آبه

خارج کردن ارتش ژاپن از لاک دفاعی و وارد کردن آن به فاز توان تهاجمی، یکی از برنامه های جدی آبه بوده و دولت این کشور در سالهای اخیر تقریباً به صورت یک نواخت در حال افزایش بودجه دفاعی خود است.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در حالی روز چهارشنبه به تهران می آید که بسیاری از رسانه های غربی و برخی همراستایان داخلی تلاش دارند اینگونه القا کنند که وی با پیام و هدف صلح و مذاکره آمریکا، به سمت ایران آمده است. طبیعتاً در شرایط فعلی، آنچه که نخست وزیر ژاپن برای ایران می آورد مشخص نیست ولی نگاهی به کارنامه این سیاست مدار ژاپنی نشان می دهد از مردی صحبت می کنیم که تلاش زیادی برای افزایش قدرت نظامی و تهاجمی کشورش انجام داده و بیش و پیش از آنکه به عنوان مرد مذاکره و صلح شناخته شود، طرفدار تفکرات ترامپیسم است.

به طور خلاصه باید اشاره کرد که وی در دو دوره در ژاپن نخست وزیر بوده که یکی از آن دو دوره از سال ۲۰۰۶ تا سال ۲۰۰۷ بوده و دوره دوم از دسامبر ۲۰۱۲ آغاز شده و تا به امروز ادامه دارد. وی در حال حاضر سومین نخست وزیر با دوره صدارت طولانی در تاریخ ژاپن محسوب می شود. در دوره خصوصاً دوم نخست وزیر آبه از سال ۲۰۱۲ تا به امروز ژاپن برنامه مسلح سازی بسیار شدید و گسترده ای را پیش گرفته است و تغییرات بسیار خاص و مشخصی را در چهره نظامی این کشور داده است.

بیشتر بخوانید:

نگاهی به سرنوشت تعطیلی کوتاه مدت ارتش در ژاپن و آلمان / پشت پرده نسخه آمریکایی برای تحقیر و چپاول دو ملت‌

چهار ناوشکن بومی که نماد خودکفایی نیروهای دریایی در شرق آسیا شدند +عکس

برد موشک‌های ژاپن افزایش پیدا کرد

از جمله علاقمندی ها و برنامه های آبه و یارانش، افزایش برد موشک های این کشور است به گونه ای که وزارت دفاع ژاپن در اوایل اردیبهشت ماه سال جاری اعلام کرده که این کشور پس از مدتها، بُرد موشک‌های کروز خود را افزایش خواهد داد؛ خبری که ماهیت منحصراً دفاعی ارتش را مطابق با منشور صلح تعریف شده در قانون اساسی این کشور، به چالش می‌کشد. طبق گزارش‌ها، قرار است بُرد موشک تیپ ۱۲ زمین به دریای ژاپن از ۱۰۰ به ۳۰۰ کیلومتر افزایش پیدا کند حال آنکه فاصله نزدیک‌ترین پایگاه ژاپن با جزایر سنکاکو که بر سر آنها با چین مناقشه وجود دارد؛ ۲۰۰ کیلومتر ارزیابی می‌شود. بُرد موشک های کروز ضد کشتی هوا پرتاب ASM-3 نیز از ۲۰۰ به ۴۰۰ کیلومتر افزایش پیدا خواهد کرد.

موشک کروز ASM-3 ساخت ژاپن با رنگ سفید مشخص است

اگر چه این میزان برای هدف قرار دادن پایگاه‌های نظامی خارجی کافی نیست، اما می‌تواند مقدمه‌ای برای اتخاذ چنین تصمیمی ارزیابی شود. این موشک های کروز معمولاً با یک سری ارتقاء در سیستم های نرم افزاری و جستجوگرهای مرحله پایانی می توانند به عنوان موشک های حمله به اهداف زمینی نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

ژاپن بزرگترین کاربر اف ۳۵ بعد از آمریکا در جهان

ارتش ژاپن در حال حاضر با سفارش دادن ۱۴۷ فروند اف ۳۵ که ۴۲ فروند آنها از مدل بی با قابلیت عمود پرواز است و باقی مدل A هستند بعد از خود آمریکا بزرگترین کاربر این جنگنده در جهان به حساب می آید. در حال حاضر حدود ۱۲ فروند از این جنگنده در خدمت نیروی هوایی ژاپن از مدل A عملیاتی شده است. ژاپنی ها در سال ۲۰۱۲ اولین قرارداد قطعی را برای خرید جنگنده اف ۳۵ به امضاء رساندند. صنایع ژاپنی از جمله شرکت میتسوبیشی در ساخت بخشی از قطعات و مونتاژ تعدادی از این جنگنده ها نقش اساسی را ایفاء خواهند کرد. جنگنده های اف ۳۵ برای ژاپن در اصل برای جایگزین با هواپیماهای اف ۴ فانتوم خریداری شدند که سالهای طولانی است بخش زیادی از بار کاری نیروی هوایی ژاپن را بر عهده دارند.

بخش عمده از سفارش اخیر اف ۳۵ برای ژاپن در سفر اخیر ترامپ به این کشور نهایی شد. در این سفر رییس جمهور آمریکا اعلام کرد که قرارداد خرید ۱۰۵ فروند جنگنده اف ۳۵ بین این کشور و ژاپن نهایی شده است.

ناو هواپیمابر برای سرزمین آفتاب تابان

توسعه شدید نیروی دریایی چین در چند دهه اخیر از جمله ساخت ناوهای هواپیمابر توسط این کشور باعث شد تا مقامات ژاپنی به فکر افتاده و توسعه نیروهای مسلح از جمله نیروی دریایی خود را شدیداً افزایش دهند که البته در این راه، بحث ناوهای هواپیمابر و داشتن توان هوا دریای سنگین در شکل جنگنده همچنان یک مشکل بزرگ بر اساس توافقات قدیمی و اجباری برای ژاپنی ها بود. ژاپنی ها در سالهای اخیر دست به توسعه شناورهای بسیار بزرگی تحت کلاس " ناوشکن های بالگردبر" زدند که در حقیقت همان ناوهای بالگردبر یا به عبارتی دیگر می توان به آنها ناوهای هواپیمابر کوچک گفت.

ژاپنی ها در ابتدا با دو فروند ناو کلاس Hyūga به وزن نهایی تقریباً ۱۹ هزار تن و سپس دو فروند ناو کلاس Izumo با وزن نهایی ۲۷ هزار تن را ساختند که هر ۴ فروند از این دو کلاس نیز در حال حاضر در خدمت ژاپنی ها هستند. دو ناو کلاس Hyūga در سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ و دو ناو کلاس Izumo در سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ ساخته شدند.

ناو بالگرد بر Hyūga

در ابتدا ژاپنی ها بالگردهای ضد زیردریایی مثل مدل سی هاوک را بر روی این شناورها قرار دادند و اعلام کردند ماموریت اصلی این شناورها کنترل و فرماندهی ناوگروه ها و جنگ ضد زیردریایی خواهد بود اما در همان زمان بسیاری از کارشناسان دفاعی این احتمال را مطرح کردند که این دو کلاس از شناور، در حقیقت می توانند به عنوان ناو هواپیمابر با استفاده از هواپیماهای عمود پرواز به کار بروند اما مقامات ژاپنی دائماً این تحلیل را تکذیب می کردند.

ناو بالگرد بر Izumo

در زمان توسعه این ناوها، هنوز جنگنده F-35B به شکل کامل به بهره برداری نرسیده و شاید تنها گزینه در دسترس برای مجهز کردن این شناورها جنگنده های قدیمی تر عمود پرواز هریر بودند اما با گذشت زمان و جلو رفتن برنامه جنگنده اف ۳۵ مدل عمود پرواز آن یعنی F-35B که در اصل برای سپاه تفنگداران دریایی آمریکا و نیروی دریایی انگلیس توسعه پیدا کرده مراحل توسعه خود را پشت سر گذاشته و تقریباً می توان گفت به وضعیت عملیاتی رسیده است.

آنچه این ناوها برای فعال کردن و استفاده عملیاتی از اف ۳۵ بی نیاز دارند تنها یک سازه معروف به اسکی جامپ در جلوی شناور است که عمل پرواز را برای پرنده هایی در کلاس اف ۳۵ بی بسیار آسان کرده و از طرف دیگر عمل فرود نیز به صورت عمودی انجام می شود. سفارش ۴۲ فروندی ژاپن برای جنگنده های اف ۳۵ بی در حقیقت با نگاهی به همین ۴ شناور انجام شده است و این کشور را به نوعی صاحب توان هوادریای سنگینی در مقابل چینی ها خواهد کرد. کشور چین بارها به این روند ژاپن اعتراض کرده و آن را بازگشت این کشور به رفتارهای نظامی گرایانه قبل از شکست این کشور در جنگ جهانی دوم قلمداد می کند.

آبه به دنبال رهایی از اصل ۹ قانون اساسی ژاپن

چندین سال است که بحث ها در داخل و خارج ژاپن درباره تغییراتی در قانون اساسی این کشور داغ است. بحث اصلی در حوزه مسائل نظامی به اصل ۹ قانون اساسی ژاپن باز می گردد. این اصل این گونه می گوید: " به منظور تحقق صلح بین‌المللی بر اساس عدالت و نظم، مردم ژاپن برای همیشه جنگ را به عنوان وسیله‌ای برای اعمال حاکمیت یک کشور و نیز تهدید یا استفاده از زور را به عنوان وسیله حل‌وفصل اختلافات بین‌المللی مردود می‌شمارند. برای رسیدن به هدف فوق، نیروهای زمینی، دریایی، هوایی و نیز سایر امکانات بالقوه جنگی هرگز نگهداری نخواهند شد. حق نگهداشتن کشور در حالت جنگ به رسمیت شناخته نخواهد شد. "

ژاپن از سال ۱۹۵۴ میلادی به این طرف دارای نیروی نظامی به اسم نیروی دفاع از خود بوده اما نخست وزیر این کشور به دنبال تغییر و از بین بردن این اصل تا سال ۲۰۲۰ با اصلاحاتی در قانون اساسی است.هدف از این اقدام، اصلاح و ایجاد تغییرات در مفاد قوانین مربوط به اعطای وجاحت قانونی به موجودیت نیروهای دفاع از خود ژاپن است. در همین ارتباط به موجب اصل ۹ قانون اساسی ژاپن که در سال ۱۹۴۷ به تصویب رسید حق استفاده از نیروهای مسلح از این کشور منع شده است.این در حالی است که ۲ ماده قانونی در این راستا در ارتباط با استقرار نیروهای دفاع از خود ژاپن در خارج از مرزهای این کشور در سال ۲۰۱۵ به تصویب رسیده است.

ژاپن در حال رکورد شکنی با بودجه دفاعی

رویارویی با چین و کره شمالی در منطقه شرق آسیا و البته خارج کردن ارتش ژاپن از لاک دفاعی و وارد کردن آن به فاز توان تهاجمی امری است که برای این کشور هزینه بر بوده است و البته دولت آبه در سالهای اخیر تقریباً به صورت یک نواخت در حال افزایش بودجه دفاعی این کشور بوده است. وی پس از به قدرت رسیدن در سال ۲۰۱۲ با تغییر روش دولت قبلی در بحث کاهش بودجه نظامی دقیقاً مسیر عکس را برگزیده و به سمت افزایش بودجه نظامی رفت. اعدادی که در ادامه می آید می تواند ذهنیتی به شما در این بخش بدهد:

بودجه دفاعی ژاپن در سال ۲۰۱۶ میلادی چیزی در حدود ۴۲ میلیارد دلار بوده است. این بودجه در آن زمان بالاترین بودجه دفاعی در تاریخ ژاپن مدرن به حساب می آمده است. افزایش بودجه ژاپنی ها به صورت کم اما مداوم ادامه داشته و برای سال ۲۰۱۹ میلادی به رقم ۴۷ میلیارد دلار رسیده است. این رقم هم تا به امروز در تاریخ مدرن ژاپن بی سابقه بوده است.

ژاپن به دنبال حضور موثر در فضا

آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن از سال ۲۰۰۳ میلادی کار خود را آغاز کرده است. در مدت تقریباً کوتاه که از عمر این سازمان گذشته است اقدامات بسیار مهمی در آن انجام شده و در عین حال ژاپن به دنبال کارهای بسیار مهمی نیز در آینده در بخش فضایی است. یکی از برنامه های مهم ژاپن که از سال ۲۰۱۸ در بخش فضایی عملیاتی شده است پرتاب ۴ ماهواره طی برنامه موسوم به QZSS است. این ۴ ماهواره خدمات مکان یابی با دقت بالا را شبیه به جی پی اس آمریکایی در منطقه حوالی خود ژاپن و آسیای جنوب شرقی ارائه می کند. برنامه ژاپن ارتقاء این سیستم تا سال ۲۰۲۳ و بی نیاز شدن کامل از جی پی اس آمریکایی است.

در سال ۲۰۱۸ میلادی دولت ژاپن برنامه راه جدید فضایی خود را اعلام کرد که بر اساس آن این کشور بودجه خود را در بخش فضایی افزایش داده و به دنبال تشکیل یک نیروی فضایی می رود که وظیفه اولیه آن رصد فضا از زمین است و در این رصد، ماهواره های دیگر کشورها، زباله های فضایی و اجرام آسمانی رصد خواهند شد. همچنین ژاپنی ها برنامه ای برای پرتاب سه ماهواره ارتباطی در باند ایکس به فضا دارند که ارتباطات امن و سریع را برای نیروهای مسلح این کشور فراهم می کند.

راکت ماهواره بر H-IIB ساخت ژاپن

نکته جالب دیگر درباره توان فضایی ژاپن این است که عمده ماهواره های این کشور با ماهواره برهای ساخت خود این کشور مثل سری H-IIB که به طور مشترک توسط شرکت میتسوبیشی و آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن طراحی و ساخته شده است به فضا ارسال می شود. این مسئله نشان دهنده توان کامل ژاپن در داشتن پتانسیل ها برای طراحی و ساخت انواع موشک های بالستیک را نیز نشان می دهد. این کشور هم توان علمی، صنعتی و مالی لازم برای تبدیل شدن به یک ابرقدرت موشکی را نیز دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 59
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  خیلی کار خوبی می کنه الکی ایراد نگیر کشوری که نیروی مسلح قوی نداشته باشه ابرقدرت هم نمیشه اونم جایی که کره شمالی و چین حضور دارند
  • IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   88 18
   ایراد نگرفته ما هم می دونیم اسلحه خوبه ولی این لیبرال ها هی فاز دوستار حقوق بشر می گیرند
  • IR ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   49 82
   کشوری که اقتصاد و صنعت قوی نداشته باشه ابر قدرت نمیشه.کره شمالی سلاح اتمی داره موشک قاره پیما داره ولی میاد جلوی امریکا زانو میزنه و مستقیم با ترامپ مذاکره میکنه.دنیای امروز دنیای موشک و ترقه نیست
  • IR ۲۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   15 11
   جناب ۱۶۰۵ اونی که زانو زده ژاپنه که با فرمان آمریکا برای گفتگو اومده با اینکه سومین اقتصاد دنیان رسما هیچ اختیاری از خودشون ندارن، اینقدر پلیدی هم که از طرف امثال شما دروغگوها ساطع میشه عجیب و چندش آوره
  • IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   9 15
   بعضی خائنها ناشیانه حقیقت رو وارونه جلوه میدن ، کره شمالی آمریکا رو وادار به مذاکره کرد نه برعکسش ، آمریکا رسما میگه به کره شمالی حمله نمیکنه چون سلاح هسته ای داره اما به ژاپن دستور میده برای گفتگو با ایران اقدام کنه، میفهمم دستور میده، آمریکا اگه بمب اتم نداشت نمیتونست اینقدر زور بگه، پس جناب خائنی که از ترقه حرف میزنی خفه شو
  • دیدگا IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   2 0
   اگه ژاپن رو آمریکا تو قفس نگه نمیداشت الان چند برابر آمریکا قدرت داشت! تکنولوژی و ظرفیت علمی و اقتصادی ژاپن اونقدر بالا هست که ابرقدرت دنیا باشه!
 • جنایات متفقین IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  61 22
  تحلیلهاتون سطح پایینه!!سامورایی ها در زمان امپراطوری ژاپن درجنگ دوم دشمن امریکا بودن و طرفدار اسیا !!این کسایی که شما بهشون میگید سامورایی پادوی امریکا هستند نه سامورایی های واقعی!!
 • سید IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  41 21
  ژاپن دیر از خواب پا شده یکی هم میگفت دنیای گفتمان است نه موشک ژاپن با صنایعی که داره میتونه ابر قدرت نظامی بشه اما متاسفانه امریکایی ها نمیگذارند
  • جواد IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   30 43
   فرض گیریم ابرقدرت نظامی شد روسیه ابر قدرت نظامیه غذای خودشه نمیتونه تامین کنه تقابل دردنیای امروز به جایی جزیه وعده غذا نمیرسه نمونه اش کره شمالی نمونه اش حرفهای مسئولین کشور چه سیاسی چه مذهبیون
  • IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   47 19
   در پاسخ به جواد باید بگم که روسیه بزرگترین تولید کننده غلات جهان هست. و در سویا گندم و ذرت در آینده مقام اول رو بدست میاره. حتی آمریکا هم برخی مواد غذایی رو وارد میکنه پس رو هوا نظر نده لطفا
  • IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   13 17
   آقا جواد روسیه غذای خودش رو نمی تونه تهیه کنه؟ نگاهی به ارزش پول روسیه. تجارت سلاح روسیه و وام هایی که به کشورهای دیگه داده حتما بندازید. اقتصاد روسیه قوی هست.
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  38 15
  ماهم تو کف گوشت مرغ تا ۱۴۰۰
  • IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   36 19
   از 84 تا 92 مرغ مفت خوردی تو ناز و نعمت بودی بسته
 • IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  42 45
  شما از ژاپن گنده تر نيستيد كه با دو تا بمب اتم رام شد .
  • ایمان IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   42 9
   ژاپن بعد از شکست کامل بمباران شد و از قبلش قرار بود تسلیم بشن. دلیلش هم زهره چشم گرفتن از ترسوهایی مثل تو بود الی الابد ....
  • قادر IR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   21 21
   قرار نیست اشتباهی که ژاپن تو پرل هاربر کرد ما تکرار کنیم. وقتی چند ده هزار اسیر بگیری در ان واحد هیچ وقت بمباران اتمی اتفاق نخواهد افتاد. حالا منهای سامانه پدافند فضایی
  • ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   2 0
   شما جفتک بنداز ژاپن رام نشد تسلیم شد اما ایران تسلیم نمیشه ایران ... امریکا و اسرائیل و ر...
 • علی IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  7 17
  برای خودشان افزایش سلاح و حالت تهاجمی ان مهم نیست ایران نباید این کار را کند مرگ خوب است برای همسایه
  • IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   15 4
   چون شماها از روز اول نهضت این حجم تکیه بر تقویت ارتش و نظامی گیری رو از نقاط ضعف یک حاکمیت نام بردید حالا حق ندارید تغییر موضع بدید
 • محسن121 IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  14 2
  خیلی خوش اومدن به ایران البته احترام به حقوق میزبان وظیفه میهمان است.
 • محمد IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  30 4
  تو هر کشوری برید خودرو یا لوازم الکترونیکی ژاپنی پیدا میشه و علاوه بر اون ژاپن سینما و رسانه ی قویی هم داره و همه اینها بدون نفت بدست اومده با پشتکار و فکر
 • اریا FR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  11 2
  ژاپن قویه پس.
 • شینجی موتو ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  40 21
  زنده باد ژاپن. مرگ بر چین.
 • میثم IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  23 19
  اونوقت یه بنده خدای مرحوم شده ای میگفت ژاپن و آلمان با تعطیل کردن ارتش خود، پیشرفت اقتصادی کردند یا جای دیگه ای می فرمود، دنیا، دنیای گفتمان است نه موشک ها خدا رحمتش کنه
 • NL ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  19 24
  اوه اوه...مشرق الانه که سکته کنه.بابا نترس یه مذاکره کوچولوئه...فقط موسکا رو باید بدید بره..همین خخخخخخخخ
 • IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  15 23
  ترس دنیا از ژاپنی ها به خاطر این است که آنها هم مثل ما ایرانی ها فرهنگ شهادت دارند. و به قول آن یار سفر کرده " ملتی که شهادت دارد اسارت ندارد"
 • LB ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  45 3
  کاش رییس جمهور ایران بود. مال ما نه آب داره نه نون برای مردم. بخار هم نداره
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  37 6
  ژاپن کشوری توسعه یافته، بافرهنگ و ثروتمند است. افزایش بودجه نظامی آن هیچ تاثیری در بودجه سایر وزارتها ندارد.
 • IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  6 9
  باید ژآپن مستقل کنه به نفع ماهم هست
  • IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   43 27
   هیچ چیز به نفع شما نیست. شما حتی یک دوست هم در دنیا ندارید. نه کیم جونگ اون و نه بشار اسد. شما فقط یادگرفتید شکست از حریفانتون رو با مسخره کردنشون ترمیم کنید. آمریکا از برجام رفت آچمز شدید برای اینکه ضایع نشید گفتید آمریکا تاثیری نداره. تحریم کرد آچمز شدید برای اینکه ضایع نشید گفتید هیچکس با تحریم همراهی نمیکنه. چین و هند هم توی تحریمها پشتتون رو خالی کردن آچمز شدید برای اینکه ضایع نشید گفتید اقتصاد مقاومتی داریم. اقتصادتون پکید آچمز شدید برای اینکه ضایع نشید گفتید تقصیر آمریکاست پس تنگه هرمز رو میبندیم. نیروهای آمریکایی رو دیدین از ترس خودتون رو خیس کردین آچمز شدید برای اینکه ضایع نشید گفتید ما دنبال جنگ نیستیم. یعنی آدم توی شیلنگ کولر شنا کنه اما مثل شما ضایع نشه.
  • قادمون یا قدس IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   6 28
   جناب آچمز شدید راکت خورد کنار سفارت اربابت تو بغداد البته شما نمیفهمید یک سوم بدهی دنیا رو داشتن آچمز شدید توعراق و افغانستان یمن و.....آچمز شدید امروزم ترامپ گفت اقتصاد چین درسته امریکا رو میبلعه آچمز شدید
  • علی IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   9 16
   توهمات یک مغز اچمز شده .
  • IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   9 26
   اگر کور هستی احتمالا کر نیستی پس بشنو نیروهای آمریکایی وقتی اسیر نیروهای ایرانی شدند خودشون را خیس کرده بودند!!!!
 • رحیمی IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  21 11
  سایت شما خوب و ارزشی و دلسوز هستید ولی گاهی اوقات خوراکی که روزنامه کیهان براتون اماده می کند بدجوری تو بوق و کرنا می کنید. دوست عزیزی که این مطلب را می خوانید کشور ژاپن در زمان جنگ جهانی دوم 20 سال از ایران عقب بود. کشوری که نه نفت دارد نه گاز دارد. کشوری که دو برابر ایران جمعیت دارد و نصف کشور ما مساحت کشورش است . با این اوصاف وضیت معیشتی.تکنولوژی.درامد.بهروری.ارامش و اسایش مردم.ثبات مدیریت.خیانت.مواد مخدر.جنایت و... با ایران با توجه به اوصافی که گفته شد ایا قابل مقایسه است. دوست عزیز بخاطر عدم مدیریت دولت فعلی مردم در فقر و بیچارگی دارند دست و پا می زنند.قرار نیست مردم ایران با نکبت زندگی کنند اما قرار نیست زیر بار ذلت هم بروند. شما که افراد معتقد و ولایتی هستید می دانید اگر فقر وار د خانوده ای شد دین وایمان از در دیگر از این خانواده خارج می شود. چرا یک کشو بودایی مثل ژاپن مردمانشان در ارامش و اسایش باشند اما مرمان کشور عزیز و مسلمان ما هر روز با انواع و اقسام مشکلات دسته و پنجه نرم کنند. ژاپنی ها هم با امریکا جنگیدن ولی با درایت و با مدیریت درست و منطقی.ژاپن به امریکا ماشین و تکنولوژی خودش را صادر می کند .اشتباه نشود که فردا با امریکا برویم سازش کنیم. اصلا" چنین چیزی امکان ندارد ولی می شود با سیاست درست اموالمان را بگیریم. می شود با تدبیر تحریم ها را برداشت. می شود و....
  • IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   11 2
   جواب سوالاتت رو میدم . جوابش بود یا نبود عقله .
  • مهدی IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   23 5
   ژاپن در زمان جنگ جهانی دوم پیشرفته ترین کشور آسیا بود و تنه به تن اروپایی ها میزد. قبل از اون در جنگ با روسیه، روسیه را شکست داده بود و در زمان جنگ جهانی قسمت بسیار بزرگی از آسیا را اشغال کرد و ناو هواپیمابر و زیر دریایی های سنگین برای حمله به خاک آمریکا داشت تمامش را هم در کشورش تولید میکرد
  • حسین IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   16 1
   "چرا یک کشو بودایی مثل ژاپن مردمانشان در ارامش و اسایش باشند اما مرمان کشور عزیز و مسلمان ما هر روز با انواع و اقسام مشکلات دسته و پنجه نرم کنند."!!! برتری من و شمای مسلمان نسبت به اون کسی که میگی بودایی هست چیه؟
 • admin DE ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  11 7
  حاج آقایی میگفت که ژاپن نیروی نظامی نداره
 • محمد IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  23 5
  نیروی دریایی اش وحشتناک قویه. اکثرا هم تجهیزاتش آمریکایی است.
 • IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  4 16
  فقط اعدام چاره کار است.
  • IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   3 8
   بهترین نظر
  • IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   11 2
   نظرت چیه مثل کره کمونیستی با شلیک مستقیم ضد هوایی اعدام کنن؟ اونوقته که مثل کره شمالی تمام مشکلات حل میشه میشه ابر قدرت اقتصادی سیاسی صنعتی!
 • محمد IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  15 7
  وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَمِن رِباطِ الخَيلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّكُم وَآخَرينَ مِن دونِهِم لا تَعلَمونَهُمُ اللَّهُ يَعلَمُهُم ۚ وَما تُنفِقوا مِن شَيءٍ في سَبيلِ اللَّهِ يُوَفَّ إِلَيكُم وَأَنتُم لا تُظلَمونَ خدا تکلیف مشخص کرده حالا هر کس بخواد کوتاهی کنه قطعا خودش متضرر میشه
 • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  9 17
  شماها هم حاضر بشید به زمین بازی قدرت های بین المللی برگردید شک نکنید امریکا بهتون اف35 میفروشه مثل قدیمها که اف14 داد
  • IR ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
   4 10
   آرع، قاجارها و پهلوی ها و شیخ بنفش تو زمین بازی غربی ها بودند، که مرزهای خاکی و علمی کشور واگذار شد، چی تهش نصیب ایران شد؟!
 • دکتر فیروزی IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  12 9
  مدتها بود منتظر این مقاله مشرق بودم براوو به این نویسنده که فشارها و تهدیدها رو به جان خرید و بخشی از واقعیت ژاپن رو که توسط تندروهای غرب گرای اصلاح طلب سانسور میشه نشون مخاطب داد...این موضوع جای تامل هست چرا جریان غرب گرای افراطی هیچ وقت به مخاطلب نمی گوید ژاپن پیش از تسلیم در برابر امریکا چه کشور پیشرفته ای در صنعت بود و پیشرفته ترین کشور آسیایی در اقتصاد و صنعت بود این تندروها نمی گویند چرا 200 کشور دیگر دنیا ژاپن یا آلمان و حتی چین و کره جنوبی در صنعت نشدن بدون تحریم....
  • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
   3 2
   ساکت شو دکتر
 • IR ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  8 4
  مشرق دو دقیقه مقاله نزن تا ببینیم چی میشه
 • سید ابراهیم میرپورفرد ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  11 14
  اکر واقعا از تنور امثال آبه چیزی گرم می شود چرا آبه و سایر حاکمان خیالی ژاپن نمی توانند از نوامیس خود در کشور خودشان در مقابل سربازان آمریکایی مستَقر در ژاپن دفاع کنند.برای حامیان جریان اصلاحات متاسفم که برای حضور افرادی نظیر آبه که کشورشان در حد یک مستعمره ی آمریکا است چنین اظهار خوشحالی می کنند،باید در روزهای آینده ببینیم آبه با چه ماموریتی از سوی اربابان آمریکایی خود به ایران سفر کرده است؟؟؟ به قول دوستان فضای مجازی باید به دولت تدبیر گفت :فکر نان باشید که امثال شینزو؛آب هم نیستند.
 • ناشناس IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  7 11
  اهی اونایی که ژاپن رو عقل کل میدونید ومیخواید مثل اون کشور باشید میدونید که درزمان شکست نیروهاشون هاراگیری میکنن وخودکشی میکنن برید یه حرکتی بزنید ایران رو ازدست خودتون خلاص کنید شما باعث ننگ ایران مقتدر هستید
 • IR ۲۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  24 1
  ملت ژاپن تلاشگر هستند، ولی ما نیستیم، مسئولین ژاپن وطن پرست هستند، ولی خیلی از مسئولین ما نیستند.
 • IR ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  1 5
  دوران تهدید گذشته، ایران می تواند غیرمستقیم از جایی که تصورشو نمی کنن در سطح جهانی و برابر پاسخ بده، البته اگه شیخ بنفش و شرکای اصلاح؟طلب ؛خواب های جدیدی همچون این بیست ساله ی اخیر از 76 تا 88 و بعدها برجام یک طرفه، برای این کشور ندیده باشند...!!!
 • IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  6 7
  ژاپن مستعمره آمریکاس آمریکا اگه می خواد با ایران صحبت کنه باید یه کشوری رو واسطه قرار بده که مث ژاپن وابسته نباشه بلکه مثل خود ما مستقل باشه ژاپن به لحاظ استقلال سیاسی در شأن ما نیست
 • محسن RO ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  0 5
  ژاپن باید از خواب خرگوشی بیدار بشه و انتقام جنگ دوم جهانی را از آمریکایی‌ها بگیره...فقط در این صورت هستش که ژاپنی ها حیثیت از دست رفته را به دست می آورند.
 • LU ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  3 1
  ژاپن الان هم ابر فدرته ولی حسابگره میدونه پیشرفت در آرامش بهتره تا هیاهو و دشمنی با دیگران
 • IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
  0 0
  مشرق چه تناقضی در صلح طلبی و تقویت قوای نظامی دیدی که این تیتر را زدی؟خوب ما هم صلح طلبیم ولی داریم قدرت نظامیمون را افزایش میدیم.یکم رئالیستی نگاه کنی میبینی که اتفاقا باید بریم و قوی شویم اگر راحت جهان طلبیم.ژاپن هم دیر یا زود باید ارتشش را سر و سامون بده و به یه قدرت نظامی در منطقه تبدیل بشه
 • سید رضا IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
  0 2
  ژاپن ؛ یه قدرت ظاهری و پوشالی داره ، اما در واقع نوکر آمریکاست و بی اجازه اون ، آب نمی خوره ! درحالیکه ؛ آمریکا، تنها کشوریه که از بمب اتمی استفاده کرده و ژاپن هم ، تنهاکشوریه که هدف بمب اتمی قرار گرفته ! و قاعدتا ؛ باید دشمن خونی آمریکا باشه !!
 • امیر IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
  1 0
  ژاپن زانو نزده به فرمان آمریکا هم نیس که آمده ایران . شماشعور نداری روسیه غذا نداره تا کی مثل ابله ها حرف میزنید؟
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۸
  0 0
  آمریکا بود که چین رو از سلطه واشغال ژاپن نجات داد والان به این نتیجه رسیده که ارزانترین وراحت ترین گزینه ای که چین را سرجایش می نشاند بازگشت ژاپن است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس