کد خبر 964009
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۹
امیر صدیقی

امیر صدیقی، کارشناس ارشد مدیریت و حقوق ورزشی فیفا با اشاره به برخورد با سعید فتاحی در اتفاقات فینال جام حذفی، می‌گوید که نقش رئیس فدراسیون، رئیس سازمان لیگ و دبیرکل فدراسیون فوتبال چه بوده است؟

به گزارش مشرق، امیر صدیقی، کارشناس ارشد مدیریت و حقوق ورزشی فیفا درباره اتفاقات شب گذشته دیدار فینال جام حذفی میان تیم‌های داماش گیلانیان و پرسپولیس گفت: اتفاقاتی که در ورزشگاه شهدای فولاد خوزستان رخ داد، اتفاقات تلخی بود، اما به جای صحبت در مورد تلخی اتفاقات و کلیشه‌ها باید به این ماجرا از زوایای مختلفی نگاه کرد.

وی در خصوص اینکه تیم داماش تا کجا می‌توانسته به دلیل عدم حضور هوادارانش در ورزشگاه به عدم تمایل برای شروع بازی ادامه بدهد و آیا طبق قوانین این بازی می‌توانست با رأی انضباطی مشخص شود، اظهار داشت: باید ابتدا مشخص شود که آیا علت شروع نشدن مسابقه فقط مربوط به عدم حضور تماشاگران داماش بوده است یا داور هم با اختیار خودش این تصمیم را گرفته که به داماشی‌ها فرصت بدهد. این موضوع باید در گزارش بازی مشخص شود، اما داور می‌توانسته در زمین در این خصوص تصمیم‌گیری کند. بحث مهم‌تری که در این زمینه وجود دارد، مربوط به ورود کمیته اخلاق به ماجراست که بیانیه این کمیته و محرومیت سعید فتاحی برای بسیاری سؤال شده است.

بیشتر بخوانید:

طبق قانون فینال حذفی باید لغو می‌شد

 

صدیقی با اشاره به اینکه کمیته اخلاق اقدام به تعلیق و محرومیت سعید فتاحی از هرگونه فعالیت فوتبال کرده است، افزود: کمیته اخلاق می‌تواند اشخاص حقیقی و حقوقی مرتبط با حوزه فوتبال از جمله مقامات رسمی، بازیکنان و همچنین کارگزاران و واسطه‌های رسمی را در خصوص نقض قوانین اخلاقی و رفتارهایی که می‌توانند به تمامیت و اعتبار فوتبال کشور لطمه وارد کند، مورد بازخواست قرار دهد. این آیین‌نامه مصوب کمیته اخلاق مربوط به سال ۱۳۹۳ است که به نظر می‌رسد مسئولان کمیته اخلاق بنا به بخش دوم این ماده که مربوط به وارد شدن لطمه به تمامیت و اعتبار فوتبال کشور است، اقدام به محرومیت و تعلیق فتاحی گرفته است.

این کارشناس ارشد مدیریت و حقوق ورزشی فیفا با طرح این پرسش که «آیا فقط سعید فتاحی مسبب این کوتاهی بوده و به اعتبار فوتبال لطمه زده است؟» گفت: در بازی شب گذشته حیدر بهاروند، رئیس سازمان لیگ و نایب رئیس دوم فدراسیون فوتبال که بالاترین مقام تصمیم گیرنده فدراسیون فوتبال در محل بوده، حضور داشته است. در حضور رئیس سازمان لیگ چه کسی تصمیم گرفته است؟ پیش از هر چیزی، چه کسی تصمیم گرفته بازی در محلی برگزار شود که فدراسیون فوتبال توانایی برگزاری چنین مسابقه‌ای با چنین ظرفیتی را نداشته است. این اتفاق در شرایطی رقم خورده است که در هفته‌های اخیر بارها شاهد چنین مسائلی بودیم و چه از سوی مسئولان برگزاری مسابقه و چه از سوی تماشاگران، اتفاقات تلخی رقم خورد. نمونه آن بازی سپاهان و پرسپولیس در نیمه نهایی جام حذفی بود که حواشی زیادی هم داشت و موضوع اصلی و حاشیه‌ساز هم بحث سهم هر باشگاه در خصوص حضور هواداران دو تیم در ورزشگاه بود.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال آیین‌نامه مشخصی در این خصوص ندارد یا اگر داشته و دارد، چرا این آیین‌نامه در اختیار عموم و باشگاه‌ها قرار نگرفته تا در چنین مواقعی طبق آیین‌نامه تصمیم‌گیری شود. چطور می‌شود که هواداران یک تیم بیرون ورزشگاه بمانند و جایگاهی هم برای آنها وجود نداشته باشد؟ چطور تصمیم گرفته می‌شود با جابه‌جا شدن تماشاگران حاضر در ورزشگاه، برای هواداران بیرون ورزشگاه جایی باز شود؟ این احتمال وجود دارد که موقع جابه‌جایی و در ازدحام تماشاگری دچار مشکل و آسیب شود، همانطور که در بازی ایران و ژاپن در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ تعداد تماشاگر در ازدحام جان خود را از دست دادند یا در سال ۱۹۹۲ در انگلیس ۹۰ نفر به دلیل ازدحام جمعیت تلف شدند.

صدیقی تأکید کرد: وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال که هر دو متولی ورزش هستند، به خوبی از این موضوع مطلع هستند که علت بروز چنین مشکلی، عدم فروش صحیح بلیت به تماشاگران است. چرا هیچکدام اقدام درستی در این خصوص انجام نمی‌دهد و هر بار افراد زیادی آسیب می‌بینند و این همه خشونت روی سکوها رخ می‌دهد؟ آیا هواداری که هزار کیلومتر از گیلان تا اهواز رفته، حق ندارد وارد ورزشگاه شود و بازی تیمش را تماشا کند؟ اگر این تماشاگرا بلیت داشتند، چرا جایگاه آنها پر شده بود و اگر بلیت نداشتند، چرا راه داده شدند؟ آیا مقصر تمام این اتفاقات فقط شخص سعید فتاحی است یا او یکی از مقصران شناخته می‌شود؟ رئیس سازمان لیگ، دبیرکل فدراسیون فوتبال و رئیس فدراسیون فوتبال کجای این ماجرا قرار می‌گیرند؟ اصلاً دلیل غیبت رئیس فدراسیون فوتبال در بازی پایانی لیگ و فینال جام حذفی چیست؟ غیر از این است که آقای تاج ترس از این دارد که اتفاقی رخ بدهد و او مسبب این اتفاقات شناخته شود؟

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس