حسین مرعشی

«حسین مرعشی» از نیّت خیر حجاریان در ارائه طرح حضور مشروط در انتخابات می‌گوید.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

قرائت دعای جوشن کبیر به یاد موسوی و کروبی!

کانال تلگرامی امتداد، ارگان حزب اصلاح‌طلب اتحاد ملت، جمعه شب گذشته و همزمان با لیالی قدر، صوت «دعای جوشن کبیر» را منتشر کرد و در توضیح آن نوشت: «به یاد زندانیان سیاسی، محصورین و همه از خودگذشتگان در راه ایران التماس دعا»!

*وقوع انحراف دیالکتیک (جمع میان فرایند و نفسانیات) در جریانات خاص سیاسی امری مسبوق به سابقه است.

چه اینکه در طول تاریخ و حتی در طول دوران ۴۰ ساله انقلاب اسلامی؛ تجربیات بزرگ و دردناکی در این زمینه وجود دارد.

از نمونه این انحرافات می‌توان به برداشت‌های گروهک فرقان از قرآن کریم و نظریات حلقه انحرافی درباره ظهور اشاره کرد.

مقولاتی برساخته که یک نمونه دیگر آن را در ماجرای خوانش دعای جوشن کبیر به یاد محصورین فتنه سال ۸۸ شاهد هستیم.

پر واضح است که آقایان موسوی و کروبی مادام که عذرخواهی رسمی نداشته باشند و از عملکرد خود در فتنه سال ۸۸ توبه نکنند؛ در هزار لیلة‌القدر دیگر هم امیدی به رفع حصر آنها نیست.

***

حسین مرعشی از نیّت خیر حجاریان در ارائه طرح حضور مشروط در انتخابات می‌گوید

«حسین مرعشی»، فعال اصلاح‌طلب و عضو ارشد حزب کارگزاران سازندگی به تازگی در بخشی از یک مصاحبه که سایت اعتمادآنلاین آنرا منتشر کرد، در اشاره به تئوری جدید حجاریان برای حضور مشروط اصلاح‌طلبان در انتخابات اسفند ۹۸ گفته است: جریان اصلاحات حتماً از شرکت در انتخابات طفره نخواهد رفت.

او می‌افزاید: دوستانی که می‌گویند مشروط، به خاطر این است که شرایط را بهبود ببخشند. خیلی برایمان سخت است که ظرفیت‌های فراوانی داشته باشیم که به صحنه نیایند یا حذف شوند و ما با لیست‌های حداقلی حداکثر مسئولیت را بپذیریم. [۱]

*اینکه حسین مرعشی در مقابل حجاریان موضع معتدلانه‌تری را اخذ کرده است جای خوشوقتی دارد اما نکته اینجاست که آقای مرعشی درباره ملحقات تئوری مشترک حجاریان و تاجزاده صحبت چندانی نکرده است.

بر همین مبنا، حجاریان و تاجزاده پیش از این چندین مرتبه اشاره کرده‌اند که در صورت عدم رعایت شروط اصلاح‌طلبان توسط نظام اسلامی (و تأیید نشدن گزینه‌های ضد امنیتی اصلاح‌طلبان در انتخابات)؛ آنها انتخابات را تحریم -و رفتار دشمنانه خود در انتخابات مجلس هفتم و مجلس نهم را تکرار - خواهند کرد.

البته ما نمی‌دانیم که نظام اسلامی در صورت تکرار رفتار دشمنانه تحریم انتخابات آیا همانند سابق برخورد خواهد کرد یا خیر؟ اما چیزی که انتظار بود در صحبت‌های مرعشی بیشتر شنیده شود؛ تقبیح شرط‌گذاری برای نظام و مذمت تحریم انتخابات بود.

اگرچه مرعشی تأکید کرده است که ما از حضور در انتخابات طفره نمی‌رویم اما همانطور که اشاره شد؛ اخذ موضع در این زمینه نیاز به گام‌های محکمتری نیز دارد.

گفتنیست، اصلاح‌طلبانی مثل جلایی‌پور، حجاریان و علی ربیعی صراحتاً در اشاره به سال ۹۸ و ایضا انتخابات پیشِ رو از مقولاتی مثل بی‌ثباتی، رویارویی مردم و نیروهای نظامی و بروز ناآرامی‌های فیزیکی سخن گفته‌اند.

***

ورود عطریانفر به بازی «روحانی مقصّر نیست»!

«محمد عطریانفر»، فعال اصلاح‌طلب و از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ در بخشی از یک مصاحبه با شماره شنبه گذشته روزنامه شرق در پاسخ به این سؤال که «علت اصلی کرختی دولت دوم آقای روحانی چیست؟» گفته است:

«مهمترین علت کرختی دولت دوازدهم خارج از اراده آقای روحانی است. برجام یک دستاورد بزرگ بود که متأسفانه با بدعهدی آمریکا آسیب دید و معادلات جهانی علیه ایران به هم خورد.»

او می‌افزاید: از سوی دیگر نیروهای مخالف دولت و اصلاح‌طلبان با بدعهدان خارجی هم‌صدا شدند و به دولت لطمه زدند. در چنین شرایطی که اقتصاد کشورها به یکدیگر وابسته هستند و از یکدیگر جدا نیستند، دولت امید داشت تا با برجام بتواند گشایشی ایجاد کند.

*بایستی اشاره کرد که اصلاح‌طلبان در حالی قصد کارنامه‌سازی برای دولت اول آقای روحانی را دارند که عملکرد دولت اول و دوم رئیس‌جمهور روحانی دقیقاً در راستای دیگر و بدون هیچ تغیّری است. با این تفاوت که از آنجا که مصرف آقای روحانی برای اصلاح‌طلبان تمام شده است دیگر قصد بر دوش کشیدن بار کارنامه او را ندارند.

کما اینکه این شخص آقای عطریانفر بود که در روزگار دولت یازدهم (که آقایان مدعی عملکرد مشعشع آن هستند) از وجود «لشکر بیکاران» سخن می‌گفت.

و یا هم او بود که در آن روزگاران می‌گفت روحانی از انتخاب برخی وزرا پشیمان است .[۲]

و ایضا در همان ایّام عملکرد پرافتخار بود که حجاریان اظهار می‌کرد شکست روحانی شکست ما نیست...

مسئله دیگر نیز مقصّرتراشی از بابت عملکرد ضعیف دولت دوگانه‌ی اعتدال_اصلاحات است.

از این بگذریم که آقایان در بخشی از جبهه اصلاحات و دولت از این می‌گویند که اختیاری نداشته‌اند و به سمت نهادهای کلان نظام اشاره می‌کنند!

اما اشاره نوبرانه عطریانفر به بدعهدی آمریکا و همصدایی مخالفان دولت با خارج از کشور و همزیستی اقتصاد جهانی به عنوان مقصّران عملکرد بد آقای روحانی نیز یک وجه ناشیانه دیگر از همان مقصّرتراشی سابق است.

در واقع همانطور که مشاهده می‌شود در تمام این قضایا تنها کسی که مقصّر نیست شخص آقای روحانی، لیدر اصلاح‌طلبان و خودِ اصلاح‌طلبان هستند که این شرایط را پدید آورده‌اند!

مقوله‌ای که به لحاظ عقلانیت و بایسته‌های سیاست در هیچ کجای جهان پذیرفته نخواهد شد.

از طرفی آقایان نباید فراموش کنند که نظیر همین حرف‌ها را درباره دولت‌های نهم و دهم نیز می‌توان بر زبان راند و از این گفت که همه مقصّر بودند الّا احمدی‌نژاد!

حکماً عطریانفر فراموش نکرده است زمانی را که تمام قیام و قعود دولت سابق از سوی اصلاح‌طلبان نقد می‌شد و حتی به شخص رئیس جمهور نیز توهین می کردند اما کسی هم عبارت بی در و پیکر "تقصیر احمدی‌نژاد نیست" را مصرف نمی‌کرد.

***

1_ https://etemadonline.com/content/307021

2_ https://www.farsnews.com/news/13940408000366

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  45 3
  :)))))عجب شما روز عاشورا کارناوال شادی برپا می کنید و توی ستادهاتون برای جذب پسرای جوان از تیپای خاص استفاده می کنید(خیلی ها منظورم رو می دونن) بعد اومدی از شب قدر بهره برداری سیاسی کنی؟ بالا بری پایین بیای خائن تطهیر نمیشه
  • محمدزاده IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
   3 29
   این کارها همه از عواملی سر زد که بهانه‌ای برای سرکوب و کلاه گذاشتن مذهبی بر مردم،باشد سایت مشرق تو هم دروغگوئی بیش نیستی.
 • قاسن IR ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  8 26
  اوف براصلاح طلبان ولی تف به شرف شماکه خودتان راعین الحق میدانیدبااینمخهای معیوب وتحلیلهای آبکی تان همفکرهای خودتان راداریدازدست میدهید
  • SE ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
   5 1
   خوارج زمانه بجای راهزنی و شکم مرید علی دریدن دست در دست جرج سوروس و اذنابش میگذارند
 • IR ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  14 4
  از طرف من به روحانی احمدی نژاد کروبی موسوی خاتمی صد هزار بار برای هرکدوم لعنت ثبت کنید
  • سید IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
   21 1
   چند نکته: اولاً چه خوب بود اگر مرعشی اظهارات و سخنانش را در حد تحصیلات عالیه اش تنزل می داد تا معلم نشود که از این لحاظ مشکل دارد! ثانیاً در این شکی نیست که اصلاح طلبان تهوع آور کاسبان برجامند و اکنون که برجام جنازه ای متعفّن شده است سعی تمام در گندزدایی آن دارند! ثالثاً خدا لعنت کند کسانی را که با فریب مردم آرای شان را برای حمایت از روحانی سرقت کردند و این مصیبت را بر ملت تحمیل!
 • جواد IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  4 2
  یاد... به یاد فتنه ی 88 هم ... خوانده بودند . چرابرای پیرزیشا د برجام ....نم خوانند چون اینهاخواندشان ل کرده وا.
 • RO ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  7 1
  برخی ها اگرقرآن هم ختم کنندولایزید...الاّخسارا... اوّل ازخطای خودتوبه کنید وبعد...
 • ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  6 1
  این بی چشم و رو ها تا کی برجامی را خسارت محض بود تقدیس می کنند و از آن دفاع می نمایند.و همچنین از عاملان فتنه ی 88 که بارها نیز توسط مقام معظم رهبری تقبیح شده اند حمایت می کنند. در واقع اگر کمی دقیق باشیم می فهمیم که این جریان دقیقاً مواضعش بر ضد مواضع رهبری است.
 • علی IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  7 0
  مقصر امسال خودت (عطریانفر) و اصلاح طلبا هستن که فکر میکنید مردم مثل شما بیشعور و وطن فروشن ... مردم ما هرچقدر براشون سخت بگذره از رهبرو انقلابشون نمیگذرن و مثل تو و امثال تو خائن به انقلاب نیستن . آه ملت گریبان تک تکتونو تو این دنیا و اون دنیا خواهد گرفت . اختلاسگران بی خاصیت
 • IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  5 0
  اقای عطریان فر و امثال او جزو اشراف مملکت ما هستند خیلی عالی بلد هستند چگونه به جنگ علی بروند که جنگشان جنبه تقدس پیدا کند و علی ناچار شود با فرق شکافته ناله های غریبی سر دهد .
  • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
   5 1
   اشراف بی شرف
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  15 1
  خدا از کروبی و میرحسین و روحانی نگذره و خواری و ذلتشان را انشاالله در دنیا هم ببینیم
 • FR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  6 1
  اختاپوس ها........چنگال اینه گلوی انقلاب وملت را میفشارد
 • AE ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  9 1
  روحانی مقصر نیست پس مقصر کیه.موسوی وکروبی مرحوم شدند که به یاد آنها که از این دعا چیزی نمی فهمیدند خواندند.؟؟؟!!!
 • ناشناس IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  7 0
  جوشن کبیر میخوانیم به امید قطع نسل موسوی و کروبی !! تا باشد که بوی گندشان دیگر به مشام نرسد ...
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  7 0
  موجوداتی به حماقت اسلاحتلب ها وجود نداره
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  6 1
  ماهم برای فتنه گران در شبهای قدر دعا می کنیم. الهی آنچنان که این انقلاب و مردم را دشمن شاد کردند و اصرار بر انحراف دارند. دلهای مومنین را از خواری و خفت آنها شاد بفرما. آمین یا رب العالمین.
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  7 1
  برای خائنین کشور و منافقان جوش کبیر بخوانید و از خدا بخواهید تا از تقصراتشان بگذرد البته بعد از آنکه محاکمه شدند و به سزای عمل ننگینشان رسیدند . و اگر توفیق ِتوبه حقیقی داشته باشند .
  • ناشناس IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
   2 0
   میخوانیم که خدا نصفشون کنه واسه چی از سر تقصیراتشون بگذره ؟؟ الهی از زمین ورداشته شن نکبت ها .
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  3 0
  مجلس ختمه اعلان کنید مردم بیایند خرمایی بخورند
 • SY ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  4 0
  قرائت دعای جوشن کبیر به یاد موسوی و کروبی! با این جمله یاد فتنه 88 افتادم که زنان بی حجاب طرفدار اصلاح طلبان فتنه گر شعار الله اکبر می دادند واسه براندازی نظام اسلامی !!!! این یعنی التقاط در حد لالیگا
 • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  1 0
  علی برکت الله
 • DE ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  6 0
  قرائت دعای جوشن کبیر به یاد موسوی و کروبی!//خواندن جوشن کبیر برای کودن کبیر مانند خواندن یاسین به گوش حمار است.امریکا را ول نخواهند کرد.
 • IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  8 0
  لعنت بر خیانت لعنت بر وقاحت لعنت بر حماقت لعنت بر رذالت و ...
 • IR ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  0 0
  براشون دعای فرج بخونن !
 • ایرانی IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  0 0
  لعنت الله علی قوم ظالمین عناصر فتنه گر تا ابد مورد تنفر مردم خواهد بود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس