میراژ

نوک پیکان تهاجم نیروی هوایی هند، ۱۲ فروند جنگنده بال دلتای تک موتوره میراژ ۲۰۰۰ بودند که با حمایت جنگنده های سوخو 30 این کشور و پوشش اطلاعاتی آواکس هندی، به انجام عملیات پرداختند.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، در یکی از مهمترین اتفاقات نظامی در سالهای اخیر، نیروی هوایی هندوستان در ساعات اولیه روز سه شنبه، حمله ای را به پناهگاه های گروه تروریستی که خود را "جیش المحمد" می نامد در داخل خاک پاکستان انجام داد چراکه در روز ۱۴ فوریه یعنی حدود ۱۰ روز قبل، اعضای این گروه یک حمله انتحاری به خودروی حامل نظامیان هندی در منطقه پولواما در ایالت جامو و کشمیر هند انجام دادند که بر اثر آن ۴۰ تن جان باختند.

از آن روز به بعد، جدال لفظی بین هند و پاکستان شدیداً بالا گرفته و هندی ها اعلام کردند که به این حمله پاسخ خواهند داد. جیش المحمد از جمله گروه های فعال ضد هندی در منطقه است که دارای ارتباطات تنگاتنگی با القاعده و طالبان بوده و به دنبال جدا کردن بخش هندی کشمیر و الحاق آن به پاکستان است.

مکان حمله کجاست؟

منطقه جامو و کشمیر سالهاست که محل اختلاف و درگیری بین دو کشور هند و پاکستان قرار دارد و طرفین ادعاهای خاص حاکمیتی در این منطقه را برای خود تعریف کردند. از سال ۱۹۷۲ میلادی دو کشور خطوطی را با کنترل نطامی در این ناحیه تعریف کردند که مرز دو کشور در این منطقه محسوب می شود. محل مورد حمله هندی ها در اطراف شهر بالاکوت در ۵۰ کیلومتری خط کنترل قرار دارد که کمپ های آموزشی و استقرار گروه جیش المحمد است.

تصویر منتسب به محل کمپ جیش المحمد که هند به آن حمله کرده است

از میراژهای فرانسوی تا پهپاد اسراییلی در تیم تهاجم هوایی هند

واحد عمل کننده در این عملیات، نیروی هوایی هندوستان بود که با تعداد نسبتاً بالایی از جنگنده ها و پرنده های پشتیبانی وارد کارزار شده است. نوک پیکان تهاجم نیروی هوایی هند ۱۲ فروند جنگنده بال دلتای تک موتوره میراژ ۲۰۰۰ ساخت فرانسه بودند. در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی و بعد از حرکت پاکستان به سمت خرید جنگنده های اف ۱۶ از آمریکا هندوستان نیز به سمت فرانسه متمایل شد تا جنگنده نسل چهارمی را برای خود دست و پا کند.

در نهایت هندی ها ۵۰ فروند میراژ ۲۰۰۰ را از فرانسه خریدند که ۴۲ فروند آنها تک سرنشین و ۸ فروند از آنها ۲ سرنشین است. در طی سالها صنایع هوایی هند چندین مرحله ارتقاء را نیز بر روی این پرنده ها پیاده کرده است. میراژ های هندی در جریان نبرد کارگیل در سال ۱۹۹۹ میلادی بین هند و پاکستان نیز خوش درخشیدند و در ماموریت های مختلفی در نقش بمباران های دقیق و دفاع هوایی عمل کردند.

این جنگنده در سالهای خدمت خود در نقاط مختلف دنیا به عنوان یک پرنده چند منظوره به خوبی خدمت کرده و حتی تنها مورد شکار اف ۱۶ در نبرد هوا به هوا را نیز به حساب خود ثبت کرده است. در ۸ اکتبر ۱۹۹۶ میلادی یک فروند میراژ ۲۰۰۰ یونانی در یک درگیری با یک فروند اف ۱۶ ترک آن را به وسیله موشک مجیک ۲ هدف قرار داده و ساقط کرد. این مورد تنها ساقط شدن اف ۱۶ در رزم هوایی در جهان محسوب می شود.

در این حمله اخیر توسط نیروی هوایی هند از بمب های هدایت شونده استفاده شده است. در ابتدا برخی از رسانه های هندی از بمب های هدایت لیزری GBU-12 نام بردند اما منابع رسمی تر به یک بمب اسراییلی برای انجام عملیات اشاره و اعلام کردند بمب های SPICE 2000 ساخت اسراییل در این حمله استفاده شده. این بمب در حقیقت یک کیت ارتقاء برای بمب های سری مارک آمریکایی است که در چندین مدل برای بمب هایی در وزن های مختلف نصب می شود. این بمب توسط شرکت اسراییلی Rafael ساخته شده است.

به نظر هندی ها از مدل اسپایس ۲۰۰۰ استفاده کردند که مخصوص بمب های دو هزار پوندی / ۹۰۰ کیلوگرمی است. این بمب ها در شرایط رها سازی مطلوب دارای برد ۱۰۰ کیلومتری هستند. در بمب های اسپایس از هدایت ترکیبی اینرسیایی و جی پی اس برای مراحل اولیه پرواز استفاده شده و در مرحله نهایی نیز تصویر سازهای فروسرخ بهره می برد که تصاویر هدف که از قبل در حافظه بمب ذخیره شده است با تصاویر گرفته شده در حال پرواز توسط بمب یکی شده و به هدف حمله می شود.

میراژهای هندی همچنین به غلاف هدف گیری لایتنیگ ساخت آمریکا نیز مجهز بودند. ۵ میراژ هندی حدود ۱۰ کیلومتر به داخل پاکستان نفوذ کرده و تعداد نامشخصی از بمب های اسپایس را پرتاب کردند. باقی میراژها به عنوان پشتیبان عقب تر منتظر بودند تا در صورت هر گونه مشکل برای این ۵ فروند حمله را صورت دهند. باد شدید در منطقه باعث شده تا میراژهای هندی به هدف نزدیک شوند.

بیشتر بخوانیم:

هند از اسراییل پهپاد انتحاری می خرد

چراغ سبز وزارت دفاع هند به سلاح جدید

با وجود اینکه میراژهای هندی در این ماموریت به موشک های هوا به هوای ماژیک ۲ مجهز بودند اما ۳ فروند سوخو ۳۰ نیروی هوایی این کشور نیز در این ماموریت در نقش اسکورت و دفاع هوایی حضور داشته است. سوخو های ۳۰ نیروی هوایی هند از مدل MKI هستند که در حقیقت یک نمونه سفارشی و ویژه این کشور است که در تعداد بسیار بالایی در داخل هندوستان و توسط صنایع هوایی کشور منتاژ می شود.

این هواپیمای دو موتوره و دو سرنشین سنگین وزن از سال ۲۰۰۲ میلادی وارد خدمت نیروی هوایی هند شده است و در حال حاضر نزدیک به ۲۵۰ فروند از آنها در خدمت این کشور است.

پرنده ای بسیار مانور پذیر، با توان حمل حجم بالایی از انواع سلاح های هوا به هوا و هوا به سطح، مجهز رادار آرایه فازی و سیستم های کشف هدف فروسرخ همه و همه از این پرنده یک گزینه عالی برای ارتش و سرزمین بزرگ هند ساخته است. در مدل ام کا ای از قطعات ساخت هند، فرانسه و اسراییل نیز استفاده شده است.هندی ها برای رزم هوایی با این پرنده موشک های هوا به هوای روسی آر ۷۳، آر ۲۷ و آر ۷۷ و همچنین موشک بومی Astra را نیز در اختیار دارند. البته در جریان این حمله کار به درگیری هوایی نرسیده است.

البته برخی از منابع هندی از آماده بودند تعدادی از میگ ۲۹ های این کشور برای حضور در عملیات نیز خبر می دهند که حداقل در گزارش های مربوط به یگان های پرواز کرده در عملیات خبری از آنها نیست.

در جریان این حمله البته ۳ پلتفرم پشتیبانی نیز حضور داشتند. اول یک فروند هواپیمای رادار پیش اخطار هوابرد بومی هند که بر پایه بنده جت تجاری Embraer ERJ 145 ساخت برزیل توسعه پیدا کرده است.این هواپیما از سامانه های راداری و شناسایی و کنترل و فرماندهی ساخت هندوستان بهره می برد. این هواپیمای دارای یک رادار آرایه فازی فعال است و به سیستم های ESM ، ارتباط ماهواره ای ، سامانه های هشدار دهنده قفل موشکی و سوخت گیری هوا به هوا مجهز شده است.

پرنده پشتیبانی بعدی یک فروند تانکر Il-78MKI ساخت روسیه هستند که می تواند در یک پرواز به ۶ تا ۸ فروند جنگنده مثل سوخو ۳۰ سوخت رسانی کند. هند در کل ۶ فروند از ای ن سوخترسان ها در اختیار دارد که با سیستم سوخترسان ساخت اسراییل مجهز شده است. خود این تانکر در اصل و بر پایه هواپیمای ۴ موتوره ترابری استراتژیک Il-76 ساخت شوروی سابق توسعه پیدا کرده است.

دیگر پرنده حاضر در نقش پشتیبانی یک فروند پهپاد شناسایی هرون ساخت رژیم صهیونیستی است که در نقش شناسایی و هدف یابی نهایی و هم برآوردی از وضعیت بعد از حمله در منطقه حاضر بوده است. این پهپاد توسط شرکت اسراییلی IAI توسعه پیدا کرده و می تواند تا ارتفاع ۱۰ کیلومتری از سطح زمین بالا رفته و با سرعتی در حدود ۲۰۰ کیلومتر در ساعت پرواز کند. برد پروازی این پهپاد ۳۵۰ کیلومتر بوده و می تواند محوله ای به وزن ۲۵۰ کیلوگرم را حمل کند.

البته این پایان درگیری ها نبوده و صبح روز سه شنبه نیز یک پهپاد پاکستانی به منطقه کوتچ در ایالت گجرات هند وارد شده بود که این پرنده نیز توسط سامانه دفاع هوایی اسپایدر ارتش هند نابود شد. این سامانه ساخت اسراییل است و از موشک های هوا به هوای سری پایتون و دربی که در این سیستم در نقش سطح به هوا در آمدند استفاده می کند. برد درگیری این سامانه بسته به استفاده از موشک مورد نظر بین ۲۰ تا ۵۰ کیلومتر است. ظاهراً در درگیری امروز از موشک هدایت راداری فعال دربی استفاده شده است.

لاشه پهپاد پاکستانی که در هند ساقط شده است

تا زمان نگارش این مطلب، طرف هندی تصاویری از جریان حمله و تخریب اهداف مورد نظر خود را منتشر نکرده و طرف پاکستانی نیز به انتشار چند تصویر از منطقه ای نا مشخص و نشان دادن لاشه های منتسب به بمب یا مخازن سوخت جنگنده های هندی بسنده کرده است. هر دو طرف بر وقوع حمله تاکید دارند و البته طرف هندی اعتقاد دارد که بین ۳۰۰ الی ۴۰۰ نیروی شورشی را از بین برده و پاکستانی ها نیز اعتقاد دارند که هندی ها پس از رو به رو شدن با رهگیرهای پاکستانی، به سرعت منطقه را ترک کردند.

هرچه هست، این اتفاق، بستر تحولات مهمی در منطقه حداقل در آینده نزدیک خواهد شد که بررسی و رفتارشناسی طرفین، به مسئولان کشورمان کمک فراوانی خواهد کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 114
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 45
 • IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  دمشون گرم ...
  • US ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   87 37
   صحبت ها از حمله ایران به جیش العدل توی 48 ساعت آینده هم هست.
  • IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   خدا نگذرد از تمام جریان غربگرای اصلاحات و تدبیر که موازنه اتمی ایران را نابود کردند
  • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   87 17
   احسنت ! قابل توجه نیروهای مسلح خودمون !
  • IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   22 93
   آخ جون جنگ
  • US ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   این که ما از پاکستان شاکی هستیم دلیل این نمی شود که طرف کفار هندی رو بگیریم یک حکومت ضد اسلام که روابط گرمی با اسراییل دارد و اشغالگر خاک کشمیر آزاد هست .
  • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   23 76
   یه جنگ داغ اتمی توی این سرمای زمستون میچسبه !
  • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   12 80
   1045حالا از سپاه شهیدنمیشد عمرا ایران کاری میکرد فقط بخاطر سپاست
  • IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   91 10
   واقعا من نمی دونم اونی که میگه ما در مقابل کفار هندی طرف پاکستان رو می گیریم تو مغزش با چی پر شده؟؟ مگر اینکه ادعای دخالت پاکستان در عملیات تروریستی مرز ایران از پایه دروغ باشه
  • IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   56 13
   خوب چوب خدا صدا ندارد دیدید پاکستان از جایی ضربه خورد که فکرش را نمی کرد هند قدرتمند خون مظلومانی که در خاش ریخت دولت و مردم پاکستان را به بد روزی خواهند انداخت انهایی که زنده زنده سوزانده شدند
  • IR ۰۵:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۹
   2 1
   واقعا...؟...بارک الله افرین طیب الله انفاسکم انشاالله...با این قیمت و هزینه ی گوشتی که بعضی مسولین بز باشی به بار اوردن...
 • پویا IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  174 8
  خویشتنداری بیش از حد ما پاکستانیها را بدجوری به توهم انداخته که انتحاری هم به کشور اعزام میکنند ، ما هم باید با تکاوران ابتدا گروگانها را آزاد و بعد با موشک، جیش العدل را بفرستیم پیش عادل متعال
  • IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   58 37
   عربستان و آمریکا دنبال همین هستن که بین ایران و پاکستان جنگ اتفاق بیفته
  • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   62 50
   به نظرم ما باید برویم هند برای کمک به جنگجویان عزیز هندوستانی
  • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   76 13
   جناب ناشناس ساعت ۱۱:۰۸ آمریکا دقیقا دنبال ایجاد ناامنی در مرزها و سپس خاک ایرانه و الان هم پاکستان با ول کردن افسار تروریست ها دقیقا در راستای خواست آمریکا داره حرکت میکنه . نبادی از بمب اتم پاکستان بترسیم ما جلوی کل دنیا وایسادیم پاکستان که دیگه عددی نیست .
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  پاسخ کوبنده به این میگن نه شما که معلوم نیست 5تاموشک روکجامیزنین
  • ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   90 16
   هندیها 2 جنگندشون از دست دادند کجاش کوبنده بود
  • IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   23 11
   ۲ الی ۴ جنگده ساقط شده و خلبانانشون زنده زنده سوختن پهپاد هاشونم زدن موشک دیگه این داستانارو نداره که سریع میره کارو تموم میکنه
  • IR ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   43 25
   خفه شو باو خوبه توی هر حمله عکس محل برخورد پخش می شه شاهکارش حمله به مقر حزب دموکرات بود زر مفت نزن که بخوای کار بچه های سپاه رو کوچک بشماری
 • LB ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  73 66
  یاد بگیرین. هی از پاکستان تروریست میاد و تروریست میره پناه میگیره. ما همش هارت و پورت میکنیم. فقط زورتون به عراق میرسه. چه بیست سال پیش که حمله راکتی شد به مقر منافقین و چه این چند سری قبل.
 • مرگ بر هند LU ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  62 86
  پاکستان تا همین صدسال پیش جزوی از ایران بزرگ بود و ایرانی هستند
  • حسین PL ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   83 16
   مردمش بله ولی دولتش تفکر وهابی صهیونیستی دارند
  • عابد IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   26 12
   چرت نگو
  • BE ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   29 12
   چرت و پرت
  • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   89 14
   کافرین بی آزار از مسلمان نماهای وهابی بهترن
  • IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   42 39
   ایران بزرگ از نیل تا فرات است
  • BE ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   19 34
   دو تا کشور با هم اختلاف دارند و جامعه ما چه زمان مخواهد یاد بگیرد که دراموردیگران دخالت وجبهه گیری نباید کرد بابت این خصلت؛ سال ها هست که بهای سنگی می پردازیم. هند و پاکستان قبل از جنگ جهانی یک کشور واحد بودند.
  • صاحب IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   41 6
   این دولت سعودی پرست و.دلار پرست پاکستان بی هویت خیلی خیلی گندای!!!!!!
  • US ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   21 7
   ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸ 3 چرت نگو قبل از جنگ جهانی اینها تمام مستعمرات انگلیس بودن ! تا رود سند متعلق به ایران بود ! درضمن هند اگه مستعمره انگلیس نمی شد نصف الانش هم نبود این انگلیس بود که هرجایی رو می گرفت و زمینه مستعمرات هندش می کرد
 • IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  14 4
  این اتفاق، بستر تحولات مهمی در منطقه حداقل در آینده نزدیک خواهد شد که بررسی و رفتارشناسی طرفین، به مسئولان کشورمان کمک فراوانی خواهد کرد
 • IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  62 61
  ما هندی ها شما ایرانی ها ر از خودمان میدانیم چرا که هزاران نفر هندی در ایران و میلیونها نفر فارسی زبان در هند هستند لطفا به کمک ما بیایید در میدان جنگ
  • IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   53 8
   مردم ایران تنها در صورت دفاع از مظلومین و بر اساس منافع ملی به ستمدیدگان کمک میکنه و از جنگ و خونریزی بی دلیل حمایت نمیکنه . انشااله بین شما صلح برقرار بشه
  • IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   27 21
   زر نزن من با این برنامه سرچ کردم اسم وحساب کاربریتو. ولی دمت گرم با حال بود یاشاسن قارداش
  • حقیقت IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   8 1
   دست حق همراه دوستان صادق حقیقتست وظالمان قلدرراانتقام میکشدهمان دستی که تغییرات اقلیمی رابوجودآورده وبارنهارابعدازسالهاخشکی آورد مدیرعالمست آخرالزمانست ومدیرعالمین دست حق علم برافراشته و.....
  • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   24 77
   هندوهای کثیف بی دین اسراییلی
  • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   6 5
   هند دور است عزیزم. نمیشه که این همه راه تازه آب وه وا هم که ندارید بگیم میرویم تفریح
  • ج IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   30 8
   اسکل پاکستانیها هم که جزءایران هستند پس چرا جدا شدیدبیایید باایران متحد باشید و جزءایران بشید و در صف گوشت بگیم و بخندیم
  • حاج سید سپهر ساسانی! FR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   12 26
   چشم؛ هندوستان هم به لبنان و فلسطین و عراق و سوریه و لبنان و بوسنی و ونزوئلا اضافه شد. ما ایرانیان همیشه کاسه‌ی داغتر از آش بوده‌ایم
  • US ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   20 21
   شما هندی ها بهتره برید از رفقای صهیونیستتون کمک بگیرید شرط کمک ایران پایان اشغالگری هند در کشمیر و استقرار حکومت کشمیر آزاد با پرچم سه رنگ سرخ و سفید و سبز هست
  • IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   8 1
   ای جانم چه باحال نوشتی کلی خندیدم
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  59 32
  آقایون منفعل ترسو بدبخت یاد بگیرید به این میگن انتقام.
  • عابد IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   15 14
   گاگول جان :این تصمیم فقط مربوط به یکنفر نمیشه مربوط به کل نظام ه آخه شماها کی عقل پیدا میکنید
  • IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   13 6
   یعنی ما برخورد نکردیم ؟ اینهمه پاکستان تو خاک ما عملیات تروریستی انجام داد و تعداد زیادی از جوانان عزیزمون رو شهید کرد پشت تریبون هربار نگفتیم کار بدیه دیگه نکن ؟ نگفتیم ؟
 • IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  13 25
  همه اش تقصیر جواهر لعل نهرو هست وقتی گاندی پیروز شد و خواست دولت تشکیل بده همین آقا و چند نفر دیگه زیر گوشش خوندند که برا وجهه گاندی خوب نیست قدرت بدست بگیرد گاندی هم رضایت داد نهرو به قدرت برسه او هم چون مسلمان بود حسابی بین هندو و مسلمان تبعیض قائل شد تا درگیری بین دو گروه بالا بگیره بعد به بهانه رفع درگیری موجب شد تا هند تجزیه و پاکستان بوجود بیاد
  • US ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   16 6
   تا قبل از استعمار انگلیس حکومت هند همیشه دست ملسمانان بود و این هندو های افراطی بودن که به جون مسلمانان افتادن و الان هم کشمیر رو اشغال کردن ! درضمن این ور رود سند هیچ ربطی به هند ندارد
  • US ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   6 1
   دقیقا. لعل نهرو یه دست نشانده خائن بود که در نهایت به گاندی خیانت کرده و باعث جدایی پاکستان شد
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  29 1
  ماشااله از همه جا سلاح خریدن این هندی ها. از روسیه و اسراییل و فرانسه و برزیل و ....
  • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   16 13
   هند تا سال 2030 از آمریکا سبقت میگیره و میشه اقتصاد سوم جهان
 • IN ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  17 7
  این طور که شما نوشتید به طور عمده با تسلیحات اسراییلی به پاکستان حمله کرده. اینکه هند به عنوان چهارمین یا پنجمین ارتش جهان از تسلیحات اسراییل ان هم در این حد گسترده استفاده می کند قابل تامل است.
  • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   2 16
   از لحاظ تعداد نفرات، نوشته شما درست می باشد . اما از لحاظ توانایی ها و رتبه نظامی، ارتش کودک کش صهیونیستی چهارمین ارتش قدرتمند جهان می باشد
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  27 31
  امروز پاکستان دو تا جنگنده هندی رو فرستاد توی باقالی ها. زیاد جوگیر نشید ، پاکستان عراق نیست که بشینه نگاه کنه و شما به خاکش موشک بزنید.
  • IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   15 9
   باقالی هست یا نیستشو نمیدونیم اما فقط یکبار دیگه بخواد حادثه تلخ تروریستی تو جمهوری اسلامی انجام بده با موشک دونه دونه مقرهای تروریست ها تو خاکشو میزنیم تا حالش بیاد جا . صبر ما با دادن اینهمه شهید و سوءاستفاده پاکستان از رافت همجواری لبریز شده
  • IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   6 9
   پاکستان رو تجزیه میکنیم از شرش راحت میشیم
 • احمد IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  55 5
  ایران هم باید همین رفتار را در برابر تروریستهای پاکستان انجام دهد
  • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   21 24
   ایران تجهیزات اسرائیلی نداره
  • US ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   30 8
   ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸ مزدور جان ما با تجهیزات ایرانیمون اسرائیل رو نفله کردیم نیازی به تفحه های صهیون نداریم
  • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   18 7
   کاربر 11:47! اگر تجهیزات اسرائیلی این همه قوی است پس چرا از پس باریکه غزه برنمی آید؟
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  24 5
  چه تجهیزات دفاعی ضعیفی داره هند. هر چند پاکستان مسلمونه و مورد حمایت ما ولی متاسفانه تبدیل شده به لانه ی تروریستها
 • علی IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  24 24
  اگر جنگی بشه باید ایران طرف هند باشه
  • AU ۰۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۹
   4 10
   بهتره به هند کمک کنه. نه اینکه درگیر بشه.
 • ناشناس IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  57 8
  خوب درسی به این مستعمره عربستان دادن
 • ناشناس RO ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  34 15
  پاکستان اشتباه بزرگی کرد که به سمت عرعرستان الیهود رفته وبا سلفی گری برای ایران مقتدر هرچند کم مزاحمت ایجاد کرده ومیکندپس نباید به این همسایه تقریبا وهابی مسلک اعتبار وحمایتی بشه به جهت طرفداری از هند میتوان تعادل رابه این بحران که توسط اسراییل طرح ریزی شده برگرداند
 • برزابادی IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  35 15
  هر چند که هندی ها کافر هستند و پاکستانیها مسلمان اما چون پاکستان به محل ترویج مذهب کثیف وهابی تبدیل شده است امیدوارم هندیها لهشون کنند. سپاه هم باید از این طرف تروریستهای پاکستانی را بزند.
  • عابد IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   38 10
   بایدگفت هندی ها 250 میلیون مسلمون دارند اگر هدفت همینه یعنی 70 میلیون بیشتر از پاکستان و مسلمانان پاکستان اکثرا" (130 میلیون نفر) اهل تسنن هستند وحدود (50 میلیون نفر) هم تشیع داره که متاسفانه درکل پاکستان پراکنده اند . نقطه ی منفی اینجاست که خیلی از این اهل تسنن ها وهابی هستند. هی مسلمون مسلمون نکن
 • حیدر IN ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  41 12
  انشاء اللہ. هند تروریست‌های وهابی ها را به درک واصل می کند و شیعیان ایران و پاکستان راحت می شوند
  • US ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   21 44
   این جکومت هند در کشمیر شیعیان را سرکوب و عزاداری امام حسین را بر هم می زند !
 • سیدمحمدمصطفوی IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  23 2
  بزنید این پاکستان رو که شدن لانه تروریست ها و برای خودشون از تروریست ها استفاده ابزاری می کنند.
 • حمزه IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  18 3
  بدلیل نزدیکی با مردم پاکستان همیشه طرفدار این کشور بودم،ولی الان و باتوجه به حمله های اخیر به مرزبانی کشور،پاکستان هم باید بدونه اگه گروه های تروریستی رو در مرز ایران ادب نکنه به صلاحش نیست با دو همسایه قدرتمند،کنتاکت کنه. پ.ن.صداوسیما گروه جیش محمد رو گروه تروریستی خواند.حالا توپ تو میدون پاکستانه.
 • امین NL ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  4 4
  خدا نکنه جنگی بینشون بشه هر دوتاشون سلاح هسته ای از قدیم خریدن و دارن. تاریخ نشون داده جنگ هم اونقدرا خوب نبوده!
 • خوانساری IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  14 6
  ایران یاد بگیره
 • US ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  8 33
  اونایی که میگن باید از هند طرفداری کرد مثل اونایی می مونن که می گفتن باید در مقابل امریکا از صدام طرفداری کرد !
  • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   34 3
   چه مثال مسخره ای ! صدام به ما حمله نظامی کرد ولی هند تابحال چه اقدامی ضد ما انجام داده !؟
 • احمد US ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  16 5
  چه تبلیغی واسه اسراییل میکنی مشرق
  • IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   5 15
   راستی اسرائیلی ها در منطقه غرب آسیا هستند، این تبلیغ برای آنها به شمار نمی رود؟ اسرائیلی ها اب می خورند، ما هم آب می خوریم. این تبلیغی برای آنها نیست؟ اسرائیلی ها غذا می خورند، این تبلیغ برای آنها نیست؟ راستی آنها نیز مثل ما تنفس می کنند. این تبلیغ برای آنها نیست؟ آنها هم مثل ما گرم و سردشان می شود، مثل ما خوشحال و ناراحت می شوند. اینها تبلیغ نیست؟
 • IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  28 2
  کاش هند این کشور تروریست پرور را سر جای خود بنشاند
 • DE ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  14 2
  جیش المحمد از جمله گروه های تروریستی فعال ضد هندی در منطقه است که دارای ارتباطات تنگاتنگی با القاعده و طالبان بوده و به دنبال جدا کردن بخش هندی کشمیر و الحاق آن به پاکستان است.// و چون دولت پاکستان به شدت مخالف!!؟؟ الحاق کشمیر منطقه ای مانند بهشت به کشورش میباشد خودشان این تروریستها را نابود میکنند احتیاج به زحمت هند نیست!!؟؟؟ حالا مشخص شد حق با جمهوری اسلامیست و دولت و سازمان اطلاعات پاکستان یار و غمخوار تروریستها هستند.
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  37 5
  پس کجاست آمیتا پاچان تا جنگنده های پاکستانی را با طناب گیر بندازه!
  • IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   11 5
   طناب نمیخواد که . فوت میکنه میفتن .
  • IR ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   6 14
   آمیتاچاخان،فقط چاخان صهیونیستاست وبس !همین
 • BE ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  8 2
  کارخانه های اسلحه سازی جنگ لازم دارند . اگر خدای ناکرده جنگی بشود برای ما هم خوب نیست چونکه آتش جنگ در همسایگی ماست. امیدوارم جنگ نسیب باعث و بانی آن در آنور آب بشه.
 • IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  12 0
  ما منتظر انتقام هستیم هیچ جا نمی ریم همینجا هستیم سپاه جان.
 • deepblue SC ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  12 2
  دم هندی ها گرم. این پاکستان شده لانه تروریستهای خاورمیانه. هر سه همسایه این کشور از سیاستهای مداخله گرانه خسته شدن. امیدوارم فرصتی بشه برای قدرت گیری لایه منعطف تر شیعی در این کشور.
 • IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  17 10
  سریال شکست هواپیماهای روس از امریکایی تمامی ندارد. براساس گفته منابع پاکستانی میگ 21 سرنگون شده هندی که از قرار از نوع ارتقاء بیسون یافته مجهز به رادار جدید کوپیو بوده و توسط اف16 پاکستانی سرنگون شده جالب اینکه هند مدعی بود این نسخه ارتقاء یافته در رزم هوایی چیزی از اف16 کم ندارد
  • US ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   19 13
   فعلا که یه اف شانزده به وسیله سوخو سی به درک واصل شد
  • IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   19 10
   میگ21 برای 80 سال پیشه ! زدنش افتخاری برای اف 16 نداره!
  • IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   9 9
   اقای امریکایی این خبر رو از کجا اوردی ؟ خبر انهدام هواپیماهای هندی با عکس و فیلم اثبات شده .
  • IR ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   0 6
   جنگ هواپیماهای جنگی بیشتر در رادار برای شناسایی و تسلیحات پیشرفته برای انهدام اهداف است، اینکه جنگنده چی هست اصلاً مهم نیست.
 • IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  10 12
  در عناوین دقت کنیم که به حمایت یکی از طرفین متهم نشو.یم هند در کشمیر خیلی جنایت علیه مسلمانان مرتکب شده
  • BE ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   8 9
   هند کشوری هست با بیش از یک میلیارد جمعیت و بیش ازدویست میلیون آن مسلمان هستند ؛ یعنی مسلمانان هند جمعیت شان از پاکستان کمتر نیست؛ شاید هم بیشتر باشد
 • IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  25 4
  آمریکا حسن نیت را با حسن نیت پاسخ نمی‌دهد
 • IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  13 4
  آمریکا حسن نیت را با حسن نیت پاسخ نمی‌دهد
 • گروسی IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  16 15
  سوخو نشون داده جنگنده ی خوبی برای مواجه با اف ۱۶نیست....خیلی کنده...هم ترکیه انداختش توی رزم هوایی هم پاکستان...حتی دوبار هم نتونست از ناو بلند شه....
  • IR ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   4 10
   برادر اونی که ترکیه انداخت جنگنده نبود بمب افکن سبک بود که مراتب مانور کتری نسبت به جنگنده داره
  • IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   6 3
   اصلا اف16 اسطورس
 • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  19 22
  50 فروند سوخو 57 بخریم
  • RO ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   5 8
   خودمون باید بسازیم. البته اگه شد یکی دو تا برای الهام گرفتن از طراحی روسی بد نیست.
 • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  9 9
  جیش الظلم هم منتظر عین این اتفاقات ولی سهمگین تر باشد.
 • GB ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  19 6
  بزن بپوکونه‌پاکستانو
 • IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  13 0
  پاکستان غلط میکنه باز هم بخواد تو خاک ما عملیات تروریستی انجام بده . یکمشت مزدور و مواجب بگیر آل سعود . والله اینبار با کوچکترین اقدامی دشمن قسم خورده رو گوشمالی سختی میدیم که بفهمه سوءاستفاده از همجواری و صبر همسایه پاسخ کوبنده در پی داره
 • IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  7 2
  خوب تروریست پروری برای پاکستان خیلی بیشتر از این هزینه در برخواهد داشت سالهاست آمریکا مناطق مرزی پاکستان را بمباران می کند حالا هند و فردا ایران
 • IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  17 2
  پاکستان همیشه فقط بصورت ابزاری از ما استفاده کرده هیچوقت رسم برادری و همسایگی رو بجا نیاورده.
 • سوسان IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  7 0
  وقتی صدام بن سلمان سه روز پیش به هردو کشور رفت جنگ شروع شد.
 • IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  8 0
  بعضی نظر دهنده ها چقدر جو گیر و کودک فکر و ساده اند! این ها مناطق جنگ خیز و گسل های سیاسی بحران در دنیا هستند کشمیر، فلسطین و غیرو که سیاستی مکارانه از خیلی قدیم برای ایجاد جنگ؛ اختلاف و فروش اسلحه، ان را ساخته، دقت کنید همه جنگ ها یا در افریقاست یا خاورمیانه یا جنوب اسیا و صلح همیشه نعمتی است که در شمال و غرب یافت میشه؟! بعضی مردم تاوان نادانی خودشان را می دهند وای به حال مردمی که سرپرست و سیاستمدار عاقلی نداشته باشند، به قول معروفی؛ "جنگ زمانی پیش می اید که مردم دیوانه می شوند"!
 • IR ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  12 4
  خدا نکنه جنگ بشه حوصله آواره های پاکستانی و دردسر هاش رو نداریم یه همسایه درست و حسابی هم نداریم
 • DE ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  6 0
  پاکستان چطوری توانست دو هواپیمای هند رو بزنه! چه نوع هواپیما بوده اند.
 • DE ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  9 8
  افتضاح دوباره براي قراضه هاي روسي، پاكستاني ها با تير و كمان دوتا ميگ را سرنگون كردن! احالا نوبت اف ١٦ هاي پاكستان هست! پوتين پرست ها جواب بدن
  • IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۷
   0 0
   خنگول میگ فرانسویه
 • US ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  4 34
  کار ایران اسلامی به حایی رسیده است که رسما از بت پرستان علیه مسلمانان دفاع می کند. آنهم جایی که می داند کشمیر یک سرزمین تحت اشغال هند است و از روز اول ابدا جزو هند نبوده است.
  • DE ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۹
   13 3
   پاكستان خودش جز هند بوده مغز متفكر! حرف نزن بابا
 • IR ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  3 1
  گزارش خوبی بود مشرق
 • IR ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  14 1
  خون مرزبانان ما دامن پاکستان را گرفت.
 • IR ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  20 4
  باز هم به هندی ها که به تلافی خون خواهی هم وطننشان اقدامی انجام دادند.
 • AU ۰۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۹
  8 8
  ایران می تونه کلی اسلحه به هند بفروشه.
 • IR ۰۵:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۹
  9 1
  واقعا...؟...بارک الله افرین طیب الله انفاسکم انشاالله...با این قیمت و هزینه ی گوشتی که بعضی مسولین بز باشی به بار اوردن...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس