کد خبر 965181
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰
بازی جدید املاکی‌ها برای جوش دادن معاملات/ بیعانه‌هایی که بازنمی گردد

نوسانات در بازار مسکن باعث کاهش معاملات در این بازار شده است و در این بین املاکی‌ها برای کسب درآمد راه‌های تازه‌ای یافته اند.

به گزارش مشرق، قیمت مسکن حدود یک سال و نیم است که با روند صعودی چشمگیری همراه شده و این افزایش قیمت در تمام مناطق تهران کم و بیش دیده می‌شود.

افزایش قیمت مسکن و پایین آمدن قدرت خرید از یک سو و کمبود واحدهای آپارتمانی با قیمت مناسب از سوی دیگر باعث شده تا معاملات مسکن در چند ماه اخیر با روند کاهشی روبرو شود.

در این بین یکی از صنوفی که به واسطه کاهش معاملات متضرر می‌شوند مشاورین املاک هستند که با توجه به تعداد زیاد آن‌ها در سطح شهر ممکن است در ماه تعداد معاملات کمی را به سرانجام برسانند.

بیشتر بخوانید:

سرایت قیمت‌های بالا به بازار اجاره مسکن

از این رو مشاورین املاکی با ترفندهایی توانسته اند بدون اینکه معاملات را به مراحل نهایی برسانند حق و زحمه خود را دریافت کنند که این مورد مشکلاتی را برای خریداران و همچنین فروشندگان ایجاد می‌کند.

یکی از ترفندهایی که برای جوش دادن معاملات از سوی مشاور املاکی‌ها در نشست بین خریدار و فروشنده مطرح می‌شود بحث دریافت بیعانه برای انجام معاملات است که ممکن است این مورد را از مشاور املاکی‌ها شنیده باشید.

این موضوع در آشفته بازار مسکن در مدت اخیر بیشتر از سوی مشاورین املاک‌ها مطرح می‌شود و شاید دلیل آن نوسان بالای قیمت‌ها باشد.

این روزها مشاورین املاک با هر ترفندی که شده خریدار و فروشنده را به میز معامله می‌کشانند و با عنوان این موضوع که می‌توانند مبایعه نامه را امضا کنند و اگرشرایطشان جور نبود بدون هیچ هزینه‌ای فسخ قرارداد را انجام دهند بیعانه‌ای از خریدار ملک طلب می‌کنند و به قول خودشان یک مبایعه نامه شرطی را به امضای خریدار و فروشنده می‌رسانند.

اما موضوع به همین جا ختم نمی‌شود و، چون تمام حرف‌ها بدون ثبت شدن در مبایعه نامه مطرح شده و خریدار و فروشنده صرفاً با اطمینان کردن به مشاور املاک مبایعه نامه را امضا کرده اند مشکلاتی را به بار می‌آورد.

حال اگر خریدار ملک روز بعد برای تعیین تکلیف خرید خود به مشاور املاک مراجعه کند و از جور نبودن شرایطش خبر دهد اینجاست که با حرف‌های تازه‌ای روبرو می‌شود و، چون تمام حرف‌های مطرح شده در نشست بدون ثبت در مبایعه نامه بوده دست خریدار و فروشنده به جایی بند نیست.

این درحالی است که خریدار با اطمینان از موضوع فسخ بدون ضرر و زیان و ترس از افزایش قیمت ملک یا منصرف شدن خریدار مبایعه نامه را امضا کرده است و از هدف مشاور املاک در این موضوع بی خبر بوده است.

در این معامله فروشنده نیز بدون اطلاع از هدف مشاور املاک مبایعه نامه را امضا کرده و در صورت دریافت پول ملک در روزهای آینده معامله را تمام شده می‌داند و به گفته مشاور املاک اگر پولی از خریدار به حسابش واریز نشد به این معناست که شرایط خریدار جور نشده و معامله بدون دریافت ضرور زیان فسخ است.

با این حال در این معامله خریدار ملک بدون هیچ اطلاع از پرداخت حق کمیسیون باید حق و حقوق مشاور املاک را پرداخت کند و این درحالی است که قبل از امضای مبایعه نامه حرفی از پرداخت این هزینه به میان نیامده است.

در این بین بیعانه‌ای که برای جاری شدن معامله از خریدار دریافت شده و قرار بود در زمان فسخ قرار داد به خریدار برگردانده شود به جیب مشاور املاک رفته و دست خریدار به جایی بند نیست.

از طرفی فروشنده نیز بدون اطلاع از حواشی پیش آمده بین خریدار و مشاور املاک برای فروش ملک خود اقدام می‌کند.

با این تفاسیر خریدار به دلیل تجربه کم در این بازار اسیر بازی جدید املاکی ها می شود و بدون نهایی شدن معامله باید هزینه ای مازاد پرداخت کند که در این بین نظارت بیشتر می تواند از وقوع چنین مسائلی جلوگیری کند.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 2
 • FR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
  45 1
  اعوذ بالله من الشیطان الرجیم و من الاَملاکی و مشاور املاک.
  • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
   30 15
   اعوذ بالله من املاکیون و الاطبا و البیمارستان و الدارایی و الشهرداری و المیوه فروش و اللوازم منزل فروش و المدارس غیر انتفاعیه و کل بانک های غیر شرعیه و توله سگ زاده ها نامشروعیه و الدولت و والوزرا بی کفایت و بیماریه و کلهم دلال و و اسطه بین شر و فساد و حرام و ربا و خائن فی الحق المردم المظلوم
  • دیدگا IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
   7 0
   آنچه برای خود می پسندید برای دیگران هم بپسندید!
  • IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
   15 0
   ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹ شرداری صحیح است
 • IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
  43 16
  باید بنگاهدار مسکن و خودرو از نوشتن قرارداد منع بشوند وخریدار وفروشنده و اجاره و پیش فروش به دفترخانه ارجاع بشن..فقط دفترخانه.. بنگاهدار زیردیپلم چه میدونه شرایط قرارداد حقوقی چی هست؟؟
  • IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
   18 0
   والسلام خدا خیرت بده
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
  33 1
  آخه تا کی باید مملکت دست این دلالهای بی همه چیز بچرخه ، مملکت که قانون و قانونگذارش بدنبال دلال و دلالی باشند همین میشه
 • حامد IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
  31 0
  دبه کردن مشاورین برای دریافت کمیسیون و چونه زدن های بی منطق و زیرپا گذاشتن نرخ اتحادیه به بهانه عرف محل نیز از جمله تخلفات این صنف است که باید رسیدگی شود
 • RO ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
  15 1
  آقای رییسی لطفا انحصار وکالت که موجب عدم دسترسی مردم به وکیل و مشاور حقوقی گردیده و چند صد هزار فارغ التحصل حقوق بیکار وجود دارد شکسته تا مردم دچار مشکل در معاملات و نهایتا زمینه سو استفاده و کاهبرداری عده ای و افزایش پرونده های حقوقی نگردد..
  • IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
   11 0
   الان بعضی ازوکلا هم به معضلی ازجنس مشاورین املاک تبدیل شده اند
  • IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
   6 0
   افرین موردی برای من پیش اومد وکیل وبنگاهی سرم کلاه گذاشنند
 • من FR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
  32 0
  یعنی نونشون رو میزنن تو کثافت و میخورن این املاکی ها . حروم خورهای دزد . تورو خدا مواظب باشین گیرشون نیوفتین که بد قشری هستن .
 • IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
  13 0
  ناف اکثر این املاکی ها رو با دروغ و پدرسوختگی بریدن
 • IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
  7 0
  بسیاری از املاکیها با اشنای خودشون همراه شده و چون اشنایی زیادی با قوانین دارند سر دیگرانو کلاه میگذارند کلاهی که قانون هم کارینمیکنه با مالباخنه
 • خان خله IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
  17 1
  اگر مردم خودشون فکر درست کنند دلال سیری چند !.
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
  9 0
  از یکی از دوستان 10 برابر کمیسیون گرفتند و کارتخوان هم متعلق به بنگاه نبود. یک حلال خور پیدا نمیشه
  • IR ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
   4 0
   لابد یه صفر اضافه گذاشتن جلوی مبلغ؟؟
  • IR ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
   3 0
   گفت اگه ده برابر ندی معامله بی معامله
 • حسین IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
  3 0
  خیلی ببخشید حق گرفتنیه تا دادنی.یه تیزی بکن پشت گردنش بینم پس میده یا نه
 • حمید IR ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
  7 0
  مهمترین عامل گرانی مسکن همین مشاورین املاکند که مثل قارچ روییده اند .
  • IR ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
   1 0
   باید از چند مرحله وصافی بگذرانندشون و مجوز بدهند نه اینکه هر بی سروپایی براحتی بنگاه املاکی بزنه و مردم بیچاره رو بچاپه
 • IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
  2 4
  چراحرف چرت میزنین تو هر حرفه ای خوب وبد هست من خیلی از املاکیهارو دیدم که باصداقت کار میکنن خدابه شما عقل وهوش داده که خوبو از بد تشخیص بدین
  • Val'hala IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
   0 0
   عمویی از هر صد نفر 1 و نصفیشون !

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس