شهید قیام الدین

این نکته که عناصر داعش محبوس در این زندان چرا در بخش مربوط به شیعیان نگهداری می‌شدند و چگونه توانسته‌اند به سلاح سرد دست پیدا کنند و روحانیون شیعه را به گروگان بگیرند، از جمله ابهامات این اقدام است.

سرویس جهان مشرق - سید قیام الدین غازی معروف به «ایشان قیام الدین» رهبر و موسس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در اقدامی عجیب در شب ۲۹ اردیبهشت در آشوب مبهم صورت گرفته در زندان شهرستان وحدت، توسط تروریست های داعش با زبان روزه به شهادت رسید.

ایجاد آشوب در زندان امنیتی تاجیکستان که زیر نظر دولت این کشور اداره می شود، و شهادت تعدادی از عناصر مخالف دولت لائیک این کشور از جمله یک روحانی شیعه و دو تن از اعضای حزب اسلام گرای آن از ابهامات موجود در این درگیری‌ها است.

سید قیام الدین غازی

علاوه بر اینها سکوت رسانه‌های خبری جهان در مورد این واقعه مهم را نیز می توان از ابهامات موجود در این حادثه دانست. حادثه‌ای که از نظر اهمیت خبری، سطحی کمتر از ترور جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی ندارد، اما حتی در رسانه‌های منطقه‌ای و خبرگزاری‌های بین‌المللی نیز کاملاً مغفول نگه داشته شد.

زندان «راحتی» در منطقه وحدت واقع در ۱۰ کلیومتری «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان قرار دارد. شامگاه ۲۹ اردیبهشت گذشته بود که تعدادی از اعضای وابسته به جریان تروریستی و تکفیری داعش به سرکردگی «بهروز گلمراد اف» پسر «گلمراد حلیم اف» سرهنگ فراری ارتش تاجیکستان و یکی از اعضاء ارشد داعش در سوریه، برهان الدین مراد اف، عبد الجبار حلیم اف و محمود عصایف، سه افسر و کارمند زندان را به طرز فجیعی با چاقو کشته و ۸ تن از دیگر اعضای داعش را آزاد کردند و سپس پنج زندانی دیگر از جمله حجت الاسلام «سید قیام الدین غازی»، «کریم اف ستار صمداویچ» معروف به (مخدوم ستار) و «ستار اف سید مهدی خان» معروف به (شیخ تیمور) را جلوی چشم سایر زندانیان با چاقو ذبح کرده و تعداد دیگری از زندانیان را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

بریدن سر آیت الله غازی رهبر نهضت اسلامی تاجیکستان و سکوت کامل وزارت خارجه

در ادامه درگیری، بخش بهداری زندان به آتش کشیده شد و شورشیان با هدف فرار از زندان، تعدادی از زندانیان را به گروگان گرفتند و با نیروهای امنیتی درگیر شدند که در پی آن ۲۴ تن از شورشیان و اعضاء داعش کشته و ۳۵ تن دیگر بازداشت و در نهایت گروگان‌ها نیز آزاد شدند.

وزارت دادگستری تاجیکستان در پی این حادثه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که زندانیان عضو گروه داعش این ۳ نفر را برای ترساندن مأموران زندان به گروگان گرفتند و با کارد به‌طور فجیعی به قتل رساندند.

این اطلاعیه می‌افزاید: ریاست سازمان زندان وابسته به وزارت عدلیه تاجیکستان از بهروز گلمراد فرزند سرهنگ گلمراد حلیم اف فرمانده سابق نیروی وزارت کشور تاجیکستان که در سال ۲۰۱۵ به گروه داعش پیوسته است و فخر الدین گل اف، محمد الله شریف اف و روح‌الله حسن اف به عنوان سرکردگان این آشوب و اعضای گروه تروریستی داعش یاد کرده است.

وزارت دادگستری تاجیکستان اعلام کرد که در این آشوب ۲۴ زندانی کشته شده و ۳۵ نفر دیگر بازداشت شده‌اند.

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در بیانیه ای خواستار روشن شدن جزئیات حادثه زندان وحدت این کشور شد. در این بیانیه آمده است: حزب نهضت اسلامی، حکومت تاجیکستان را مسئول فاجعه زندان شهر وحدت دانسته و از امنیت و سلامتی زندانیان در این کشور اظهار نگرانی می‌کند.

«ایشان قیام‌الدین» ۶۶ ساله توسط دولت تاجیکستان رسماً به برانگیختن کینه و عداوت مذهبی، عضویت در سازمان‌ها و تشکیلات افراط‌گرا و همکاری در اقدامات تروریستی متهم شد.

تصویری از شهادت سید قیام الدین غازی

** ابهامات روایت دولتی از درگیری های زندان امنیتی تاجیکستان

این نکته که عناصر داعش محبوس در این زندان چرا در بخش مربوط به شیعیان نگهداری می‌شدند و چگونه توانسته‌اند به سلاح سرد دست پیدا کنند و به وسیله آن، روحانیون شیعه را برای تهدید مسئولان زندان به گروگان بگیرند، از جمله ابهامات این اقدام عجیب است.

نکته عجیب دیگر اینکه چرا پیکر شهید سید قیام الدین غازی مخفیانه دفن شده است. دولت تاجیکستان بعد از واقعه شهادت فجیع وی در زندان وحدت، اجازه دیدن جنازه او به هیچکدام از اعضای خانواده‌اش را نداد و تنها پس از آنکه بدن سید قیام الدین به وسیله عناصر حکومت دفن گردید، به مادر سالخورده وی اجازه داده شد که بر سر قبر او حاضر گردد.

سوالی که مطرح است، اینکه اگر دولت تاجیکستان از ادعای خود در خصوص درگیری های به وقوع پیوسته در زندان اطمینان دارد و دلایل کافی برای اثبات بی‌گناهی و تبرئه مقامات امنیتی خود دارد، چرا پیکر این روحانی شیعه را به خانواده و هوادارانش تحویل نداده است؟

سید قیام الدین غازی
سید قیام الدین غازی

** قیام الدین غازی کیست؟

قیام الدین غازی در سال ۱۹۵۲ و در خانواده‌ای مشهور از «ایشان‌های» مقیم منطقة قاضی ملک در وادی وخش تاجیکستان به دنیا آمده است. نام وی نخستین بار در گردهمایی‌ها و تجمعات پاییز ۱۹۹۱ در مرکز شهر دوشنبه بر سر زبان‌ها افتاد. ایشان قیام‌الدین با سخنرانی‌های پر شورش، بلافاصله به یکی از نخستین رهبران تجمعات سال ۱۹۹۲ تبدیل شد.

طی تجمعات و دیدارهای سال ۱۹۹۲ در کنار قاری محمدجان و رحیم نورالله بیک‌اف، مردم تاجیکستان به ایشان قیام‌الدین عنوان «ژنرال مردمی» را اعطا کرده بودند.

شهید سید قیام الدین غازی در جامعه المصطفی قم در سال ۱۳۸۸ (نفر سمت چپ)

تاسیس نهضت اسلامی تاجیکستان در سال ۱۹۷۲ میلادی، برگزاری بزرگ ترین تظاهرات در سال ۱۹۸۶ میلادی علیه دولت ضد دین کمونیسم، عضویت در مجمع علمای اسلامی افغانستان در دهه ۹۰ میلادی، عضویت در کمیسیون آشتی ملی در سال ۱۹۹۷ برخی از فعالیت های سیاسی حجت الاسلام سید قیام الدین غازی است. فعالیت های سیاسی، اجتماعی و دینی وی موجب شد که بارها دستگیر و حتی شکنجه شود که اولین دستگیری او به سال ۱۹۷۹ میلادی بر می گردد. در سال ۲۰۰۶ میلادی پس از ارتحال مرحوم استاد نوری و باتوجه به فشار سیاسی دولت به ظاهر از فعالیت های سیاسی کنار رفت، ولی به تربیت شاگردان، تبلیغ و نشر اسلام و تالیف مشغول بود.

پس از پیروزی جبهه تحت حمایت دولت تاجیکستان در جنگ داخلی، ایشان قیام‌الدین و برخی از پیروانش به افغانستان مهاجرت کردند. در اتحاد نیروهای مخالفین (مقابل نیروهای دولت) که جمعی از اسلام‌گرایان، ملی‌گرایان و لیبرال‌های تاجیک بودند، ایشان قیام‌الدین مسئول جمع‌آوری کمک برای پناهندگان را بر عهده داشت و از این رو، وی سفرهای زیادی به ایران و کشورهای عرب و مسلمان منطقه برای جمع‌آوری کمک‌، داشت.

شهید سید قیام الدین غازی در مدرسه سلمان فارسی قم در سال ۱۳۸۰ (نفر سمت راست)

پس از توافق صلح میان اتحاد مخالفین و دولت، ایشان قیام‌الدین در سال ۲۰۰۰ برای مداوای فرزند خردسالش که به گفته وی دچار بیماری فلج پا شده بود، به ایران سفر می‌کند.

امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان که مدتی است جذب دلارهای نفتی سعودی‌ها شده و طی سالهای اخیر برخی پرونده‌سازی ها ضد جمهوری اسلامی ایران را در دستور کار خود قرار داده است، بعد از بازداشت قیام الدین مدعی شده بود که ایشان با جیب‌های پر از دلار کشور دوست ما، مذهب شیعه را قبول کرده و با سفارش ساختار اطلاعاتی این کشور، علیه ملت تاجیک اقدام کرده است! این در حالی بود که بعد از اعلام ممنوعیت فعالیت حزب نهضت اسلامی در تاجیکستان که این اقدام هم بر خلاف رویکردهای دموکراتیک و آزادی بیان بوده و بدون هیچ وجهه قانونی انجام شد، قیام الدین غازی هیچ فعالیت سیاسی نداشته و در روسیه مشغول به کار بوده است.

مراسم گرامیداشت شهید «سید قیام الدین غازی» در قم
مراسم گرامیداشت شهید «سید قیام الدین غازی» در قم

**شهادت غازی و معیارهای دوگانه محافل سیاسی و رسانه‌ای

شهید قیام الدین غازی در آذر سال ۱۳۹۶ در فرودگاه «پولکوا» سنت پترزبورگ روسیه بازداشت و به تاجیکستان منتقل شد. وی در خرداد ۱۳۹۷ در بازداشتگاه شماره یک شهر دوشنبه در دادگاهی بدون حضور خبرنگاران و پشت درهای بسته، به اتهام خیانت به وطن، تلاش برای براندازی نظام سیاسی و برانگیختن اختلافات مذهبی، ملی و نژادی به ۲۵ سال زندان محکوم شد.

شهادت مظلومانه این روحانی تاجیک علامت سوال بزرگی در معیارهای دو گانه حاکم بر موسسات بین‌المللی و محافل رسانه‌ای جهان ایجاد کرده و ثابت می کند که تا چه اندازه موضع‌گیری های این محافل بر اساس منافع و تمایلات و جهت‌گیری های سیاسی آنها انجام می شود و ادعاهایی مانند حقوق بشر و رعایت پروتکل‌های بین‌المللی تنها به عنوان حربه‌ای برای پیشبرد منافع سیاسی این کشورها به کار گرفته می شود.

* علی عباسی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 61
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۰۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  57 5
  حالا نوبت تاجیکستانه
  • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
   35 11
   شیعیان تاجیکستان، سالهاست مورد ظلم قرار گرفتند. کافیه از یکی از این عزیزان که در ایران هستند از مشکلاتشون در کشورشون و چه در مورد روابطشون با سفارتخانه هاشون سوال بپرسید تا ببینید چقدر مظلوم هستند.
  • IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
   29 12
   خاک بر سر بی غیرت های غرب زده ای که به خاطر غرب ساکت نشستند...
  • ایمان IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
   27 9
   تاجیکستان را سلفی هاو عربستانی ها اداره می کنند. رحمانف آن قدر پست فطرت است که اتباع و شهروندان خود را به خاطر رضای سعودی ها قطعه قطعه می کند. کار داعشی ها نیست کار خود رحمانف است قبلا هم بسیاری از شیعه شدگان را شکنجه می دادند
  • IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
   5 21
   شما ضد ایران ها نمی توانید بفهمید که تاجیکستان بخشی از ایران بوده و در عهدنامه آخال توسط شاهان شما به حراج گذاشته شد. ایران تا الان هم درباره تاجیکستان خیلی بد کرده است. حتی سلفی های تکفیری در ایران هم از تاجیکستان غافل نبوده اند
  • IR ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
   4 1
   به تو یکی مربوط نیست!
 • لک IR ۰۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  85 10
  لعنت بر تفکر داعشی در هر جای زمین
 • IR ۰۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  43 11
  بعد از ممنوعیت حجاب ، اخیرا رییس جمهور تاجیکستان قانونی رو مصوب که مطابق آن ، افراز زیر ۱۸ سال حق ورود به مسجد و کلیسا را ندارند . از یک حاکمیت لاییک برای تثبیتش هر کاری بر می آید . از ایجاد جنگ ها و درگیریهای افراطی مذهبی که از طرفی چهره مذاهب رو مخدوش میکند تا حذف افراد بصورت جهت دار . سیاستی کثیف که اگر با آن بشکلی هوشمندانه مقابله نشود و اطلاع رسانی صورت نگیرد خونهای بسیاری خواهد ریخت تا حکومتشان شکل بگیرد . اولین حرکت هم مقابله با افراط و تفریط است که بر ذمه علمای مذاهب و ادیان است که شرایط رو بسنجند و حکیمانه برخورد نمایند .
 • IR ۰۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  61 5
  هیس! وزرات خارجه فعلا دنبال آزادی جواسیس بازداشت شده در ایران مثل نزار زاکا است
 • IR ۰۴:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  64 23
  روسیه چرا ایشان را بازداشت و تحویل تاجیکستان داده است روسیه نیز در شهادت این روحانی گرانقدر مقصر است
  • طاهر IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
   7 13
   الان وقت آتش زدن سفارت روسیه است
  • US ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
   4 0
   روسیه دوست ماست.
 • محمدمهدی US ۰۵:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  46 6
  همه دشمنان شیعه بالاخص وهابیت تکفیری در صدر اونها روزی طعم تلخ انتقام را به سختی خواهند چشید.
 • ناشناس AE ۰۶:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  44 36
  آدم‌ازاین‌همه‌مظلومیت‌دلش‌دردمیگیره ان‌شاءالله‌با‌صالحان‌محشورشود. صلوات
 • IR ۰۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  52 38
  خدا رحمتش كنه ، چرا روسيه كه به ظاهر با ايرانه اونو بازداشت كرد و تحويل كشورش داد؟
 • محمد IR ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  35 41
  روحش شاد
 • جواد IR ۰۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  30 9
  روحش شاد و راهش پر رهرو باد. این است دیگر...
 • IR ۰۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  32 19
  انالله واناالیه راجعون ،شهادت هنرمردان خداست ،انشاالله بااجدادطاهرینش محشورشود،شادی ارواح طیبه همه شهداصلوات.
 • سید RO ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  30 11
  بر آمریکا و دولت های مزدور منطق ایش لعنت!
 • IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  36 7
  ژن است دیگر ، منتقل می شود ، هنوز هم مثل اجدادشان شمر و یزید و ... سر می برند .
 • ناشناس IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  23 6
  خاک بر سر دولتی که زندانی هایش آنقدر آزاد باشند که بتوانند حتی سر دیگر زندانی ها را ببرند و به شهادت برسانند. گناه دولت و مسئولان زندان به مراتب بالاتر از آن وحشی هایی است که اقدام به سر بریدن کردند. نفرین بر همه آنها. واقعا این حیوانات درنده خو انسان نما از کجا آمده اند؟
 • IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  25 4
  محاله برم تاجیکستان . اه اه چه کشوری ...
 • IR ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  38 10
  فقط یک حرامزاده می تواند این طوری انسان دیگری را بکشد . البته لقمه ی حرام هم بی تاثیر نیست.
 • سعیده ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  38 7
  با اجداد بزرگوارش محشور بشه انشاء الله
 • ناشناس IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  39 13
  برادر بزرگوارتون ولادیمیر پوتین هم گناهش کمتر از داعش نیست
  • IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
   9 12
   برادر بزرگ و کوچک تو کیه؟
 • سید علی IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  34 8
  اللهم عجل الولیک الفرج
 • IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  20 12
  چون روسیه خائنه و ما ازش دست برنمیداریم
 • Kardarblash IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  32 12
  صلی الله علی المجاهد الشهید «سید قیام الدین غازی» المقاتل فی سبیل الله و رسوله
  • احمد IR ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
   4 1
   فکر کنم اینهایی که منفی دادند اصلا معنی این عبارت را نفهمیدند
 • زهرا IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  15 6
  سلام اگر اجازه دیدن جنازه را به هیچکس نداده اند پس چه جوری عکس گرفته شده
  • US ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
   6 9
   خوب خود دولت برای اینکه بتونه ثابت کنه کشته شده مجبوره یک عکس حداقل نشون بده
  • US ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
   5 9
   خوب خود دولت برای اینکه بتونه ثابت کنه کشته شده مجبوره یک عکس حداقل نشون بده
  • IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
   2 7
   خانواده اش دیدند و تصویر گرفتند . فیلم تشییع جنازه اش را نیز من دیده ام
  • TJ ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
   16 0
   این‌عکس از رویه فیلیمی که از جسد در داخل قبر و به طور مخفی گرفته شده بیرون آمده. به طور مخفی فیلم برداری کردن که برای اهل خانواده‌اشان مشکل ساز نشود. فیلمش هم موجود است
  • زرینه TR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
   4 0
   این عکس را دو تا از فرزنداش وقتی مه داخل قبر و‌لحد رفته اند مخفیانه و به دور از چشم نیروهای امنیتی فیلم چند ثانیه ای گرفته اند. و الا نیروهای امنیتی تا داخل لحد و قبر گذاشتن، بالای جنازه نکهبانی میدادند
 • نهضت جهانی صلوات IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  10 9
  اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم درود وسلام بر تمامی شهدای مظلوم جبهه مقاومت بخصوص این شهید عزیز که در اوج مظلومیت بشهادت رسیده است برای روح پاکش 14 صلوات هدیه نمائیم
 • IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  7 7
  خون این اولاد پیامبر(ص)، ریشه تاجیک های لائیک رو می سوزونه. کلا" تفکر وهابی و امپریالیستی داره توسط تفکر ناب محمدی(ص) جایگزین میشه. راهی جز عقب نشینی ندارند آل سعود و آمریکا و کودک کشها.
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  5 1
  از احمد متوسلیان که بالاتر نبود
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  25 6
  ببخشيد ايشون واقعا از اول شيعه بود يا بعدا شيعه شده ؟ چون تا جايي كه من ميدونم تاجيكستان شيعه نداره
  • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
   7 8
   اطلاعات غلط بهتون دادند. شیعیان تاجیکستان بخاطر مشکلات و تهدیدهای دولت و محدودیت های ایجاد شده براشون، زندگی سختی دارند، حتی افرادی که در ایران هستند هم مشکلاتی از طریق سفارت برایشان ایجاد می شود و امکانات و خدماتی در واقع تعلق نمیگیره
  • TJ ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
   3 0
   ایشون از اول شیعه بودن. اجدادشان نیز همین طور. ولی به خاطر اینکه اجدادشان در زمان کمونیسم‌ها و خودشان در زمان این حکومت بودن مجبور بودن که مخفی کنند. بیش از ۱۰۰ تالیف از ایشان آماده چاپ است، که اگر بیرون بیاید غوغا میکند اینشاءالله.
 • IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  7 2
  روسیه به طاهر دوسته .....همین که منفعتش به خطر بیفته همه کاری مکنه گرجستان هم ازاونا دستور میگیره....
  • طاهر IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
   2 1
   گرجستان نه تاجیکستان که فارسی زبان هم هستند
 • سینا IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  4 16
  خدایش بیامرزد و با احرار کربلا محشور گردد. انشاالله
 • IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  4 7
  خدا رحمتش کنه
 • IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  4 5
  سلام خدا بر شهیدان.روحش شاد .درجاتش متعالی.
 • CH ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  7 10
  هههههههههه
  • IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
   6 19
   از خدا جوییم توفیق ادب بی ادب محروم ماند از لطف رب
 • امیرپارسا IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  1 6
  این اسیای مرکزی و غربی لجن رو باید نشوند سرجاش
 • IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  3 6
  مسئولان یادشان باشد که کشورهای مشترک المنافع یعنی شوروی سابق ارتباطات گسترده ای با هم دارند و..................
 • دکترعلی IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  2 7
  اگر ما در زمانی که رهبر شیعه انقلاب تاجیکستان یعنی سید عبدالله نوری را شهید کردند تکانی خورده بودیم آنها اینقدر بی شرم نمی شدند که رهبر دیگری از شیعه را به شهادت برسانند و به گردن داعش بیاندازند. توله های سعودی در تاجیکستان باید به خاطر این دهن کجی به همپیمانان ایران تودهنی بخورند
  • IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
   3 2
   روسیه سیاست یک بام دو هوا دارد در مورد نفت متحد عربستان در تاجیکستان متحد عربستان در سوریه تا زمانیکه نیاز به ما داشتند متحد مان بودند ولی الان در زمین ما از صهیونیستها وامریکاییها سرگرم امتیاز گرفتن هستند ما نباید اجازه بدهیم دیگران در زمین ما برای منافع خودشان بازی کنندعالم سیاست بسیارپیچیده است وکشورهای غیر اصولی مثل روسیه چین ودیگران همیشه از کشوری اصول گرا مثل ایران سواستفاده میکنند الان چینیها دارند با کارت نفت ایران با امریکایها مشغول چانه زنی هستند تا بلکه فشار ترامپ راتعدیل کند سعودیها با کارت ایران هرچه بخواهند از امریکا وارد میکنند والان تکنولوزی هسته ای وارد میکندخلاصه زمین بازی ایران شده یک راهبرد سیاسی حتی برای ترکیه عراق پاکستان .. همه در تکاپوند به نوایی برسند
  • TJ ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
   2 0
   ببخشید ولی استاد نوری مجاهد و مهاجر فی سبیل الله بودن ولی از تبار سادات نبودند.
  • TJ ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
   2 0
   و اینکه موسس نهضت اسلامی تاجیکستان این سید بزرگوار بودند. و اولین شهیدی که علنی شیعه بودنش اعلتم شده در تاریخ این سرزمین (تاجیکستان) همین سید بزرگوارند. این را تاریخ همیشه به یاد خواهد داشت.
 • زرینه تاجیک TR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  4 0
  شهادت این بزرگوار کار داعش نیست کار‌خود دولته. ما خبر داریم، وقتی هرچه فشار اوردن در‌داخل زندان به خودش و‌ در بیرون به خانواده اش تا اینکه با دولت همکاری کند، همکاری نکردن، شهیدش کردند. از طرف دیگر ترسیدن که در پنجاه سال قبل یعنی سال ۱۹۷۲ که نهضت اسلامی را تاسیس داده بود، و‌چند سالی هست که با ایران در ارتباط هست، حتما فعالیت های دیگر می‌خواهد انجام دهد، شهیدش کردند. خداوند رحمتش نماید
 • IR ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  0 4
  شما كه اولش گفتين سني مدهبه الان شيعه شد؟!
 • احمد IR ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  10 0
  دولت کجاست؟؟؟؟؟!!!!!
 • رضایی IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
  4 0
  روحش شاد وراهش مستدام
 • IR ۰۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
  2 0
  چند روز پیش بیبیسی تیتر زده بود یخ روابط ایران تاجیکستان شکسته شده
 • دکترعلی IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۲
  0 0
  حالا نوبت تاجیکستانه . چون ما انسان هستیم و بنی آدم اعضای یکدیگرند. چقدر غرب زده ها می سوزند از این که می بینند ایران هنوز هم مدافع مظلومان است. مسلما سعودی ها و وهابی ها از این که می بینند ما مدافع مظلومان هستیم همه بیشتر آتیش می گیرند بمیرید از غیض

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس