کد خبر 968753
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۰
زرافشان: میانگین حقوق معلمان کمتر از ۳ میلیون تومان است

معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه میانگین دریافتی معلمان کمتر از ۳ میلیون تومان است، گفت: چرا حقوق پزشکان مناطق دوردست افزایش می‌یابد اما برای معلمان مناطق محروم اینگونه نمی‌شود؟

به گزارش مشرق، علی زرافشان معاون اسبق آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع چالش‌های پیش روی وزیر آینده آموزش و پرورش، اظهار کرد: سال‌هاست که جامعه فرهنگیان با مشکلاتی مواجه هستند و این مشکلات به مسائل کهنه آموزش و پرورش تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید

مشکلات معلمان و صدایی که شنیده نمی‌شود

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش مبنای تحول و توسعه است و اگر قرار باشد چنین جایگاهی محقق شود باید بسترهای لازم فراهم شود، افزود: همواره وزرای مختلف به دنبال ارتقای انگیزه و رفع مشکلات جامعه فرهنگیان بوده‌اند اما امروز سطح توقعات و انتظارات از آموزش و پرورش بالا رفته است.

زرافشان تصریح کرد: بر اساس سند تحول آموزش و پرورش از نظام تعلیم و تربیت انتظار می‌رود که دانش‌آموز را به مراتبی از حیات طیبه برساند که زیرساخت‌های خود را نیاز دارد.

وی با طرح این پرسش که «چرا مشکل بازنشستگی فرهنگیان تاکنون حل نشده است؟»، گفت: اوضاع تقریباً بحرانی شده است و بازنشستگان آموزش و پرورش، پاداش خود را با بیش از یکسال تأخیر دریافت می‌کنند در حالی که برای بازنشستگان دستگاه‌های دیگر اینگونه نیست.

معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش با اشاره به صرف بیش از 90 درصد بودجه آموزش و پرورش برای حقوق و مزایا، بیان کرد: فصل «سایر» در قانون بودجه، لاغر و کوچک است و نمی‌تواند تأمین کننده اهداف متعالی تعلیم و تربیت باشد.

وی با تأکید بر اینکه نظام بودجه‌ریزی غلط است، افزود: دولت و سازمان برنامه متولی است اما هیچ وقت برای حل مبنایی این مشکل اقدام نشده است؛ بودجه عملکردی آموزش و پرورش هر ساله بیش از بودجه مصوب بوده است؛ به نظر می‌آید یک بار باید مبنای بودجه‌ریزی در آموزش و پرورش به بودجه عملکردی تبدیل و بودجه بدون کسری بسته شود.

زرافشان با طرح این پرسش که «آیا باید وزیر آموزش و پرورش قوی باشد یا دولت از برنامه وزیر حمایت کند؟»، گفت: آقای هاشمی وزیر سابق بهداشت موفق بود زیرا دولت و مجلس در خدمت برنامه او در چهار ساله اول دولت یازدهم بودند؛ سلامت، برنامه دولت یازدهم بود و دولت و مجلس تمام قد در خدمت وزارت بهداشت بودند.

وی با تأکید بر اینکه وزیر بهداشت ادامه نداد چون دیگر امکانات به این نحو قابل تأمین نبود، اضافه کرد: اگر یکبار مجلس و دولت تصمیم بگیرند و باور پیدا کنند که سلامت روح نسل آینده کمتر از سلامت جسم نیست و برای اجرای برنامه تحول به آموزش و پرورش کمک کنند، قطعاً تحول اساسی رخ می‌دهد.

معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: می‌گوییم حقوق معلمان A ریال اضافه شود ولی می‌گویند شما یک میلیون نفر هستید؛ در مقابل حقوق پزشکان به حدی افزایش یافت که اعضای هیأت علمی که حقوقشان چندین برابر معلمان است، معترض شدند.

وی افزود: در قانون برنامه‌ ششم توسعه آمده که دولت موظف است به تعداد بازنشسته‌ها ردیف استخدامی تخصیص بدهد. آیا پذیرفته‌اند؟؛ تا سال 1400 بیش از 300 هزار نفر و تا 1402 بیش از 500 هزار نفر بازنشسته می‌شوند؛ آیا تاکنون حتی برای تأمین منابع انسانی پشت وزیر ایستاده‌اند؟ برخی بر اساس تحلیل غلط می‌گویند همین تعداد هم که دارید، اضافه است.

زرافشان با بیان اینکه آموزش و پرورش‌های هر کشوری ماهیتاً با هم متفاوتند و مقیاس جهانی معنا ندارد، گفت: برای 13 میلیون دانش‌آموز 120 هزار مدرسه داریم اما کشور همسایه 25 هزار مدرسه برای این تعداد دارد.

وی با اشاره به اینکه اگر آموزش و پرورش برنامه اصلی دولت‌ها و حاکمیت شود مانند وزارت بهداشت متحول می‌شود، گفت: همانطور که حقوق پزشکان مناطق دوردست افزایش می‌یابد چرا برای معلمان مناطق محروم اینگونه نمی‌شود؟ میانگین دریافتی معلمان کمتر از سه میلیون تومان است.

معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه وقتی لایحه‌ای به مجلس می‌رود نمی‌تواند چندان تغییری در بودجه ایجاد کند و باید بودجه‌ریزی از اساس اصلاح شود، اظهار کرد: امسال بهترین سال برای تغییر بودجه 99 است.

وی تصریح کرد: لایحه 98 یک بار از مجلس به دولت برگشت خورد؛ در جلسه‌ای رئیس مجلس به مرکز پژوهش‌های مجلس برای بررسی تغییر نظام بودجه‌ریزی تکلیف کرد؛ حالا چند ماه فرصت به ارائه بودجه‌ 99 باقی مانده و مناسب است که مجلس و دولت در جلسات مشترک رایزنی کنند که بودجه سال آتی آموزش و پرورش باید چگونه بسته شود.

زرافشان با تأکید بر اینکه راه‌حل کوتاه مدت نباید جایگزین برنامه‌های اصلی شود، با اشاره به سیاست خرید خدمات آموزشی، گفت: دست معلمان خرید خدمات را می‌بوسم و دیده‌ام چقدر زحمت می‌کشند اما طرح خرید خدمات راه حل کوتاه مدت است و نباید جایگزین برنامه‌های اصلی شود؛ همین معلمان هم باید از طریق دانشگاه فرهنگیان صلاحیت حرفه ای بیشتری کسب کنند تا کارایی بیشتری داشته باشند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  7 1
  بگو چرا یک پزشک صد برابر یک معلم حقوق میگیره؟
 • ناشناس IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  3 4
  اینقدر به حقوق معلمها زوم نکنید معلم با موظفی 96 ساعت در ماه با من کادر درمان با موظفی 180 ساعت در ماه حقوق برابر میگیره حالا بگذریم که دو سال خدمت سربازی نرفتن تحصیل در دانشگاه براشون سابقه حساب میشه و دوران تحصیل حقوق هم دریافت می کننبهتره یکمی هم از مزایای معلمی بگین طرف با رتبه هشتاد هزار تربیت معلم قبول شده من با رتبه دو هزار پرستاری من بعد شش سال تازه اگه استخدام بشم شروع بکار میکنم درحالیکه معلم هم ورودی من شش سال سابقه داره من شب و روز کار میکنم صبح عصر شب ده شب تو بیمارستانم ولی معلم خیلی راحت پنجشنبه و جمعه هاشو خونست برای من چیزی بعنوان تعطیلات عید و اینجور چیزا تعریف نشده ولی معلم شش ماه سال تعطیل
  • IR ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
   2 0
   شما یکی دوتا بچهای خودت سخته بخوای تربیت کنی ولی یک معلم تعداد زیادی باید بچه را تربیت کند معلمی شغل انبیا
  • IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۲
   4 0
   زیر باد کولر و با دمپایی میری به بیمار سرم و آمپول تزریق میکنی و به معلم میگی که سه ماه تابستون و اعیاد و روزهای تعطیل تعطیله و همش از کم بودن حقوق حرف میزنه نتیجه اینکه شکم جفتتون سیره و قُر میزنید خیلی ناراحتی میتونی جا تو با من بیکار که هر روز میام مطالب این نشریه در پیت میخونم عوض کنی.
  • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
   1 0
   چرا اینقدر دروغ میگی ؟
  • IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
   1 0
   کادر درمان فقط در حال لاس زدنه ، فقط همین ....
  • IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
   1 0
   نون معلم حلال تره ، شما چی ؟ نونتون توی مریضی و درد مردمه ... نمی دونم چطور این پولها رو می خورین ...
 • IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  3 0
  چرا عدالت بر قرار نمیشود در کشور شیعه حضرت علی
 • IR ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  2 0
  چرا یارانه بازنشسته فرهنگی را قطع کرده اید ؟ این بی عدالتی است که ثروتمندان یارانه بگیرند ولی بازنشسته فرهنگی با حقوق زیر سه میلیون را قطع کنید ... دولت ثروتمندان
 • FR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  0 0
  زمان واریز حقوق تیرماه 98 فرهنگیان کی است
 • IR ۲۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
  0 0
  در آلمان،حقوق یک معلم و تکنسین و پزشک،تقریبا با هم برابر اما به اندازه ایست که زندگی و شان اجتماعیشان حفظ شده و تبعیض اجتماعی و اقتصادی ای وجود نداشته باشد اما اینجا با توجه به بودجه بسیار کم در بخش صنعت و آموزش(در مقایسه با سایر کشورهای پیشترفته) و عدم اختصاص منابع کافی برای این امر،ما شاهد عدم کفاف حقوق پرداخت شده برای رفع مایحتاج ضروری کارگران و تکنسینها و معلمان بخصوص در بخش دولتی می باشیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس