کد خبر 941667
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۱

سالانه گردشگران بسیاری از سراسر ایران و حتی کشورهای دیگر برای دیدن سواحل نقره‌ای و آب‌های نیلگون خلیج فارس به کیش سفر می‌کنند. در سال‌های اخیر چهره کیش تغییرات بسیار و پرشتابی داشته و این تغییرات هم‌چنان نیز ادامه دارند. احداث هتل‌ها و مراکز خرید لوکس و مدرن، کیش را به یکی از لوکس‌ترین و امروزی‌ترین مناطق ایران تبدیل کرده است. بیشتر افرادی که به کیش سفر می‌کنند یا سرگرم سواحل زیبای جزیره و تفریحات دریایی هستند و یا مراکز خریدش. اگر علاقمند به بازدید از آثار تاریخی هستید، سفر به کیش از این نظر هم شما را راضی خواهد کرد زیرا جزیره کیش آثار تاریخی هم دارد. شهر تاریخی حریره مهم‌ترین اثر تاریخی جزیره کیش است. اگر می‌خواهید درباره این شهر بیشتر بدانید با اسنپ تریپ همراه باشید:

شهر تاریخی حریره کجاست؟

شهر تاریخی حریره در شمال جزیره کیش واقع شده و یادگاری از دوران شکوفایی و رونق جزیره در گذشته است. اگر به سمت شمال جزیره بروید، در کنار مجموعه ورزشی المپیک بقایای شهر باستانی حریره را می‌بینید. حریره شهری است تاریخی که از قرن چهارم هجری قمری تا قرن دهم رونق بسیاری داشته. این شهر تاریخی ۱۲۰ هکتار وسعت دارد و براساس کاوش‌هایی که باستان شناسان تا امروز انجام داده‌اند، از مجموعه ساحلی، عمارت اعیانی، حمام، مسجد تاریخی، کارگاه شیشه‌گری و قنات‌های قدیمی تشکیل شده است.

پیشینه شهر باستانی حریره

پس از ویرانی بندر سیراف در قرن چهارم، بازرگانان سیرافی به دنبال جایگزینی برای سیراف بودند تا موقعیت خود را در جزیره کیش، که آن زمان قیس نام داشت، تثبیت کنند. به همین دلیل نیز تصمیم گرفتند شهر حریره را بسازند. حریره در دوران شکوفایی‌اش از مهم‌ترین نقاط خلیج فارس بوده است. اگرچه متاسفانه بیشتر بخش‌های شهر تخریب شده اما آثار به جا مانده هم‌چنان زیبایی خاصی دارند. در دوره ایلخانان حریره مورد توجه دوباره قرار گرفته و بازسازی شده است. نکته خاصی که در معماری حریره به چشم می‌خورد این است که بناهای این شهر بر خلاف بقیه آثار تاریخی در نقاط مختلف ایران، از خشت ساخته نشده‌اند. در ساخت بناهای شهر حریره بیشتر از سنگ‌های آهکی و مرجانی، ملاط، ساروج و گچ استفاده شده است.

بازدید از شهر تاریخی حریره

بازدید از حریره رایگان است و می‌توانید هر روی که خواستید گشتی در مسجد، حمام، خانه اعیانی و قناتهای قدیمی حریره بزنید و از معماری زیبای شهر لذت ببرید. برای بازدید از حریره باید دو الی سه ساعت در نظر بگیرید. اطراف شهر تاریخی مراکز خرید هم هستند که می‌توانید پس از بازدید از شهر سری به آن‌ها هم بزنید. ساحل هم به حریره نزدیک است و می‌توانید پیاده به ساحل بروید.

جاذبه‌های گردشگری اطراف حریره

در فاصله کمی از شهر تاریخی حریره، شهر زیر زمینی کاریز قراردارد. اگر اهل هیجان باشید و طرفدار بانجی جامپینگ، در نزدیکی شهر کاریز یک ایستگاه بانجی جامپینگ هست که می‌توانید آنجا هم بروید. یکی دیگر از آثار تاریخی جزیره آب انبارهای تاریخی است که در فاصله ۱.۵ کیلومتری شهر حریره قرار دارد. ساحل هم به شهر حریره نزدیک است و با چند دقیقه پیاده‌روی می‌توانید به ساحل برسید.
اگر قصد بازدید از مراکز خرید را داشته باشید مرکز خرید دامون که یکی از مهم‌ترین مراکز خرید کیش است، در دو کیلومتری حریره قرار دارد. مراکز خرید ونوس و مریم هم به حریره نزدیک هستند و فقط حدود ده کیلومتر از آن فاصله دارند.

اگر قصد سفر به کیش را دارید برای رزرو هتل به صفحه هتل های کیش بروید. از سایت اسنپ تریپ می‌توانید رزرو هتل های تخفیف دار را با بهترین قیمت انجام دهید.

این محتوا تبلیغاتی است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس