کد خبر 953978
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۰
عمران‌خان فردا به ایران سفر می‌کند

پس از اعتراض چند باره مقامات کابل به آنچه که آنان دخالت پاکستان در امور افغانستان عنوان کردند، «عمران خان» نخست وزیر پاکستان اعلام کرد که این کشور وارد نزاع های داخلی افغانستان نمی شود.

به گزارش مشرق، رسانه های پاکستانی روز جمعه به نقل از بیانیه دفتر نخست وزیری این کشور گزارش دادند: درگیری ها در افغانستان طی ۴۰ سال گذشته رنج زیادی را برای مردم این کشور و مردم پاکستان به همراه داشته است.


عمران خان افزود: اکنون پس از یک انتظار طولانی، فرآیند صلح در افغانستان فرصتی تاریخی برای صلح در منطقه را فراهم کرده و پاکستان نیز به طور کامل از این روند پشتیبانی می کند.

بیشتر بخوانید:

وقتی «عمران خان و جرمی کوربین» حرف رهبری را تکرار می‌کنند

ناگفته‌های مترجم عمران‌خان از حرم رضوی


وی اظهار داشت: مرحله آتی روند صلح افغانستان پیشبرد گفت وگوها میان تمام گروه های افغانی است که اجازه می دهد تا آنان برای تعیین سرنوشت کشورشان تصمیم بگیرند و پاکستان نیز حامی آن است.


نخست وزیر پاکستان با ابراز تاسف نسبت به تشدید خشونت ها میان تمام طرفین در افغانستان، اظهار داشت: ما این حملات را محکوم کرده و معتقدیم که چنین وضعیتی فرآیند صلح را تحت الشعاع قرار می دهد.


وی با تاکید بر اینکه همه ذی نفعان فرآیند صلح افغانستان باید اهمیت لحظات فعلی را به رسمیت بشناسند، اظهار داشت: این درست نیست از طریق اعمال فشار دنبال نتیجه در مذاکرات بود.


عمران خان بار دیگر بر تعهد پاکستان برای انجام تمامی تلاش های دیپلماتیک و امنیتی جهت کمک به موفقیت روند صلح افغانستان تاکید کرد و گفت: اسلام آباد دیگر به بخشی از درگیری های داخلی افغانستان تبدیل نخواهد شد.


سخنگوی وزارت امورخارجه پاکستان ماه گذشته اعلام کرد که این کشور در نشست آتی میان آمریکا و طالبان در دوحه حضور نخواهد داشت با این حال اسلام آباد مانند گذشته به تلاش خود را برای کمک به پیشبرد صلح در افغانستان ادامه می دهد.


پیش تر نماینده ویژه دولت آمریکا در امور افغانستان در آخرین سفر خود به اسلام آباد با رهبران پاکستانی دیدار کرده و گفت: بهبود روابط اسلام آباد-واشنگتن مشروط به تغییر سیاست پاکستان در قبال افغانستان است.


وزارت امور خارجه پاکستان نیز همزمان با حضور «زلمی خلیلزاد» در اسلام آباد، بر این مواضع که پاکستان منافع ملی خود را در اولویت قرار می دهد، تاکید کرد.


دولت کابل نیز که چندان از رویکرد آمریکا و نماینده ویژه آن درخصوص فرآیند صلح افغانستان راضی به نظر نمی رسد، معتقد است که پاکستان نیز سیاست دخالت در امور کشور همسایه خود افغانستان را درپیش گرفته است.


درپی سخنان اخیر عمران خان نخست وزیر پاکستان مبنی بر تشکیل دولت موقت در افغانستان، کاردار پاکستان در کابل برای چندمین بار به وزارت امور خارجه افغانستان احضار و مراتب اعتراض شدید کابل به مواضع عمران خان به وی ابلاغ شد.


وزارت خارجه پاکستان در واکنش به مواضع دولت کابل اعلام کرد که رسانه ها سخنان عمران خان را اشتباه تفسیر کرده و وی هرگز پیشنهاد تشکیل دولت موقت در افغانستان را مطرح نکرده است.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس