‌ای و روانی اقدام موفقیت‌آمیز ایران در سرنگون کردن پهپاد آمریکایی دست‌پاچه و مستأصل شده و به دروغ‌پردازی (با چاشنی اشتباهات فاحش نگارشی و اطلاعاتی) روی آورده است. در ادامه این گزارش صرف‌نظر از این‌که ادعای تله بودن پهپاد گلوبال‌هاوک آمریکا توسط چه کسی مطرح شده است، خود این ادعا را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

توضیحات سردار حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران درباره هدف قرار دادن پهپاد آمریکایی [دانلود]

چرا این ادعا بی‌اساس است

ادعای این‌که آمریکا تعمداً پهپاد گلوبال‌هاوک خود را طعمه پدافند بومی ایران قرار داده است با استفاده از شواهد و قرائن متعددی قابل‌رد است. برخی از این شواهد از این قرارند:

قیمت نجومی گلوبال‌هاوک: یکی از نکاتی که تمامی گزارش‌ها در خصوص اقدام تدافعی سپاه پاسداران بر آن تأکید دارند، گران‌قیمت بودن پهپاد RQ-۴ گلوبال‌هاوک است. این پهپاد با قیمت دست‌کم ۱۲۰ میلیون دلاری حتی از جنگنده پرسروصدای اف -۳۵ هم گران‌قیمت‌تر است. آمریکا می‌توانست با یک پهپاد بسیار ارزان‌قیمت‌تر اقدام به «تله‌گذاری» برای پدافند ایران کند، به خصوص اگر چنان‌که نیویورک‌تایمز می‌نویسد، آمریکا قرار بود صرفاً «یک مورد حمله سایبری» به رایانه‌های سامانه پرتابگر موشک‌های ایران انجام دهد. لازم به ذکر است که خود نیویورک‌تایمز (در همان گزارش مثلاً مورد استناد آمدنیوز) اذعان می‌کند که حملات سایبری، موقتی و به سرعت قابل‌جبران هستند و رایانه‌های هدف قادرند به سرعت به عملکرد عادی خود برگردند. به این ترتیب توجیهی ندارد که برای یک حمله مقطعی یک پهپاد چندده میلیون دلاری قربانی شود.

در همین‌باره بخوانید:

›› سپاه یکی از دو «خدای دریاها» را شکار کرد / پهپاد آمریکایی که از اف -۳۵ گران‌تر است

پنهان‌کار نبودن گلوبال‌هاوک: اگر چنان‌که ادعا می‌شود، هدف آمریکا شناسایی تمامی لایحه‌های پدافندی ایران بود، باید از پهپادی با نهایت توانایی پنهان‌کاری استفاده می‌شد تا تهران نیز برای شناسایی و هدف قرار دادن آن مجبور به استفاده از نهایت ظرفیت و تمامی لایحه‌های پدافندی خود شود. این در حالی است که گلوبال‌هاوک به گفته کارشناسان آمریکایی اصلاً در دسته پرنده‌های پنهان‌کار قرار نمی‌گیرد و اتفاقاً از آن‌جایی که برای جمع‌آوری اطلاعات طراحی شده، با سرعت پایین پرواز می‌کند، بسیار بزرگ است و به سادگی در رادار قابل‌شناسایی است (جزئیات بیش‌تر). به عبارت دیگر، این پهپاد حتی برای «محک زدن» پدافند ایران هم گزینه مناسبی نبوده، چه برسد به زیر و رو کردن لایحه‌های این پدافند. البته گلوبال‌هاوک به عنوان یک پهپاد جاسوسی از ویژگی‌های رادارگریزی برخوردار بود، اما با توجه به سابقه‌ای که آمریکایی‌ها از ایران سراغ دارند (از جمله ماجرای RQ-۱۷۰) قطعاً می‌دانسته‌اند که ردیابی و سرنگونی گلوبال‌هاوک مأموریت غیرممکنی برای ایران نخواهد بود و نباید برای محک زدن قدرت پدافندی ایران از این پهپاد استفاده می‌کردند.

اطلاعاتی درباره پهپاد آمریکایی که توسط پدافند «سوم خرداد» هدف قرار گرفت [دانلود]

خاطره تلخ RQ-۱۷۰: سال ۲۰۱۱ ایران موفق شد یک فروند پهپاد فوق‌پنهان‌کار RQ-۱۷۰ «سنتینل» (به معنای «دیده‌بان») را از طریق جنگ الکترونیک با موفقیت در داخل مرزهای خود فرود بیاورد [۶] . این پهپاد که ساخته کمپانی «لاکهید مارتین» و متعلق به سی‌آی‌ای بود، آن‌چنان محرمانه بود که کارشناسان آمریکایی ابتدا این پهپاد را نمی‌شناختند و ایران را به ساختگی بودن تصاویر و فیلم‌های منتشرشده متهم می‌کردند، تا این‌که دولت اوباما رسماً اعتراف کرد یکی از پهپادهای جاسوسی‌اش را در ایران از دست داده است. مطمئناً این خاطره تلخ آمریکایی‌ها به آن‌ها اجازه نمی‌دهد یکی از پیشرفته‌ترین پهپادهای خود مانند گلوبال‌هاوک را در معرض تهدیدِ افتادن در دام سایبری ایران قرار دهند. بنابراین به نظر می‌رسد ورود گلوبال‌هاوک به مرزهای هوایی جمهوری اسلامی یا غیرعمدی بوده و یا اگر هم تعمدی بوده آمریکایی‌ها نه تنها برای ایران تله نگذاشته‌اند، بلکه حتی تصور نمی‌کرده‌اند پدافند ایران قادر به شکار «شاهین جهانی» باشد.

دستاورد تبلیغاتی ایران: چنان‌که گفته شد، پهپاد RQ-۴ یکی از پیشرفته‌ترین پهپادهای ارتش آمریکاست و هدف قرار گرفتن آن توسط پدافند بومی ایران یک آبروریزی بزرگ برای آمریکا به شمار می‌رود. این اتفاق نه تنها یک پیروزی نظامی و رسانه‌ای بزرگ برای ایران بود، بلکه ادعای برتری مطلق تجهیزاتی و تسلیحاتی آمریکا را نیز به شدت زیر سؤال برد. اگر آمریکایی‌ها تعمداً به دنبال تله گذاشتن برای ایران بودند، باید از پهپادی استفاده می‌کردند که سرنگونی آن (که هدف نهایی واشینگتن بود) یک دستاورد برجسته برای ایران و نشان‌دهنده قدرت پدافند بومی سپاه پاسداران نباشد. قطعاً دولت ترامپ حاضر نیست برای دستیابی به اهداف اطلاعاتی، فرصتی به این خوبی برای قدرت‌نمایی نظامی را دودستی به ایران بدهد و با توجه به وجود راه‌های دیگر برای به دست آوردن اطلاعاتی نظیر قدرت پدافندی ایران، اعتبار و قدرت نظامی خود را خدشه‌دار کند. حداقل کاری که واشینگتن می‌توانست انجام بدهد، استفاده از پهپادی بود که به این صراحت و در درجه اول قابل‌انتساب به ارتش آمریکا، و بلکه نماد قدرت پهپادی این کشور، نباشد.

همراهی هواپیمای P-۸: یکی از مواردی که به سادگی بی‌اساس بودن ادعاها درباره تله‌گذاری سایبری آمریکا برای ایران را نشان می‌دهد (و رسماً سلامت عقل گردانندگان کانال آمدنیوز را نیز به طور جدی زیر سؤال می‌برد) مسئله همراهی یک فروند هواپیمای P-۸ «پوسایدون» (نام خدای دریا در اساطیر یونانی) با پهپاد گلوبال‌هاوک است. این هواپیما که ساخت کمپانی بوئینگ است و برای اهدافی از جمله گشت، شناسایی و نبرد دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، به طور خاص طراحی شده تا با پهپادهای هم‌خانواده با RQ-۴ جفت شود و با آن‌ها اطلاعات ردوبدل کند (جزئیات بیش‌تر). نکته این‌جاست که پوسایدون هواپیمای بدون‌سرنشین نیست، بلکه در زمان سرنگونی گلوبال‌هاوک آمریکا ۳۸ سرنشین داشته است. البته ایران نهایت خویشتن‌داری را به خرج داد و از هدف گرفتن هواپیمای پوسایدون علاوه بر گلوبال‌هاوک خودداری کرد و حتی ترامپ را هم به قدردانی وادار نمود (جزئیات بیش‌تر)، اما اگر دولت آمریکا به دنبال محک زدن یا شناسایی پدافند ایران بود، جان ده‌ها نظامی خود را به خطر می‌انداخت و خود را در معرض یک بحران غیرقابل‌تصور قرار می‌داد؟ از آن‌جایی که هواپیمای P-۸ در ارتفاع بسیار پایین‌تری پرواز می‌کرد، سرنگون کردن آن برای ایران کار بسیار ساده‌تری بود و ورود آن به مرزهای هوایی ایران، آن هم برای یک عملیات ساده شناسایی، ریسک بسیار بزرگی برای دولت ترامپ بود. به علاوه، هوشمندی ایران در انتخاب هدف و اعتراف ترامپ به خویشتن داری ایران نیز یک بار دیگر به دنیا ثابت کرد که طرف جنگ‌طلب در دعوای ایران و آمریکا کیست. آیا این هم بخشی از تله ترامپ برای ایران بود؟

یک فروند هواپیمای P-۸ حامل ده‌ها نیروی نظامی آمریکا همزمان با پهپهاد این کشور در تیررس پدافند سپاه پاسداران بود (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› ترامپ: از این‌که ایران هواپیمای سرنشین‌دار را سرنگون نکرد قدردانی می‌کنیم

›› آشنایی با هواپیمای P-۸ که در تیررس پدافند سپاه بود

دستپاچگی و تناقض‌گویی‌های ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا و مقامات دولتش هر کدام یک روایت مجزا درباره سرنگونی پهپاد گلوبال‌هاوک و واکنش اولیه دولت ترامپ به اقدام ایران ارائه داده‌اند. به عنوان مثال، شخص ترامپ ابتدا گفته بود بعد از صدور فرمان حمله نظامی به ایران از این کار منصرف شده و تصمیمش را عوض کرده است. با این حال، وی بعداً به کلی انکار کرد که اصلاً دستور حمله علیه ایران را صادر نموده است [۷] . اگر واقعاً سرنگونی پهپاد آمریکایی بخشی از یک برنامه‌ریزی قبلی بود، طبیعتاً کابینه ترامپ باید در قالب همین برنامه‌ریزی یک روایت مشترک را هم برای بعد از هدف قرار گرفتن RQ-۴ طراحی و هماهنگ می‌کرد، نه این‌که با دستپاچگی و تناقض‌گویی صرفاً سعی در مهار بحران به وجود آمده بکند.

اعلام عملیات تله‌گذاری: بدیهی‌ترین دلیل برای رد ادعای تله بودن پهپاد گلوبال‌هاوک، اعلام رسمی این عملیات توسط یک مقام آمریکایی است. آمدنیوز به نقل از برایان هوک جزئیات این «عملیات تله‌گذاری» را «افشا کرده است»، اما اگر آمریکایی‌ها برای ایران تله گذاشته بودند، مگر خودشان می‌گفتند که این کار را کرده‌اند؟ به عبارت دیگر، به فرض که عملیات تله‌گذاری آمریکایی‌ها موفقیت‌آمیز هم بوده و آن‌ها به اطلاعاتی که می‌خواستند درباره پدافند ایران دست پیدا کرده‌اند؛ چه دلیلی دارد که اعلام کنند ما برای ایران تله گذاشته بودیم؟ آیا چنین کاری موجب نمی‌شود ایرانی‌ها اقدام به تغییر در پدافند دفاعی خود و بی‌اثر کردن عملیات اطلاعاتی آمریکایی‌ها کنند؟

اذعان کارشناسان بی‌بی‌سی به توانایی پدافند موشکی ایران و ناتوانی ترامپ از واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکایی [دانلود]

راحت‌ترین راه برای منحرف کردن افکار عمومی از یک واقعیت، دروغ‌پردازی و طرح ادعاهایی است که قابل‌اثبات نیستند و تشخیص صحت‌وسقم آن‌ها تا زمان نامشخصی در آینده ممکن نیست. مانند ادعای نیویورک‌تایمز درباره حمله سایبری به رایانه‌های مرتبط با پرتابگرهای موشک ایران، ادعای تله بودن پهپاد آمریکایی هم به این زودی‌ها قابل‌اثبات نیست، مگر آن‌که یک پهپاد دیگر آمریکایی وارد مرزهای ایران شود. این در حالی است که نه آمریکایی‌ها حالا حالاها جرأت می‌کنند بار دیگر حریم هوایی ایران را نقض کنند و نه اگر این اتفاق بیفتد پهپادها یا هواپیماهای آمریکایی خواهند توانست از دست پدافند ایران قسر در بروند.


[۱] Iran made a very big mistake! Link

[۲] Pentagon secretly struck back against Iranian cyberspies targeting U.S. ships Link

[۳] U.S. Carried Out Cyberattacks on Iran Link

[۴] برایان هوک گفته است: برای وادار کردن ایران به مذاکره، باید تمام نقاط قوت پدافند موشکی را شناسایی می‌کردیم تا بتوانیم گزینه‌های روی میز را مدیریت کنیم. لینک

[۵] نیویورک‌تایمز: پهباد گلوبال یک تله سایبری بود؛ منهدم کردن پهپاد آمریکایی بخشی از نقشه حمله سایبری آمریکا بوده است لینک

[۶] Iran–U.S. RQ-۱۷۰ incident Link

[۷] ‘We were cocked & loaded’: Trump’s account of Iran attack plan facing scrutiny Link

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 79
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 4042
 • IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  95 14
  آمریکا و نوچه هاش به هزار شیوه میخوان آبرو رفتشونو برگردونن، هه پهپادو زدیم منفجر کردیم ،پودر کردیم، آبروشونو بردیم، بهشون خندیدیم، سوزوندیمشون،حالا هر زری میزنن ،بزنن ما کاری که باید انجام میدادیم، انجام دادیم.
  • IR ۰۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
   6 40
   چه قدر عقده دارید رو اصرار بر سرنگونی توسط سپاه پاسداران.همین اصرارتون ماجرا رو بو دار میکنه
  • احمد‌ IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
   32 6
   دفعه قبل هم که پنهانکارترین پرنده‌شون خیلی شیک و مجلسی اومد نشست و سالم خودش رو تحویل داد، از این قصه ها زیاد می بافتن. تازه ما هم که برامون تازگی داشت چند روز اول چند با چند تاش شک کردیم. الان که دیگه خیلی از اون دوره گذشته. آمریکا مواظب باشه تو تله ما نیفته. لازم نیست تله بذاره.
 • CA ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  32 7
  روح شیطانی توهی کی به این محل میده آخه
 • IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  عده ای امریکا پرست به هر شکل ممکن به دنبال ماله کشیدن به شکست اربابان جنایتکار خود هستند
 • IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  9 19
  امریکا اگر میخواست سامانه های ایران را شناسایی کند نیازی نبود که اینکار را بکند چونکه سامانه های پدافند به راحتی توسط عکس های ماهواره ای قابل روییت هستند. کافی است در اطراف جنوب تهران نگاهی به یگان های موشکی و راداری بیاندازید
 • IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  76 8
  فقط شما به فضل و لطف خداوند متعال بزنید حالا انها هر چی می خواهند بگویند
 • IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  23 55
  ممکنه این ادعا درست باشد چون از آمریکایی ها هرچی بگی بر میاد.....
  • IR ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
   17 6
   حرف مفت نزن
 • IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  40 15
  اگر این اتفاق درست باشد و ادعا کنند که یک تله بوده دولتمردان آمریکایی هیچوقت آنرا رسانه ای نمیکنند مگر در آینده معلوم شود.....
 • سید رضا IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  49 7
  داداش اخه منم پهپاد 200 میلیون دلاری ام که معادل 2 تا اف 35 قیمتش توسط ایران زده میشد . یک چیزی باید میگفتم تا از سوزشم کم شه. اینا توی یک سال 33 میلیون بار خواستن از طریق حمله سایبری موشکی رو مختل کنن تونستن نه . اقا اگه تله بود اولا چرا گلوبال هاک به اون گرونی دوما خوب چرا سیستم های شناساییشو خاموش کرده کرده و در نهایت پنهانکاری کار کرده
  • IR ۲۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
   10 40
   پهپاد 200 میلیون دلاری یک دروغ بزرگه. قیمت mq4 صد و سی میلیون هست. که چند ده میلیون از اف 35 گران تره. یه زحمتی بکشید از اماده خوری در بیان یک سرچ تو اینترنت کنید بد نیست.
  • IR ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
   17 2
   جناب ۲۳.۳۳ این پهپاد قیمت خودش ۱۳۰میلیون دلاره و هزینه‌های جانبی آن برای نگهداری و استفاده بالغ بر ۲۰۰میلیون دلار
  • IR ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
   7 0
   23:33 بیسواد نباش،هزینه های تحقیقات و تولید این پهپاد میکنتش دونه ای 222.7 میلیون دلار
 • IR ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  78 16
  مدیر امد نیوز همون احمقی نبود که چند وقت قبل مستندش پخش شد و دوست و دشمن بهش میخندیدند؟
 • DE ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  48 12
  یه بچه پررو وقتیکه کتک میخوره چی میگه ؟ میگه منهم زدم داغونش کردم ، درصورتیکه خودش خونین و مالین شده و دعوا رو باخته . حالا امریکا و عمله هاش همین هستند .
 • AE ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  19 55
  يكي نپرسيد چرا پهپاد امريكايي در ارتفاع بسيار پايين نسبت به بردش پرواز ميكرد تا ما راحت بتونيم بزنيم!!!طعمه بودنشو همه خبرگزاري ها زدن و مثل اينكه دقيقا ميدونستن چيكار كنن تا سامانه هامون فعال بشن.پهپاد امريكايي چيزي بود كه واقعا غافلگيرمون كرد و از خوشحالي اينكه پهپاد گرون قبمتشون رو زديم فكر طعمه بودنشو نكرديم.با تكذيب كردن واقعيت چيزي حل نميشه.بدجور كلك خورديم.
  • IR ۲۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
   15 2
   شما که اقرار کردی کلک خوردی راست میگی ، از همین نوشت معلومه ، اما بقیه رو قاطی نکن
  • ناشناس IR ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
   5 2
   حالا شما اون ارتفاعش رو هم بگو که دنیا بدونه :) ،اگرم ارتفاع پایین بوده به خاطر این هست که در ارتفاع بالا اس 300 و باور 373 داریم و به راحتی میتونه بزنه !
  • IR ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
   16 3
   اگر تله بود یک فروند هواپیمای p-8 جاسوسی با 35 سرنشین در نزدیکی آن حرکت نمی کرد یانکی ها تصور شناسایی و ساقط شدن این پهپاد رو نمی کردند.
  • ناشناس AE ۰۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
   21 1
   خجالت آوره واقعا!!! امثال شماها هستین که هنوز مزخرفات زم خریدار داره! عزیز من کدوم خبرگزاری به جز کوفت نیوز زده که حالا شدن همه خبرگزاری ها؟! اونوقت تو ارتفاع ۱۶ کیلومتر زدیمش ارتفاع پایینیه؟ نکنه انتظار داشتی در کره ماه باشه!! واقعا انسان نمیدونه چی بگه.
  • Masood IR ۰۶:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
   18 2
   اینجور که شما مارو فرض کردین نیست . اولا سیستم پدافند ایران نزدیک به پنج هزار نقطه سایت پدافندی هست که حالا فرض بر اینکه یک جای ان پیدا شده با چهار هزارو نهصدونودونه نقطه دیگه میخوان چکار کنن . دوم سیستم پدافند ایران در این چند سال بیشترین متحرک سازی و بهینه سازی و نواوری رو بخودش دیده . اینکه شما میگین که کلک خوردیم یا واقعا فریب تبلیغات امریکا رو خوردین یا با علم داری جو سازی میکنی. عزیز مهم اینه که با یه موشک دوهزار دلاری یه پهپاددویست میلیون دلاری قبله امالتون رو بزیر کشوندیم . البته تو یمن هم چندین ساله دارن با موشک های ساخت دهه هفتادمون که هرکدوم هزار دلار بیشتر هزینه برا ایران نداشت دارن تاسیسا عربستان رو که سامانه های پاتریوت محافظشونن رو میکوبی
  • IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
   17 1
   شاید تو و امثال تو کلک خورده باشن ولی حرف هایی نزنید که آدم از خنده آسفالت رو گاز بگیره.
  • IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
   22 1
   اولا اینکه این پهپاد در ارتفاع ۵۰۰۰۰ پایی هدف گرفته شد ،حداکثر ارتفاعی که می تونه پرواز کنه ۶۵ هزار پا است، یعنی تقریبا توی سقف پروازیش بوده.... دوما این چه تله ایه که آبروشونو میبره.....!؟این حجم از آبروریزی به خاطر یه تله گذاری.....!؟خخخخمخخ
  • IR ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   2 0
   این همه توضیح داده شده باز هم خودت را به نفهمی زده ای
 • مظلوم IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  27 3
  مگر سامانه دفاع هوایی نیرو هامون منحصرا به سامانه سوم خرداد محدود میشه . ده ها سامانه دفاع هوایی داریم . اگر این به اصطلاح تله سایبری رو بخوان برای نا کامی و شکست خودشون عنوان کنن . این بدبختها باید روزی دو تا از همین گلوبال هاوک در طول سال رو به فنا بدن تا مثلا بتونن سامانه های ما رو شناسایی کنن . ولی ماست هم نمیتونن بخورن
 • وحید IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  71 11
  ای بمیرند این جاعل نیوز جاسوس نیوز که اگر هزار ذلت هم ببینند از تفرعنشان کم نمی شود. لطفاً اف 22 و اف 35 ها را هم بفرستید تا با خاک یکسان کنیم بعد شما هم بگویید تلۀ سایبری!!! بود.
 • IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  10 7
  به ترامپ بگو بیا دهن اواز برا ما بخون
 • LB ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  36 8
  واقعا ناچیز و بی چیز هستند. نادانها هیچ اطلاعات نظامی ندارند. نه از سیستم های اکتیو و پسیو چیزی می فهمند نه از چگونگی کشف سیستمهای راداری و حملات ضد رادار. ازشون بپرسی چطور اسراییل رادارهای مصر رو زد، بلد نیستند سرچ کنند و در بیارند. چطور رادارهای سوریه رو زد، نمیتونن یک کلمه عربی بخونند از خاطرات افسران سوری. کلا خاک بر سر های مزدور جیره خور وطن فروش بیسوادی هستند که از دستورات اطاعت می کنند
 • IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  21 4
  اگر تله بود، میداد امارات این کار رو بکنه آبروش نره
 • ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  32 4
  و یک دلیل دیگر اگر هک کردند چرا پهپاد چند صد میلیون دلار ی شون مننهدم شد !!!!
 • سید IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  16 6
  برحسَب ظاهر مزدوران ارباب بیشتر از خود ارباب از این اقدام نظامی ایران سوخته اند! به قول احمدی نژاد باید آب بریزند آن جایی که سوخته است! از نظر مزدوران مثلاً احتمالاً موشک باران اسرائیل هم برای این اجازه داده شده است که ببینند فلسطینیان چه طور موشک می زنند و ایضاً موضوع حوثی ها و عربستان و حزب اللّه و اسرائیل و یا دستگیری ملوانان آمریکایی و انگلیسی توسط سپاه و یا دستگیری جاسوسان غربی در ایران!!!!!!!!!
 • IR ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  70 8
  کدام احمقی ۲۲۰ میلیون دلار را به دروازه های آتش نزدیک می‌کند؟! آمریکا اگر میخواست تست کند می‌توانست این کار را با پهباد چند هزار دلاری انجام دهد.
  • IR ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
   9 34
   پولش را از دارایی های بلوکه شده ایران قرار شده بردارند. ضمن اینکه باید پهپادی فرستاده میشد که هم تحریک برانگیز باشه هم دفاع ه ایی پیشرفته حتما مورد نیاز باشه.
  • علی IR ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
   4 0
   میخواستم جوابتو بدم ولی انسانی که خود را به حماقت زده سخته قانع شدنش جالبه نظر بالایی میگه در ارتفاع پایین تو میگی پهپاد پیشرفته فردام میگن کار روسیه بوده عین قضیه طبس
 • ایرونی IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  51 5
  چقدر یک نفر باید احمق باشه که بعد از اینهمه دروغ و مطالب زرد آمدنیوز بخونه
 • حامد IR ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  24 8
  واقعا این *** زاده زَم؛ ارزشش رو داره که شما بیاین برای انکار خبرسازی های تخیلیش دلیل بیارین...........
 • IR ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  66 9
  مهمترین دلیل خالی بندی بودن این ادعا همان اخریست یعنی لو دادن ان مثل دزدی که روز قبل رفته محل را شناسایی کرده و در محل به علت ورود بی اجازه کتک مفصلی خورده و ولش کردند بعد بیاد داد بزنه منظورش شناسایی بوده و تمام مسیر های ورود و خروج را رصد کرده برای سرقت از انجا
 • US ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  16 9
  خخخخ آمد نیوز گفتی انداختیم یاد مستندی که ازش پخش شد یعنی بازم احمقی هست که به خبرهای این کانال استناد کنه ؟
  • IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
   4 0
   بله که هستند. یه نگاه به نظرات همین بخش بندازید متوجه می شوید.
 • h BE ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  11 14
  آنانکه واقعیت را می دانند ، می دانند . نیازی به یاوه گویی های کاسه لیسان نیست .
 • h BE ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  8 14
  آنانکه واقعیت را می دانند ، می دانند . نیازی به یاوه گویی های کاسه لیسان نیست .
 • IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  13 5
  مزدوران آمریکا دارن بهم روحیه می دن اوضاشون داغونه
 • حامد IR ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  12 13
  واقعا این *** زاده زَم؛ ارزشش رو داره که شما بیاین برای انکار خبرسازی های تخیلیش دلیل بیارین...........
 • IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  9 8
  عجب خائنانی دست دشمن رو از پشت بستند در دشمنی ! اما خیلی ناشیانه .
 • میلاد IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  6 12
  مقاله مفیدی بود ممنون
 • IR ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  6 8
  مزخرفه. 130 میلیون دلار رو تله می کنند ؟
 • IR ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  5 14
  زدیم و میزنیم وخواهیم زد حالا اونا هی امتحان کنند آمریکا در افغانستان وعراق هم پشیمون شد چه برسد به ایران مادر پشیمانی هاست !
 • IR ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  8 4
  مگه آمریکا نگفته پهپادشون بیرون مرزهای ما بوده،پس چطور طرفداراش همچین ادعایی میکنن؟!
 • علی راشدی IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  12 6
  از فرط فلاکت و در ماندگی شروع کردن به هزیان گویی.
 • رزمنده قدیمی IR ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  11 4
  حالا مگر شناسایی نکردن خوب بیان برای ضربه زدن ببینیم شناسایشون جواب داده یا نه .پس چرا اگه راست میگید نمیایید .جرات ندارید ؟ نه شما و طرفدارانتان یک مشت حیوان خونخوارید که فقط زبان زور را میفهمید بسیار خوب این گوی و این میدان بچرخ تا بچرخیم.
 • IR ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  9 3
  دروغ در ژن آمریکائیها است ذاتا دروغگو هستند با قمپوز و چاخان تا حالا کلاه سر ملل دنیا گذاشته اند کسی حرف آنها را باور نمی کند این ادعا نشانه این است که واقعیت ضربه خیلی کاری بوده.
 • IR ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  11 4
  زودتر بقایای غرق شده لاشه شامل موتورو اویونیک رو از کف دریا پیدا کنید، علاوه بر ارزش بسیار زیاد اطلاعاتی این قطعات نمایش بقایای غرق شده لاشه عملیاتی بودن هواپیما رو اثبات و دهان این یاوه گو های مدعی تله سایبری رو گل خواهد گرفت
 • IR ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  9 5
  اصلا خود عدم کاربرد عبارت تله "سایبری" نشان از نادانی طراحان چنین سناریویی داره چون باید چیزی شبیه به این می گفتند: تله پدافندی یا تله جنگ الکترونیکی سایبری مربوط به فضای ارتباطی بین کامپیوترها و بالاخص اینترنت است.
 • بهرام AE ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  14 5
  امان از دست ستون پنجم دشمن!!!؟ آقا باید مواظب این مزدوران ایرانی نما باشیم!! کاری های می توانند انجام دهند که آمریکایی‌ها هم از آن عاجزند!!!!
 • FR ۲۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  9 19
  نه تله اسکولای مشرقی بود!!!!!!!!!
  • سعید ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
   6 2
   خطاب به 20:44 ،اسکل امثال تو هستند که به راحتی ادعاهای احمقانه جاعل نیوز را باور می کنند.
  • IR ۰۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
   3 5
   چطوری مشرقی؟خوبه زر زر نکنی و مخ اکبندو بکار ببندی البنه اگه داشنه باشی
  • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
   6 0
   می بینم که سوخته وووو پماد هم تموم شده
 • IR ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  22 3
  عجب نادان هایی هستند .وای خدا چقدر خندیدم .آگه یکی پیدا میشد تو کشور ما هم از این حرف ها میزد جزو غمگین ترین کشورها جهان نبودیم.لطفا از این مقام آمریکایی بیشتر متن بزارید.
 • GB ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  18 3
  حرف مفت زدن.حالا که پهبادشون داغون شده واس اینکه بی عرضگیشون لو نره گفتن تله سایبری بوده !
 • IR ۲۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  6 3
  پس لازم نبود گرانترین را برای این کار انتخاب کند
 • IR ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  9 0
  آقا ما حاضریم دوباره از این پهپاد سایبری آمریکا بزنیم و رو آمد نیوز را کم کنیم چه برنامه سایبری بود و یا نبود مهم این بود برو بچه های ناز پدافند هوایی این پهپاد گرانقیمت را زدند دماغ آمریکا و أمد نیوز را سوزاندن... دمش گرم...
 • IR ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
  3 0
  خب اگه انجور بود یک پهباد خیلی ارزان میفرسناد
 • IR ۰۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
  5 0
  هرکی زد خوب کاری کرد انشا... ناو هوابیما برشو بزنن کله هویجی اشغال
 • IR ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
  3 0
  چرا به مزخرفات مزدوران کشورهای خبیث اسراییل و عربستان و آمریکا و انگلیس بها میدین و واضحات رو توضیح میدین؟ بذارید این مزدورها بسوزند و مزخرف بگن! ما پهپاد لوکس اربابشون رو زدیم پودرش کردیم اربابشون هم غلطی نتونست بکنه فقط هارت و پورت توئیتری کرد! یه بچه هم میفهمه از کار انداختن پدافند برای ضربه زدنه پس چرا اگه تونسته از کار بندازه برای آبرو حیثیتی که ازش رفت اقدام عملی نکرد؟! همین نشون میده فقط باید به این دروغهای مزدورانشون خندید مثل همون هارت پورت های توئیتری اربابشون
 • LV ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
  1 2
  هرچه که بود پولشو گرفت آزمون دیگه بقیش مهم نیست
 • DE ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
  2 6
  الان دستاوردتون از زدن پهباد چی بود دقیقا؟تحریم بیشتر؟خدا شفا بده
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
  0 6
  حواسمان باشد همه اینها ممکن است تله باشند. ممکن است آمریکاییها و هم پیمانان بدون اطلاع لشکر عظیمی آماده کرده باشند و برای اشغال خاک ما آماده کرده باشند و یی خبر حمله را شروع کنند.
 • IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
  4 0
  ضد انقلاب (طرفدارهای امریکا) با این تحلیلها دل خودش را خوش کند..
 • DE ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
  1 6
  شاید هیچ دستگاه گرانقیمتی در پهپاد نبوده و فقط میتوانسته پرواز کند!یعنی گنجشک را رنگ کردند و جای قناری فروختند!
  • علی IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
   2 0
   شایدم بادبادک بوده .البته با دیدن تو هم ادم فکر میکنه که تو کلت مغزه ولی با باز کردن دهنت میفهمه که پوچی .و اینطوری یه مغز پوچ را به بابات انداختن با این عنوان که پسرت نابغه هست
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
  4 0
  طرفداران آمریکا آمریکا بادست کم کم گرفتن قدرت دفاعی ایران. واشتباه محاسباتی شان. با عث سرنگونی پهپاد شان شد ند. دیگه نمی توانند با فرافکنی وشایعات آب رفته را به جوی برگردانند. این هم یادآور کنم که آمریکا قبلأ چند بار در سپاه کم آورده ومفتضع شده
 • احمد‌ IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
  3 0
  دفعه قبل هم که پنهانکارترین پرنده‌شون خیلی شیک و مجلسی اومد نشست و سالم خودش رو تحویل داد، از این قصه ها زیاد می بافتن. تازه ما هم که برامون تازگی داشت چند روز اول چند با چند تاش شک کردیم. الان که دیگه خیلی از اون دوره گذشته. آمریکا مواظب باشه تو تله ما نیفته. لازم نیست تله بذاره.
 • IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
  11 1
  ادعای مزخرفی بود، آمریکا هیچ وقت نمیاد آبروی جهانی و گران ترین هواپیمای جاسوسی اش را فدای شناسایی سامانه دفاعی ایران کند.
 • FI ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
  12 0
  شما چه دارید می گویید؟امریکا به خیال خود که ایران این پهپاد را نمی بیند کشفش نمیکند؟! از بس که با انواع و اقسام آخرین نوع تکنولوژی دفاعی مجهز بوده و از آن پشتیبانی شده؟؟ولی حالا جهان دید که ایران مجهز به بهترین های جنگ الکترونیک است که توانست فقط با یک شلیک سرنگونش کند و نتوانستن موشک را منحرف کنند!
 • مهدی IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
  10 1
  آقا ما فرض می کنیم تله بوده، لطفا باز هم پهپاد های خودتونا بفرستین تا ما تو تله بیفتیم :) فقط ترجیحا از اون خوشگلاش باشه
 • IR ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
  2 0
  معلومه که نبود .
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
  5 0
  سامانه های متحرک اصلا" بحث شناسایی ندارند عرض دو دقیقه تغییر مکان می دهند. ادعای تله برای ایران خیلی مضحک است. کارشناس آبدوخیاری دروغ نیوز هنوز در دوران جنگ جهانی دوم است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس