آخوندی و حناچی

«دولت پنهانی‌ها» به مردم توضیح نمی‌دهند که اثرات ملموس تأکید آخوندی بر لیبرالیسم، در بازار مسکن و افزایش قیمت آن، چه بوده است و دقیقاً چه ربط و ارتباطی با «دولت پنهان» دارد؟

سرویس سیاست مشرق - «عباس آخوندی» فعال اصلاح‌طلب، وزیر سابق راه و شهرسازی و از چهره‌های ستاد میرحسین موسوی در سال ۸۸، به تازگی در یک همایش با عنوان «نگرانی برای فردای ایران» در شیراز سخنرانی کرده است.

او در بخشی از صحبت‌های خود در این همایش می‌گوید: ۳۰ سال است که نرخ تورم در ایران بیش از ۱۵ درصد بوده که نشان می‌دهد تورم در این کشور نهادینه و مزمن شده است؛ بنابراین این آمار به ما می‌گوید که مشکل کشور فراتر از یک دولت بوده است.

آخوندی در ادامه این صحبت‌ها مدعی وجود چیزی به نام دولت پنهان نیز شده و گفته است: ما عملاً تفکیک قوا در ایران نداریم و آنچه مشاهده می‌شود ظاهری است؛ حتی در حال حاضر نیز رکن جدیدی ایجادشده به نام رکن نظارت بر اجرای سیاست‌ها که می‌تواند ۳ قوه را متوقف کند.

به گزارش فارس، او سپس در قسمت دیگری از اظهارات خود و در تکمیل همین معنی تأکید می‌کند: وجود دولت پنهان عملاً امکان ایفای مسؤولیت از دولت رسمی را گرفته است؛ شما نیز جای روحانی بودید، موفق نمی‌شدید! هیچ‌کس جز دولت پنهان نمی‌تواند در ایران اعمال سیاست کند و بنده نیز وقتی دیدم که نمی‌توان اعمال سیاست کرد خود را کنار کشیدم و استعفا دادم.

این فرد همچنین در پاسخ به سؤال دانشجویان مبنی بر اینکه لیبرال است یا خیر؟ نیز اظهار می‌کند؟ اگر لیبرال به معنای اقتصاد رقابتی و آزادی است، بنده لیبرالم اما اگر بحث دیگری است، خیر! [۱]

اظهارات آخوندی درباره ماجرای «دولت پنهان» در حالی است که اولاً معنای مورد اراده او یک معنای توهمی برای سلب مسئولیت است و ثانیاً آقای آخوندی بعنوان یک مدیر ۴۰ ساله! در نظام جمهوری اسلامی ایران؛ چرا با وجود چیزی که خود آنرا دولت پنهان می‌نامد؛ پست وزارت راه را قبول کرد!؟

آیا او بعد از ۴۰ سال سابقه مدیریت نفهمیده بود که نمی‌تواند کار کند؟ یا اینکه مثل ۸۸ پای دروغ‌های بزرگ در میان است؟

جدای از این براهین عقلانی، بایستی اقتراح بیشتری صورت گیرد تا افکار عمومی بهتر متوجه شوند فضای اقتصادی امروز جامعه ایران ثمره چیزی به نام دولت پنهان است یا خواسته ستاد مشترک دولت و اصلاح‌طلبان و لیبرال بودن امثال آخوندی!؟

*عبارت «دولت پنهان» چه زمانی اختراع شد!؟ / منظور آخوندی «سپاه» نیست اما...

ماجرای «دولت پنهان» و اصرار اصلاح‌طلبان و دولتی‌ها بر تکرار این عبارت، از نیمه‌های سال گذشته با اصرار بیشتری آغاز شد...

آغازی که دقیقاً همزمان شده بود با طلیعه مشخص شدن ناکارآمدی‌های دولت.

در واقع افکار عمومی ایران ماه‌هاست که مشغول نظاره کارنامه ضعیف کسانی هستند که با تَکرار می‌کنم لیدر اصلاح‌طلبان بر سر کار آمدند و مدعی بودند که حتی «آب خوردن» نیز اگر مشکلی دارد؛ بایستی این مشکل را با مذاکره و برداشتن تحریم حل کرد.

و جالب آنکه آنها در این مسیر، تمام تلاش خود را نیز بعمل آوردند و تا حد تماس تلفنی با رئیس‌جمهور سابق آمریکا و ریختن بتن در قلب رآکتور اراک نیز پیش رفتند. (رفتارهایی که مشخص نیست چرا در هنگام بروز و تصمیم برای آنها، خبری از دولت پنهان نبوده است!)

اما تمام این مسیرها دست آخر به بن بست ختم شد و جریان خواهان مذاکره با دستی تهی، سرگردان پایتخت‌های اروپایی و اینستکس و رجزخوانی‌های محفلی شد.

آنها اما در داخل کشور و در مسیرهایی که با هیچ بهانه‌ای به تحریم متصل نمی‌شد هم با کوهی از ناکارآمدی مشغول بدرقه مردم بودند...

شاهد مثال آنکه تنها قیمت مسکن، در دوره مدیریت شخص عباس آخوندی تا میزان ۷۰ درصد افزایش یافت.

یکی از رسانه‌های اقتصادی در بازخوانی کارنامه آخوندی نوشته بود: «افزایش ۷۴ درصدی قیمت مسکن در یک‌سال، کاهش ۴۱ درصدی ساخت و ساز و ۳۵ درصدی معاملات مسکن، تعطیلی مسکن مهر و معلق ماندن مسکن اجتماعی بخشی از عملکرد آخوندی است .»[۲]

ستاد مشترک دولت و اصلاح‌طلبان اما به جای آنکه پای مسئولیت اشکالات و ناکارآمدی‌های خود بایستد و مسیر خود را به سمت وادی اصلاح و عذرخواهی تغییر دهد اما طریقی دیگر برگزید و تلاش کرد تا با القای گذرواژه‌ای به نام «دولت پنهان»! مسئولیت تمام این کم‌کاری‌ها و ناکارآمدی‌ها را به گردن کسانی در خارج از دولت بیاندازد. کسانی که اگرچه هیچگاه از آنها اسمی برده نمی‌شود و حتی شخص آخوندی هم اذعان دارد که منظورش «سپاه» نبوده؛ اما هر ذهن آگاهی به روشنی درمی‌یابد که منظور چپ‌ها چه کسی و کدام نهاد خارج از دولت است!؟

*شائبه همراهی دولت با مافیای فساد در عدم مهار گرانی / مسئول وضع موجود ما نیستیم؛ آیت‌الله جنتی است!

تراژدی القای وجود دولت پنهان به نحو غم‌انگیزی در افواه و رسانه‌های اعضای ستاد مشترک دولت و اصلاح‌طلبان ادامه می‌یابد.

هادی غفّاری، از فعالان اصلاح‌طلب در این زمینه تا جایی پیش رفت که حتی از این گفت که مسئول گرانی «آیت‌الله جنتی» است! [۳]

محمدعلی وکیلی، از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس نیز در یک مناظره اینطور اظهار کرد که سهم دولت آقای روحانی در مشکلات موجود کشور ۱۰ درصد بیشتر نیست. [۴]

و یا حرف‌هایی شبیه به آنچه که آخوندی در بالا می‌گوید...

مع‌الوصف اما به نظر می‌رسد این تیرها به سنگ خورده است و حنای دولت و اصلاح‌طلبان دیگر در نزد مردم رنگی ندارد.

مدعیان دولت پنهان نه تنها حاضر نیستند به این سؤال پاسخ بدهند که «قیمت اجاره مسکن» یا «خرما» چه ربطی به تحریم و یا دولت پنهان دارد!؟ بلکه این حقایق را نیز به مردم نمی‌گویند که بیش از ۹۵ درصد بودجه و اجرائیات کشور دست دولت است و این فعال مایشاء! هر فرمولی را که در اقتصاد اجرا کند؛ همان می‌شود...

«دولت پنهانی‌ها» حتی این مسئله را هم به مردم توضیح نمی‌دهند که اثرات ملموس تأکید آخوندی بر لیبرالیسم، مثلاً در بازار مسکن و افزایش قیمت آن، چه بوده است و دقیقاً چه ربط و ارتباطی با «دولت پنهان» دارد؟

جالب آنکه کسانی از آنها حتی در رسانه ملی هم آمدند و در پاسخ به اینکه چرا بر قیمت‌ها نظارت نمی‌کنید، گفتند: دخالت دولت در بازار را صحیح نمی‌دانیم و طبق نظریات اقتصادی! قیمت‌ها باید در داد و ستدها مشخص شود!

در واقع منهای درست و غلط این گزاره‌ها؛ بحث بر سر این است که نهادهایی مثل سپاه، شورای نگهبان، رهبری و قوه قضائیه در این فرایندها چه نقشی داشته‌اند؟

آیا اگر دولت بخواهد؛ به سادگی هرچه‌تمامتر نمی‌تواند قیمت پوشک و پسته و خرما و کنسروماهی و گوشت قرمز و غیره را با یک نظارت اصولی حفظ کند؟

پاسخ مشخص است… پاسخ مشخصی که سکوت ستاد مشترک دولت و اصلاح‌طلبان برای بیان آن، شائبه‌های زیادی را در میان مسئولان کشور برانگیخته است.

پیش از این و در بهمن ماه سال گذشته بود که محمدعلی پورمختار، عضو کمیسیون قضایی مجلس در مصاحبه‌ای، پیرامون چرایی تنش‌های قیمتی از این گفت که «دولت اخیراً دست سازمان تعزیرات را در امر نظارت بسته و اجازه نمی‌دهد مأموران این سازمان به ویژه در بحث مقابله با محتکران مواد اولیه و همچنین کالاهای تولیدی ورود کنند.»

عماد افروغ، جامعه‌شناس و از نمایندگان سابق مجلس هم مدتی قبل در یک مصاحبه تأکید کرد: «مسئولان و دولتمردان، مدیریت و کفایت لازم را برای کنترل قیمت‌ها ندارند.»

یکی از نمایندگان مجلس دهم نیز به تازگی از احتمال عمدی بودن عدم نظارت بر قیمت‌ها سخن گفته است.

حجت‌الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا طی صحبت‌هایی در مجلس تصریح می‌کند: بی تدبیری دولت در مهار گرانی شائبه همراهی دولت با مافیای قدرت و ثروت را تقویت می‌کند. [۵]

آیا این افراد و مقامات دروغگو هستند!؟ یا آخوندی و همه کسانی که در دولت، مسئولیت داشته و دارند اما از مقصّر بودن چیزی به نام «دولت پنهان» حرف می‌زنند، دروغ می‌گویند!؟

اگرچه از نظر ما پاسخ این سؤال روشن است اما برخی معتقدند وجه دیگر پاسخ این سؤال، ارتباط وثیقی با احتمال بروز «فتنه اقتصادی» دارد و این دروغ‌ها قرار است نقش هیزم فتنه احتمالی را ایفا کنند.

***

۱_http://fna.ir/d۹jteb

۲_https://www.alef.ir/news/۳۹۷۰۷۰۷۰۴۱.html

۳_ mshrgh.ir/۸۹۲۲۴۱

۴_ mshrgh.ir/۸۸۵۲۹۵

۵_ mshrgh.ir/۹۵۱۷۸۲

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 48
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 20
 • IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  رای مردم به روحانی سلبی بود و از ترس جنگ جنگ و دیوار کشی به روحانی رای دادند. لهذا اگر انتخابات 96 همین الان تکرار شود باز هم روحانی رای خود را تکرار خواهد کرد.
  • قاسم IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
   120 8
   متاسفانه رای به روحانی مملکت را از چاله به چاه انداخت. خدا مسببینش را نیامرزه
  • IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
   77 2
   جدی گرفتن حربه های سخیف و لوث شده دیوار کشی خیابان و جلوگیری از جنگ، توهین اشخاص به فهم و شعور خود است
  • به IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳ IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
   39 3
   شهامت پذیرش حقیقت را داشته باشید.
  • IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
   41 4
   مردم به غلط کردن افتادن اونوقت تو میگی باز رأیشو تکرار میکنه؟ ضمنا لهذات تو حلقم
  • IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
   51 3
   کذب نگو اصلا سلبی نبود بلکه بیشترش بر اثر تخریب ناجوانمردانه رقبا در فضای ولنگار مجازی و بعضی تخلفات فراگیر انتخاباتی صورت گرفت
  • IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
   27 4
   هر کسی به روحانی رای داد الان پشیمان است
  • IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
   22 1
   طبق نظر سنجی موسسات معتبر محبوبیت روحانی اکنون کمتر از 8 درصد است .
  • IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
   16 0
   صف گوشت امروز همان صف رای دیروز است .
  • ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۴
   3 0
   چرا رای منفی میدید؟ خب حرف حسابه دیگه میگه اگه مردم دوباره به تفکر روحانی و امثال روحانی رای بدهند باز مشکلات و گرانی ادامه خواهد داشت.
 • IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  30 23
  به جاي بحث هاي سياسي لطفاً فكري به اتوبان تهران كرج بكنيد صبحا و غر.ب ها دو ساعت در ترافيك نمانيم اين همه انرژي تلف نشود هم نيروي انساني و هم سوخت و هم استهلاك
  • مهدی IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
   33 2
   اون موقع که رای دادین به این اساتید، فکر اینم میکردی که اینا برامون جز خرابکاریو گرونی انجام می دن
 • IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  57 19
  مقصر وضع موجود ۱۰۰٪ جنتی هست اگر اون روز اجازه رای گیری مجدد رو نمیداد روحانی رد صلاحیت شده مونده بود ...
 • IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  68 3
  نباید از فتنه ترسید. اصلاحات یک غده سرطانی است که اگر هر چه زودتر جراحی و خونریزی اتفاق نیفتد عنقریب کار بدن را تمام می کند. در جراحی امیدی هست اما در صبر و شیمی درمانی هیچ امیدی نیست.
  • IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
   26 0
   خودش جز دولت پنهان است که این همه وزیر بوده با این عملکرد فوق العاده ضعیف بلافاصله دوباره جز کاندیداهای شهرداری تهران و چند سازمان دیگر شده بود .و چندین بار از استیضاح مجلس به طرفه الحیل جسته .
  • IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
   3 10
   از اصلاحات عصبانی باشید و از این عصبانیت زجر کش شید
 • IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  78 0
  خاک بر سر اون همایشی که سخنرانش یه آدمی بوده که تنها افتخارش به قول خودش نساختن حتی یه واحد مسکن مهره
 • سید IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  47 17
  بهترین ترجمه برای لیبرال، واژه ولنگار(ول انگار) است! که چون بار منفی دارد به جای آن آزادی می گویند! و زمینه آن فرقی ندارد، خواه اقتصادی باشد یا سیاسی یا اجتماعی!
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  43 0
  مسکن مهر من بده چهار سال فسط میدم زنده باد احمدی نژاد فولادشهر
 • ایران IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  54 0
  کفش هشت میلیونی ایتالیایی رو هم حتما سپاه بزور پای حسن روحانی کرده.هم چنین ساعت پنجاه میلیونی جهانگیری
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  9 0
  کدام لیبرال اقتصاد کاملا بسته شده لیبرال
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  50 0
  روحانی صفردرصد0%
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  38 1
  از خود متشکر از خود راضی بی خاصیت !!
  • ناشناس IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
   31 1
   آقای آخوندی تویکی بمیر حرف نزن خیلی پرویی! !
 • مهرناز IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  28 1
  شما 5 سال وزیر مسکن بودید " افتخارت این بود که یک واحد مسکن مهر را افتتاح نکردید " سوال اینجاست ترک میز وزارت به خاطر ناکارامدیت در امور مسکن وراه بود؟ یا دولت پنهان این کار را کرد؟ البته که خواست افکار عمومی برای تغییر وزارت راه ومسکن " عامل ترک میز وزارت بود.
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  33 1
  علت اصلی تمامیت خواهی آخوندی ست نه لیبرالیسمش!
 • ناطق IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  23 0
  دولت سایه همان همپیاله های آقایون هست که به نوعی وزارت کار و سازمان برنامه و بودجه را از اول انقلاب در دست دارند!. این جماعت تا نظام را به خاک سیاه ننشانند و با گرین کارت خود فراری نشوند دست از جیب این ملت شریف برنمی دارند.
 • ناطق IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  14 0
  دولت سایه همان همپیاله های آقایون هست که به نوعی وزارت کار و سازمان برنامه و بودجه را از اول انقلاب در دست دارند!. این جماعت تا نظام را به خاک سیاه ننشانند و با گرین کارت خود فراری نشوند دست از جیب این ملت شریف برنمی دارند.
 • IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  17 0
  فکر کنم در طول این مدت اگر قرار باشه به یکی از وزیران مدال بی لیاقتی بدهند شامل ایشان است
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  20 0
  این یارو که میاد درباره وضع کشور حرف میزنه خودش در زمان وزارت که گلی به سر مملکت زده. بی دانش ترین وزیر روحانی همین یارو بوده.
 • IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  10 0
  بپذیریم دولت مسئولیت اصلی کشور را دارد از فروش نفت و بانک ها و بانک مرکزی و مالیات و دارایی و کشاورزی و معادن و کارخانه ها و صنایع و.... تا عوارض شهرداری و تامین اجتماعی و غیره دست دولت و قوه مجریه است
 • علی IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  24 1
  لعنت خدا بر منافقان و خوارجان کنونی خدا نسل حرام زاده یشان را از بین ببرد
 • خخخ IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  7 5
  فقط یه بیشعور می تونه بگه قیمت مسکن و خرما چه ربطی به تحریم داره با این همه بیبشعوری همینه که بعد از چهل سال هنوز تو یه انتخابات رسمی نتونستید هیچ وقت سر باشید از نظر شما علم و دانش و اقتصاد چیه
 • ایرانی IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  16 1
  مقصر مردم اند که عاشق فساد هستند
 • غم IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  7 4
  مقصر جنتیه. بخاطر رد صلاحییت دکتر
 • ناشناس IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  22 3
  چقدر با سردار قالیباف کل کل میکرداگر نمره سردار هزار باشه نمره این اخوندی بامجموع وزرا دولت به زور ده باشه یعنی یک ده هزارم
 • IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  1 0
  حتی مشرق هم نظرات مخالف با آخوندی ... را چاپ نمیکنه.
 • IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  6 0
  منفورترین وزیر تاریخ جمهوری اسلامی
 • بینام IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  6 0
  گرانی زمانی با سرعت 120کیلومتر دردقیقه اوج گرفت که رییس جمهور محترم در سخنرانی فرمودند که دلار قیمت دولتی 4200 تومان دلار رقابتی 8000تومان وسوم عرضه وتقاضا رقابتی از همان روز کار خانه ها و سر مایه دار هاجنس ها را احتکار کردند و سه برابر قیمت فروختند و دولت محترم کف زدند و هورا کشیدند
 • مشدی AE ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  7 0
  آخوندی رسما داره پنجه به روی نظام مقدس جمهوری اسلامی می کشه باید قوه قضائیه وارد بشه و سر این دیوانه زنگی رو به دیوار بکوبه مقصر اصلی نابسامانی مسکن و ..تا گورخواب ها همین آخوندی هست
 • مسعود IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  6 0
  در همه دولت ها 15 درصد تورم داشتیم اما در دولت هاشمی و روحانی تورم 50 درصد بوده و هست .
 • IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  2 0
  دولت 4 درصدی ها
 • IR ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  6 0
  اگر ویلای تریلیاردی اخوندی توی لواسان را که از پول رانت و با فشردن گلوی متقاضیان مسکن مهر بدبخت تهیه شده است روی سرش خراب بکنند ان وقت قلوب مستضعفین عالم شاد خواهد شد .
 • NL ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  3 0
  خدمت به کشور ایران آجر بزرگی دارد خداوند خادمین واقعی را توان خدمت عنایت کند
 • IR ۲۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
  5 0
  اگه قدرت فقط دولت پنهانه پس غلط میکنید دراستانه انتخابات قول ایله میکنم بله میکنم بمردم میدید. اختلاس طلبان کذاب.چندتابعیتیهای...............
 • ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۴
  0 0
  بنویسیدمنظورتان از آخوندی فقط شخص آقای آخوندی است نه روحانیت ! اینگونه تیتر دوپهلو زدن که جای ان قلت دارد از شما بعید است. شما در کار رسانه متبحر هستید. وقتی عبارتی دوپهلو است باید از به کار بردن آن اجتناب کرد.
 • اکبر IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۴
  2 0
  مشکل کشورهای جهان سوم عدم قاطعیت در مقابل مفسدان است.
 • IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۷
  0 0
  جنگ در خارج بی نظمی در داخل ایجاد می کند برای اینکه دلیل برای جنگ نیست مردم نباید رای بدهند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس