کد خبر 942324
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۹
نوبخت

نوبخت در حالی با اشاره به میزان کل بودجه اختصاص یافته به حقوق کارمندان و بازنشستگان و تعداد آنها، متوسط حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان را ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اعلام کرد که این رقم حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.

به گزارش مشرق، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب، متوسط حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان را ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اعلام کرد.

بیشتر بخوانید:

نوبخت در این برنامه تلویزیونی با بیان اینکه حقوق کارکنان دولت در حال حاضر ۱۶۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: «پنج میلیون نفر حقوق‌بگیر اعم از شاغل و بازنشسته در کشور داریم که اگر مبلغ ۱۶۰ هزار میلیارد تومان را تقسیم بر این ۵ میلیون نفرکنیم به طور متوسط چیزی حدود ۳ میلیون و دویست هزار تومان به هر فرد حقوق داده می‌شود». فیلم این اظهارات نوبخت را از اینجا ببینید:

نوبخت در محاسبه متوسط حقوق ماهانه کارمندان دولت و بازنشستگان دچار اشتباه محاسباتی شده است زیرا اگر میزان کل بودجه اختصاص یافته به حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال جاری یعنی مبلغ ۱۶۰ هزار میلیارد تومان را تقسیم بر تعداد این افراد یعنی ۵ میلیون نفرکنیم، متوسط حقوق سالیانه آنها بدست می آید که حدود ۳۲ میلیون تومان است و نه متوسط حقوق ماهیانه آنها. اگر این رقم را تقسیم بر تعداد ماه های سال (۱۲) بکنیم، متوسط حقوق ماهانه کارمندان دولت و بازنشستگان در سال جاری بدست می آید که حدود ۲ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان است و نه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان.

*متوسط حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان به تفکیک چقدر است؟

البته باید به این نکته توجه داشت که رقم فوق، متوسط حقوق ماهانه کارمندان دولت و بازنشستگان است و اگر این ارقام به صورت جداگانه محاسبه شود، اوضاع متفاوت است.

از رقم ۵ میلیون نفر کارمندان دولت و بازنشستگان حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را کارمندان دولت و حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مابقی را بازنشستگان تشکیل می دهند.

براساس اظهارات جمشید انصاری رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در دی ماه پارسال، متوسط حقوق کارمندان دولت در سال ۹۶ حدود ۲ میلیون و ۹۴۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

با توجه به اینکه براساس مصوبه دولت در اردیبهشت ماه امسال، متوسط حقوق کارمندان دولت در سال جاری بین ۶ تا ۱۲ درصد (به صورت متوسط ۹ درصد) افزایش یافت، در نتیجه متوسط حقوق کارمندان دولت در سال ۹۷ حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تخمین زده می شود.

از طرف دیگر، براساس آمارهای اعلام شده توسط احمد میدری معاون رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تعداد بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری در سال جاری حدود ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر و متوسط حقوق آنها ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

حدود ۷۰۰ هزار نفر بازنشستگان لشکری هم تحت پوشش صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح هستند ولی متوسط حقوق آنها نامشخص است. علاوه بر این، اطلاعات دقیقی درباره متوسط حقوق سایر بازنشستگان کشور که حقوق شان از محل بودجه عمومی تامین می شود و تعداد آنها براساس آمارهای ارائه شده توسط نوبخت، حدود ۶۰۰ هزار نفر تخمین زده می شود، وجود ندارد. البته به نظر می رسد متوسط حقوق سایر بازنشستگان هم تفاوت زیادی با حقوق بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری نداشته باشد.

در مجموع، آمارهای فوق نشان می دهد که متوسط حقوق ماهانه کارمندان دولت به مراتب بالاتر از متوسط حقوق ماهانه بازنشستگان است.

*مصوبه مجلس به نفع اکثریت کارمندان دولت و بخصوص بازنشستگان است

با توجه به آنچه گفته شد، به نظر می رسد مصوبه مجلس یعنی افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حداقل حقوق بعلاوه افزایش «تا ۱۰ درصدی» حقوق در سال آینده که مطابق با اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه، منابع مالی کافی برای افزایش ۵ درصدی آن وجود دارد، برای اکثریت کارمندان دولت و بخصوص بازنشستگان به مراتب بهتر از پیشنهاد دولت مبنی بر افزایش ۲۰ درصدی حقوق باشد زیرا حقوق کارمندانی که زیر ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند با فرض ۴۰۰ هزار تومان و ۵ درصد افزایش مد نظر دولت از ۲۰ درصد افزایش پیش بینی شده در لایحه دولت بیشتر خواهد بود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۵
  45 15
  یه زمانی درس خوندنش در دانشگاه اسکاتلند را توسر مردم بینوا میزد.
 • IR ۰۶:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۶
  6 0
  چرا برای نوبخت 15 میلیون حقوق هست اگر از جایی دزدی هم نکند برای ملت زحمت کش 1200میلیون نیست کشور را ورشکست می کند این کجای اسلام و عدالت است
 • salam ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۶
  4 0
  کل کارکنان وبازنشستگان ر حدود چهارمیلیون دویست هزار هستش بازنشستگان قبلا پول خودشن پرداخت کردن
 • IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۶
  24 0
  دروغ می گویی کارمندی دارایم یک میلیون نیم حقوق دریافت مکنند بنده 26سال سابقه خدمت مدرک لیسانس دو فرزند دو میلیون دویست حکم است با کسورات یک میلیون هشتصد باقی میماند ولی نوبخت و هزاران نفر مثل خودشان به غیر از به قول خودشان هدایا با لای 50میلیون دریافتی دارند این است عدالت
  • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۶
   2 2
   خداازینی که هست روسیاهترشون کنه
  • میلاد IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۶
   0 0
   گفته متوسط نگفته که همه شاید مثلا یکی 100 میلیون بگیر و دیگیری صد هزار تومان!! بعد شما میگی دروغ خخخخ نه اتفاقا راست میگه... من خودم 1500 دریافتیمه الحق که هون 2 تومنم زیادیه!!
 • احمد IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
  1 0
  باسلام بقول اقای رییسی اقانمیتوانندکارکنن بکش کناردریافتی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس