سیل

بارش باران که از چند روز پیش در ۲۵ استان کشور آغاز شده، سبب آبگرفتگی و در برخی استان‌ها خسارات فراوان به منازل مسکونی، مزارع و تاسیسات زیربنایی شده است.

به گزارش مشرق، در پی بارش سیل‌آسای چند روز پیش باران در دو استان گلستان و مازندران که منجر به آب‌گرفتگی شدید سطح شهر، منازل مسکونی، زمین کشاورزی و تاسیستات زیربنایی شد، بی‌توجهی به این موضوع و هشدارهای هواشناسی، روز گذشته در استان فارس سیل ناگهانی منجر به کشته شدن ۱۸ نفر و مجرومیت ۱۱۹ نفر شد.

بیشتر بخوانید:

بر همین اساس، ستاد مدیریت بحران کشور شب گذشته به ریاست معاون اول رئیس جمهور تشکیل شد و جهانگیری در این جلسه با اشاره به گزارش‌های سازمان هواشناسی و پیش بینی های موجود درباره استمرار بارش ها طی چند روز آینده، از همه دستگاهها، استانداران، فرمانداران و مسئولین ذیربط خواست در حالت آماده باش کامل باشند و به طور ۲۴ ساعته در محل کار خود حضور داشته باشند و تدابیر لازم را برای مواجهه با وقوع سیل و دیگر حوادث طبیعی بیاندیشند.

سیلاب مردم پلدختر را خانه به دوش کرد

سیل در شهرستان پلدختر منازل مردم را در برگرفته و ویرانی‌های بسیاری بر جای گذاشته است.‌امسال سین سیلاب در سفره هفت‌سین مردم پلدختر قرار گرفت تا مردم این شهرستان سال نوی خود را با خسارت، آوار و طغیان رودخانه‌ها تحویل کنند.شدت باران و تگرگی که در روز پنجم فروردین ماه بارید آنقدر کم‌سابقه بود که بر اثر آن سیلاب شد و یک‌عمر زندگی و دسترنج اهالی را با خود برد تا هم‌چنان خسارت پشت خسارت روزگار مردم پلدختر را به بی‌سامانی شب‌های دراز سیلاب گره بزند.

بازدید هوایی رئیس ستادکل نیروهای مسلح از مناطق سیل‌زده گلستان‌

رئیس ستادکل نیروهای مسلح که دقایقی قبل وارد استان گلستان شده است از مناطق سیل‌زده این استان بازدید هوایی کرد.‌سرلشکر محمد باقری از مناطق سیل‌زده این استان بازدید هوایی کرد. همچنین قرار است تا لحظاتی دیگر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از روستای سیل‌زده سقریلقی شهرستان آق‌قلا که با گذشت ده روز همچنان درگیر سیلاب است، بازدید کند.

سیلاب منازل مردم را در پلدختر در برگرفته است

نماینده مردم پلدختر در مجلس گفت: نیاز اصلی شهرستان اسکان برای مردم سیل زده و تأمین آذوقه است.سید حمیدرضا کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر اظهار داشت: با توجه به بازدیدی که از مناطق سیل‌زده پلدختر و معمولان انجام شد، متأسفانه وضعیت بسیار بدی برای زندگی مردم به وجود آمده به‌طوری‌که سیلاب منازل مردم را در برگرفته است.

۳۱ جاده کشور مسدود است

مرکز مدیریت راه‌های کشور محورهای جاده‌ای مسدود در سراسر کشور را اعلام کرد.

استقرار ۷۰ اکیپ بهداشت محیط در مناطق سیل‌زده گلستان

وزیر بهداشت در حاشیه جلسه هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان از استقرار ۷۰ کلیپ بهداشت محیط در مناطق سیل‌زده این استان خبر داد.‌سعید نمکی، وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر در مناطق سیل زده، ۹ مرکز ثابت و ۱۶ مرکز سیار بهداشتی درمانی در حال ارائه خدمات درمانی هستند و این مراکز در هفته گذشته سه مرکز ثابت و ۱۲ مرکز سیار بوده است. نمکی با اشاره به افزایش تعداد اکیپهای بهداشت محیط به ۷۰ اکیپ، گفت: همچنین۳ تیم تخصصی و فوق تخصصی آماده خدمت رسانی به مردم هستند.

حضور اقشار مردم برای ساخت و ترمیم سیل‌بند در روستاهای بامدژ

گروهی از مردم به صورت خودجوش فارغ از سن و مقام و لباس اقدام به ساخت و ترمیم سیل‌بندها در روستاهای بامدژ و جعاوله کردند.‌بعد از ابرش‌های اخیر و احتمال آبگرفتگی و سیلابی شدن برخی از مناطق و روستاهای حاشیه اهواز گروهی از مردم به صورت خودجوش فارغ از سن و مقام و لباس اقدام به ساخت و ترمیم سیل‌بندها در روستاهای بامدژ (جعاوله) کردند. در این مناطق تعداد زیادی از خودروهای سنگین از جمله بیل مکانیکی، لودر، قطعات بتنی و نیوجرسی در مناطق نام برده مستقر شده است.

رودخانه‌های استان زنجان سیلابی می‌شود

مدیرکل هواشناسی استان زنجان از ورود سامانه بارشی از اوایل هفته آینده به استان خبر داد و گفت: فعالیت این سامانه، بارش‌های متناوبی را در روزهای یکشنبه و دوشنبه در استان خواهد داشت.‌هواشناسی استان زنجان نیز با صدور اطلاعیه‌ای از ورود سامانه بارشی جدید از اوایل هفته آینده به استان خبر داده است که آسمان استان از بعدازظهر روز شنبه ۱۰ فروردین در بیشتر مناطق ابری می‌شود.

‌ریزش کوه جاده ونایی بروجرد را مسدود کرد

رئیس پلیس‌راه استان لرستان بابیان اینکه محورهای لرستان به‌شدت لغزنده است و محدودیت دید وجود دارد گفت: ریزش کوه جاده ونایی بروجرد را مسدود کرد.‌سرهنگ مرتضی چغلوند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد اظهار داشت: با توجه به بارش‌های شدید باران در استان، در حال حاضر تمامی محورهای لرستان به‌شدت لغزنده است، مه گرفتگی و محدودیت دید وجود دارد. وی افزود: در جاده‌های بیرانشهر، داد آباد (خرم‌آباد- پل زال)، طالقان و کاکارضا بارش شدید برف را داریم که به رانندگان توصیه می‌شود از تردد در این محورها خودداری کنند.

نجات ۳ هزار راس دام و اسکان ۱۵ خانوار عشایر در بارندگی اخیر بهبهان‌

رئیس امور عشایر شهرستان بهبهان گفت: طی سامانه بارشی اخیر و سر ریز شدن آب سد مارون عشایر ساکن حریم رودخانه مارون اسکان اضطراری شدند. ماکان دیده بان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بهبهان اظهار داشت: طی سامانه بارشی اخیر و سر ریز شدن آب سد مارون عشایر ساکن حریم رودخانه مارون اسکان اضطراری داده شدند. وی افزود: در روزهای گذشته، شهرستان بهبهان ۵۵ میلی متر بارندگی داشته که عشایر مهاجر در حریم رودخانه مارون اسکان داشته‌اند زیرا بر اثر حجم بالای آب تحت تاثیر آب گرفتگی قرار گرفتند.

قطع دسترسی به روستای امام‌زاده محمد بهبهان‌

فرماندار بهبهان گفت: روستای سعادت آباد بخش زیدون تخلیه و جاده دسترسی یک روستای کوچک قطع شده ولی اهالی آن مشکل خاصی ندارند و در حال تلاش برای تخلیه هستیم. محمد حری اظهار داشت: روستای سعادت آباد بخش زیدون تخلیه و جاده دسترسی یک روستای کوچک قطع شده ولی اهالی آن مشکل خاصی ندارند و در حال تلاش برای تخلیه آن نیز هستیم. وی افزود: با افزایش ذخیره سدکوثر، رهاسازی آب از این سد نیز از ۴۰ به ۱۰۰ میلیون مترمکعب در ثانیه رسیده است که هشدارهایی به روستاهای حاشیه رودخانه برای فاصله گرفتن از رودخانه صادر شده است.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح وارد گلستان شد

‌رئیس ستادکل نیروهای مسلح برای بازدید از مناطق سیل‌زده گلستان و تسریع در عملیات امدادرسانی به سیل‌زدگان وارد این استان شد.‌سرلشکر محمد باقری صبح امروز برای بازدید از مناطق سیل‌زده گلستان و تسریع در عملیات امدادرسانی به سیل‌زدگان وارد این استان شد. رئیس ستادکل نیروهای مسلح قرار است بازدیدی هوایی از مناطق سیل‌زده داشته باشد. سرلشکر باقری همچنین بازدیدی زمینی و میدانی از روند امدادرسانی به سیل‌زدگان و خسارت‌های واردشده به مناطق مختلف استان گلستان دارد. سرلشکر باقری پس از بازدید از مناطق سیل‌زده در جلسه‌ای با فرماندهان عالیرتبه نیروهای مسلح و مسئولان استان گلستان حضور پیدا می‌کند.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۸
  11 5
  خدا قوت باید گفت
 • DE ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۸
  4 0
  در این روزهای بارانی دامداران درجاهای امن پناه بگیرند و با علوفه خشک دام هاشون رو نگه دارند تا وضعیت اب و هوا در چند روز اینده عادی بشه. مدیریت ، پیش بینی و برنامه ریزی دامداری بوسیله جهاد کشاورزی در صدا و سیما آموزش داده بشه تا دامی و دامداری مشکل نداشته باشه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس