کوشنر ترامپ بن سلمان

از محتوای اسناد مورد بررسی کنگره مشخص می‌شود آنچه قرار است به سعودی‌ها منتقل شود مربوط به تولید سوخت هسته‌ای و در نهایت تولید پولوتونیوم باشد که ماده اصلی برای ساخت سلاح هسته‌ای به حساب می‌آید.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، حکومت سعودی در سالهای اخیر بلند پروازی های منطقه‌ای و حتی جهانی در سر داشت که از سوریه و یمن تا قلب آمریکا را در بر می گرفت اما عمده این برنامه ریزی ها به دلایل مختلف شکست خورده اند و اکنون این رژیم در بسیاری بخش ها و حوزه هایی که قبلاً می توانست تاثیری هرچند کم داشته باشد، خلع سلاح شده که آخرین آن افتضاح ناشی از اره کردن جمال قاشقجی بود. اما به نظر می‌رسد مسئولان خام و کم تجربه این کشور برای رسیدن به آرزوهای خود، این بار به سراغ دستیابی به سلاح اتمی رفته اند و این حربه آخرین پرده از نمایش سعودی‌ها در سالهای آینده باشد؛ برنامه‌ای که با شوک بزرگ به بخشی از هیات حاکمه آمریکا نیز همراه شده است.

همیشه پای داماد عزیز در میان است

یکی از شخصیت‌های مهم در حلقه نزدیک به دونالد ترامپ، رئیس جمهور فعلی آمریکا، جرالد کوشنر، داماد وی و شوهر ایوانکا ترامپ است. از لابی برای فروش سامانه تاد به عربستان سعودی تا تلاش در بحث انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس همیشه نامی از این جوان ۳۸ ساله در میان است. نفوذ وی به گونه ای است که در جریان فروش موشک های تاد به عربستان سعودی و در جلسه ای که کوشنر شخصاً با مقامات تیم سعودی داشته، مسئله قیمت بالای سامانه دفاع ضد موشک تاد مطرح می شود و کوشنر برای پیش بردن قرارداد در همان جلسه و در مقابل هیئت سعودی، با مدیر شرکت لاکهید مارتین که سازنده این سامانه است تماس گرفته و برای عربستان تخفیف می گیرد.

اما حالا در جدیدترین ماجرا، دوباره اسم آقای داماد در مسئله فروش فناوری‌های هسته‌ای به سعودی‌ها به میان آمده تا نشان دهد این تاجر امریکایی، به خوبی متوجه شده از کدام مجموعه و بانک، می تواند خوب دوشید.

ماجرا از این قرار است که اخیراً برخی افراد مطلع که به نظر می رسد وابسته به دولت اما از مخالفان ترامپ یا کوشنر هستند، به تعدادی از نمایندگان کنگره این کشور اطلاعاتی را رساندند که بر اساس آن دولت ترامپ قصد دارد فناوری‌های اتمی را در اختیار سعودی‌ها قرار دهد. البته داستان تلاش برای فروش این فناوری‌ها به سعودی ها به نوعی به قبل از ورود ترامپ به کاخ سفید و از سال ۲۰۱۶ آغاز می‌شود چراکه شرکتی به اسم IP3 در آمریکا، طرحی را برای توسعه انرژی اتمی و نیروگاه‌های هسته‌ای در منطقه خاورمیانه برای مقاصد صلح آمیز ارائه کرده بود.

بیشتر بخوانیم:

همسایگان در تدارک پرتاب ماهواره و ماهواره‌بر؛ ایران در حال راه‌اندازی پارک گردشگری مریخی!

تداوم فروش مخفیانه سلاح به عربستان توسط مدعیان حقوق بشر

یکی از مشاورین این شرکت ژنرال مایکل فلین بود. وی در سال ۲۰۱۶ میلادی مشاور امنیتی ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی وی بود و سپس نیز به کاخ سفید راه پیدا کرده و به مدت ۲۴ روز از ۲۰ ژانویه یا ۱۳ فوریه ۲۰۱۷ به عنوان مشاور امنیت ملی رئیس جمهور دونالد ترامپ فعالیت کرد. مایکل فلین در فوریه ۲۰۱۷ به دلیل اتهامات مطرح شده در خصوص حواشی تحریم‌های آمریکا علیه روسیه و ارتباطات وی با سفیر روسیه، از سمت خود استعفا کرد. دوره تصدی او کوتاه‌ترین دوره در بین مشاورین امنیت ملی آمریکا است.

مایکل فلین در کنار ترامپ

در هفته اخیر دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا بر اساس صحبت‌های افشاگران که عمدتاً از درون دولت ترامپ هستند گزارشی را تهیه کرده‌اند. بر اساس این گزارش، مقامات مخالف این امر از جمله وکلای کاخ سفید و نیز ژنرال اچ. آر مک مستر، مشاور وقت امنیت ملی آمریکا، هستند که سال ۲۰۱۷ خواستار توقف مذاکرات واشینگتن و ریاض در این‌باره شده بودند. این مقامات تاکید داشته‌اند که فروش این تجهیزات و فناوری به عربستان سعودی می‌تواند در تضاد با منافع ملی آمریکا قرار بگیرد و نیز با برخی مخاطرات امنیتی و مشکلات قانونی همراه باشد.

اما با این حال چنان‌چه دموکرات‌های کنگره آمریکا گفته‌اند، هفته گذشته در کاخ سفید گفت‌وگوهایی بر سر فروش احتمالی فناوری هسته‌ی به عربستان انجام گرفته است.

ترامپ هم وارد ماجرا می شود

جزئیات این گفت‌وگوها در گزارش ۲۴ صفحه‌ای الیجا کامینزگر، رئیس دموکرات کمیته نظارت و اصلاح مجلس نمایندگان آمریکا، بازتاب یافته است که بر اساس مدارک ارائه شده به کمیته و نیز اظهارات برخی مقاماتی که نگران ادامه این گفت‌وگوها هستند، تهیه شده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده، ترامپ ۷ روز بعد از قسم خوردن به عنوان رئیس جمهوری آمریکا با گروهی از ژنرال‌های بازنشسته آمریکایی ملاقات می‌کند که از طرف شرکت IP3 به کاخ سفید آمده بودند. ترامپ بعد از این ملاقات از شورای امنیت ملی آمریکا می‌خواهد تا جزئیاتی از طرح این شرکت برای توسعه و ساخت ۴۰ نیروگاه اتمی که برای منطقه خاورمیانه در نظر گرفته شده را در برنامه مکالمه تلفنی خود با شاه سلیمان عربستان سعودی نیز قرار دهند.

این گزارش می‌گوید که چندین نفر از حلقه اطرافیان دونالد ترامپ در مذاکرات نقش دارند و اضافه می‌کند، یکی از شرکت‌های مالک تأسیسات انرژی که می‌تواند از این معامله احتمالی سود ببرد، شرکت «واشینگتن‌هاوس الکتریک» است که زیر مجموعه شرکت سرمایه‌گذاری بروکفیلد محسوب می‌شود، شرکتی که به خانواده جارالد کوشنر، داماد دونالد ترامپ، کمک‌های اقتصادی کرده است.

در این گزارش اشاره دقیقی به ماهیت فناوری مورد نظر برای انتقال به عربستان سعودی نشده اما افشاگرانی که این موضوع را برای کمیسیون نظارت فاش کرده‌اند نگرانی عمیق خود را از اینکه انتقال فناوری هسته‌ای به عربستان ناقض قوانین باشد ابراز کرده‌اند. آنها همچنین به تضاد منافع مشاوران عالی‌رتبه کاخ سفید اشاره کرده و گفته‌اند این تضاد منافع حتی ممکن است جرم فدرال باشد. آنها همچنین گفته‌اند فضای کاخ سفید و آشفتگی، ناکارامدی و غیبت حاکم بر آن این نگرانی را بیشتر می‌کند.

همچنین بنا بر گزارش مذکور، ابراز نگرانی شده که این فناوری آنقدر پیشرفته است که امکان ساخت سلاح هسته‌ای را نیز مهیا می‌کند. از محتوای آن می‌توان این گونه نتیجه گرفت آنچه که قرار است به عربستان سعودی منتقل شود مربوط به تولید سوخت هسته‌ای و در نهایت تولید پولوتونیوم باشد که ماده اصلی برای ساخت سلاح هسته‌ای به حساب می‌آید.

همچنین در این گزارش این گونه آمده که در ۱۲ فوریه سال جاری میلادی ترامپ با برخی از صاحبان شرکت‌های حوزه انرژی دیدار داشته و درباره امکان انتقال فناوری هسته‌ای به کشورهای خاورمیانه از جمله عربستان سعودی صحبت کرده است. پس از این دیدار قرار شده که "جرالد کوشنر"، داماد ترامپ و مشاور ارشد او به پایتخت چند کشور عربی از جمله عربستان سعودی سفر کنند تا امکان تأمین هزینه مالی انتقال و راه‌اندازی این فناوری را بررسی کند.

نکته جالب دیگر اینجاست که ترامپ پس از این اتفاق به دنبال دادن دسترسی فوق سری به داماد خود بوده است. افشای این خبر باعث واکنش سخت از طرف دموکرات های کنگره شده است و حتی کار به توییتر کشانده است و هشتگ #FireKushner به معنی کوشنر را اخراج کنید نیز فراگیر شده است. مشخصاً شخصی که ابایی از مسلح کردن سعودی ها به بمب اتمی ندارد، منعی از در اختیار گذاشتن اسناد فوق سری آمریکا در قبال اندکی سود بیشتر به سعودی ها نیز ندارد و دستیابی کوشنر به این اسناد راه را برای افزایش همکاری های خاص با عربستانی ها هموار می کند.

نمایندگان کنگره آمریکا به دنبال فشار به کاخ سفید هستند تا بر اساس بند ۱۲۳ قانون انرژی اتمی آمریکا، هر گونه توافق که موجب اشاعه فناوری‌های هسته‌ای مرتبط با تسلیحات اتمی از جمله غنی سازی اورانیوم یا تولید پولوتونیوم باشد را مسدود کنند. البته بر اساس اخبار موجود سعودی‌ها تنها به دنبال فناوری آمریکایی نبوده و گزینه‌های دیگری مثل چین، روسیه، فرانسه و حتی پاکستان را نیز برای رسیدن به تکنولوژی هسته‌ای در نظر دارند.

آرزوی‌های موشکی برای سعودی‌ها از اوکراین تا چین

اما غنی سازی اورانیوم و رؤیای سلاح هسته‌ای تنها برنامه بلند پروازانه سعودی‌ها نسیت. ا ز چندین سال قبل اخباری مبنی بر توسعه یک موشک بالستیک کوتاه برد، چیزی شبیه به موشک اسکندر روسیه، توسط اوکراین در فضای مجازی منتشر شده بود. با توجه به اوضاع نا مساعد مالی این کشور از همان زمان حرف‌هایی درباره یک اسپانسر خارجی در این طرح مطرح شده و بعد از مدتی عربستان سعودی به عنوان حامی مالی این طرح شناخته شد. این موشک تک مرحله‌ای سوخت جامد، می‌تواند تا برد نهایی ۵۰۰ کیلومتر نیز پرواز کند و هدف خود را با سرعت بالا مورد اصابت قرار دهد.

نکته مهم در این خصوص آن است که بالاخره و پس از مدتها انتظار، هفته گذشته از پرتابگر این موشک رونمایی شد و به نظر می‌رسد برای تولید انبوه در سال جاری میلادی آماده شده است اما اینکه عربستان چه تعدادی از این موشک‌ها را در اختیار خواهد گرفت مشخص نیست. این موشک که صاعقه ۲ نام دارد احتمالاً در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی اولین شلیک آزمایشی خود را انجام داده و تحویل آن به سعودی‌ها از سال ۲۰۲۲ میلادی آغاز می‌شود.

اما این همه برنامه موشکی سعودی‌ها نیست. حدود یک ماه قبل تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده از عربستان سعودی نشان از ساخت یک کارخانه تولید موشک و سایت آزمایش سوخت جامد در این کشور داد. بنا بر اطلاعات بدست آمده بر اساس تصاویر ماهواره‌ای، این کارخانه که در صورت عملیاتی شدن توان تولید موشک‌های بالستیک را به سعودی‌ها می‌دهد، در یک پایگاه موشکی در منطقه الوطح واقع در جنوب غربی ریاض واقع شده است. واشنگتن‌پست مدعی شده که راه‌اندازی این کارخانه می‌تواند نشاندهنده میل سعودی‌ها به دستیابی به تسلیحات اتمی باشد.

جفری لوئیس کارشناس تسلیحات اتمی مؤسسه مطالعات بین‌الملل میلدبری که همراه همکارانش هنگام بررسی تصاویر ماهواره‌ای به وجود این کارخانه پی برده، می‌گوید: این احتمال وجود دارد که عربستان سعودی در حال ساخت موشک‌های بالستیک دوربردتر و به دنبال تسلیحات اتمی است. ما تصور می‌کنیم که نمی‌توانند چنین کاری کنند. با این حال، ممکن است که این نشانگر میل و توانمندی آن‌ها باشد.

واشنگتن‌پست به نقل از دو کارشناس موشکی دیگر هم تأیید کرده که تصاویر ماهواره‌ای گرفته‌شده از این منطقه، وجود یک کارخانه ساخت موتور موشک و تست‌های موشکی را تأیید می‌کند. با این وجود، این تصاویر مشخص نمی‌کند که آیا این کارخانه که احتمالاً در سال ۲۰۱۳ پایه‌گذاری شده، اکنون تکمیل و عملیاتی شده است یا نه. رسانه های غربی، عمدتاً کارشناسان چین را مسئول انتقال فناوری و ساخت این کارخانه می‌دادند ولی قطعاً نمی‌توان امکان نقش اوکراین را نیز در این زمینه نادیده گرفت.

علاقمندان به برجام موشکی چه اخباری را دنبال می کنند؟

هیات حاکمه فعلی عربستان سعودی در فاز جدید بلند پروازی‌های خود به دنبال بدست آوردن فناوری‌های دفاعی و هسته‌ای، آنهم با امکان تولید بومی هستند و سرمایه گذاری بسیار سنگینی را در این بخش انجام داده اند. طرف اصلی عربستان سعودی در این مسئله آمریکای تحت ریاست ترامپ است که در آن تقریباً با پرداخت پول می‌توان به هر چیزی رسید و البته از سوی دیگر فروشندگانی مثل اوکراین و پاکستان قرار دارند که شاید همان فناوری‌ها را بهای کمتر نیز در اختیار سعودی‌ها قرار بدهند.

طبیعتاً در مقابل یک ارتش سعودی مجهز به موشک‌های بالستیک دوربرد و سایر سلاح های تهدید کننده و لفاظی های خطرناک، نمی توان سخن از گفتگو و تمایل به مذاکره گفت و در مقابل تلاش غربی ها برای رسیدن به برجام های بعدی که هدف آن تضعیف قدرت منطقه ای ایران و ابزارهای مهمی چون موشک های بالستیک است، ساکت بود. علاوه بر آن، در چنین شرایطی یکی از حداقل اقداماتی که می‌توان از مسئولین قوای مقننه و مجریه انتظار داشت بحث افزایش بودجه‌های دفاعی است که اخیراً با بی مهری‌های مختلفی رو به رو شده است.

هرچه هست، اگرچه قوای نظامی و امکانات انسانی ارتش عربستان نشان دادند حتی در صورت اقدام با تمام قوا در مقابل نیروهایی کم امکانات اما با روحیه و غیور همچون یمن، شکست می خورند اما طبیعتاً منطق نظامی حکم می کند ضمن رصد دقیق تحولات و اقدامات آنها، توانایی مورد نیاز برای مقابله با هر تهدید هوایی و دریایی و گوشمالی آمران و عاملان هرگونه تهدید مرزها و منافع کشورمان، در بهترین حالت فراهم باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 39
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 23
 • محمد IR ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  علاقه مندان به برجام موشکی انشاالله زودتر برن کنار دست اون حاج آقایی که میگفت دنیای فردا دنیای گفتمانه نه موشک!! انشاالله استخر .....قسمتشون بشه
  • IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
   4 19
   واقعا باید تاسف خورد برای کسی که فکر می‌کند افتادن در رقابت تسلیحاتی چاره است! حرف اون حاج آقا این بود که با سیاست درست، کار به اینجا نکشه که همه کشورهای منطقه مجبور بشن از ترس هم میلیاردها دلار خرج موشک و تانکی بکنن که آخرش قراره دست‌نخورده از رده خارج بشه دوست عزیز. این یعنی افتادن در بازی دشمن.
  • IR ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
   0 0
   واقعا بادید تاسف خورد برای افرادتوسری خور ذلیل که فکر می کنند اگه جنگی نباشه تا ابد زندگی می کنند.
 • آریا AE ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  ایران باید به یک قدرت موشکی بزرگ تبدیل شود هیچ چاره ای نداریم
 • IR ۰۱:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  وقتی شما بسازید اونا هم میخرن و این وسط شوهر ایوانکا و پدر زنش سود میبرن .
  • IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
   33 3
   پس نمی سازیم که لطف کنند بیایند ما را بخورند. عین یمن
 • GR ۰۱:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  36 80
  امریکا دیگر امریکای قدیم نیست که بتواند لشکر کشی کند با وجود چین و روسیه و اروپا و دغدغه کره شمالی و ایران ونزوئلا جنک خاورمیانه هر قطره نفت عربستان و معبر ابی و نفودش بر ۵۰ کشور جهان میتونه تاثیر عمیقی بر جنگ اقتصادی امریکا با چین بگداره
 • DE ۰۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  45 77
  علاقه مندان و تقاضا کنندگان برجام ۲ و ۳ و برجام موشکی که شکر زیادی میل کرده اند اما ما باید زیر زمین هم شده بمب اتم درست کنیم . خیلی سریع .
  • حمزه IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
   26 18
   دوست عزیز من،طبق فتوای حضرت اقا بمب اتمی حرام هست.
  • علی IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۸
   2 0
   خطاب به حمزه دوست عزیز تو جنگ دیگه قضیه حرام بودن نمیاد وسط میفهمی؟ ایران باید موشک هسته ای داشته باشه
 • US ۰۲:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  92 60
  سعودی ها پول دارندمسئولینش اختلاس نمیکنن رابطه با ابر قدرت ها دارند برای امنیت شهروندانش هر کاری میکنن شما چی؟ بجز حسودی چیز دیگه دارید؟ بخاطر اختلاسها 800 میلیارد دلار در زمان احمدی نژاد بر فنا رفت
  • سید IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
   44 73
   استادت مرحوم فناءُ الاستخری را بگو که با ساده لوحی دنیای آینده را بدون موشک شناخته بود!
  • LB ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
   29 81
   اختلاس نمی کنند؟ بله اختلاس معنا نداره. چون همه پول مال خاندان سعودی هست. میدونستید امیر بودن شغل محسوب میشه و ماهانه چند هزار دلار میگیرند؟ برو با اختلاست دوغ بنوش
  • IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
   15 8
   همه حرفات درست ... ولی 800 میلیارد دلار رو عجالتا کمش کن خریدار شیم!
 • IR ۰۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  38 70
  آمریکائیها منافعشون تامین شود با جنایتکارترین افراد تاریخ هم رفاقت میکنند
 • صادق IR ۰۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  47 6
  حتی اسم طرف رو اشتباه نوشتین. «جرالد کوشنر» نیست اسم یارو «جرد کوشنر» (jared) درسته. اصلاح کنید.
  • علی IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
   4 9
   خودت هم که غلط نوشتی استاد!!!!
 • AU ۰۵:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  14 60
  این ها خیالات خام هست. اسراییل هرگز چنین چیزی را تحمل نخواهد کرد. حتی از نوکران خود هم وحشت دارد که روزی این سلاح ها علیه خودش استفاده شود.
 • IR ۰۵:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  19 66
  باید همین الان نابودشان کرد
  • IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
   17 73
   دوستان یمنی باید تو این زمینه همکاری کنند...محلش مشخصه،برد موشکها هم کافی....
 • رحمن IR ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  12 79
  به عکس محمد بن سلمان دقت کنید یاد کی می افتید...یاد باقر زاده در فیلم صمد آقا نمی افتید؟خدا نسلشان را بردارد.
  • US ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
   7 1
   معلوم شد فیلم های صمد رو چند بار دیده اید صحنه ها یاد مونده!!!
 • IR ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  38 72
  علاقمندان به برجام 2 و 3 و .... ایرانی نیستند ، اگر بهشون گرین کارت امریکا بدی وطنشون که هیچ ، ناموسشون رو هم میفروشن ... وگرنه در این منطقه انبار باروت که تقریبا همه با استقلال ایران مشکل دارن و دوست دارن به ایران و ایرانی ضربه بزنن چرا ما باید بزرگترین قدرت دفاعی خودمون رو تضعیف یا از بین ببریم؟ بنظرتون یک ایرانی همچین تفکری داره ؟#لیبرالها_وطن_ندارند
 • ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  21 66
  موشک و بمب هسته ای دردی از سعودی ها درمان نخواهد کرد سقوط شان حتمی است
 • IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  96 22
  یه وقت تو مساله نظامی جانمونید از عربها مثل اقتصاد!!!!
  • محمد IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
   24 62
   اقتصاد؟!! البته مثل ما اقتصاد نفتی دارن اگه اربابت این تحریم هایی که برای ما اعمال کرده بود رو همون کشورهای عربی اجرا میکرد الان وجود نداشن کمتر .... بگو مومن
  • IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
   65 13
   همین الان هم جا موندن .
 • ناشناس آذری IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  27 82
  اینحقیر از ابتدا نیز مخالف مذاکره و توافق با آمریکایی ها بر سر مسئله هسته ای و موشکی بوده و هستم ولیکن چون سمت لشگری و کشوری ندارم صحبتها مورد توجه قرار نمی گیرند. ما باید همان چند سال پیش سلاح هسته ای را ساخته و توسعه می دادیم. مخالفان ایران به هر حال از طرفی به شدت در حال تجهیز خود به پیشرفته ترین سلاح ها هستند و از طرف دیگر به شدت ایران را در محاصره اقتصادی و تسلیحاتی قرار داده و خواهند داد. پس باید بدون ترس و واهمه از هرگونه محاصره و تحریم به سرعت به اهداف خود برسیم و البته با درایت و سیاست.
 • IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  25 24
  وزارت خارجه باید روی این قضیه مانور بده ولی لال شدن
 • IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  0 71
  مگر داماد داره آقای ترامپ . اجب
 • تابه تا US ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  اگه قرار باشه کشوری پیشرفت کنه باید در تمام زمینه ها از جمله فرهنگی و نظامی و اقتصادی و سیاسی به صورت موازی پیشرفت کنه نه اینکه تمام کشور و مردم را به حال خود رها کنی و فقط موشک هوا کنی و بقیه اش را درآمد کشور را صرف یاد گیری در منطقه کنی که این امر باعث خواهد شد کشور از پوسته ضخیم بشه و از درون پوک و تهی بشه و این دکترین راه بجایی نخواهد برد نمونش اتحاد جماهیر شوروی
  • ناشناس GB ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
   احسنت
 • DE ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  منافقین دوباره هجوم آوردن . در عرض یک دقیقه ۵۰ تا منفی میدن . سگ تو روح مسعود رجوی .
  • DR HR IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
   30 61
   عزیز بیخیال .... تو واقعیت محبوب ترین شخص ایرانی حاج قاسمه و بس ... حالا بذار زامبی های مجازی توی فضای مجازی هر غلطی میکنن بکنن . اینا پیشواشون رو تو استخر اولیا حضرت شهبانو از دست دادن و جرات نمیکنن با مدرک بگن کار نظام بود اما تو فضای مجازی زبون دارن شصت متر .... اینا همونایین که خوراک مور و مار میشن و انقلاب ما پابرجا میمونه
 • منطقی LU ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  7 53
  وقتی ارتش عربستان به این تسلیحات فوق پیشرفته و گران قیمت مجهز شده ، عقل سلیم حکم میکنه که با عربستان پیمان دفاعی منعقد کنیم که اون از ما در ازای خلع سلاح موشکی و پول محافظت کنه .
  • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
   22 68
   همیشه تولید کنند از خریدار قویتره
 • فاطمه السادات IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  14 69
  نگاه هرزه محمدبن سلمان خاک توسرترامپ بااون دامادبی غيرتش
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  21 23
  مرگ بر آمریکا.مرگ بر آل سقوط کافر.
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  9 72
  خوشحالم عربستان موشک و بمب اتمی زیادی بخره و انبار کنه چون نهایت واس ماست سردار تهرانی بزرگ می گفت وقتی می گفتند عراق تجهیزات نظامی از شوروی انگلیس آلمان فرانسه و غیره می خره ما خیلی خوشحال می شدیم چون می دونستیم بزدوی بعثی ها اینها رو تو یه علمیات جا می گذارند و فرار می کنند و مال ما میشه . به ارواح شهدا صلوات

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس