مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

اخبار پیشنهادی
گورکنی که در گور خود میفتد؛
آمریکا که سال‌هاست در کشورهای مختلف انقلاب رنگی به راه می‌اندازد، اکنون خودش انتظار یک انقلاب رنگی را می‌کشد؛ انقلابی که مخالفان ترامپ با حمایت نهادهای اطلاعاتی و رسانه‌های این کشور تدارک دیده‌اند.
مراسم تحلیف دانلد ترامپ طبق پیش بینی‌ها با حاشیه‌های فراوانی از جمله شورش در شهرهای آمریکا همراه بود. اما در این مراسم ترامپ رکوردهای جالبی را نصیب خود کرد؛ از جمله کمترین تعداد حاضرین در مراسم تحلیف.
شاید مهم ترین و اساسی ترین تغییر و دگرگونی محتمل در سیاست خارجی آمریکا، تحت ریاست جمهوری ترامپ، مربوط به پشتیبانی همیشگی آمریکا از یکپارچگی اروپا و همچنین کاستن از نقش رهبری ایالات متحده در امنیت و دفاع اروپا است.
گمانه‌زنی‌ها درباره دلیل کشتار 100 شهروند نیجریه‌ به دست ارتش +عکس
در نیجریه چه خبر است؟
رئیس‌جمهوری که همه اقداماتش را با نام مبارزه علیه بوکوحرام توجیه می‌کرد، حالا آتش جنگنده‌های خود را بر سر اردوگاه آوارگان فرو می‌ریزد. در نیجریه چه خبر است؟
«حشیشی‌ها» تحلیف ترامپ را با «سیگاری» جشن گرفتند + فیلم
مصرف کنندگان و کشت دهندگان حشیش (ماری یوانا) در شهر واشینگتن، با ابتکاری عجیب، تحلیف رییس جمهور جدید را جشن گرفتند.
رسانه‌های مصری از آل‌سعود چه می‌گویند/ جزایری که با جنگ رسانه‌ای پس گرفته شد/ وقتی مردم مصر دیگر پول عربستان را نمی‌خواهند +عکس و فیلم
خط و نشان مصری‌ها برای آل سعود؛
در اختلافات مصر و عربستان، رسانه‌های مصری نشان دادند تیغ تیز و برنده‌ای هستند که بدون خونریزی می‌توانند سخت ترین نبردها را به سود کشور و ملت‌شان رقم بزنند.
خشم جوانان یمن از سیاست منافقانه انگلستان
اذعان وزیر پیشین انگلیسی
«اندرو میچل»، وزیر سابق توسعه بین‌المللی در کابینه بریتانیا، پس از بازگشت از سفرش به یمن به روزنامه تلگراف لندن گفت که حمایت بریتانیا از ائتلاف سعودی، تحریک کننده یک نسل دیگر از یمنی‌ها به حملات تلافی جویانه است و منجر به افزایش تهدیدات امنیتی، نه فقط در انگلستان، که در کل اروپا می‌شود.
برگزیت ترزا می به روش «خروج تمیز» خواهد بود + تصاویر و فیلم
پایانی بر عصر یوروفیلیسم انگلیسی؛
انگلیس دست به بازی بزرگی زده که می‌تواند در صورت عدم توفیق، هر آینه بریتانیا را دچار بحران اقتصادی نماید. اما تجربه تاریخی و شواهد عقلایی نشان داده که انگلیسی‌های اقتصادشناس، معمولا در بازی تجارت و بازار پیروزمندانه عمل می‌کنند.
بحران بین‌المللی در صورت عدم مدیریت مشترک امور جهانی قطعی است + تصاویر
تحلیل‌گر گروه بحران:
جهان به طرفی چندقطبی شدن می‌رود و ورود بازیگران دولتی و غیردولتی جدید موید همین مدعاست، اکنون گروه‌های مسلح خود تبدیل به یک جامعه هویتی شده‌اند. در جهان کنونی که شاهد یک سیر از پایین به بالا هستیم، قدرت‌های بزرگ به راحتی و به تنهایی قادر به حل مناقشات منطقه‌ای خود نیستند.
آیا روس‌ها برای جلب اعتماد ترامپ از معامله 400 میلیارد دلاری با چینی‌ها می‌گذرند/ توافقنامه «یالتا» کلید پایان جنگ سوریه
ناگفته‌هایی از معادلات جهانی‎؛
منطقه مدیترانه شرقی مملو از ذخایر گاز است اما چیزی که تاکنون مطرح نشده، این است که منطقه مذکور براساس ارزیابی‌های اولیه، از بزرگترین ذخایر گازی جهان به شمار می‌رود.
رؤیاهای اوباما یکی‌یکی نقش بر آب می‌شود + جدول تفصیلی
آخرین مصاحبه رئیس‌جمهور منتخب؛
خبرنگار بیلد (آلمانی) و تایمز لندن به دفتر ترامپ رفتند و در مورد سیاست‌های مهاجرتی، رابطه با بریتانیا پس از برگزیت، توافق هسته‌ای با ایران و سایر برنامه‌های دولت جدید پرسیدند.
اشتباهات تاکتیکی و استراتژیک پادشاه ترکیه/ روس‌ها در 10 دقیقه جان اردوغان را نجات دادند
علی شهاب مطرح کرد؛
پادشاه ترکیه جدید! همچنان به سیاست تک روی در تصمیم‌گیری‌ها حتی در داخل حزب عدالت و توسعه ادامه می‌دهد. طی چند ماه گذشته ده‌ها نفر از رهبران داخلی حزب اخراج شده و هرگونه اظهار نظر آنها بدون اجازه اردوغان ممنوع شده است.
طرح تجزیه ایران به 5 کشور از سوی جمهوری آذربایجان/ وزارت خارجه: نباید به روند بهبود مناسبات تهران – باکو لطمه‌ای وارد شود
علل گسترش پدیده «ایران هراسی» در باکو؛
برخی بر این باورند که با جسارتی که اخیرا در جلسه «مجلس ملی» جمهوری آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران شد و تهدید تجزیه ایران به پنج کشور مطرح شد باید بازهم اغماض کرد تا به روند بهبود مناسبات تهران – باکو لطمه‌ای وارد نشود.
آمریکا به دنبال «جنبش سبز 2» و تجزیه ایران در دوره ترامپ است
نظریه‌پرداز جنگ‌های ترکیبی در گفتگو با مشرق؛
«اندرو کوریبکو» می‌گوید: فتنه 88 یکی از بارزترین مصداق‌های جنگ ترکیبی آمریکا علیه ایران بود و واشینگتن در حال طراحی یک «جنبش سبز 2» با ابزارهای مختلف از جمله حمایت از تجزیه‌طلبان است.
یارانه خانواده‌های زندانیان را قطع کرده‌اند/ وزارت خارجه دیگر جواب ما را هم نمی‌دهد
برادرزاده زندانی ایرانی در ترکمنستان در گفتگو با مشرق:
تا الآن به مجلس مراجعه کرده‌ایم؛ 4 بار به وزارت خارجه رفته‌ایم؛ به هر کجا که باید نامه می‌دادیم، نامه دادیم. اما هیچ‌کس تا الآن درد ما را دوا نکرده است.
اعضای کابینه جدید آمریکا درباره مهمترین دستاورد روحانی چه نظری دارند؟
زمزمه‌های نقض دوباره برجام/
سوال اساسی که برای بسیاری از مردم بوجود آمده این است که درصورت نقض برجام توسط تیم جدید مدیریت آمریکا، که امری محتمل است، دولت روحانی چگونه می‌تواند از حقوق ایران صیانت کند؟
دور زدن اوباما با دعوت از تیم ترامپ برای مذاکرات سوریه
از سوی مسکو رخ داد؛
علاوه بر جریان‌های سیاسی و نهادهای اطلاعاتی آمریکا، سازمان‌های بین‌المللی نیز نسبت به تقویت روابط میان نسل جدیدی از رهبران ملی‌گرا و دولت‌‌های شخص‌محور ابراز نگرانی کرده‌اند.
اردوغان چه سرنوشتی برای ترکیه رقم خواهد زد + تصاویر و فیلم
ناجی یا بلای بزرگ؟
اردوغان که یکی از طراحان اصلی بازی فتنه در سوریه بود، اکنون با خودکامگی خود که فاصله‌ای تا دیکتاتوری محض ندارد، تمامیت ارضی کشورش را به خطر انداخته است و در لابلای خون و هراس مردم‌اش به دنبال قدرت است.
باید انتظار روزهای سختی را برای روابط میان آمریکا و ایران داشت/ دنیا آمریکا را مقصر خروج از توافق هسته‌ای خواهد دانست/ مردم آمریکا از سر استیصال به ترامپ روی آوردند
سردبیر نشریه «ویرجینیا دیفندر» در گفتگو با مشرق؛
«فیل ویلیتو» می‌گوید: مردم آمریکا مستأصل شده‌اند و درباره آینده اقتصادی خود نگران است؛ احساس می‌کنند دموکرات‌ها و نئولیبرال‌ها آن‌ها را فراموش کرده‌اند.
8 نفر معادل ثروت نیمی از مردم جهان را دارند + آمار
همه مسئولیم؛
هر ساله فرارهای مالیاتی 100 میلیارد دلار ضرر برای کشورهای فقیر ایجاد می‌کند، مبلغی که برای تحصیل 124 میلیون کودک و جلوگیری از مرگ دست‌کم 6 میلیون کودک فقیر کفایت می‌کند.
آخرین خبرها از وضعیت رهبر شیعیان نیجریه/ شیخ زکزاکی چه ‌زمانی آزاد می‌شود؟
پس از یک‌سال اسارت؛
مهلت 45 روزه دادگاه برای آزادی رهبر جنبش اسلامی نیجریه ساعت 12 امشب به وقت محلی نیجریه به پایان می رسد و پس از آن پلیس 24 ساعت فرصت دارد تا شیخ زکزاکی را به مکان مورد نظر ایشان منتقل کند.
مسئولین می‌گویند چون شهدای منا مستطیع بوده‌اند خانواده‌هایشان نیاز به کمک ندارند/ بنیاد شهید میان ما و بقیه شهدا تبعیض می‌گذارد/ با ما مثل برادر ناتنی رفتار می‌کنند
نماینده خانواده‌های شهدای منا در گفتگو با مشرق:
وقتی برای حل مشکلات خانواده‌های شهدا به نهادهای مختلف مراجعه می‌کردیم، مسئولین به ما می‌گفتند کسی که به سفر حج واجب رفته، مستطیع بوده و خانواده‌اش نمی‌تواند مشکل داشته باشد.
موج سرما و اعتصاب در اروپا/ نمایش اتحاد ملی در ایران + تصاویر
از گوشه و کنار جهان؛
در لابه‌لای اخبار بین‌الملل، تصاویر جالبی از رخدادهای مهم وجود دارد که می‌تواند برای مخاطب قابل توجه باشد، آنچه در این گزارش آمده، دست‌چین تصاویری از گوشه و کنار حوادث جهان در هفته گذشته است.
وقتی مستشاران آمریکایی چریک های «مارکسیست» کُرد را آموزش می‌دهند!/ هدف آمریکا از کمک نظامی به دو طرف یک منازعه چیست؟
سناریوی مشکوک آمریکا در شمال سوریه؛
آموزش‌ایدئولوژی‌به‌نیروهای تازه‌نفس YPG،پیچیدگی جنگ در سوریه نشان می‌دهد، جایی که یک جنبش کردی پیرو ایدئولوژی متضاد با خط مشی آمریکا، به مهم‌ترین متحد آن تبدیل شده است.
نگرانی تحلیل‌گران از کودتای نظامی در اندونزی
ویدودو اولین رئیس‌جمهوری است که پس از چند دهه به این سِمت دست یافته است و حالا به نظر می‌رسد فرمانده ارتش بیش از حد در ملاً عام ظاهر شده و در مورد همه چیز سخنرانی می‌کند.
سه دشمن اصلی رژیم صهیونیستی در سال 2017/ هشدار مقام ارشد صهیونیست درباره خطرات تهدید کننده اسرائیل
مشروح گزارش راهبردی تل‌آویو؛
گزارش مرکز مطالعات امنیت داخلی رژیم صهیونیستی، ایران را دومین کشور تهدید کننده تل‌آویو توصیف کرده و می‌نویسد که با وجود توافق هسته‌ای تهران همچنان توانمندی‌های کلاسیک خود را افزایش می‌دهد.
عکس دختران جوان، اصطلاحات عامیانه عبری؛«دام عسل» حماس برای سربازان اسراییلی
استفاده از عکس دختران جوان و اصطلاحات عامیانه عبری، ابزار عوامل سایبری حماس برای چت کردن با چند ده سرباز اسراییلی، تخلیه اطلاعاتی و هک گوشی‌های همراه آن‌ها بوده است.
نوه‌ام بهانه بابایش را می‌گیرد/ پسرم نامه می‌دهد بیایید برای آخرین بار شما را ببینم/ دولت یک ریال به ما کمک نمی‌کند/ پنج ماه است چشم به در دوخته‌ام که پسرم بیاید
مادر زندانی ایرانی در ترکمنستان در گفتگو با مشرق:
پسرم هر بار می‌نویسد: «من مریض هستم؛ بیایید برای آخرین بار شما را ببینم؛» اما من واقعاً توان آن را ندارم که به ترکمنستان بروم؛ دولت حتی یک ریال هم به ما کمک نمی‌کند.
جایگاه جدید حملات سایبری و جاسوسی اینترنتی در روابط دولت‌ها
بازی با سلاح نامتقارن؛
آنکارا و پکن، ایالات متحده را به حمله سایبری و جاسوسی اینترنتی متهم می‌‌کنند و واشینگتن تایمز اتهامات مشابهی را به چین وارد می‌کند. پشت پرده بکارگیری این سلاح نامتقارن چیست؟
سکوت مرگبار «بانوی صلح» در برابر نسل‌کشی مسلمانان کشورش+ تصاویر
پاکسازی نژادی «روهینگیایی»ها؛
روز 4 ژانویه، دولت میانمار(برمه) گزارشی منتشر کرد که بر اساس آن «هیچ مدرک متقنی که دعاوی مطرح شده درباره پاکسازی نژادی علیه اقلیت مسلمان روهینگیا را تایید کند، وجود ندارد».
۱
آخرین عناوین