سفارت

شهید آوینی در جشنواره فجر سال 68 گفت: «..نمی دانم آن آشی که در سفارت انگلیس پخته بودند، چه معجونی بود که همه را «آشخور» کرد، غیر از روزه دارها را»!

سرویس سیاست مشرق- در سال ۶۸، در هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر، شهید سیدمرتضی آوینی در نقد فیلم «مادر» علی حاتمی، یک جمله طلایی نوشت:

"…عهد قجر آخرین دوره اضمحلال تاریخی این قوم است پیش از سلطه تمام عیار شیطان پیر… و نمی دانم آن آشی که در سفارت انگلیس پخته بودند، چه معجونی بود که همه را «آشخور» کرد، غیر از روزه دارها را! "

آوینی نماند تا ببیند که امروز دیگ آش سفارت انگلیس، از قضاء در ماه مبارک رمضان بار گذاشته می‌شود تا «روزه‌دارها» را هم آش‌خور کند.

روز ۱۸ اردیبهشت، «رابرت مکِر»، سفیر انگلستان در ایران، در توئیتی نوشت:

"باعث افتخار بود که شب گذشته میزبان شماری از همکاران دولت، بخش خصوصی و دیگر دیپلمات‌ها برای صرف افطار در سفارت بودیم. بیش از سه میلیون مسلمان در بریتانیا زندگی می‌کنند و بسیاری از سفارت‌های بریتانیا در دنیا مراسم افطار طی ماه رمضان برگزار می‌کنند."

البته آقای مکِر که احتمالاً به خوبی از قبح «نمک گیر شدن در سفارت انگلیس» در ذهنیت عمومی ایرانیان خبر دارد، هیچ یکی از مهمانان شناخته‌شده‌ی این «افطاری» را معرفی نمی‌کند و هیچ عکس مشخصی هم از مهمانان این مراسم توسط سفارت انگلستان منتشر نشده است. ظاهراً بنا بر شنیده‌ها، برخی مسؤولان دولتی در سطح معاون وزیر و مدیرکل در این مراسم حضور داشتند و البته عکسی از حلوای چرب و شیرین سفارت هم ضمیمه توئیت جناب سفیر است، حلوایی که معلوم نیست با شیرینی خود کدام مسؤولین را نمک گیر کرده است.

در همین رابطه، حجت‌الاسلام سلیمی، نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به حضور برخی از مدیران دولتی در افطاری سفارت انگلیس در تهران گفت:

"روزگاری مردم در ایام افطار می‌کوشیدند از لقمه حلال فردی پارسا، عالم، اهل دل و عارف استفاده کنند اما متأسفانه روزگار گویا برای برخی مدیران دولتی تغییر پیدا کرده و می‌کوشند این عده خودباخته سفره روباه پیر را برای خود انتخاب کنند."

وی افزود:

"در افطاری سفارت انگلیس در تهران که از قضا معاون وزیر، مدیرکل و برخی دیگر از دولتی‌ها بر سفره ارباب و کدخدای‌شان نشسته بودند مطلع نبودند که این روباه پیر سفره با چه نیتی انداخته است."

حجت الاسلام سلیمی، نماینده محلات

نماینده مردم محلات در مجلس تصریح کرد:

" این افراد خودباخته بیهوده نیست که از تشر رؤسای غربی خود قافیه را می‌بازند و به همین جهت است که اسرار کشور به ناگاه از ناکجاآباد سر در می‌آورد". [۱]

از سوی دیگر، روز ۹ اردیبهشت هم حساب کاربری سفارت فرانسه در ایران در توئیتر، از مهمانی با حضور جمعی از ایرانیان «همکار» سفارت، خبر داده بود:

درست در زمانه‌ای که اروپایی‌ها و در رأس آن‌ها، انگلستان و فرانسه، نهایت خیانت و پیمان شکنی خود را در موضوع برجام به نمایش گذاشتند و حتی یک روز بعد از نامه ضرب الاجل ۶۰ روزه حسن روحانی، هر نوع ضرب‌الاجل را برای اجرای تعهدات خود رد و به ابراز تأسف بسنده کردند، سفارت‌خانه‌ها به نقش تاریخی خود (که دست‌کم از عهد قاجار به این سو، سرفصل مأموریتی آن‌ها بوده) با شدت و حدت عمل می‌کنند که همانا «نمک گیر» کردن ایرانی جماعت از سنخ دولتی و غیردولتی است تا به موقع جهت اهداف «دولت فخیمه» به کار گرفته شوند. نمونه‌ی یکی از نمک‌پروردگان سفارت انگلستان، «عبدالرسول درّی اصفهانی»، عضو تیم هسته‌ای بود که تمام جزئیات و اطلاعات طرف ایرانی را در جریان مذاکرات هسته‌ای به انگلیسی‌ها مخابره می‌کرد.

همین روز دوشنبه (۲۳ ادیبهشت) سخنگوی قوه قضائیه،، از صدور حکم یک عامل نفوذی انگلستان که با بخش فرهنگی سفارت این کشور موسوم به «بریتیش کانسیل» کار می‌کرد، خبر داد.

غلامحسین اسماعیلی گفت که این خانم که حدود یک سال قبل بازداشت شده بود و حکم او به تازگی صادر شده، جذب یکی از میزهای آموزش و هدایت جاسوس و عامل اطلاعاتی در بریتیش کانسیل شده بود و تحت پوشش مأموریت فرهنگی و با اسامی مستعار بارها به کشورمان سفر کرده بود..

" مشارالیها مکرراً با نام مستعار به کشور رفت و آمد کرد و پروژه‌های مختلف فرهنگی را در کشور طراحی، برنامه ریزی، مدیریت و هدایت نمود و این پروژه‌ها در راستای اهداف فرهنگی استعمار پیر در ایران اسلامی اجرا شد.

وی افزود:

" این فرد با گروه‌های مختلف به ویژه در زمینه هنر و تئاتر ارتباط گیری کرد تا در این راستا بتواند پروژه‌های نفوذ و شبیخون فرهنگی را عملیاتی کند."

اسماعیلی اظهار داشت:

" این فرد تحت رصد دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ایران قرار گرفت و دستگیر شد و فرآیند رسیدگی به پرونده او در دادسرا و دادگاه انجام شد."

سخنگوی قوه قضائیه در نهایت تاکید کرد:

"در فرآیند رسیدگی به پرونده قضائی، این فرد اعترافات صریحی را در زمینه موضوعاتی از قبیل: نحوه جذب، همکاری با این شورای باصطلاح فرهنگی، تعالیمِ داده شده توسط سرویس امنیتی انگلیس به وی و همچنین مأموریت‌های ویژه فرهنگی‌اش انجام داد و اطلاعات خوبی را در زمینه سایر افراد جذب شده به این مجموعه در فرآیند دادرسی و تحقیقات ارائه و اقرار کرد و نهایتاً به موجب حکم دادگاه، به تحمل ده سال حبس محکوم شد." [۲]

شکی نیست که یکی از بسترهای جذب عامل نفوذی و جاسوس همین میهمانی‌های سفارتی است که بخش زیادی از آن‌ها رسانه‌ای نمی‌شود. از زمان فتنه ۸۸ و دستگیری «حسین رسّام»، کارمند ارشد سفارت انگلستان و اعترافات او، تا حدی مکانیزم عمل این سفارتخانه به عنوان یک مرکز جاسوسی و عملیات اطلاعاتی برای افکار عمومی روشن شده بود. او کسی بود که طبق اعترافات خود، شبکه‌ای از مرتبطین ایرانی را جهت جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز لندن شکل داده بود که ۱۸۰ نفر در سطوح مختلف سیاسی، فرهنگی، آکادمیک و هنری مستقیماً با رسّام در ارتباط بودند. [۳]

حسین رسام

البته روشن است که هنوز ننگ نشستن بر سر سفره‌ی انگلیس خبیث آن اندازه پررنگ است که نه میزبان نشانی از میهمانان خود به دست می‌دهد و نه میهمانان روی آن را دارند که از چرب و شیرین حلوای «افطاری» سفارت تعریف کنند، اما میهمانان این ضیافت خاص باید در خلوت خود با وجدان خویش به مجادله بنشینند که سفارت روباه پیر چه چیز در عمل و کردار آن‌ها دیده که ایشان را برای نمک‌گیر کردن، برگزیده است؟

*** سفیرانگلیس بعد از موج اعتراضات به حضور مسوولان دولتی در این افطاری، وعده داد که خبرنگاران را هم برای دیدار و گفتگو به افطار دعوت خواهد کرد. باید دید این بار کدام یک از اصحاب رسانه و خبرنگاران ایرانی حاضر می‌شوند بر سر سفره سفارت روباه پیر حاضر شوند و این حضور خود را نیز علنی کنند. سوالی که شاید جواب آن دستکم برای اهالی رسانه، از قبل روشن باشد.

 

[۱] http://www.taghribnews.com/fa/news/419635

[2] https://www.farsnews.com/news/13980223000426

[3] http://basirat.ir/fa/news/285017

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 55
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  39 1
  اصلاحات فاسد
 • IR ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  52 1
  من نمی دونم چرا با این دار و دسته جاسوس جماعت و نوکر مأب غرب اینقدر با مسامحه و چشم پوشی و ... برخورد میکنند . والله اگر این اتفاق در همان کشورهای غربی به اصطلاح آزاد رخ بدهد حداقل برخورد با آن فرد کنار گذاشتن وی از تمام مناصب و مسئولیتهایش خواهد بود !
 • SE ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  138 5
  ای تف به آن سفره افطاری چیده شده توسط ابلیس
  • رضا IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
   34 2
   کسی که سر سفره انگلیس میشینه نیازی به افطار نداره!!!
 • IR ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  39 3
  چه خرماهای درشتی !!
  • مانی IR ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
   30 0
   خرهای درشت رو با خرمای درشت شکار می کنند !!!
 • آنتی ساندیسیسم IR ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  11 99
  خفه خون بگیرید باید بهشون افطار خوب بدیم تا اینستکس اجرا کنن و حمله نکنن . نکنه میخواید از دیوار اینم برید بالا ؟
  • IR ۰۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
   29 4
   خودت خفه خون بگیر مزدور
  • IR ۰۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
   28 0
   احمق اونا افطاري دادن!!!تو از ترست بدبخت اصلا متوجه نيستي كي به كيه!!!
  • IR ۰۴:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
   8 0
   نه بعد از برقراری رابطه با کد خدا میخوایم امثال شما ها را 37 تا 37 تا توی خود سفارت گردن بزنیم و بعد با اره قیمه قیمه کنیم اب هم از اب تکون نخوره تو دنیا در ضمن اگر خودسر های اینور نهایت کارشون سنگ زدن به سفارته شما ها که قلم کوچیک خودسریتون کشتن بیگناهان تو روز روشن جلو چشم مردمه
  • IR ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
   11 0
   آب دستته بذار زمین برو تیمارستان عزیزم :)
  • IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
   25 5
   خوت خفه شو. اگه لازم باشه بارها از دیوار این سفارت های شیطانی بالا میریم و بارها پرچم نجس شون رو لگد مال می کنیم.
  • AE ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
   8 0
   هههههه فشارت زده بالا بپا لباست جر نخوره
  • IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
   6 0
   سادیسمی سلام
  • IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
   4 4
   ببند اون چا حموم رو
  • IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
   8 1
   چه احمقی هستی دیگه تو
 • مجتبی IR ۰۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  50 3
  کیف انگلیسی یادتون همین
 • محسن IR ۰۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  54 3
  این سفره حس خیانت را در آنان کاملا بارور میکند و آنان را به عاملب سرسپرده تبدیل میکند.البته دعوت و حضور هم خود نشانه محکمی از این خودباختگان است.
  • IR ۰۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
   7 10
   حاجی تو دیگه چرا؟ تو که خودت ساندیس خور این نظام هستی نباید یه هچین قضاوتی در مورد دیگران کنی.
 • IR ۰۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  40 1
  ای جماعت نه اگر بیش کمی عار کنید/ کی شما روزه گرفتید که افطار کنید؟!
 • IR ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  32 2
  باید قانون تصویب شود جلو اینکاررا گرفت ،دیگه کم مونده . این چه بازیه مگر دیگ پلو سفارت انگلیس در تاریخ ثبت نشده برخی از ما یعنی منافقان مگر نرفتد ور دل صدام وه کشور حمله کردن. کجای دنیای یه همچوآدمهای پیدا می شوند. وظیفه دستگاه قانونگذاری و وزارت فشل خارجه ه از همه وا داده تر جلو این مهمانی های وگر همایی هاو ... را بگیرد حتی ما امیدمان به حضرت آقا است جلو این وا دادها گرفته شود
  • IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
   3 4
   پلو چربش به شما نرسیده حالتون گرفته شده توی این کشور از ابتدای چپاول توسط انگلیس نقش اصلی تو فروش کشور شما بازی کردید که خودتون می دونید کیا رو میگم... لباس انگلیسی با طراحی انگلیسی
  • IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
   12 1
   اسامي اينها اعلام بشه واخراج بشن..جوان هاي نخبه جايگزين بشن
 • IR ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  35 3
  مرگ بر انگلیس و انگلیسی مکار و خائن.
 • مهماندار هواپیما IR ۰۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  13 5
  بیخود نبود روحانی خیلی سریع سفارت انگلیس بدون اجازه مجلس باز کرد
 • IR ۰۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  47 6
  کرم های اسلاحتلب حاضر در این مراسم رو معرفی کنید
 • IR ۰۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  33 7
  کیف انگلیسی دیروز .. آش انگلیسی امروز .. و برخی نمایندگانی که آدم به شو نیستند !
 • IR ۰۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  9 2
  نظام دچار فساد سازمان یافته شده و تنها راه حلاج تسویه درون نظام هست جمهوری اسلامی که به نقض حقوق بشر متهم هست چرا مراعات حال خائنین رو میکنه
 • حیدر صالح IR ۰۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  32 1
  در سال جاری فتنه ای خواهد آمد ! از رنگ و لعاب مشروطه ای که از دیگ پلو سفارت انگلیس خواهد جست !
 • IR ۰۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  36 3
  یه سوال: کسی که نون ملکه خون و رگ و گوشتش رو تشکیل داده و نمک گیر ملکه شده آیا میتونه تو دولت و مجلسی که ارثیه 200 هزار شهیده به انقلابی که با خون شهیدها پا گرفته خدمت کنه؟
 • IR ۰۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  23 5
  چرا با انگلیس رابطه داریم ؟؟؟؟؟
  • US ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۳
   0 0
   یک کلام حرف حساب، واقعا چرا با بقول خودتون روباه پیر رابطه داریم
 • AE ۰۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  21 1
  این مقامات دولتی حتما تعبیت انگلیس را هم دارند چرا در کشور ما این همه نخبه بیکار باشند و یک عده با داشتن امنیت شغلی و حقوق های انچنانی هر غلطی خواستند بکنند!
 • FR ۰۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  45 1
  با سلام اینکه نوشته شود و یا گفته شود تعدادی از مدیران دولتی و غیر دولتی در این ضیافت انگلیسی شرکت کرده بودند دردی را دوا نمی کند .شما بعنوان رسانه باید اسامی افرادی را در این ضیافت شرکت کرده بودند را اعلام کنید تا مردم این جماعت را بشانسند .این بی تفاوتی ها باعث شد که امثال افتخاری هم از توبره بخورند و هم از آخور نهایتا هم با کلی پول مردم بموقع زد به چاک .شما کی می خواهید رسالت رسانه ای خود را حداقل مثل کشورهای نیمه پیشرفته انجام دهید؟
 • IR ۰۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  2 13
  به به عجب افطاری...حتما مشرق رو دعوت نکردن شاکی شده این خبر رو گذاشته،غصه نخور تو رو هم یه روزی دعوت می کنن
 • IR ۰۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  10 3
  دولت انگلیسی دکتری انگلیسی تز اقتصادی انگلیسی شیوه انگلیسی اداره کردن مملکت و حالا افطار انگلیسی عجب آشی شود.....
 • IR ۰۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  8 0
  این بدبخت ها حاضرن برای یه وعده فضای مجانی صف بکشن
 • IR ۰۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  6 0
  قبول باشه.
 • رسول IR ۰۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  8 1
  وزارت اطلاعات باید اسامی این افراد رو اعلام و بهشون هشدار بده بعد از اعلام اسامی باید یک پسوند تقی زاده به نام همشون اضافه بشه !....بیخود نیست از سال 91 به بعد دیگه هیچ تلاشی جهت بازپس گیری باغ قلهک صورت نگرفته بنظرم بیشتر از امریکا باید از این نهالهای تقی زاده که اتفاقا در بهار در حال کاشته شدنن ترسید !...
 • IR ۰۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  9 5
  اگر تصویر اینها منتشر شود شک نکید همه اصلاح طلب هساند
 • IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  9 1
  حتماً سفیر هم روزه کله گنجشکی گرفته بود
 • IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  11 6
  اقا ببخشید تو سفارت انگلیس به افق تهران روزه شونو افطار میکنن یا افق لندن؟ببخشید ربنای شجریان هم پخش شده یا نه؟سفیر خودش روزه بوده؟؟؟
 • اكبر IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  8 6
  مهماني شام و افطار و ... يه رسم ديپلماتيك در همه دنياست. همه سفارتخانه ها ضيافت دارند در طول سال. سفارتخانه هاي جمهوري اسلامي هم. مسئولين نظامتونو يا درست انتخاب كنيد كه با يه شام مملكتو نفروشن يا سيرشون كنيد كه چشمشون دنيال ديگ پلو نباشه. يا اداره ضد جاسوسي را تقويت كنيد كه حواسشون به سفارتخانه ها باشه. حالا شما خريد و نمي فهميد ديگه مشكل خودتونه.
  • IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
   1 1
   بیامرز امواتت
 • افتخار AU ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  14 5
  از سایت مشرق تقاضا می کنم که نام مقامات دولتی را که به افطاری روباه فرتوت رفته اند منتشر کند چون آن مقامات بی حمیت و دوستان آنها خون شهدای عزیز را هدر داده‌اند و مردم ایران باید آنها را بشناسند.
 • IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  13 4
  اسامی شرکت کننده در این سفره کثیف و متعفن باید منتشر شود ، آن حقیر هایی که رفتند و از زقوم خوردند نباید در نظام جمهوری اسلامی پست داشته باشند .
 • IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  11 4
  ایران یک اشتباه تاریخی در زمان نوشتن قانون اساسی در اول انقلاب شده است باید ماده ای را در آنمی گنجاند به این مضمون : کسانیکه ازدانشگاه های شیطان بزرگ یا روباه پیر(انگلیس)فارغ التحصیل شده باشند به هیچ وجه نمی تواند در مقامات بالا ومتوسط دولتی مشغول به کار شوند
 • IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  15 1
  نماز شان با علی {البته اگر نمازی بخوانند} و غذایشان با معاویه!!!!
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  10 1
  یه انقلاب سفید دیگه لازم داریم گویا !
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  15 0
  مرگ بر انگلیس و خائنان داخلی
 • IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  9 0
  روزه کله روباهی!
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  10 1
  لیاقت ملتیکه بطرفداران شیاطین رای میدن همینه.کسیکه بمادرش رحم نکنه بکشور ودین رحم میکنه
 • حمید IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  9 0
  بعد از این همه جنایات انگلیس در حق مردم ایران، باید انسان چقدر پست باشد که سر سفره افطاری این روباه پیر بنشیند.
 • BE ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  10 2
  حتما ملکه الیزابت هم موذن بود
 • BE ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  13 1
  برای شادی روح مارگارت تاچر هم دعا کردن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس