کد خبر 968362
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲
واردات نمایه

هنگامی که ریشه تورم، در کمبود کالا در بازار است، می‌توان در صورت وجود منابع ارزی، با افزایش عرضه کالا از محل واردات، در بازار مداخله کرد و قیمت را به تعادل قبلی بازگرداند.

به گزارش مشرق، سید یاسر جبرائیلی تحلیلگر مسائل سیاسی و اقتصادی در کانال تلگرامی خود نوشت:

تورم یا افزایش قیمت یک کالا، می‌تواند به دو دلیل رخ دهد: ۱. افزایش تقاضا برای یک کالا یا کاهش عرضه آن (یعنی زمانی که یک کالا در بازار کم می‌شود و پاسخگوی تقاضای مردم نیست) ۲. افزایش هزینه تولید یا کاهش ارزش پول ملی (یعنی زمانی که کالا در بازار هست، اما گران است).

هنگامی که ریشه تورم، در کمبود کالا در بازار است، می‌توان در صورت وجود منابع ارزی، با افزایش عرضه کالا از محل واردات، در بازار مداخله کرد و قیمت را به تعادل قبلی بازگرداند. در این حالت، اقداماتی نظیر تخصیص ارز برای واردات کالاهای اساسی جهت جبران کاهش عرضه توجیه دارد.

بیشتر بخوانید:

آمریکا اینگونه می‌خواهد مذاکره کند؟ +عکس

چرا برجام را آتش نزدیم؟

آدرس را اشتباه نروید!

اما زمانی که تورم از ناحیه افزایش هزینه تولید باشد یا دلیل گرانی، کاهش ارزش پول ملی باشد، تخصیص ارز برای واردات با هدف کنترل تورم و تنظیم بازار، اتلاف منابع ارزی و آب در هاون کوبیدن است. اتفاقی که مع‌الاسف در کشور ما رویه شده و ضمن خسارت زدن به دارایی‌های ارزی کشور، سود سرشاری عاید واردکنندگان سودجو می‌کند.

به این مثال واقعی توجه کنید: حدود ۹۰ درصد گوشت قرمز مصرفی کشور در داخل تولید می‌شود و صرفاً ۱۰ درصد واردات داریم که حتی توقف کامل آن، تأثیر کمی روی قیمت گوشت خواهد داشت. در ماه‌هایی اخیر که قیمت گوشت افزایش یافت، نه مصرف مردم افزایش یافته بود و نه تولید گوشت کاهش. آنچه اتفاق افتاد، کاهش ارزش پول ملی و افزایش هزینه واردات خوراک دام بود. اما دولت تصمیم گرفت از محل واردات، قیمت را کاهش دهد. تخصیص ارز ۴۲۰۰ به واردکنندگان گوشت به همین دلیل انجام شد، اما این واردات، تأثیری در کاهش قیمت گوشت نداشت. توقف تخصیص ارز یارانه‌ای به واردات گوشت نیز موجب افزایش قیمت گوشت نشد، چرا که مشکل به هیچ وجه در کاهش عرضه تولیدکنندگان یا افزایش تقاضای مردم نبود. وقتی تورم از ناحیه افزایش هزینه تولید یا کاهش ارزش پول ملی رخ می‌دهد، اتفاقاً به دلیل کاهش قدرت خرید مردم، تقاضا کاهش پیدا می‌کند و اثر کاهنده روی قیمت دارد.

وقتی تورم به دلیل افزایش هزینه تولید یا کاهش ارزش پول ملی رخ می‌دهد، سیاستی که باید از سوی دولت اتخاذ شود، تقویت ارزش پول ملی از طریق رونق دادن به تولید داخلی، و تحت کنترل کامل گرفتن منابع و مصارف ارزی برای هدایت این منابع در جهت تقویت تولید است. روی آوردن به واردات، موجب هدر رفتن منابع ارزی بدون هیچ آورده‌ای در زمینه کاهش تورم خواهد شد. برای اقشار ضعیف نیز که از ناحیه تورم مصرفشان آسیب دیده است، باید هم دولت و هم مردم، اقدام به کمک کنند. بحمدلله طبق گزارشات کمیته امداد، مردم ما در سال گذشته با افزایش ۲۰ درصدی کمک‌های خود به این کمیته، وظیفه‌شان را به خوبی انجام داده‌اند. امیدواریم دولت نیز مسیر درست و سیاست درست را در این زمینه اتخاد کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس