کد خبر 957823
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۴
جهانبخش

امیر هاشمی‌مقدم، بازیکن سابق فوتبال کشورمان و مدیربرنامه‌های علیرضا جهانبخش اعتقاد دارد که اکنون زمان جا افتادن این بازیکن در برایتون و عبور از آتش انتقادات است.

به گزارش مشرق، امیر هاشمی‌مقدم در مورد عملکرد علیرضا جهانبخش در این فصل از مسابقات لیگ برتر فوتبال انگلیس و انتقادهایی که نسبت به او وجود داشته است که به عنوان آقای گل فوتبال هلند نتوانسته در انگلیس گلزنی کند، گفت: تفاوتی که برای علیرضا جهانبخش در فوتبال انگلیس و هلند وجود دارد، فقط تفاوت تاکتیکی نیست و تفاوت فردی نیز وجود دارد. در هلند وقتی علیرضا به رختکن AZ آلکمار وارد می‌شد، یکی از دو بازیکن ملی‌پوش باشگاهش بود و دیگر بازیکنان به او به چشم بازیکن بزرگ تیم نگاه می‌کردند، اما خب در انگلیس هرکسی در هر تیمی که هست، برای خودش اسمی دارد یا گذشته‌ای قابل توجه. اکثر بازیکنان در لیگ برتر نفرات ملی فوتبال کشورشان محسوب می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

جهانبخش پنجمین خرید ضعیف لیگ برتر

وی افزود: در برایتون هم شرایط این‌گونه است و اکثر بازیکنان این تیم ملی‌پوش کشورشان هستند. برخورد اصلی با علیرضا از داخل رختکن تیم آغاز می‌شود و آنجا باید شما را به عنوان یک بازیکن بزرگ قبول کنند، اما چون همه خودشان ملی‌پوش هستند، این شرایط وجود ندارد. تمام تیم‌ها این شرایط را دارند و می‌بینید که در منچسترسیتی بازیکن تیم ملی انگلیس با بازیکن تیم ملی برزیل تعویض می‌شود یا در چلسی بازیکن تیم ملی بلژیک با بازیکن تیم ملی نیجریه در ترکیب جابه‌جا می‌شوند. هر تیمی در انگلیس حداقل ۱۰، ۱۲ بازیکن ملی‌پوش دارد و شرایط در اینجا با تمام دنیا متفاوت است.

حتی رانندگی و عبور از خیابان هم در انگلیس متفاوت با تمام دنیاست و شاید فقط به دو ماه تمرین کردن نیاز دارید تا عادت شود به جای نگاه کردن به چپ، به راست نگاه کنید و از خیابان عبور کنید. در انگلیس محیط متفاوت است، انسان‌ها با هم فرق دارند، زندگی سخت‌تر و افراد بیشتر به دنبال بیزینس هستند. علیرضا هم بازیکنی بااحساس است و از همه مهم‌تر انسان بسیار خوبی است که در محیط گرم هلند وارد یک دنیای حرفه‌ای شد و حالا محیط جدیدی را تجربه می‌کند.

بازیکن سابق فوتبال کشورمان و مدیربرنامه‌های علیرضا جهانبخش خاطرنشان کرد: خودم هیچ توقعی نداشتم که علیرضا این فصل به انگلیس برود و آقای گل تیمش شود یا بیشترین پاس گل را بدهد. انتظارم این بود که او کم‌کم در ترکیب تیم جا بیفتد و آخر فصل نشان بدهد چه کیفیتی دارد. با این حال مشکلاتی مانع شد که از جمله آنها سال جام جهانی بود و اینکه علیرضا دیر به تمرینات پیوست، آسیب‌دیدگی سراغش آمد و در مقطعی از فصل هم بازی‌ها را به دلیل جام ملت‌ها از دست داد. مجموع این اتفاقات فرصت بازی کردن در ۱۳، ۱۴ بازی را از جهانبخش گرفت که آمار کمی نیست. شاید اگر حتی نصف همین بازی‌ها را انجام می‌داد، می‌توانست شرایط را به سود خودش برگرداند، اما هر وقت او فیکس تیمش شد و به نقطه ثبات رسید، اتفاقاتی باعث شد تا از ترکیب دور شود. تیم شرایطی پیدا کرده بود که با وجود فاصله ۱۳، ۱۴ امتیازی تا منطقه سقوط، در پایان فصل خطر سقوط را حس می‌کرد و همین مسئله فشار را بیشتر کرد. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد، تماشاگران عصبانی می‌شوند، کادرفنی و بازیکنان استرس دارند و فشار روی آنها بیشتر می‌شود و البته این فشار روی بازیکنانی که جدید هستند، بیشتر است، آن هم بازیکنی که رکورد نقل‌وانتقال باشگاه را جابه‌جا کرده است و اینجا دیواری کوتاه‌تر از علیرضا وجود ندارد.

هاشمی‌مقدم تصریح کرد: صحبت ما در مورد یک انسان بسیار خوب است که فوتبالش را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کند، اما این فشارها را نیز طبیعی می‌دانم. با این حال علیرضا صد درصد برمی‌گردد و یکی از بازیکنان خوب فصل آینده لیگ برتر خواهد شد. اکنون مرحله‌ای است که علیرضا باید خودش را جا بیندازد و از آتش انتقادات و فشارها رد شود. من چون خودم به انگلیس رفته‌ام و آنجا بازی کرده‌ام، می‌دانم چه شرایط سختی وجود دارد. البته زمانی که من به انگلیس رفتم هیچ حمایتی نبود و شرایط به این شکل وجود نداشت. انگلیس دنیای دیگری است و آنجا می‌دیدم که بازیکن خودی، صورت هم‌تیمی‌اش را با آرنج نشانه می‌گیرد. همیشه برای علیرضا این مثال را می‌زنم که اینجا یک دانشگاه جدید در یک کشور جدید است که وقتی وارد کشور جدید می‌شوید، ابتدا باید زبان آن را یاد بگیرید و از سال دوم به آزمون‌ها پاسخ بدهید. علیرضا هم همین شرایط را دارد که سال اول شرایط را متوجه شده است و سال دوم باید عملکرد او را ببینیم.

وی در مورد شرایط علیرضا جهانبخش برای فصل آینده و انتظاراتی که از او وجود دارد، اظهار داشت: در این مدت چند باری با باشگاه برایتون صحبت کرده‌ایم و بارها خود آنها از ما خواستند تا در مورد علیرضا صحبت کنیم. آنها اعتقاد ویژه‌ای به علیرضا دارند و فصل آینده او مهاجم اول برایتون در سمت راست خواهد بود. مسئولان باشگاه برایتون ۱۰ ماه است کیفیت او را در تمرینات می‌بینند و می‌دانند که علیرضا چه کیفیتی دارد. ضمن اینکه باید این مسئله را در نظر گرفت که علیرضا در تیمی بازی می‌کند که به لحاظ فنی قوی نیست و حتی مدافع کناری و پشت سر جهانبخش هم چندان توان حمایتی از او را ندارد. بازیکنی مانند علیرضا وقتی توپ را می‌گیرد، باید سه چهار بازیکن مقابل خودش داشته باشد تا بتواند حرکت کند، پاس در عمق بدهد و هم‌تیمی‌هایش را صاحب موقعیت کند، اما در برایتون اصلاً این‌طور نیست. شرایط و شیوه بازی تیم برایتون به گونه‌ای است که وقتی علیرضا صاحب توپ می‌شود، وسط زمین تنهاست و همه‌ی بازیکنان خودی هم در زمین خودشان هستند.

هاشمی‌مقدم با بیان این جمله که علیرضا جهانبخش زیادی فوتبالیست است، افزود: علیرضا بازیکنی نیست که مانند گوش چپ‌ها توپ را جلو بیندازند و پشت مدافع بدود که حالا به توپ برسد یا نه؛ او در زمین همیشه دنبال راه حل است و راه حل زمانی پیدا می‌شود که دور و اطراف علیرضا فوتبالیست‌هایی باکیفیت خود او حضور داشته باشند. همه‌ی این مسائل را باید کنار هم بگذارید تا شرایط را متوجه شوید، اما چیزی که برای خود من جالب است، این است که علیرضا هر روز که به تمرین می‌رود، با انگیزه‌تر است، سرش را بالا نگه می‌دارد و ناامید نمی‌شد. در طول همین فصل هم با اینکه خیلی از بازی‌ها را از دست داده، اما در خیلی از بازی‌ها هم فیکس بوده که این نشان از اعتقادی است که به او دارند. در فوتبال انگلیس با کسی تعارف ندارند که بدون اعتقاد، او را در ترکیب بگذارند و این فشارها و انتقاداتی هم که وجود دارد، طبیعی است. چه خوب که این فشارها همراه با حاشیه نیست و فقط به خاطر توقعاتی است که از او وجود دارد. علیرضا باید حمایت شود، چون ما می‌دانیم او چه کیفیتی دارد و چه کارهایی می‌تواند انجام بدهد و این را کادرفنی باشگاه برایتون هم به خوبی می‌داند. سرمربی تیم هم برای سومین بار در طول این فصل مصاحبه کرده و گفته است علیرضا سال آینده درخشان خواهد بود. این صحبت سرمربی باشگاه است و صحبت من نیست، چون او به خوبی می‌داند درباره چه چیزی صحبت کند و این نشان‌دهنده اطمینانی است که به علیرضا دارند.

مدیرفنی سابق باشگاه NEC نایمخن هلند درباره شباهت شرایط جهانبخش در هلند و انگلیس، گفت: علیرضا سال اولی که به NEC پیوست، شرایط خوبی نداشت، اما با گذشت زمان به بهترین بازیکن این تیم تبدیل شد که بیشترین گل‌ها را به ثمر رساند و بیشترین پاس گل را داد. وقتی هم به AZ آلکمار رفت، شش ماه اول حضورش همه انتقاد می‌کردند و حتی می‌خندیدند و می‌گفتند که این چه کسی است که به اینجا آمده، اما علیرضا از نیم‌فصل دوم خودش را در آلکمار نشان داد. او در فصل دوم به مهره کلیدی تیمش تبدیل شد و فصل سوم هم که با آقای گلی در لیگ، لقب پادشاه فوتبال هلند را گرفت. بازیکنانی هستند که سریع با شرایط تطبیق پیدا می‌کنند و بازیکنانی هم نیاز به زمان دارند و علیرضا از آن دسته بازیکنان است که باید زمان داشته باشد. مهم این است که او روحیه‌اش را حفظ کند و باشگاه نیز به او اعتقاد کامل دارد.

هاشمی‌مقدم در پایان صحبت‌هایش اظهار داشت: شاید گفتن این موضوع درست نباشد، اما به تازگی یکی از بهترین باشگاه‌های دنیا تماس گرفته است تا علیرضا را برای فصل آینده به خدمت بگیرد. وقتی به خودش گفتم، فقط خندید و گفت که می‌خواهم در انگلیس فوتبالم را دنبال کنم و موفق شوم. این نگاه حرفه‌ای اوست و امیدوارم مردم هم این مسئله را درک کنند و صد درصد درک می‌کنند. ما باید با عشق پشت بازیکنان‌مان باشیم. علیرضا جهانبخش، سردار آزمون، سعید عزت‌اللهی، کریم انصاری‌فرد، کاوه رضایی، علی قلی‌زاده و تمام بازیکنانی که در اروپا هستند، نیاز به عشق و حمایت دارند و باید به بازی‌های خوب یا بد آنها، چشم ببندیم و حمایت‌شان کنیم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
    3 0
    بلاخره همبازیهای جهانبخش ملی پوشان تیمهای مختلف دنیا هستند یا اینکه بازیکنانی ضعیف اند؟ اول تکلیف خودت را روشن کن بعد مصاحبه کن.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس