صندوق بین المللی پول در واکنش به تشدید اقدامات خصمانه غربی ها علیه کشورمان هشدار داد توقف صادرات نفت ایران، بهای نفت را در بازارهای جهانی، 20 تا 30 درصد افزایش خواهد داد.

به گزارش مشرق به نقل از مهر، شبکه تلویزیونی العربیه در خبری فوری گزارش داد: صندوق بین المللی پول هشدار داد در صورت توقف صادرات نفت ایران، بهای نفت در بازارهای جهانی بین 20 تا 30 درصد افزایش خواهد یافت.

هشدار صندوق بین المللی پول درباره عواقب وحشتناک تحریم نفتی ایران، اهمیت جایگاه کشورمان در بازارهای جهانی نفت را بیش از پیش اثبات می کند.

خاطر نشان می شود این هشدار صریح در حالی است که عربستان سعودی یکی از متحدان سرسپرده آمریکا و دیگر کشورهای غربی مدعی شده است در صورت توقف صادرات نفت ایران، نیازهای نفتی غربی ها را تامین خواهد کرد .

ادعای سعودیها و قول آنها به غربی ها برای تامین نیازهای نفتی آنها در صورت تحریم نفتی ایران در حالی است که
یک روزنامه غربی در گزارشی ادعای عربستان سعودی درباره ظرفیت این کشور برای افزایش میزان تولید نفت خود در صورت تحریم نفتی ایران را ادعایی واهی خواند و به دلایل غیر عملی بودن این ادعا پرداخت.

وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا با اجماع ضعیف در نشست روز دوشنبه سوم بهمن خود در بروکسل درباره افزایش فشارهای اقتصادی به ایران و سوریه توافق کردند. این در حالی است که وضعیت اقتصادی بحرانی برخی کشورهای اروپایی و نبود جایگزینی برای نفت وارداتی از ایران سبب بروز تردیدهایی در مورد عملی شدن این توافق شده است.
 
نمایندگان اتحادیه اروپا پیشتر در همسویی با سیاستهای آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران موافقت خود را با تحریم بانک مرکزی ایران اعلام کرده بودند.

در این زمینه العربیه مدعی شده بود شرکت توتال فرانسه، خرید نفت از ایران را متوقف خواهد کرد.

با وجود اقدامات غربی‌ها علیه ایران، کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با این ادعا که گام روز دوشنبه(سوم بهمن) این اتحادیه برای واداشتن ایران برای حضور جدی در مذاکره با غرب بر سر موضوع هسته ای برداشته شده گفت شانس ایران برای مذاکره با 1+5 همچنان باقی است.

ادعای آمادگی اروپا برای مذاکره با ایران در حالی مطرح می شود که این اتحادیه همپای همقطار آمریکایی خود تا کنون تحریمهای مختلفی را علیه ایران اعمال کرده که از جمله آن تحریم 433 شرکت و 113 شخصیت ایرانی است.
 
اقدامات خصمانه غربی ها علیه ایران درحالی است که دبیر شورای امنیت ملی روسیه ضمن هشدار درباره تبعات سنگین تحریم نفتی ایران برای اتحادیه اروپا، ادعاهای آمریکا درباره برنامه هسته ای تهران را تنها توجیهی برای اعمال تحریمهای بیشتر دانسته بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس