کد خبر 963400
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۹
سایبری نمایه

سرهنگ مهدی شکیب گفت: در برخی مواقع شاهدیم مجرمان سایبری با شگردی جدید اقدام به جمع‌آوری فطریه، نذورات و کمکهای مردمی کرده و شهروندان را از این طرق به دام می‌اندازند.

به گزارش مشرق، سرهنگ مهدی شکیب ضمن هشدار درباره جمع‌آوری فطریه توسط کلاهبرداران در فضای مجازی، اظهار کرد: در برخی مواقع شاهدیم مجرمان سایبری با شگردی جدید اقدام به جمع‌آوری فطریه، نذورات و کمک‌های مردمی کرده و شهروندان را از این طرق به دام می‌اندازند.

بیشتر بخوانید:

اولین جلسه رسیدگی به پرونده زوج کلاهبردار

رئیس اداره پیشگیری مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ادامه داد: برخی از افراد سودجو با سوءاستفاده از حسن نیت و اعتماد کاربران اقدام به برپایی سایت‌ها، کانال‌ها، گروه‌ها و اپلیکیشن مؤسسات جعلی و غیرمجاز کرده‌اند و با انجام تبلیغات گسترده در فضای مجازی، مخصوصاً شبکه‌های اجتماعی اقدام به دریافت وجوهات مردمی می‌کنند که پشت پرده این جمع‌آوری دروغ بوده و به هیچ عنوان به دست نیازمندان واقعی نمی‌رسد و در برخی مواقع شهروندان به درگاه‌های فیشینگ بانکی هدایت شده و اطلاعات بانکی آنها به سرقت می‌رود.

وی افزود: گاهی اوقات این افراد ادعا می‌کنند که این تبلیغات توسط مؤسسات و ارگان‌های مربوطه و خیریه در فضای مجازی منتشر شده و سعی دارند با این جملات اعتماد قربانیان را جلب کنند این در حالی است که آنها هیچگونه نقشی در این تبلیغات نداشته و به هیچ عنوان با این افراد همکاری ندارند.

شکیب ادامه داد: در برخی موارد نیز این تبلیغات توسط افراد و چهره‌های مشهور و سرشناس مخصوصاً در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود بدون آنکه آنها اطلاع دقیقی از موضوع داشته باشند.

رئیس اداره پیشگیری مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا با تأکید بر اینکه بیشتر این تبلیغات جعلی است، گفت: اینگونه سایت‌ها، کانال‌ها و گروه‌ها تنها به دنبال سرقت وجوه پرداختی یا سرقت اطلاعات بانکی کاربران هستند.

وی با اشاره به جرایم صورت گرفته در سالهای قبل و همچنین رویدادها و موضوعات مشابه افزود: افراد سودجو با استفاده از جملاتی همچون دریافت فطریه یا کفاره روزه برای کمک به سیل‌زدگان یا افراد آسیب‌دیده در حادثه زلزله، اعتماد کاربران را جلب می‌کنند.

شکیب خطاب به هموطنان تصریح کرد: اگر قصد دارید فطریه یا کفاره روزه خود را از طریق فضای مجازی پرداخت کنید، می‌توانید آن را از طریق شرکتها و مؤسسات مجاز و شناخته شده در کشور که توسط رسانه‌های جمعی اقدام به اعلام شماره حساب‌های رسمی می‌کنند، پرداخت کنید و از واریز فطریه یا کفاره روزه خود به حساب‌های نامعتبر و شخصی افراد خودداری کنید.

وی طراحی سایت‌ها، کانال‌ها و اپلیکیشنهای جعلی و منسوب به نهادهای دولتی و مسئول در این زمینه را مهمترین شگرد مجرمانه دانست و گفت: از آنجایی که بیشتر هموطنان از تلفن‌های همراه و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند بنابراین امکان طراحی اپلیکیشنها و همچنین کانال‌ها و صفحات جعلی بیش از سایر شگردهای مجرمانه متصور است.

رئیس اداره پیشگیری مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری فتا از احتمال برپایی سایت‌های جعلی در این ایام خبر داد و گفت: مهمترین هدف سایت‌های جعلی سرقت اطلاعات مهم بانکی کاربران از طریق درگاه‌های جعلی بانکی است بنابراین هموطنان باید مراقب این سایت‌ها و درگاه‌های جعلی بانکی باشند و اطلاعات بانکی خود را در سایت‌های نامعتبر وارد نکنند.

وی یادآور شد: درگاه‌های جعلی بانکی و درگاه‌های اصلی در ظاهر تفاوتی با یکدیگر ندارند و کاملاً شبیه به هم هستند بنابراین کاربران دقت داشته باشند تا در دام سایت‌های جعلی موسوم به فیشینگ گرفتار نشوند و هنگام پرداخت، موارد ایمنی چون آدرس سایت و وجود گواهینامه ssl را نادیده نگیرند.

شکیب افزود: پلیس فتا به صورت جامع و کامل درباره راه‌های شناسایی سایت‌های جعلی و اصلی مطالب مورد نیاز را در سایت www.cyberpolice.ir ارائه داده و عموم مردم می‌توانند اطلاعات تکمیلی را از این طریق دریافت کنند.

رئیس اداره پیشگیری مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری فتا از حضور شبانه‌روزی پلیس فتا در فضای مجازی خبر داد و گفت: کارکنان پلیس سایبری کشور دائماً در حال پایش این فضا هستند و در صورت مشاهده هرگونه موارد مجرمانه، با اقدامات پیش‌دستانه با مجرمان سایبری برخورد می‌کنند بنابراین از تمام هموطنان درخواست می‌شود در صورت مواجهه با هر مورد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا در میان بگذارند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس