کد خبر 941775
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۲:۳۰
نوبخت نمایه - کراپ‌شده

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت علاقمند است برای افزایش بهره وری و بهبود وضعیت معیشت کارکنان دولت افزایش حقوق بیشتری به آنان بدهد اما به خاطر محدودیت‌ها امکان این کار را ندارد.

به گزارش مشرق، محمدباقر نوبخت در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: در تبصره ۱۸ قانون بودجه امسال هم همین مبلغ در نظر گرفته شده بود که حدود ۲۵ درصد آن برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی به دستگاه‌ها پرداخت شد.

وی گفت: این بودجه مبتنی بر عملکرد است و تا دستگاه‌ها و استان‌ها گزارش اقدامات صورت گرفته را در ایجاد اشتغال با استفاده از این اعتبارات ندهند بخش دوم آن اختصاص نخواهد یافت.

نوبخت با بیان اینکه هم اکنون حدود ۵ میلیون نفر کارکنان شاغل و بازنشسته دولت ۱۶۰ هزار میلیارد تومان حقوق می‌گیرند افزود: متوسط حقوق این تعداد ماهانه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

بیشتر بخوانید:

افزایش حقوق سال ۹۸ چگونه محاسبه می‌شود؟ +جدول

اظهارنظر جدید نوبخت درباره افزایش ٤٠٠ هزار تومانی حقوق

وی گفت: دولت در لایحه بودجه سال آینده ۳۲ هزار میلیارد تومان برای افزایش حقوق کارکنان در نظر گرفت که با استفاده از آن ۲۰ درصد به حقوق کارکنان دولت اضافه شود.

نوبخت افزود: افزایش مدنظر دولت برای کارکنان و بازنشستگان به طور متوسط ۶۴۰ هزار تومان در ماه بود اما مجلس مصوب کرده است که ۴۰۰ هزار تومان به طور ثابت به حقوق کارکنان اضافه شود.

وی گفت: با مصوبه مجلس ۲۴ هزار میلیارد تومان از این اعتبارات اختصاص خواهد یافت و تنها ۸ هزار میلیارد تومان دیگر باقی می‌ماند که با آن نمی‌توان تا ۱۰ درصد به حقوق کارکنان دولت اضافه کرد و نهایتاً تا ۵ درصد امکان اضافه حقوق در سال آینده وجود خواهد داشت.

نوبخت افزود: حداقل حقوق کارکنان دولت هم اکنون حدود ۱ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان است که بر اساس قانون حداکثرش ۷ برابر آن یعنی حدود ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود.

وی گفت: از حدود ۵ میلیون نفر کارکنان و بازنشستگان دولت تنها ۱ میلیون نفر بیش از ۲۰ درصد پیشنهادی دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ اضافه حقوق می‌گیرند و این یعنی ۴ میلیون نفر دریافتی شأن در سال آینده کم می‌شود.

نوبخت افزود: کسانی که زیر ۲ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند مالیاتشان صفر می‌شود و دولت بسته حمایتی را به کارکنانی که زیر ۳ میلیون تومان حقوق می‌گیرد اختصاص داده است. رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از افراد شاغل و بازنشسته زیر ۲ میلیون تومان حقوق می‌گیرند.

وی افزود: دولت علاقمند است برای افزایش بهره وری و بهبود وضعیت معیشت کارکنان دولت افزایش حقوق بیشتری به آنان بدهد اما به خاطر محدودیت‌ها امکان این کار را ندارد. نوبخت تصریح کرد: دولت به قانون احترام می‌گذارد و هر مصوبه‌ای را که تبدیل به قانون شود اجرا می‌کند.

وی با اشاره به شرایط سخت بازنشستگان گفت: بر اساس مصوبه مجلس در سال آینده تا ۴ هزار میلیارد تومان برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان اختصاص یافته است که دولت با اختیارات خود ۵ هزار میلیارد تومان دیگر برای این کار اختصاص خواهد داد.

نوبخت با بیان اینکه امسال ۱۳ میلیارد دلار و سال آینده ۱۴ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی اختصاص داده است افزود: مابه التفاوت این نرخ ارز با ارز نیمایی حدود ۵۶ هزار میلیارد تومان است که دولت با این کار از منافع خود صرف نظر می‌کند.

معاون رئیس جمهور گفت: از بخش غیردولتی می‌خواهیم در شرایطی که همه دشمنان، کشور را در محاصره اقتصادی قرار داده اند به دولت و مردم کمک کنند و از دستگاه‌های نظارتی هم خواستار نظارت جدی تر هستیم تا اعتباراتی که دولت برای واردات کالاهای اساسی اختصاص می‌دهد به هدر نرود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: توزیع درست کالاها نیازمند ساز و کار مناسب است و دولت به این نتیجه رسید که نیاز به وزارت بازرگانی داریم تا این خلأ پر شود اما مجلس با این کار موافق نیست. نوبخت گفت: دولت در پی توسعه تشکیلات نیست بلکه می‌خواهد تفکیک وظایف صورت گیرد.

وی افزود: برای دولت هیچ چیز مهم‌تر از توجه به اشتغال و تولید نیست. نوبخت گفت: طرح رتبه بندی فرهنگیان سال آینده اجرا خواهد شد.

وی با بیان اینکه لایحه اولیه بودجه سال آینده دولت ۴۳۷ هزار میلیارد تومان بود افزود: با ابلاغیه مقام معظم رهبری برای صرفه جویی، این بودجه را به ۴۰۷ هزار میلیارد تومان اصلاح کردیم اما در نهایت مجلس شورای اسلامی این مبلغ را به ۴۴۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۰۳:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
  17 1
  نوبخت: دولت امکان افزایش حقوق بیشتر را ندارد وی در انتها افزود جز برای غارتگران بیت المال و نجومی بگیران دولت منفور بنفش
  • IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
   10 0
   جاهل های قدیم اصطلاحی داشتن به نام "بچه پر رو" که خیلی برازنده ایشوونه
 • IR ۰۴:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
  15 2
  برو از برجام و ترامپ بگیر خاک بر سر اونهائی که فریب آمریکا و اروپا را می خورند
 • IR ۰۴:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
  18 1
  اما توان اختلاس و رانت بیشتر را دارد
 • IR ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
  12 0
  میگوید:دولت بسته حمایتی را به کارکنانی که زیر ۳ میلیون تومان حقوق می‌گیرد اختصاص داده، یکی از این آقا خوش خیال بپرسد بسته 200 تومان در سال چه تاثیری روی حقوق بازنشسته دارد
 • IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
  11 0
  گویا آقای نوبخت زیاد ریاضی نمیداند. چطور است که مجلس و دولت هر دو ۳۲ هزار میلیارد برای افزایش حقوق در نظر گرفتن ولی با فرمول مجلس که از نظر عدالت درست تر است میزان متوسط افزایش کمتر میشود؟
 • ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
  15 0
  کاشکی در افزایش قیمت خودرو ها ، میوه ها ، گوشت و ... هم همین قدر که برای حقوق بررسی و بحث می شه ، اونجا هم همین قدر دقیق و پخته انجام می شد
 • IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
  5 0
  تورو زود تر تعیین تکلیف کنیدو حرفتوتو یکی کنید هی به مردم استرس میدین
 • IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
  10 2
  آیا حقوق آقای نوبخت و دوستانشان که سهم خواه انقلاب هستند حداقل است آقایان سهم خواه در زمان جنگ در چه شغل شریفی مشغول فعالیت بودندیا داشتند غنیمت هارا جمع میکردند
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
  6 1
  امکان افزایش حقوق نیست یا اینکه شما نمی خواهید افزایش بدهید؟
 • IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
  3 1
  20 درصد به همه به نظر عادلانه نمیاد اینجوری اختلاف طبقاتی بیشتر میشه. یعنی اونی که بیشتر میگیره بیش از پیش بیشتر میگیره.
 • IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
  3 1
  دولت چرا این همه سختی رو تحمل می‌کنه آقای نوبخت ؟ استعفا بده دولت ما راضی به زحمت نیستیم.
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
  6 1
  اوس باقر ماله کش کاملا درست میگه . امکان افزایش بیشتر رو ندارند چون در این صورت به ذخائر نظام نجومی بگیر کمتر می رسد . علی برکت الله
 • IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
  2 0
  چطوری میشه که برای 4 میلیون نفر کمتر افزایش پیدا کنه و در عین حال بار مالیش بیشتر باشه؟ خواهشا آقایان طرفدار شفافیت با عدد و رقم درست توضیح بدن. ضمنا تا 10 درصد با 10 درصد فرق میکنه بالاخره کدومش هست و کی تعیین میکنه؟
 • علی بابا IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۵
  0 0
  حقوق رئیس مدیریت وبرنامه ریزی هرچه هست یعنی 25 میلیون تومان آیا درست است یک کارمند 3الی 5 میلیون حقوق بگیرد وقند وگوشت وغیره ای که آقای نوبخت برای خانواده اش می خرد وآن کارمند 3 الی 5 میلیون تومان همان قند وگوشت می خرد مگر قیمت آ ن ارزانتر از قند وگوشت آقای نوبخت است .آیا این عدالت است قیمت گوشت وقند در کشور مگر فرقی دارد پس عدالت ؟؟؟!!!!کجاست آقایان مسئولین؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس