شورای عالی امنیت ملی

تبعات شکست برجام برعهده ۱+۵ است.

به گزارش مشرق، شورای عالی امنیت ملی با صدور بیانیه ای خطاب به کشورهای عضو برجام، با اشاره به اینکه "جمهوری اسلامی ایران در طول یکسال گذشته و پس از خروج غیرقانونی ایالات متحده آمریکا از توافق برجام و نقض مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد، نهایت خویشتن داری را از خود نشان داده و به درخواست دیگر اعضای برجام فرصت قابل توجهی در اختیار آنها قرار داده است"، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، از امروز ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می کند.


در بیانیه شورای عالی امنیت ملی کشورمان که طی نامه های جداگانه نیز از سوی حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی به سران کشورهای عضو برجام اعلام شده؛ به کشورهای باقیمانده در برجام ۶۰ روز برای اجرای تعهدات خود بویژه در حوزه های بانکی و نفتی فرصت داده شده، و تاکید شده است: "در هر زمان که خواسته های ما تامین شود؛ ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهیم گرفت، اما در غیر این صورت، جمهوری اسلامی ایران مرحله به مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد"


متن کامل بیانیه شورای عالی امنیت ملی کشورمان چنین است:

بسم الله الرحمن الرحیم
بیانیه شورایعالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

شورایعالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اِعمالِ حقوق جمهوری اسلامی ایران مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، امروز ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ دستور توقف برخی اقدامات ایران در توافق برجام را صادر نمود. این تصمیم طی نامه مهمی از سوی دکتر روحانی رئیس جمهور و رئیس شورایعالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران به سران کشورهای عضو برجام شامل آلمان، انگلیس، چین، روسیه و فرانسه اعلام شده است.

اکنون یک سال از خروج غیر قانونی ایالات متحده آمریکا از توافق برجام و نقض مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط آمریکا می گذرد و آن کشور با قلدری تمام و برخلاف تمامی اصول شناخته شده بین المللی تحریم های یکجانبه و غیر قانونی خود را مجدداً اعمال کرده است. این زورگویی آشکار آمریکا متاسفانه با هیچ اقدام درخور و متناسب از سوی شورای امنیت و یا اعضای باقی مانده در برجام مواجه نشده است.

جمهوری اسلامی ایران در طول یک سال گذشته نهایت خویشتن داری را از خود نشان داده و به درخواست دیگر اعضای برجام فرصت قابل توجهی در اختیار آنها قرار داده است تا اثرات و تبعات خروج آمریکا از برجام را جبران نمایند. در این مدت «کمیسیون مشترک برجام» دو بار در سطح معاونین و دو بار در سطح وزرای امور خارجه تشکیل گردید و کشورهای باقی مانده در برجام در این جلسات به صراحت اذعان نمودند که رفع تحریم ها و برخورداری ایران از منافع اقتصادی حاصله، بخش حیاتی از برجام است. آنها متعهد شدند که برای تحقق این هدف «راه حل های عملی» به منظور عادی سازی و حتی ارتقای همکاری های اقتصادی با ایران طراحی کنند.

متاسفانه این حسن نیت و خویشتن داری هوشمندانه مردم ایران بی پاسخ مانده و غیراز صدور بیانیه های سیاسی، هنوز هیچ ساز و کار عملیاتی برای جبران تحریم های آمریکا مستقر نشده است. بنابراین، جمهوری اسلامی ایران برای تامین حقوق خود و بازگردندان توازن به مطالبات طرفین در این توافق، گزینه ای غیر از «کاهش تعهدات» ندارد.

از این جهت، اعلام می نماید که جمهوری اسلامی ایران در مرحله فعلی دیگر خود را متعهد به رعایتِ محدویت های مربوط به نگهداری ذخائر اورانیوم غنی شده و ذخائر آب سنگین نمی داند. به کشورهای باقی مانده در برجام شصت روز فرصت داده می شود تا تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی را عملیاتی نمایند. چنانچه در این مهلت کشورهای مزبور قادر نباشند مطالبات ایران را تامین کنند، در مرحله بعدی جمهوری جمهوری اسلامی ایران رعایت محدودیت های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم، و اقدامات مربوط به مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد. در هر زمان که خواسته های ما تامین شوند، ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهیم گرفت اما در غیر این صورت، جمهوری اسلامی ایران مرحله به مرحله اجرای تعهدات دیگر را متوقف خواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد به مشورت های خود با اعضای باقی مانده برجام در تمامی سطوح ادامه دهد اما نسبت به هر اقدام غیر مسئولانه، از جمله ارجاع موضوع به شورای امنیت ملل متحد یا اِعمال تحریم های بیشتر، عکس العمل قاطع و سریع نشان خواهد داد. رئیس جمهوری اسلامی ایران در نامه خود به سران کشورهای برجام به صراحت نوع واکنش جمهوری اسلامی ایران را خاطر نشان کرده است.

اکنون جمهوری اسلامی ایران حجت را بر کشورهای عضو برجام و بر جامعه بین الملل تمام کرده است. ما با حسن نیت وارد مذاکرات هسته ای شدیم، با حسن نیت توافق کردیم، با حسن نیت توافق را اجرا کردیم، و پس از خروج آمریکا با حسن نیت زمان کافی در اختیار دیگر اعضای برجام قرار دادیم. حال نوبت کشورهای باقی مانده در برجام است که حسن نیت خود را ثابت کرده و قدم های جدی و عملی برای حفظ برجام بردارند.

پنجره ای که اکنون در برابر دیپلماسی قرار دارد مدت زیادی باز نخواهد بود، و مسئولیت شکست برجام و هرگونه تبعات احتمالی آن به طور کامل بر عهده آمریکا و اعضای باقی مانده در برجام قرار خواهد داشت.

شورایعالی امنیت ملی ایران

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 22
 • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
  36 5
  دستشان را هم می بوسیدید ... مرد حسابی برای همه آشکار است که برجام شر بود . بزن زیرش بگذار اونها بیان التماس کنند
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
  28 1
  یه بار خدایی ناکرده نمیرید. ما که مردیم از اینهمه شجاعت و تیزهوشی شما.
 • SE ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
  21 1
  رآکتور آب سنگین اراک را متوقف میکنید یعنی چی؟ یعنی شروع میکنید طرح اولیه را از ابتدا اجرا میکنید و وقتی دوباره یک گولزنک بدهانتان گذاشتند دوبار بتن میکنید و به مدرن سازی برمیگردید ؟! این چرخه نحس میتونه تا ابد ادامه داشته باشه.
 • IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
  30 3
  النگو هاتون نشنکنه یه موقع
 • IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
  23 2
  پدر مملکتو همین برجام درآورد
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
  22 0
  قابل انتظار بود تصمیمات فریبنده و آبکی مثل خود دولت روحانی
 • IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
  5 3
  چه عجب
  • IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
   6 0
   وادادگی عجب هم دارد
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
  13 0
  رسانه های مردمی انفعال را کنار بذارند چون واقعا این بیانیه دولت یک فریبکاری آشکار است
 • IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
  11 0
  این زمان دوماهه که تعیین کرده معلومه پوچ است حرفای وگرنه باید سریع عمل کرد
 • حاجی اذری IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
  5 0
  دولتمردان ایرانی اگر از اول اینگونه عمل میکردند الان وضعیت بهتر از این بود ولی متاسفانه بر خلاف شان ملت ایران همیشه فرصت کافی برای اقدامات خصمانه امریکا میدهند واوضاع اقتصادی امروز ایران حاصل چنین تفکری بوده است ملت ایران انقلاب کرده است که زیر ذلت نباشدوبر این مهم هزینه ها کرده گویا دولتمردان شک دارند که اینگونه دولادولا حرکت میکنندتوصیه میکنم اگر دراعتقاد خود راسخ نیستید اقلا از کره شمالی بیاموزید در حالیکه خدای ما میفرمای انتم الاعلون ان کنتم مومنین.ان ان ان............
 • IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
  15 0
  چقدر فسفر مصرف کردید؟! برای بیانیه دادن؟!
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
  9 0
  زحمت کشیدین. اینکار رو باید یکسال قبل میکردین الان خیلی دیره. اصلا این شورای امنیت کی هستن که درباره کشور تصمیم میگیرن؟ طبق قانون اساسی تصمیمات کلان کشور با رهبری است
  • علی رضا IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
   1 14
   به کوری چشم همه احمق ها و چماقداران و کاسبان تحریم و آمریکا و اسراییل، ما پشت سر مسئولین جمهوری اسلامی و ریاست محترم جمهور هستیم و از بیانیه اخیر حمایت می کنیم.
  • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
   9 0
   تمامی اینایی که گفتی خلاصش میشه افسادطلبان
  • محمد IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
   8 0
   ما کاسبان تحریمیم یا شما که با کمک همین تحریم ها رای آوردید و این دولت ترسو را به ملت تحمیل کردید ؟ واقعا پر رویی و حماقت تا کجاست ؟
  • به علی رضا IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
   8 0
   واقعا ای کاش کور بودیم و شاهد این میزان بی نظیر نادانی و جهالت در هموطنانی مانند تو نبودیم.
 • ناشناس IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
  13 0
  مثل مهلت 60 روزه قبلی که یک سال بیشتر طول کشید
 • IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
  6 0
  یک کاسه اب طلا بیاورید بخورد از بسکه شجاعت به خرج داد
 • IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
  11 0
  این بیانیه فقط مصرف داخلی دارد. ترامپ قبلا امکان انتقال کیک زرد به ایران را ممنوع کرده بود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس