مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

اخبار تحولات منطقه
تازه‌ترین تحولات میدانی یمن؛
تاکتیک‌های موفق انصار الله در مقابله با متجاوزان سعودی نه تنها معادلات حاکم بر میدان بلکه شرایط در عرصه سیاسی را نیز به زیان عربستان سعودی رقم زده است.
محاصره حلب توسط ارتش سوریه و گروه‌های هم پیمان در حالی وارد هجدهمین روز خود شد که تلاش‌های پی در پی القاعده و ارتش آزاد برای شکست آن از طریق بازگشایی مسیر «کاستلو» با شکست‌ همراه بوده است.
دو اتفاق اساسی باعث شد العبادی اولویت حمله را از موصل به فلوجه تغییر دهد. اتفاق اول انفجار بزرگی بود که آوریل گذشته در بغداد ایجاد شد. رسانه‌های عراقی اعلام کردند منبع انفجار از شهر فلوجه بود. اتفاق دوم بحران سیاسی عراق بود.
آیا کودتای شکست‌خورده باعث نزدیکی ترکیه به روسیه و ایران می‌شود؟
آزمون تعیین دوست و دشمن واقعی؛
اعلام حمایت «روسیه» و «ایران» از «دولت منتخب» ترکیه و محکوم کردن کودتا، در همان ساعاتی که آشوب هنوز در جریان بود و هیچ چیز قطعیت نداشت، قطعا در حساب و کتاب های اردوغان در تغییر رویکرد سیاست خارجی جایگاه ویژه‌ای به خود اختصاص می‌دهد.
معاون هیلاری کلینتون را بهتر بشناسید/ دموکراتی که طرفدار سرسخت برجام است/ پاداش‌های نجومی پاشنه آشیل کمپین دموکرات‌ها +فیلم و عکس
مشرق گزارش می‌دهد؛
مهم‌ترین پست «تیم کین» تا کنون، ریاست بر کمیته ملی دموکرات‌ها بوده است؛ انتخاب او بهانه‌ای به ترامپ داده تا در کنار «هیلاریِ حقه‌باز»، «کینِ فاسد» را هم سر زبان‌ها بیندازد.
آمادگی تروریست‌ها برای عملیات تروریستی در اروپا
پلیس اروپا (یوروپل) اعلام کرد که صدها تروریست بالقوه در اروپا، آماده انجام فعالیت های تروریستی هستند.
تحلیل موسسه «استراتفور»؛
در حالی که ترکیه در حال ساماندهی دوباره خود بعد از کودتاست، ممکن است جریان کمک ها به شورشیان سوریه مختل شود، مساله ای که می تواند مانع از عملیات آن ها در سرتاسر شمال سوریه شود.
افشای رایانامه‌های جدید از تبانی دموکرات‌ها علیه سندرز + تصاویر و سند
استعفای رئیس کمیته ملی حزب؛
فیلادلفیا، وعده‌گاه اتحاد دموکرات‌ها در پشتیبانی از هیلاری، به نمایش آشوب و تفرقه تبدیل شد. دموکرات‌ها حالا پیش از اینکه حمله رسانه‌ای از سوی جمهوری‌خواهان آغاز شود، باید پاسخگوی هواداران خود باشند.
آلمان؛ میزبان چهار حمله خونین در یک هفته + تصاویر و آمار
دوک‌نشین‌های جنوبی در بهت و هراس؛
چهار حمله خونین طی هفته اخیر، دو ایالت جنوبی آلمان را ناامن کرده و حالا مردم نمی‌دانند اگر برای یادبود قربانیان به خیابان بروند، باید منتظر یادبودی برای خود باشند یا خیر.
فرار خانواده‌های موصلی از جهنم داعش در تاریکی شب +تصاویر
در آستانه عملیات موصل؛
آن ها باید برای رسیدن به منطقه امن، بین 4 تا 5 ساعت پیاده راه بروند. بزرگسالان باید کودکان را حمل کنند. آن ها گرسنه، تشنه و به شدت خسته از راه می رسند.
ماجرای اتهام فساد مالی به شیخ «عیسی قاسم» چیست/ دستور برخورد شدیدتر با شیعیان از مراکش
بسترهای انقلاب در بحرین؛
آن چیزی که حاکمیت بحرین از آن تحت عنوان نقل و انتقالات غیرقانونی منابع مالی مطرح می کرد، وجوهات شرعیه ای است که از سوی شیعیان به مرجع دینی سپرده می شود.
شهردار آنکارا: لشکر جن‌ها در خدمت فتح‌الله گولن هستند!
ظاهرا اردوغانیست ها در حال تبدیل «فتح الله گولن» به یک «هیولای هفت سر» هستند که در همه حوزه ها دست دارد و مسوول همه شکست‌ها و ناکامی های این کشور است، به نحوی که در این راه از اجیر کردن نیروهای ماوراء الطبیعه هم غافل نمی شود!
سپهبد ناصرخان در تهران؛ نگاهی به دستورکار کلیددار امنیت پاکستان
مقدمه‌ای بر پایان سوءتفاهم‌ها؛
سفر ژنرال بازنشسته و مشاور امنیت ملی همسایه شرقی به ایران علاوه بر اینکه در پاسخ به سفر سال گذشته شمخانی همتای ایرانیِ وی انجام می‌شود، بی‌ارتباط با تحولات ماه‌های اخیر نیست.
آیا اردوغان سیاست خود را در قبال تروریست‌های سوری تغییر می‌دهد/ نقش انفجارهای تروریستی ترکیه در شکل‌گیری کودتا +فیلم و عکس و نقشه
زوایای پنهان داعش در ترکیه؛
به اعتقاد کارشناسان، کودتا در ترکیه و بحران‌های داخلی این کشور، اردوغان را به فکر تغییر سیاست خارجی به ویژه در قبال سوریه و عراق خواهد انداخت؛ و یا حداقل اقدامی در راستای بحرانی کردن هر چه بیشتر منطقه انجام نخواهد داد.
تکه‌تکه شدن شیعیان افغانستان در روز خونین کابل +تصاویر
«هزاره‌های» مظلوم؛
این حمله تروریستی خونبار و وحشیانه، طبق اعلام اسماعیل کاووسی سخنگوی وزارت سلامت افغانستان، 80 شهید و 260 مجروح به جای گذاشته است که شماری از نیروهای امنیتی افغان هم در میان جانباختگان و مجروحین هستند.
قطع خطوط تدارکاتی تروریست‌ها در حلب و غوطه دمشق/ جاده کاستلو قتلگاه تکفیری‌ها/ پیشروی ارتش سوریه در غوطه شرقی و داریا/ شکست عملیات آغازنشده تروریست‌ها در درعا + تصاویر، فیلم و نقشه
در پانزدهمین روز محاصره محلات شرقی حلب تلاش‌های پی در پی تروریست‌ها برای بازگشایی اتوبان کاستلو و برقراری مجدد ارتباط با مرزهای ترکیه با شکست‌های سنگینی مواجه شده است.
پرچم کردستان عراق بر یونیفرم نیروهای ویژه کانادایی +عکس
استمرار یک حرکت مرموز؛
طبیعی بود که نصب پرچم اقلیم کردستان روی یونیفرم یک نیروی نظامی خارجی، در حالی که این اقلیم یکی از استان‌های عراق است، جنجال برانگیز شود. رهبران کانادا اصرار دارند که آن‌ها نسبت به رابطه ظریف میان اقلیم کردستان و عراق و متناسب بودن نقش کانادا با این رابطه، حساس هستند.
در حمله مسلحانه شب گذشته به مرکز خرید مونیخ  چه گذشت؟
هشت ساعتِ اضطراری؛
یک حمله مسلحانه در یک مرکز خرید در شهر مونیخ آلمان دست کم 9 کشته و 21 زخمی به جای گذاشت. هنوز هیچ گروهی مسوولیت حمله را نپذیرفته است و پلیس هم مدرکی محکم دال بر تروریستی بودن حمله پیدا نکرده است.
تأثیر کودتای ترکیه بر اوضاع عراق، سوریه و کردها
امین حطیط بررسی کرد:
ترکیه الان در نقطه عطفی خطرناک قرار گرفته است که احتمال دارد آن را به سمت تمایلات اردوغان پیش برده یا آن را به هیزم آتش‌های منطقه‌ای تبدیل کند. آتشی که ترکیه را به سمت تجزیه پیش خواهد برد، این ماهیت اصلی پروژه های آمریکا است.
جبهه‌های جنوب سوریه آبستن تحولات جدید
تحلیل وارده/
جبهه‌های جنوبی سوریه طی ماه‌های پس از ورود نظامی روسیه به عرصه بحران در این کشور، آرامش نسبی را تجربه می‌کند.
انتشار نخستین داده‌ها از پیامد اقتصادی برگزیت + فیلم و آمار
مأموریت دشوار ترزا می؛
کاهش پرشتاب شاخص‌های اقتصادی، کارشناسان و مقامات بریتانیایی را نگران کرده است. «ترزا می» که پیش از برگزیت از حامیان خروج بود، مسئولیت سنگین مواجهه کشورش با پیامدهای اقتصادی پیشنهاد خود به مردم را بر عهده دارد.
خشونت در آمریکا «دولتی» شده است/ هم در خارج از آمریکا بی‌گناهان را می‌کشند هم در داخل کشور/ سیاهان در آمریکا بی‌دفاع‌ترین قشر هستند
کارشناس آمریکایی در گفتگو با مشرق:
‌«تد رال» می‌گوید: واشنگتن بی هیچ بهانه‌ای علیه کشورهایی مانند عراق و افغانستان جنگ به راه می‌اندازد و در داخل هم علیه مردم بی‌گناه.
«دام عسل» زنان صهیونیست برای شخصیت‌های جهان +عکس
گزارشی‌از‌پرستوهای‌اسرائیلی؛
مئیر آمیت می‌گوید: جاسوس‌های زن نحوه بهره‌برداری از خود در جاسوسی را فرا می‌گیرند. آنها برای دستیابی به اطلاعات، حاضر به برقراری روابط با هر شخصی هستند.
لحظه آغاز تیراندازی در مونیخ آلمان+فیلم و عکس
فعالان رسانه ای آلمانی تصاویر جدیدی از لحظه آغاز تیراندازی در مرکز خریدی در شهر مونیخ این کشور منتشر کرده اند که طی آن حداقل دو فرد سیاهپوش به سوی مردم تیراندازی می کنند.
موصل در انتظار ساعت خلاصی؛ فرماندهان داعش: از حالا آماده‌ فرار به ترکیه یا سوریه‌ایم
اطلاعاتی از اوضاع این روزهای موصل؛
بعد از پیروزی‌هایی که در منطقه‌ فلوجه (در استان همجوار، الانبار) به دست آمده، امیدهای مردم موصل بیشتر هم شده است، خصوصا که فلوجه یکی از مهم‌ترین دژ‌ها و پایگاه‌های سازمان داعش محسوب می‌شد و تحلیل‌ها از محال بودن آزادسازی آن از دست داعش، حکایت داشت.
معادلات 10 ساله حزب‌الله و رژیم صهیونیستی/ برآورد واقع‌گرایانه از توانمندی‌های متقابل
نبرد زمینی و آزاد سازی الجلیل؛
فاصله بین سال‌های 2006 تا 2016 فرصت خوبی برای حزب‌الله بود تا بتواند توان تسلیحاتی خود را تقویت کند، این چیزی است که صهیونیست‌ها از آن تحت عنوان «آرامش وحشت» نام می‌‌برند.
پایان هشت ساعت وحشت در قلب آلمان با ۹ کشته و۱۰ زخمی +تصاویر
تیراندازی در مونیخ/
رسانه‌های آلمانی گزارش داده‌اند در یک مرکز خرید در فروشگاهی در شهر مونیخ، تیراندازی به وقوع پیوسته است. این تیراندازی حداقل ده کشته و چندین زخمی بر جا گذاشت.
دولت ترکیه از وقوع کودتا اطلاع داشت/ رسانه‌ها در بزرگ‌نمایی آن نقش مهمی بازی کردند/ لیست گولنیست‌ها پیش از کودتا آماده شده بود
کارشناس مسائل ترکیه در گفتگو با مشرق:
«اوکان آلتیپمارک» معتقد است دولت اردوغان از وقوع کودتا باخبر بوده، اما برای تقویت وجهه خود اجازه داده تا کودتا به شکلی کنترل‌شده، عملیاتی شود و سپس این‌گونه وانمود کند که مردم حامی دولت مانع از به نتیجه رسیدن کودتا شده‌اند.
جنجال در گردهمایی جمهوری‌خواهان؛ تد کروز بازی هم‌حزبی‌هایش را بر هم زد +عکس و فیلم
در سومین روز گردهمایی ملی جمهوریخواهان، تد کروز در اقدامی عجیب، از حمایت رسمی دانلد ترامپ خودداری کرد.
از لغو حقوق همجنس‌بازان تا آموزش کتب مذهبی در مدارس آمریکا در سیاست‌نامه انتخاباتی جمهوری‌خواهان
مشرق گزارش می‌دهد؛
سیاست‌نامه جمهوری‌خواهان حاوی نکاتی عجیب است که دانستن آن‌ها شاید دیدگاه خیلی افراد نسبت به این حزب را تغییر دهد: تعیین مسیحیت به عنوان دین رسمی آمریکا و آموزش انجیل در مدارس دولتی تنها بخشی از این سیاست‌نامه است.
آخرین عناوین