نیروهای آمریکایی دستگیرشده

حالا وقت آن است ترامپ خاطرات نیروهای ویژه خود را که ساعت ها در گرمای بندرعباس، جرأت پیاده شدن از هواپیمایی با کولر خاموش را نداشتند و آنهایی که در زمان انتقال به خشکی خود را خیس کردند، بشنود.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، همانطور که از مدتها قبل پیش بینی می شد، در آستانه ولادت امام حسین (ع) و روز پاسدار، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست گروهای تروریستی قرار داده است. این اقدام با انتقادهای فراوانی حتی در داخل خود آمریکا نیز رو به رو شد و به سرعت در کشورمان نیز با واکنش مقامات سیاسی و اجرایی رو به رو شده و در پاسخ به آن، وزیر امور خارجه کشورمان با ارسال نامه ای خطاب به رئیس شورای عالی امنیت ملی، بر اساس "قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه" مصوب مجلس شورای اسلامی، پیشنهاد کرد شورای عالی امنیت ملی کشورمان نیروهای نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا موسوم به سنتکام را در فهرست گروه های تروریستی جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.

اما فرماندهی مرکزی آمریکا کجاست و چه اقداماتی انجام می دهد را در ادامه این گزارش مطالعه خواهید کرد.

بیشتر بخوانید:

شورای عالی امنیت ملی، رژیم آمریکا را «دولت حامی تروریسم» و «فرماندهی مرکزی آمریکا» و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» اعلام کرد

فرماندهی نیروی های مرکزی ارتش آمریکا موسوم به سنت کام یکی از ۶ فرماندهی اصلی ارتش آمریکا است که در نقاط مختلف جهان پخش شده اند. این فرماندهی عملیات در وسط جغرافیایی این کشورها را تحت فرمان دارد: افغانستان، بحرین، جیبوتی، مصر، اتیوپی، اریتره، ایران، عراق، اردن، قزاقستان، کنیا، کویت، قرقیزستان، لبنان، عمان، پاکستان، قطر، عربستان سعودی، سیشل، سومالی، سودان، سوریه، تاجیکستان، ترکمنستان، امارات متحده عربی، ازبکستان و یمن. مسئولیت سرزمین های اشغالی بر عهده فرماندهی اروپای ارتش آمریکا است.

کشورهای تحت مسئولیت فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا

فرماندهی مرکزی آمریکا در سال ۱۹۸۳ میلادی تشکیل شده است و فرمانده فعلی آن یک ژنرال ۴ ستاره سپاه تفنگداران دریایی آمریکا به نام کنیف فراکلین جونیور است. دفتر فرماندهی مرکزی این واحد از ارتش آمریکا در منطقه نبوده و در پایگاه مک دیل در ایالت فلوریدا در خاک آمریکا قرار دارد. مرکز فرماندهی مقدم این نیرو در ابتدا در سال ۲۰۰۲ میلادی در بیرون دوحه در قطر تشکیل شده و در سال ۲۰۰۹ میلادی نیز به پایگاه هوایی العدید در قطر منتقل شد.

کلیه پایگاه های نظامی آمریکا در کشورهایی منطقه تحت امر این فرماندهی هستند و این فرماندهی در زمان جنگ ایران و عراق تشکیل شد.مسئله جنگ نفتکش ها در خلیج فارس و قصه اسکورت نفت کش های کشورهای حاشیه خلیج فارس یکی از اولین آزمون های جدی این فرماندهی بود که با برخورد با مین نفت کش ها یکی بعد از دیگری و حملات موفق ایران به آنها، یک فضاحت بین المللی برای آمریکا به بار آمد. در این همین دوره رویارویی های مستقیم فرماندهی مرکزی آمریکا با نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از جمله سپاه پاسداران آغاز شد. ماجرای اسارت و شهادت شهید نادر مهدوی و حمله به ناو جوشن نیروی دریایی ارتش از این جمله این درگیری ها بوده است.

آرم فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا

بعد از وقوع حادثه ۱۱ سپتامیر فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا به مهم ترین فرماندهی عملیاتی این کشور بدل شد. تهاجم به عراق و افغانستان، دخالت در سوریه، حضور مستقیم در کشورهای آسیای مرکزی، عملیات های مخفی در این منطقه جغرافیایی و در کل هر اتفاق نظامی مربوط به آمریکا در این سالها در این منطقه مربوط به نیروهای فرماندهی مرکزی است. عناصر زیادی از نیروهای زمینی، هوایی، دریایی و سپاه تفنگداران دریایی آمریکا در طول مدت هر سال در خدمت این فرماندهی قرار می گیرند. پایگاه علی السالم در کویت، پایگاه دریایی منامه بحرین و پایگاه العدید قطر را می توان از جمله مهم ترین پایگاه های تحت امر این فرماندهی در منطقه خلیج فارس عنوان کرد.

دو برخورد مماشات گونه ایران با فرماندهی مرکزی

در سالهای اخیر حداقل دو مورد برخورد جدی بین ایران و نیروهای فرامنطقه ای که تحت منطقه اختیار فرماندهی مرکزی آمریکا بودند، رخ داده است که در هر دو مورد نیروهای فرامنطقه ای با لطف جمهوری اسلامی ایران رو به رو شده اند. مورد اول مربوط به شهریور ماه سال ۱۳۹۳ است که تعدادی از نیروهای ناتو حاضر در افغانستان، در حال عبور از حریم هوایی ایران بودند. این هواپیما در حریم افغانستان از یک اسم رمز رادیویی متفاوت استفاده کرده و با ورود به حریم ایران اسم رمز خود را تغییر داد اما این موضوع مهم، از چشم پدافند هوایی ارتش دور نماند و به سرعت این پرنده حامل نظامیان ناتو مجبور به فرود در بندرعباس شد.

به علت این اقدام مشکوک هواپیمای حامل نیروهای نظامی، این هواپیما چندین ساعت در بندرعباس تحت نظر نیروهای ایرانی قرار داشت و بعد از انجام هماهنگی های لازم اجازه خروج از ایران به آن داده شد.

اما مورد بعد که بسیار پر سر و صدا تر بوده و در زمان خود بازتاب گسترده ای در سطح جهان داشت، مربوط به بازداشت نیروهای متجاوز آمریکایی به آب های ایران در اطرف جزیره فارسی بود. این حادثه در دی ماه سال ۱۳۹۴ رخ داده و طی آن ۱۰ نظامی متجاوز آمریکایی از یگان های عملیات رودخانه ای ارتش آمریکا که در حال حرکت در خلیج فارس با دو قایق تندرو بودند، بعد از تجاوز به حریم سرزمینی ایران در نزدیکی جزیره فارسی توسط نیروی دریایی سپاه بازداشت شدند.

البته در ابتدا، ناو هواپیمابر هری ترومن آمریکا در واکنش به این اقدام قاطعانه سپاه پاسداران، تلاش کرد رفتاری قلدرانه را به نمایش بگذارد که با عکس العمل یگانهای نیروی دریایی سپاه و پدافند ارتش، ترجیح داد همچون اقدامات گذشته شناورهای امریکایی، عقب نشینی کند. مسئولان کشورمان نیز پس از دریافت گزارش نیروی دریایی سپاه و احراز عمدی نبودن این اقدام و صد البته عذرخواهی مقامات آمریکایی از مسئولان ایرانی، دستور آزادی این تفنگداران آمریکایی را صادر کردند و نیروی دریایی سپاه نیز این افراد را در آب های بین المللی رها کرد. محل دستگیری این متجاوزان، آبهای سرزمینی حد فاصل مرز بین ایران و عربستان بوده و از نظر موقعیت ژئوپلتیک بسیار حائز اهمیت است.

پخش تصاویر مربوط به نیروهای آمریکایی که در قایق های خود زانو زده و دستانشان را به نشانه تسلیم بالا به پشت سر بردند و از طرف دیگر نمایش گریه آنها در زمان بازداشت در ایران، طوفانی از انتقادات را علیه دولت و فرماندهان ارتش این کشور ایجاد کرد. از طرف دیگر عذرخواهی فرمانده نیروهای بازداشت شده آمریکایی در مقابل دوربین تلویزیونی در ایران باعث شد که وی بعد از بازگشت به آمریکا تنبیه شود. از طرف دیگر سردار علی فدوی فرمانده وقت نیروی دریایی سپاه و چند نفر دیگر از نیروهای ندسا که در این ماجرا مشارکت داشتند به دریافت مدال فتح از دست رهبر انقلاب مفتخر شدند.

قانون مقابله با اقدامات تروریستی آمریکا در منطقه چه اختیاراتی به نیروهای مسلح می دهد؟

یکی از موضوعات مهمی که پس از واکنش کشورمان به رفتار دولت ترامپ در موضوع اخیر، مورد توجه قرار گرفت، اشاره وزیر خارجه ایران به یک قانون کمتر مورد توجه قرار گرفته یعنی "قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه مصوب ۱۳۹۶/۵/۲۲" بود. طبق قانون مذکور وزارت امور خارجه، وزارت دفاع، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران و ارتش با رعایت سلسله مراتب نیروهای مسلح و هماهنگی شورای‌عالی امنیت ملی موظفند ظرف مدت ۶ ماه پس از تصویب این قانون، نسبت به تهیه و ارائه برنامه راهبرد جامع مقابله با تهدیدات آمریکا و فعالیت‌های ایذائی این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران، سیاست‌های سلطه‌جویانه، تروریستی و تفرقه‌افکنانه، مداخلات امنیتی و نظامی غیرقانونی در منطقه، حمایت نظامی و اطلاعاتی آمریکا از تروریسم و افراط‌گرایی و سیاست‌های سلطه‌طلبانه دولت آمریکا در سطح منطقه‌ای و جهانی اقدام کنند. بخشی از گزارش می‌تواند محرمانه باشد.

اما بخش مهم دیگر، مربوط به تفاوت برخورد با رخدادهایی همچون نمونه های بالاست که از این پس، رفتار نیروهای نظامی کشورمان با اشتباهات نظامیان تروریست آمریکایی متفاوت خواهد بود چراکه طبق قانون مذکور، به منظور مبارزه با تروریسم، قوه قضائیه موظف است شعبه یا شعبی از دادسراها و دادگاههای کیفری صالح را برای رسیدگی به جرائم تروریستی اختصاص دهد.

با این اوصاف، اشتباه غیر عمد نظامیان آمریکایی که قبلاً با رأفت اسلامی مسئولان اجرایی و فرماندهان کشورمان مواجه و پیگیری جدی نشده بود، این بار و در مواجهه با تروریست های آمریکایی، با برخورد قاطع و پیگرد قضایی همراه خواهد شد و تا تشکیل دادگاه و صدور حکم، تروریست ها در زندان های جمهوری اسلامی خواهند بود و پس از آن نیز، نحوه طی شدن محکومیت شان بسته به میزان جرم و اتفاقات پیشِ رو دارد.

طبیعی است برخورد نیروهای مسلح و دستگاه قضایی کشورمان با نیروهای تروریست، تفاوت محسوسی با نظامیانی دارد که در سالهای قبل با گریه و التماس، درخواست آزادی خود را داشتند و حال که ترامپ به دلایل عمدتاً روانی و تلاش برای تاثیرگذاری روی افکار عمومی و بخش های اقتصادی کشورمان، چنین دستوری را صادر کرده، بهتر است خاطرات نیروهای ویژه خود را که ساعت ها در گرما و شرجی بندرعباس، جرأت پیاده شدن از هواپیمایی با کولر خاموش و بدون سیستم تهویه را نداشتند و آنهایی که در زمان انتقال به خشکی، متوجه خیس شدن شلوارشان نشده بودند را بشنود تا با واقعیت های موجود در منطقه، بهتر و بیشتر آشنا شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 36
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 20
 • سروش IR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  36 81
  تا دشمن و بعضی ها در داخل کشور زیرآب این اتحاد و همدلی ایجاد شده را نزده اند برنامه تان برای تقویت و حفظ این اتحاد و همدلی چیست؟
  • قمی انقلابی IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
   33 88
   دوستان عزیز! ترامپ تحت تاثیر افکار مسیحیان صهیونی یا اوانجلیستها در آمریکا ، ماموریت خودش را مقابله با قدرت اسلام در آخرالزمان تعریف میکند همانگونه که پمپئو نیز اخیرا گفت ترامپ از آسمان برای نجات آمریکا آمد! این حرکاتش دقیقا هم در همان قالب است. پس باید سطح تحلیل را بالاتر ببریم تا غفلت نکنیم و الا آسیب میبینیم
  • NL ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
   18 88
   البته این دسیسه دولت عربستان است که در ترامپ نفوذ کرده و دخالت داره و حمایت میکند و دستش توی این بازیها هست اگر تروریستهای آمریکایی مستقر در خلیج فارس تا دیروز ارتش ایالات متحده خوانده میشدن الان مانند تروریستهای داعش هستند وهیچ فرقی نیست بین آنها وداعش که هردو سرسپرده سلمان هستند .
 • IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  54 63
  ایران باید روی قضیه نشاندن هواپیمای حامل سربازان ناتو مانور بیشتری می داد که متأسفانه اینکار انجام نشد
  • IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
   28 34
   دیگه گذشت دوران اوباما. به قول احمدی نژاد اون ... رو لولو برد. از وقتی ترومپت اومده شما بزرگترین افتخارتون رد شدن از سیصدمتری نیروهای آمریکایی بوده.
  • Pedi IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
   12 75
   ترومپت رو خوب اومدیییییی خخخخخ
 • IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  بایدهرکدوم ازسگ های آمریکایی روکه شکارکردیم همونجا دادگاه صحرایی وچوبه اعدام صحرایی روبرپا کنیم وصدای وق وق شان رومو قع اعدام صحرایی برای سگ زرد بزرگ ترامپ خبیث بفرستیم تاحالش جا بیادبفهمه چه خریتی کرده بزرگترین حماقت وخریت قرن...
  • IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
   18 69
   افرین
  • ممد IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
   4 24
   این یعنی آغاز جنگ
 • IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  68 69
  نیاز به جسارت بیشتری داریم . اما بدانید آنها جرات جنگ ندارند و فقط میخواهند تضعیف کنند(اقتصاد) و سپس حمله کنند
 • علی IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  20 68
  سپاس.
 • IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  سلام هرکه با آل علي درافتاد .....ورافتاد
  • مهدی IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
   36 78
   ما همه ملت ایران سپاهی هستیم .و طبق دستور رهبری و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران حرکت میکنیم.آمریکا هم تا میتواند مثل سگ پارس کند.مرگ بر آمریکا.
  • IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
   27 4
   الله ملک السماوات و الارض
 • US ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  چرند نبافید مردم به اندازه کافی زیر فشار حماقتهای شما هستن
  • حجت جوادی شیرازی RO ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
   36 95
   بزدل یا منافق یا جاسوس. ..
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  22 77
  ما باید تروریست های آمریکایی را در شهر های زیر زمینی نگهداری کنیم .
  • LB ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
   19 63
   فکر کنم اگر بهشون تابعیت ایرانی بدیم بیشتر عذاب میبینند خخخخ تابعیت ایرانی سلبریتی ها رو بگیرید، با تابیعتی اینا عوض کنید. مدیران دو تابعیتی رو هم تابعیت ایرانی شون رو لغو کنید. خیلی راحت. مملکت درست میشه
  • IR ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
   4 8
   تروریست های رده بالای آمریکایی رو به عنوان توالت شور کمپ ترک اعتیاد معتادین محترم ایران شاید نگهداری کنیم! واین مونده به نظر خود کمپی ها!!!!
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  20 5
  الله ملک السماوات و الارض
 • IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  1 2
  خخخخخخخ
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  این اقا راست میگه مردم زیر فشار هستند ولی اگر وطن فروشی هم پیاله های شما نبود مردم هم زیر فشار نبودند چراغ سبز به دشمن توسط هم پیاله های شما این همه بدبختی و سختی به کشور تحمیل کرده است .
  • NL ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
   13 69
   وطن فروش نابود است
 • IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  22 72
  از این به بعد تروریست های آمریکایی چگونه می خواهند از تنگه هرمز عبور کنند؟ آنها برای عبور باید از سپاه اجازه بگیرند.
 • وطن پرست IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  19 90
  ادغام بانک های نظامی هدیه ی جریان غرب گرا به FATF و..!!
 • IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  20 90
  یک چیز در این عکس کم است اشک های فراموش نشدنی کماندوهای نیروی دریایی ارتش آمریکا که توسط نیروهای مقتدر سپاه پاسداران ایران این وضع آینده امریکایی ها در اطراف خلیج فارس ایران است
 • IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  17 80
  وطن فروش 40 سال هیچ غلطی نتوانست بکند و نخواهد کرد
 • US ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  17 79
  طبق آیه قرآن خدا گاهی گروه ظالمین را به بوسیله گروه ظالم دیگر از بین می برد
  • IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
   0 7
   منظور؟!
 • IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  22 70
  احسنت .بله دوران رأفت اسلامی با آمریکایی های تروریست به پایان رسیده.
 • IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  8 3
  لله ملک السموات والارض.
 • FR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  16 11
  باید یمن رو بگیریم
 • فرهاد IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  22 96
  ترامپ غلط میکنه واسه ایران و ایرانی تصمیم میگیره ما همه سرباز امام خامنه ای هستیم و در پشت سر سردار محبوب دلها حاج قاسم سلیمانی آماده آیم. لبیک
 • منصوریان IR ۰۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  2 49
  بابا یکی بره چندتا دیگه کارخانه پوشک ایزی لایف بزنه که اگر جنگ شد این امریکائی ها اسیر شدن ایران رو به گند نکشن با خیس کردن
 • IR ۰۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  0 0
  انگار حافظه امریکایی ها مشکل داره چند بار بهشون این درسو دیکته کردیم اما فایده نداره نیاز به اقدام جدی تری هست و گرنه همون آش است همون کاسه.
 • IR ۰۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۲
  0 0
  از انتخاب این تیتر زیبای مقاله ؛ از مشرق سپاس گذارم ! خیلی دلنشین و دشمن شکن بود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس