کد خبر 962070
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲
ترامپ - ژاپن - شینزو آبه

رئیس‌جمهور آمریکا در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر ژاپن، از تمایل او برای استفاده از روابط خوب با جمهوری اسلامی ایران جهت برقراری گفت‌وگوی احتمالی بین واشنگتن و تهران استقبال کرد.

به گزارش مشرق، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بامداد امروز (دوشنبه) از تمایل «آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن برای میانجی‌گری بین ایران و آمریکا جهت کاهش تنش‌ها در منطقه حمایت کرد.

ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگاران حین دیدار با آبه در توکیو، گفت: «می‌دانم که آقای نخست‌وزیر و کشور ژاپن روابط بسیار خوبی با ایران دارند، پس منتظر می‌مانیم تا ببینیم چه اتفاقی می‌افتد».

بیشتر بخوانید:

چراغ سبز ترامپ به آبه برای سفر به ایران

وی درباره سفر احتمالی نخست‌وزیر ژاپن به ایران نیز تصریح کرد: «آقای نخست‌وزیر درباره آن با من صحبت کرده و من معتقدم که ایران نیز می‌خواهد صحبت کند. اگر آنها بخواهند صحبت کنند، ما نیز خواستار گفت‌وگو هستیم. خواهیم دید که چه می‌شود… کسی نمی‌خواهد شاهد وقوع اتفاقات بد باشد، مخصوصاً من».

رئیس‌جمهور آمریکا و نخست‌وزیر ژاپن سپس به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند. آبه شینزو در پاسخ به سوالی درباره روابط ژاپن با کره‌شمالی و مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای آمریکا با این کشور توضیح داد: «احساس می‌کنم که باید بدون هیچ پیش‌شرطی با "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی دیدار کنم».

آبه همچنین افزود: «رئیس‌جمهور ترامپ به من وعده داد با قوت از تلاش‌های من حمایت می‌کند… باید مشکل ربوده‌شده‌ها حل شود».

ترامپ نیز در پاسخ به این سوال با بیان اینکه پرتاب موشک‌های کوتاه‌برد کره شمالی را نقض تعهدات این کشور نمی‌داند، گفت: «کیم به‌دنبال ساخت ملتی با قدرت اقتصادی عظیم است… کیم به‌دنبال ساخت ملتی با قدرت اقتصادی عظیم است. البته با (سلاح) هسته‌ای چنین اتفاقی نمی‌افتد. فقط اتفاقات بد رخ می‌دهد».

وی با «مردی بسیار باهوش» خواندن رهبر کره شمالی، ادامه داد: «او باید تصمیم بگیرد، من عجله‌ای ندارم. تحریم‌ها سرجایشان هستند، گروگان‌هایمان را پس گرفتیم… و مهمتر از همه هیچ آزمایش اتمی طی دو سال اخیر انجام نشده است».

رئیس‌جمهور آمریکا سپس در پاسخ به سوالی درباره اظهارات «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور پیشین آمریکا درباره کره‌شمالی و موضوع ایران مدعی شد: «واقعا اعتقاد دارم که ایران می‌خواهد یک توافق (جدید) انجام دهد. به نظر من این از زیرکی آنهاست. همچنین معتقدم که حصول آن (توافق) ممکن است».

ترامپ با ادعای اینکه پیش از به‌دست گرفتن ریاست‌جمهوری، ایران یک کشور تروریست بود، افزود: «ببینید از زمانی که توافق هسته‌ای ایران را نابود کردم، چه اتفاقی افتاده است… اکنون ایران در حال عقب‌نشینی (از منطقه‌) است زیرا آنها درپی تحریم‌های گسترده، مشکلات اقتصادی جدی دارند».

وی ادامه داد: «البته من اصلاً به دنبال صدمه‌زدن به ایران نیستم. فقط می‌خواهم بشنوم که ایران به سلاح اتمی «نه» بگوید. به اندازه کافی در جهان به‌خاطر تسلیحات اتمی مشکل داریم، پس ایران نباید سلاح اتمی داشته باشد. به‌نظرم ما می‌توانیم به توافق برسیم».

رئیس‌جمهور آمریکا ضمن اشاره به پتانسیل اقتصادی عظیم ایران، گفت: «به دنبال این هستم که به ایران اجازه دهم به عرصه (بین‌المللی) باز گردد. من ایرانی‌های زیادی را می‌شناسم، آنها افراد بسیار بزرگی هستند. ایران شانس این را دارد که به یک کشور بزرگ تبدیل شود».

ترامپ با تاکید بر اینکه دولت وی به دنبال تغییر نظام ایران نیست، توضیح داد: «البته با همین حکومتی که دارند. ما به دنبال تغییر حکومت ایران نیستیم… با توافقی که اوباما و بایدن امضا کرده بودند، ایران می‌توانست در مدت زمان کوتاهی به سلاح اتمی دست یابد، بدون اینکه توافق را نقض کرده باشد. این چه توافقی است؟ پس نمی‌توانستیم آن را قبول کنیم».

نخست‌وزیر ژاپن نیز در پاسخ به سوال مشابهی درباره موضع رئیس‌جمهور آمریکا درباره توافق هسته‌ای و تنش‌های اخیر این کشور با ایران گفت: «ما موضع خود را درباره برجام اعلام کرده‌ایم. صلح و ثبات در غرب آسیا برای ژاپن، آمریکا و تمام جهان مهم است. هرکاری که ژاپن بتواند برای ارتقا صلح و ثبات در منطقه انجام دهد، دریغ نمی‌کنیم. همکاری نزدیکی با آمریکا خواهیم داشت تا تنش‌های حول ایران را کاهش دهیم. این (تنش‌ها) نباید به درگیری مسلحانه ختم شود».

آبه همچنین با بیان اینکه خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره، هدف مشترک ژاپن و آمریکا است، افزود: «پرتاب اخیر موشک‌های کوتاه‌برد بالستیک توسط کره شمالی، نقض قطعنامه سازمان ملل بود».

ترامپ در حالی مدعی است ایران به دنبال دستیابی به سلاح اتمی بوده و ژست دلسوزانه برای ممانعت از این مسئله می‌گیرد، که رهبر انقلاب اسلامی در ماه فروردین سال ۱۳۹۰ با صدور فتوایی ساخت و کاربرد هرگونه سلاح اتمی را «حرام» اعلام کرده و فرمودند: «ما کاربرد این سلاح‌ها را حرام، و تلاش برای مصونیت بخشیدن ابنای بشر از این بلای بزرگ را وظیفه همگان می‌دانیم».

حدود یک سال پیش (۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷) بود که دولت آمریکا به دستور ترامپ، به بهانه‌های واهی و ادعاهای تکراری از توافق بین‌المللی برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام» خارج شده و تمام تحریم‌های هسته‌ای ذیل این توافق را در دو بازه ۹۰ و ۱۸۰ روزه مجدداً اعمال کرد. واشنگتن از کشورهای مختلف از جمله ترکیه خواسته که ضمن تبعیت از تحریم‌های ایران، هرگونه واردات نفت و میعانات گازی را به صفر برسانند.

البته این تنها اقدام ضد ایرانیِ کاخ سفید طی یک سال گذشته نبود و دولت ترامپ هر هفته تحریم‌ها یا محدودیت‌های جدیدی را علیه اشخاص و نهادهای ایرانی یا غیر ایرانی مرتبط با تهران اعمال کرده است. لازم به‌ذکر است که آمریکا در پیشبرد این اهداف خصمانه خود تنها نبوده و اتحادیه اروپا نیز با اقدامات ضد ایرانی تقریباً مشابهی، واشنگتن را همراه کرده است.

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ با صدور بیانیه‌ای از توقف برخی اقدامات تهران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خبر داده و به کشورهای باقیمانده در توافق هسته‌ای ۶۰ روز فرصت داد تا تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی را اجرا کنند.

شبکه «اِن. اِچ. کِی» در تلویزیون دولتی ژاپن روز جمعه (سوم خرداد) گزارش داده بود که نخست وزیر این کشور در حال بررسی سفر به ایران در نیمه ماه ژوئن (اواخر خرداد ماه) است و قصد دارد طی دیداری که با ترامپ در توکیو خواهد داشت، درباره این مسئله مشورت کند. هیچیک از نخست وزیرهای ژاپن از سال ۱۹۷۸ میلادی (۱۳۵۷ شمسی) به ایران سفر نکرده و این اولین سفر در حالی خواهد بود که ایالات متحده طی هفته‌های اخیر به شدت در حال تنش‌زایی با تهران است.

تمایل نخست وزیر ژاپن برای سفر به تهران پس از آن اعلام شده که «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲۵ اردیبهشت طی سفری به توکیو، ضمن با مقامات ژاپنی دیدار و درباره لزوم کاهش تنش‌های در منطقه رایزنی کرده بود. ظریف روز ۲۶ اردیبهشت طی دیدار با آبه و «تارو کونو» وزیر خارجه ژاپن با تأکید بر اینکه ایران تاکنون در برابر اقدامات ایالات متحده از جمله خروج این کشور از توافق هسته‌ای از خود «خویشتنداری حداکثری» نشان داده، گفت اقدامات تنش‌زای آمریکا در منطقه «غیرقابل قبول» است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • ناشناس IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
  0 0
  ولی ما خواهان تغییر نظام سلطه برجهان هستیم
 • IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
  0 0
  سگ زرد خفه شو
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
  0 0
  ترامپ با تحریمهای خود،مردم ایران را بدبخت کرده است،همه چیز روز به روز گرانتر می شود و سفره مردم خالی تر!
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
  0 0
  امریکا اگر ایران گاو شیرده باشد راضی میشود. جالب است امریکا، ژاپن با این همه صنعتش را بعنوان گاو شیرده می بیند. هر صنعت سود ده ژاپنی را بررسی کنید سهامش برای امریکایی هاست. و جالب تر انکه ژاپن را مجبور کرده اند قانون کاپیتالاسیون را امضا کند.لذا هر از چندی میشنوید سربازان اشغالگر امریکایی در اوکیناوا به زنان و دختران ژاپنی تجاوز می کنند و میکشند ولی دادگاههای ژاپن حق بازداشت و محاکمه مجرمان را ندارند و این افراد به امریکا منتقل میشوند و به نحوی ازاد میشوند و یا با محکومیت های سبکی مواجه میشوند. ضمن انکه در ژاپن که این همه حرف از غرور و وطن پرستی میزنند کسی نمی تواند امریکایی ها را از اوکیناوا اخراج کند و بزرگترین پایگاه امریکا در اسیا انجاست با 45000نفر نیرو
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
  0 0
  مذاکرات سم هست ما ضرر میکنیم طرف مقابل هیچی نمی دهد دلیل گرانی ها هم تولید بی پشتوانه بانک ها هستند بس
 • IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
  0 0
  دنبال تغییر نظام ایران نمیتونن باشن ولی دنبال گول زدن و ضعیف کردن نظام ایران از طریق مذاکره درباره مسائل موشکی-منطقه ای-... هستن. رهبرانقلاب:«مذاکره (با آمریکا و متحدانش) سمّ است»
 • IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
  0 0
  دنبال تغییر نظام ایران نمیتونن باشن ولی دنبال گول زدن و ضعیف کردن نظام ایران از طریق مذاکره درباره مسائل موشکی-منطقه ای-... هستن. رهبرانقلاب:«مذاکره (با آمریکا و متحدانش) سمّ است»
 • SE ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
  0 0
  ای سگ زرده احمق از تو گنده ترش شکر خورده رفته، تو گاوچرون مال این حرفها نیستی
 • IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
  0 0
  یارو فکر کرده بلا نسبت بلا نسبت داره بچه خر میکنه. داره دون میپاشه تا امتیاز بگیره. اگه دولت واداده و شیفته غرب ما قافیه رو واگذار نکنه، رهبری و نظام و مردم پای آرمان های انقلاب ایستادن تا امثال این مردک از خود راضی دُمشون رو بزارن رو کولشون. خدایا تو رو به این شبهای عزیز قسم میدیم این 2 سال هم تموم بشه و دوره نحس دولت فعلی ما و دولت نوبر و آشغال آمریکا به سر بیاد.
 • IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
  0 0
  اسیر صحبتهای به ظاهر زیبای این آمریکائیها بشی بعد از مدتی کشور را از دست رفته خواهیم دید اینها حقه بازند این رئیس جمهوری می آید یک قرار داد می بندد دیگری می آید می گوید آن را قبول ندارم این یکی را امضاء کنیم فقط در به در می شویم اوباما از این هم قشنگتر صحبت کرده بود ولی جان کری ذات پلید خودشان را نشان داده بود و گفته بود می خواستیم از برجام خارج شویم اما با طرح و برنامه ترامپ عجله کرد اصلا با امریکا نمی شود گفتگو نمود
 • IR ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
  0 0
  فقط به گور جهنم فکر کن .روانی
 • IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
  0 0
  قدرتشو نداری نظام رو عوض کنی پیره سگ وگرنه یک ثانیه هم درنگ نمیکردی
 • IR ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
  0 0
  در صورتی که اوضاع اقتصادی بهتر نشه مجبور به مذاکره می شویم و قطعا نتایج از برجام بدتر خواهد بود لطفا مشکلات اقتصادی رو در اولویت قرار دهید دیگه تحمل رنج های اقتصادی را نداریم
 • IR ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
  0 0
  ترامپ هم برای بار چندم وا داد ولی بازم اصلاحاتیا هنوز ول کن نیستن هنوز هم جنگ جنگ میکنن یعنی این ها از ترامپ هم عقب افتاده تر شدن، خدا نصیب کسی نکنه
 • IR ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  0 7
  اصلا اقای ترامپ چه کاره است ایشان دل 4درصدی ها را خو ش می کند باشه
 • مصطفی IR ۰۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  0 4
  برعکس شما جناب ....ما تلاشمان را در گام دوم مضاعف تر کرده ایم که حتما رژیم آمریکا را تغییر دهیم ....
 • ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  0 5
  ترامپ احمق مگر فتواي رهبر ايران مبني بر حرام بودن سلاح هسته اي نه به بمب اتم نيست برو حوزه علميه يه كم درس بخون
 • ناشناس IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  0 5
  خوب هست ، داره كم كم عقب نشيني مي كنه . امريكا را يكبار براي هميشه درست و حسابي ادب كنيم تا ياد بگيرد كه براي ايران شاخ و شانه نكشد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس