روحانی

رئیس جمهور گفت: امیدوارم با سیل فروردین امسال باعث یک تحول بزرگ در آزادسازی مسیر رودخانه ها باشیم.

به گزارش مشرق،  حسن روحانی روز یکشنبه در مراسم افتتاح طرح های شهری شهرداری تهران، با تاکید بر اینکه تهران باید توسط جنگلها محاصره و جلوی توسعه بی رویه هم گرفته شود، صدور مجوز ساخت در بستر رودخانه ها را معامله جان مردم با پول کثیف برشمرد و اظهارداشت: سیل فروردین صدای رسای طبیعت بود و باید سال 98 را سال آزاد سازی طبیعت در کل ایران کنیم.

رئیس جمهور با تبریک اعیاد شعبانیه و ابراز خرسندی از افتتاح پروژه‌های مربوط به محیط زیست در استان تهران، گفت: در آغاز انقلاب اسلامی یکی از مباحث باورنکردنی، تردیدها برای ساخت متروی تهران بود و اینکه آیا این پروژه به نفع مردم تهران می‌باشد و یا کل کشور و از بودجه عمومی نباید صرف ساخت متروی تهران شود، اینکه مترو پروژه لوکس است و باید اتوبوس برای مردم تهران تهیه کرد و همچنین این پروژه کشور ما را به بیگانگان وابسته خواهد کرد و با استقلال و خودکفایی منافات دارد.

بیشتر بخوانید:

نمره منفی مشاور خاتمی به روحانی درباره مدیریت سیل

دکتر روحانی با بیان اینکه در کمال تعجب نه افراد خاصی که اطلاعات کافی نداشته باشند بلکه معروف، روشنفکر و تحصیلکرده با پروژه متروی تهران مخالف بودند، گفت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی براجرای طرح مترو اصرار داشت و در مجلس اول مخالفت‌هایی با اجرای این پروژه صورت می‌گرفت اما طی جلساتی توسط نمایندگان مجلس دوم شورای اسلامی اجرای متروی تهران تصویب شد که بنده و آیت‌الله دری نجف‌آبادی مسئول پیگیری و اجرای این پروژه شهری شدیم.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه امروز شاهد یک تحول مثبت برای محیط زیست و حمل و نقل سریع، ایمن، سلامت و با مصرف کم انرژی در تهران هستیم، افزود: خط 6 متروی تهران با توسعه به سمت جنوب، یک طرح توسعه متروی 38 کیلومتری می‌شود که از طولانی‌ترین خطوط متروی تهران و حتی طبق گفته مسئولین در منطقه خواهد شد.

دکتر روحانی با اشاره به سیل در فروردین سال 98، گفت: از افتخارات جمهوری اسلامی ایران طرح‌های مهم توسعه کشور است و امروز شاهد هستیم که در ایام نوروز با رحمت خدا و رنج و سختی بنگان مواجه بودیم و در عین حال این طرح‌های توسعه‌ای همچون سدسازی، جان هزاران نفر در کشور را نجات داد.

رئیس جمهور با قدردانی از تلاش‌های مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دوران سازندگی و سدسازی، گفت: اگر سددز، کرخه، کارون و شهید عباسپور نبود، وضع استان خوزستان امروز متفاوت بود و در شب‌های بارانی 12 فروردین 8 هزار و 500 متر سیلاب در ثانیه وارد کرخه می‌شد که قطعاً در صورت نبودن سد کرخه مشکلات زیادی برای استان خوزستان بوجود می‌آمد.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه برای قضاوت در مورد طرح‌های توسعه باید بلندمدت نگریست، ابراز امیدواری کرد که سیل فروردین‌ماه باعث تحولی مثبت برای آزادسازی و مسیل رودخانه‌ها باشد.

رئیس جمهور با ابراز تعجب از ساخت واحدهای مسکونی در مسیر رودخانه‌ها با صدور برخی مجوزهای غیرقانونی از سوی برخی از دستگاه‌ها، گفت: صدور مجوز ساخت در بستر رودخانه‌ها معامله جان مردم با پول کثیف است و باید سال 98 را سال آزادسازی طبیعت در کل ایران کنیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه سیل فروردین‌ماه هشدار و صدای رسای طبیعت بود و وقتی مسیر سیل را خراب کنیم، سیل هم با خسارت می آید و باید حقوق طبیعت را حفظ کنیم، ادامه داد: باید به لایروبی رودخانه‌ها و رفع موانع در مسیر آنها توجه بیشتری شود و نباید ساخت پل را ارزان تمام کنیم، چرا که پل‌های مقاوم می‌تواند در هنگام بروز سیلاب‌ها جلوی تخریب منازل مسکونی و جاده‌ها را بگیرد.

رئیس جمهور کمک به توسعه کمی و کیفی مترو را مورد تأکید قرار داد و گفت: سرمایه‌گذاری بسیار بزرگی در مترو انجام شده است، منتها این سرمایه‌گذاری بیشتر کمی بوده است و باید کیفی‌تر شود و کمک کنیم ناهمزمانی که در احداث تونل‌ها و تأمین تجهیزات مترو وجود دارد از بین برود.

دکتر روحانی تصریح کرد: حتماً برای متروی تهران و توسعه کیفی آن راه‌حل داریم چرا که توسعه آن برای رفاه مردم و نیز جلوگیری از افزایش مصرف انرژی، ضروری است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: براساس گزارشات تهیه شده هر فردی که از مترو استفاده می‌کند به طور متوسط حدود نیم لیتر در مصرف انرژی صرفه‌جویی به عمل می‌آید و اگر این گزارش دقیق باشد، با توسعه مترو صرفه‌جویی بسیار خوبی در بخش انرژی که تقریباً در کشور مجانی توزیع می‌شود و اصولی مصرف نمی‌گردد، صورت می‌گیرد.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: مصرف بالای انرژی در کشورمان هم موجب آلودگی و هم هدر رفت ثروت ملی و همچنین موجب فساد و قاچاق می‌شود که عمدتاً بخاطر تفاوت قیمتی است که با کشورهای همسایه وجود دارد.

رئیس جمهور افزود: حتی اگر شرایط تحریم وجود نداشت و به طور عادی احتمالاً قیمت دلار امسال حدود 6 هزار تومان بود باز هم قیمت سوخت نسبت به کشورهای همسایه قابل مقایسه نیست و باز هم قاچاق انجام می‌شد.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در ایام عید بیش از 100 میلیون لیتر در روز بنزین مصرف شد و به طور عادی نیز روزانه 70 الی 80 میلیون لیتر بنزین در کشورمان مصرف می‌شود که اگر شرایطی فراهم شود که حتی نیمی از آن صادر شود، می‌توان از آن برای رفاه بیشتر مردم استفاده کرد.

رئیس جمهور تصریح کرد: توسعه مترو می‌تواند هم برای رفاه و راحتی مردم و هم جلوگیری از مصرف بی‌رویه و هم برای محیط زیست مفید باشد.

دکتر روحانی گفت: میزان توسعه و پیشرفتی که در حوزه‌های مختلف بویژه سدسازی، افزایش توان نیرو و برق، جنگلکاری و مترو در کشور طی 40 سال گذشته انجام شده با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست و حرف‌هایی بعضاً  نادرست و ناروایی در این زمینه زده می‌شود که ظلم به انقلاب است.

رئیس جمهور اظهار داشت: امروز 7 خط مترو در تهران احداث شده است که می‌تواند کمبودهایی که در شهر بزرگی مانند تهران وجود داشت را جبران کند و به فضل الهی با کمک دولت این مسیر برای رفاه حال مردم ادامه پیدا خواهد کرد.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود بازآفرینی بافت‌های فرسوده و موضوع مسکن را یک ضرورت اساسی توصیف کرد و گفت: پیام سیل و زلزله این است که بافت های فرسوده باید احیاء شود و تهران جایی است که باید آن را در برابر زلزله، سیل و طوفان احتمالی مصون بسازیم.

رئیس جمهور با اشاره به بافت‌ها و محله‌های فرسوده در تهران، گفت: در این بافت‌های فرسوده در صورتی که یک حادثه طبیعی اتفاق بیفتد، بدون تردید کمک‌رسانی با مشکل مواجه خواهد بود لذا باید کمک کنیم تا این بافت‌ها احیاء شوند و بدون شک اگر یک محله و بافت فرسوده نوسازی شود، هم ثروت مردم، افزایش می‌یابد و هم برای حفظ جان و رفاه مردم مفید خواهد بود.

دکتر روحانی تصریح کرد: در آغاز بکار شهرداری آقای حناچی به ایشان تأکید کردم که احیاء بافت‌های فرسوده از اولویت‌های ضروری و بسیار مهم است و در این راه با همه توان کمک خواهیم کرد و چنانچه دستگاه‌های دولتی زمینی در اختیار دارند باید آن را به توسعه‌گر واگذار کنند و دولت نیز با اعطای وام بانکی به توسعه‌گر و خریدار کمک و مساعدت‌های لازم را به عمل خواهد آورد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: هر 3 پروژه‌ای که امروز افتتاح شد به عنوان 3 طرح مهم، پایدار و ادامه‌دار در تهران است که در همه آنها دولت آماده کمک‌ به شهرداری و شورای شهر است تا شاهد تهرانی آبادتر و با رفاه بیشتر برای مردم و محیط زیست سالم‌تر باشیم.

دکتر روحانی همچنین اقدامات انجام شده در زمینه جلوگیری از آلودگی هوا را بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت: رفع آلودگی هوا هم برای سلامت مردم و هم حیثیت شهر تهران به عنوان مرکز کشور بسیار حائز اهمیت است و همه باید توجه داشته باشند که آنچه در تهران ساخته می‌شود، در حقیقت به نوعی خدمت به همه مردم کشور است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • حسین از الموت شرقی IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  12 0
  سلام خدا قوت در الموت شرقی هم سیلاب اومده و هنوز به سیل و خرابی بدل نشده است و لطفا پیش از فاجعه پیشگیری و لایروبی شود . پلهای فلزی مناسب نداریم در برخی از روستاها پل روستایی سلیکان و روستای نسا شاید از زیر رو به خرابی رفته باشد لطفا بررسی بفرمایید قبل از حادثه فکری بشود بهتر است سپاه خدا قوت طلاب عزیز خدا قوت سلامتیشون صلوات
  • IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
   9 0
   جناحی نکن! برای سلامتی همه امدادگران صلوات.
 • امیر IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  18 1
  خیلی از این ساخت و سازهای غیر مجاز کنار رودخانه ها و توی جنگلها ماحصل همین شوراهای شهر و روستاست که خاتمی مملکت رو دچارش کرد. اکثر شوراهای شهر و روستا کاملا فاسد و منشا فساد هستند
 • سعید IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  11 0
  همین حاشیه رودخانه جاجرود رو نگاه کنید از زردبند بگیر تا اوشان و میگون و شمشک کلا رودخانه رو تصرف کردن یا رستوران زدن و یا ویلا
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  13 2
  ریشه فساد را دوست شما آقای محمد خاتمی انجام داد. او شوراهای شهر و روستا را راه اندازی کرد . و اکثریت ملت نظرشان این است که شوراهای شهر و روستا منبع اصلی این مفاسد هستند./ نامه تمام
  • IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
   0 3
   تو با مردم سالاری دینی مشکلی داری؟
 • IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  1 0
  #مخاطب_بایدها
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  6 0
  تمام شهرداران از زمان کرباسچی تا حال حاضر باید دادگاه صحرایی شوند
 • FR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  7 1
  خیلی خوبه منم دور بعد میام کاندید میشم حقوقم میگیرم هفته یه بار از خونه میام بیرون یه نظر و انتقاد میکنم میرم خونم خیلی راحته تنها بدیش فحش خوردن از مردم اونم با یه اختلاس شیرین میشه راحت
  • IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
   0 6
   اشکال نداره. هر کسی میتونه کاندید بشه. البته اگه از تیغ نگهبان رد بشه.
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  14 1
  به لحن صحبت رييس جمهور توجه شود: سیل فروردین ما صدای رسای طبیعت ما بود و باید سال 98 را سال آزاد سازی طبیعت ما در کل ایران کنیم. در آغاز انقلاب اسلامی ما یکی از مباحث باورنکردنی، تردیدها برای ساخت متروی تهران ما بود ....ما ...ما...ما.... ما....
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  7 1
  جناب اقای روحانی لطفا نعل وارونه نزنید . بخش قابل توجهی از تخلفات زمین خواری و کوه خواری و ساحل خواری و رودخانه خواری و جنگل خواری و... در زمان مسئولیت شما و در زمان تصدی خانم معصومه ابتکار در سازمان محیط زیست انجام گرفته . دوایر وسازمانها و ادارات زیر مجموعه شما میبایستی به لایروبی مسیلها و رودخانه ها میپرداختند تا این فجایع پیش نیاید و رحمت الهی به بلا و نقمت تبدیل نشود .
 • IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  7 0
  باید اقدامات سریع انجام داد.
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  3 9
  لطفا کار کنید . از بلایای طبیعی برای تسویه حساب استفاده نکنید .آنچه برای دیگران چماق کرده بودید خدا بدترش را بر سرتان آورد.نشان دادید که کار بلد نیستید .
 • IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  1 0
  #صرفه جویی از مردم ، #چپاول و #فامیل بازی از شما

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس