کد خبر 954356
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۵
ظریف نمایه

وزیر خارجه گفته بود که «پیشنهاد تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا را روی میز گذاشتم و از اختیار لازم نیز برخوردار هستم». این اظهارنظر ظریف با استقبال و ذوق‌زدگی رسانه‌های زنجیره‌ای همراه بود.

به گزارش مشرق، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه در روزهای گذشته در «نشست جامعه آسیا» در نیویورک گفته بود: «پیشنهاد تبادل زندانیان را بر روی میز گذاشتم. من آماده‌ام و از اختیار لازم نیز برخوردار هستم. شش ماه پیش نیز این پیشنهاد را دادیم اما پاسخی از سوی مقامات دولت دونالد ترامپ دریافت نکرده‌ایم».

این اظهارنظر تأمل‌برانگیز وزیر امور خارجه که از موضع ضعف و انفعال بیان شد، استقبال و ذوق زدگی رسانه‌های زنجیره‌ای را در پی داشت.

ذوق‌زدگی  مدعیان اصلاحات!

در همین رابطه روزنامه ایران- ارگان رسانه‌ای دولت- در گزارشی با عنوان «دیپلماسی تبادل زندانی» نوشت:«به نظر می‌رسد که این موضوع بار دیگر با چراغ سبز ایران روی میز مذاکره قرار گرفته است. اگرچه پیداست نامه ارسالی واشنگتن با پیشنهاد مذاکره دوسویه پیرامون چنین موضوعی متناسب نیست اما تأکید ظریف بر آمادگی ایران برای گفت‌وگو می‌تواند مقدمات چنین رویدادی را آن هم در بحبوحه تشدید تنش میان تهران و واشنگتن فراهم کند. شاید دیپلماسی تبادل زندانیان کانال جدیدی برای کاستن از روند تشدید تنش‌ها بین تهران و کاخ سفید شود».

روزنامه زنجیره‌ای شرق نیز که تیتر تاریخی «امضای کری تضمین است» را در کارنامه خود ثبت کرده، در تیتر اصلی صفحه اول خود نوشت: «ظریف خطاب به دولت آمریکا: زندانی‌هایمان را مبادله کنیم، اختیار این کار را دارم».

روزنامه زنجیره‌ای اعتماد نیز در گزارشی با عنوان «وزیر خارجه ایران همتای آمریکایی را آچمز کرد؛ دو بر صفر به نفع ایران در خاک آمریکا» از اظهارنظر ظریف مبنی بر تبادل زندانیان استقبال کرد.

همچنین روزنامه زنجیره‌ای همدلی در گزارشی با عنوان «مذاکره در سایه مبادله» نوشت:  ظریف... عنوان کرده که در این خصوص اختیار تام دارد که جای خوشوقتی است که رئیس ‌دستگاه دیپلماسی بالاخره اعلام کرد در حوزه‌ای اختیار تام دارد. با این همه و با توجه به گفته اخیر بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت که گفته بود: "تحریم‌های آمریکا بلوف سیاسی نیست”؛ شاید دیپلماسی مبادله مانند "دیپلماسی فوتبال” که در اواخر دهه 70 خورشیدی عقیم ماند، راهی برای کم شدن فشار تحریم‌ها بر ایران و فروپاشی اقتصادی کشور باشد... حل مناقشات و جنگ تمام‌عیار اقتصادی بین ایران و آمریکا تنها از راه دیپلماسی میسر است و ابتکار آن نیز باید در دست دستگاه سیاست خارجی کشور به رهبری ظریف باشد، به‌خصوص اکنون که به‌طور شفاف اعلام کرده در این خصوص تصمیم‌گیرنده نهایی خود اوست»

روزنامه زنجیره‌ای سازندگی نیز در گزارشی با عنوان «جنگ ظریف در زمین حریف» نوشت:«ناظران بر این باورند که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان که بسیاری از تحلیلگران بین‌المللی چون رابین رایت او را دیپلماتی واقع‌گرا توصیف می‌کنند، با ارائه چنین پیشنهادی آن هم در شرایطی که به واسطه سیاست‌های خارج از عرف ایالات متحده، تنش میان تهران و واشنگتن به اوج رسیده، توپ را به میدان حریف(آمریکا) انداخته است»

هرچند که «عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرده است که «ادعای برخی رسانه‌های خارجی مبنی بر درخواست ایران برای مذاکره با آمریکا بی‌اساس و نادرست است»، اما اظهارات ظریف درخصوص «مذاکره با موضوع تبادل زندانیان» و تاکید بر «داشتن اختیار»، توجه ناظران را به خود جلب کرده است.

ردپای اندیشکده آمریکایی!

در ظاهر امر، وزیر خارجه کشورمان دست به یک ابتکار زده و به زعم خود، پیشنهادی برای «خروج رابطه تهران و واشنگتن از بن‌بست» ارائه داده است. اما برای اهل فن و کسانی که دستی در رصد تحولات بین‌الملل دارند و منابع خبری و تحلیلی خارجی را به صورت منظم مرور می‌کنند، این پیشنهاد ظریف، طنین آشنایی داشت.

به گزارش مشرق، حقیقت آن است که اندیشکده‌ای موسوم به «گروه بین‌المللی بحران»(International Crisis Group)  که به صورت مرتب از زمان شروع مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 در سال ۹۲، درباره مذاکرات و توافقات ایران و ۶ کشور، گزارش‌های تحلیلی و راهکاری ارائه می‌دهد، در تاریخ ۱۶ ژانویه ۲۰۱۸ – 26 دی 96- گزارشی با عنوان «ایستاده بر غبار: سومین سال اجرای برجام» منتشر کرد، که سرفصل‌های پیشنهادی آن، به طرز عجیبی با مواضع و گفتارهای عمومی برخی مقامات دیپلماتیک، مسئولان دولتی و رسانه‌های حامی دولت مشابه است. مثلاً در صفحه ۲۵ این گزارش می‌خوانیم که یکی از مواردی که باید از کانال مخفی بین ایران و آمریکا انجام بگیرد تلاش برای» آزادی شهروندان آمریکایی بازداشتی در ایران است: «در ارتباط با دولت آمریکا، هرچند برخی مقام‌های ارشد ممکن است در واقع خواهان این باشند که ببینند ایران برجام را نقض می‌کند، یا توجیه دیگری برای واکنشی سخت‌تر به ایران بیابند، خود رئیس‌جمهور ظاهرا به صورت واقعی خواهان مذاکره است. همچنان‌که در بالا گفته شد، دلایلی برای تردید درباره اینکه ایران در آینده نزدیک با مذاکره موافقت کند، وجود دارد. ولی بهترین گزینه برای ایالات متحده این است که پیشنهاد مذاکرات محرمانه و خصوصی به ایران بدهد که تمرکز آن بر رهایی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران- ولی نه محدود به این مسئله- باشد. در شرایط کنونی، ایران احتمالا مذاکرات علنی را تسلیم شدن غیرقابل قبول در برابر زورگویی آمریکا تلقی خواهد کرد؛ همچنان‌که در دولت اوباما اتفاق افتاد، دیپلماسی در سکوت(همراه با کاهش جنگ لفظی) بخت بیشتری برای موفقیت در ابتدای کار دارد»

جالب اینجاست که ظریف هم می‌گوید که «شش ماه» پیش این پیشنهاد را به آمریکایی‌ها داده است که قطعاً به صورت محرمانه بوده است، چرا که در ۶ ماه گذشته هیچ خبری درباره پیشنهاد ظریف به آمریکا در این موضوع خاص (نه در رسانه‌های خارجی و نه ایرانی) منتشر نشد.

FATF، دفتر اتحادیه اروپا در تهران!

در بخش دیگری از این گزارش (صفحات ۲۳ و ۲۴) درباره لزوم تصویب کامل برنامه اقدام FATF با این هدف که کانال بی‌خاصیت و اصطلاحاً «سرکاری» اروپا موسوم به SPV منفعتی هم برای ایران داشته باشد، آمده است:«اگر ایران می‌خواهد منافع خود را از SPV و دیگر ساز و کارهای بانکی به حداکثر برساند، باید قوانین مهمی- از جمله دو لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی منبع تأمین مالی سازمان‌های تروریستی و جنایات سازمان‌یافته فراملی- را تصویب و اجرا کند و به طور کامل ارزیابی بایسته، شفافیت، نظام‌مندی و دیگر نگرانی‌های ذکر شده در طرح اجرایی FATF برای ایران را پاسخ گوید».

همچنین در صفحه ۲۴ گزارش مذکور تاکید شده است که علی‌رغم مخالفت «تندروها»! باید دفتر حافظ منافع اروپا در ایران گشوده شود:«به رغم مقاومت تندروها در تهران، اتحادیه اروپا باید همچنین پیگیر گشایش یک دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در تهران باشد که بتواند به اتحادیه اروپا امکان بدهد که کارزار تبلیغاتی موثرتری را در ایران به راه اندازد»

لازم به ذکر است که پیش از این برخی مقامات ارشد دولت و همچنین برخی نمایندگان مجلس در کنار فعالین مدعی اصلاح‌طلبی بارها و بارها درخصوص گشایش دفتر اتحادیه اروپا در تهران و همچنین لزوم تصویب لوایح مرتبط با FATF تاکید کرده بودند.

در همین رابطه «محمود واعظی» رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور چندی پیش تاکید کرده بود که «گشایش دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا می‌تواند برای همکاری اقتصادی ایران با این اتحادیه مفید باشد». همچنین «حشمت‌الله فلاحت‌پیشه» رئیس ‌کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز چندی پیش به تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در ایران تاکید کرده بود.

در گزارش اندیشکده «گروه بین‌المللی بحران» همچنین به مذاکرات موشکی، منطقه‌ای و حقوق بشری در مراحل بعدی نیز ‌اشاره شده است.

از علی واعظ تا جرج سوروس!

گرچه روی این گزارش، نام نویسنده ذکر نشده است، اما با توجه به سوابق گزارش‌های این اندیشکده در موضوع ایران و برجام و همچنین سوابق اعضای این اندیشکده، قطعاً نویسنده آن، جوانی به نام «علی واعظ» است.

پیش از این رسانه‌ها با ارائه برخی مستندات به نقش پررنگ «علی واعظ» در تنظیم متن برجام پرداخته بودند و حتی ماجرا در حدی بود که ظاهراً متن تنظیم شده توسط واعظ و «گروه بین‌المللی بحران» توسط تیم مذاکره‌کننده ایران امضا شد!

آنچه که احتمال وابستگی واعظ به سیا را بالا می‌برد، جدای از تحصیل او در دوره پست دکتری دانشگاه هاروارد، سابقه همکاری او با سیا در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸ است. او در این بازه زمانی، خبرنگار «رادیو آزاد اروپا / رادیو آزادی» در سوئیس بود. رادیو آزاد اروپا در زمان جنگ سرد آمریکا با شوروی توسط سیا راه‌اندازی شد و بودجه آن تا سال ۱۹۷۲ اختصاصاً و البته مخفیانه توسط سیا تأمین می‌شد.

گروه بین‌المللی بحران(International Crisis Group)، یک سازمان ظاهراً غیردولتی و غیرانتفاعی است که در سال ۱۹۹۵ با هدف فعالیت در زمینه مطالعه مناقشات خشونت‌بار و تدوین راه‌حل برای آنها تشکیل شد. با این حال، افراد حاضر در هیئت امنای این سازمان که همه از سیاستمداران و سرمایه‌داران و چهره‌های آکادمیک متنفذ هستند، نفوذ بسیار عمیق و محکم آن در ساختار حکومتی ایالات متحده و سایر کشورهای غربی، دسترسی‌های گسترده آن به حلقه‌های تأثیرگذار سیاست و اقتصاد و منابع مالی تأمین‌کننده فعالیت آن، نشان می‌دهد که این سازمان که مقر اصلی آن در بروکسل بلژیک است، در همکاری تنگاتنگ با دولت ایالات متحده و متحدان غربی آن کار می‌کند.

چهره اصلی و تأمین‌کننده مالی اصلی این سازمان هم کسی نیست جز کسی که نام او با فتنه ۸۸ برای ایرانی‌ها هم به نامی آشنا تبدیل شد:«جرج سوروس»

پیام ضعف!

حال سؤال اینجاست که چرا دستگاه دیپلماسی کشور با تشکیلات و ساختار عظیم خود و ردیف بودجه مفصل و صدها کارشناس و دیپلمات و دانشکده و اتاق فکر و... این چنین ابتکار عمل خود را در حوزه دیپلماسی (آن هم در شرایط اعلام جنگ عملی نظام سلطه علیه کشور) به یک اندیشکده خارجی واگذار کرده است؟!

ظریف در روزهای گذشته گفته بود که «از توافقات قبلی سودی حاصل نشد، چرا وارد توافق جدیدی شویم». با این حال و علی‌رغم عهدشکنی‌های مستمر آمریکا- که آخرین نمونه آن برجام است- وزیر امور خارجه در اقدامی تأمل‌برانگیز، از موضع ضعف و انفعال، پیشنهاد مذاکره می‌دهد!

آقای ظریف! پیام ضعف، دشمن را گستاخ‌تر می‌کند. اکنون تجربه عبرت‌آموز برجام در مقابل دیدگان افکار عمومی است. دشمن در پی تعمیم مدل خسارت بار «اقدامات نقد ایران در مقابل وعده‌های نسیه» به دیگر مولفه‌های قدرت‌ساز کشورمان است.

منبع: کیهان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 35
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • محمدبهرامى بلوچ IR ۰۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  18 69
  دكترمحمدجوادظريف يك وطن پرست وديپلومات ورزيده وباتوان وبااختيار به معناى كشورايران درخارج ميباشد وميتواند زندانى هاى امريكايان راازايران ازادكندوبه امريكابرگردند
  • IR ۰۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
   29 2
   دقیقا این دیپلم مات وطن پرست به چه قیمتی این پیشنهاد خفت بار را داده و از تجربه آزادی جیسون رضاییان که طعم آدامس روحانی راهم میدانست درس عبرت نگرفته که رفت و بر علیه مردم و کشور شکایت حقوق بشری کرد تا دایره تحریم ها تنگ تر شود
  • IR ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
   17 3
   این همه اطلاعات رو خودت تنهائی به دست آوردی ؟ چشم نخوری!
  • IR ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
   18 2
   ایشون یه اسکناس کاغذی رو نتونستن آزاد کنن چه برسه به یه آدم
  • IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
   6 1
   بللله شما درست میفرمایید خیلی این همه ابتکار و دستاورد رو کجا جا بدیم .داداش شما حالت خوبه .
  • IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
   24 2
   این دولتی های مافقط ادعا دارن ولی درعمل هیچی نیستند اگر به جای این همه بها دادن به آمریکابه مردم ایران بها میداد الان این همه در مضیقه اقتصادی نبودیم لبخند به بیگانه دارندواخم به ایرانی
  • IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
   9 3
   از دیپلومات گفتنت معلومه خارجی هستی
  • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
   0 15
   باید برجام را حفظ کنیم. باید به آمریکایی ها التماس کنیم.
  • IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
   0 2
   مشرق جان شلوغش نکن لطفا . وقتی اقای طریف میگه مجوز دارم یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یعنی پشت این حرف یک اراده ای وجود داره. گرچه ننگ بر آمریکا و انگلیس فراموش نباید بشه. ولی لطفا مرز بندی فراموش نشه
 • Ali,JALALI DE ۰۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  17 1
  باز آم داره پیام ذلت او ضعف را میفرسته به دوستانی همیشه طلبکاری خارجی خود.
  • IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
   5 0
   شما پیام عزت بفرستید سر حرفتون وایسید و تنگه هرمز رو ببندید
  • IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
   6 11
   خودتونو به اون راه نزنید. ظریف رفته و این حرفها رو زده چون نظام به این نتیجه رسیده. بستن هرمز و باب المندب و ... باشه برای روزنامه ها و سایت های اصول گرایان برای حفظ روحیه نیروهای خودی !
 • IR ۰۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  7 2
  برجام 2 و3 درحال شروعه موشکهارو جهت تحویل باید اماده کرد. ثابت شد که دولتمردان ما بمراتب دروغگوتر وشیادترازترامپن.ترامپ راست میگفت که بارها ایران پیام مذاکره داده.واینا بودن که باملت ایران نفاق پیشه کردن.اکریکائیا بهترازما دیپلماتهای....... ایرانیرو شناختن وتاحالا خوب ازینا بنفع خاستهاشون استفاده کردن.وخاهن کرد
 • US ۰۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  14 0
  مبادله زندانیان بایکدیگر ؟ مگر اسیر جنگ اند ؟
 • IR ۰۶:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  4 0
  دقیقا همینطوره.
 • IR ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  8 20
  کلمه بکلمه سخان آقای ظریف توسط بزرگان نظام به ایشان دیکته شده است و الا چرا تا یکماه قبل چنین حرفهایی نمیزد وقتی میگویند اختیار دارم یعنی همین
  • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
   4 1
   مگر ظریف طفل صغیره که بهش دیکته کنن اگه اینجوری که وای برما که چنین فرد بی ارادهایی رو به مذاکره فرستادیم
 • IR ۰۶:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  23 4
  ظریف مگه وزیرخارجه ایرانه؟!!! ایشون که بیشتر به فکر منافع آمریکا هستند!!
 • ایرانی IR ۰۶:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  17 0
  کاری که ظریف میکنه درواقع ضعف ایرانومیرسونه ودرآینده باج خواهی آمریکاروبیشترمیکنه مشکلات ایران بادیپلماسی حل نمیشه بلکه ازداخل حل میشه
 • IR ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  31 1
  اصلاح طلبان متخصص وادادگی هستند چه ظریف باشند چه ضخیم
 • IR ۰۷:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  15 3
  ظریف در قامت پامپئو و در راستای سیاست های وزارت خارجه آمریکا عمل می‌کند!
  • IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
   6 3
   تا چشم تو در بیاد
 • IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  31 0
  مشکل از ظریف نیست. مجلس و مافوق بی خاصیت ظریف ها می‌سازد.
 • IR ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  18 2
  ظریف را وزیر خارجه آمریکا میدانیم نه ایران
  • IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
   3 4
   مرگ بر ضد وزارتش
 • کیامرث IR ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  1 4
  این روزنامه زنجیره ای که مرتبا قبل از نام روزنامه های اصلاح طلب می اورید نشانگر چیست آیا این روزنامه ها حقوق بگیر اجانبند یا جاسوس اگر نیستند دارند نظرشان را بیان می کنند یا انتظار دارید همه گوش به زنگ باشند که شما چه میگویید کافیست
 • IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  6 2
  ظریف خیلی ضعیف و در مقابل زور گویان وغرب خیلی سست وضعف نشان داد ه مثلا برجام چه سودی برای ما دارد
 • بيسواد IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  13 0
  همه آنهايي که از برجام دفاع ميکنند و از تيم ورزيده مذاکرات برجام دفاع ميکنند و ظريف را وطن پرست و ديپلومات (نام يک آهنگ رپ و يا شهري در پاکستان) ورزيده ميدانند و نگاه نجاتبخشي به کدخدا دارند از اين دسته ديپلومات هستند نه ديپلمات!!!!
 • حسین IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  1 12
  سلام درست است که بعضی جملات ظریف مورد پسند نبود و دل چسب و از موضع قدرت نبود ، اما همین موضوع می تواند در جامعه بین الملل تاثیر گذار باشد که امریکا به دنبال حل و فصل مناقشات نیست و اگرنه ایران اماده است و اینکه انها میز مذاکره را ترک کردند و ما همچنان در میز حضور داریم
 • sara IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  2 0
  این رفتارها یا منافقانه است یا اینکه این افراد اصلا تعلق خاطری به ایران و اسلام ندارند والا کسی که این همه بد رفتاری و بدعهدی را می بیند باید بیدار شود مگر اینکه خود را به خواب زده باشد!
 • طاها IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  13 0
  الحق که درست گفتی این ادبیات ضعف بود از طرف آقای ظریف وقتشه که بازنشسته بشه دیگه مخش ازکارافتاده بنده خدا
 • IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  9 8
  ظریف تقی زاده عصرماست
 • حسین IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  2 7
  منظور از این کلمه مسخره زنجیره ای چیه که به اول اسم روزنامه ها چسبوندین؟ من خودم جزء منتقدین دولت هستم ولی اگه واقعا مسلمونیم اینجوری در مورد همدیگه حرف نزنیم. کسی یا حزبی رو قبول نداریم دلیل نداره هر چیزی دلمون خواست بهشون بگیم.
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  15 2
  خیری در این دولت نیست. رای حرام.
 • IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  1 0
  دندونهامونو که کشیدن،لقمه راحتی هستیم برای بلعیدن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس