رحیم صفوی

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با بیان اینکه سیستان و بلوچستان با بودجه‌های مختصر دولتی قابل پیشرفت نیست، گفت: توانمندسازی فرهنگی و معیشتی راه حل مشکلات اساسی سیستان و بلوچستان است.

به گزارش مشرق، سردار سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در دیدار با سران طوایف و بزرگان شیعه و سنی استان سیستان و بلوچستان، اظهار داشت: از خداوند متعال خواسته‌ام که قسمتی از باقی مانده عمر، جان و مال و اعتباری که به برکت خون شهدا بدست آورده ام وقف خدمت به مردم سیستان و بلوچستان کنم.

وی افزود: از سران و بزرگان سیستان و بلوچستان درخواست می‌کنم که تا می‌توانند با قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه و فرمانده آن سردار مارانی همکاری داشته باشند. قرارگاه قدس صرفاً برای امنیت نیست و بلکه برای کمک به دولت در جهت محرومیت زدایی کارهای بزرگی انجام می‌دهد، ما اساس کار خود شما مردم هستید.

بیشتر بخوانیم:

افشاگری سرلشکر صفوی از آموزش تروریست‌های حادثه زاهدان در پاکستان

سرلشکر صفوی با اشاره به ریشه مشکلات استان سیستان و بلوچستان گفت: مسول آموزش و پرورش دلگان گفته است که امسال حدود هشتصد نفر از دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی که ثبت نام کرده اند سر کلاس نیامده اند، من ریشه‌های مشکلات استان سیستان و بلوچستان را در مسائل فرهنگی و عدالت جغرافیایی می بی نم و راه حل آن هم اول توانمندسازی فرهنگی و در مرحله بعد آموزش کار و مشاغل به جمعیت این استان است.

دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا ادامه داد: توانمندسازی در معیشت یکی از راه حل های مشکلات مردم است و زندگی مردم باید بچرخد. مردم سیستان و بلوچستان مردم صبوری هستند، بسیار قانع اند و البته بسیار فقیراند.

وی با بیان اینکه مساحت استان سیستان و بلوچستان ۱۸۴ هزار کیلومتر مربع است که سیزده برابر برخی از کشورهای اروپایی است، تصریح کرد: از زابل تا چابهار حدود ۹۰۰ کیلومتر است و عرض این استان نیز ۵۰۰ کیلومتر است.

سردار صفوی با اشاره به ضرورت شکل گیری توسعه و افزایش‌زیرساخت های استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: توسعه زیرساخت‌ها راه حل دیگر مشکلات کنونی سیستان و بلوچستان است. اگر چابهار را با خط آهن به زاهدان تا افغانستان و آسیای مرکزی وصل کنیم، می‌تواند نقش مهمی در تجارت و اشتغال و توسعه زیرساخت‌های استان و در نتیجه حل بخشی از مشکلات اقتصادی مردم این استان ایفا کند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا ادامه داد: در زمان فرماندهی سپاه به دو رئیس جمهور قبلی پیشنهاد دادم که این خط راه آهن احداث شود و زیر ساخت آن تا زاهدان آماده است، لیکن ریل گذاری و سایر اقدامات انجام نشده است. آنچه مسلم است سیستان و بلوچستان با این بودجه‌های مختصر دولتی قابل پیشرفت نیست.

وی تاکید کرد: علاوه بر طرح جامع توسعه استان یک بودجه کلان باید بیاید و افراد کاردان هم باید مدیریت کنند و خود مردم هم مشارکت کنند. این استان صدها معدن دارد که فقط از چند معدن استفاده می‌شود. در ایام عید این ظرفیت وجود دارد که یک میلیون مسافر به اینجا سفر و از سواحل دریای عمان و چابهار و کنارک و شهر سوخته زابل بازدید کنند.

سردار صفوی با اشاره به علاقه و ارادت مقام معظم رهبری به مردم سیستان و بلوچستان، گفت: مردم استان سیستان و بلوچستان مؤمن و وطن دوست هستند و در طول تاریخ ایران با انگلیسی‌ها در سال ۱۹۱۶ بسیار خوب جنگیدید. این استان یک تاریخ عجیب و یک جغرافیای پیچیده‌ای دارد. از کنار دریا تا کوه‌های سربه فلک کشیده تفتان تا دشت کویر تا زیر زمین شما شاید رودها و آب‌های ژرف باشد همانطور که رودخانه‌ها هیرمند و هریررود که روی زمین از کوه‌های هندوکش می‌آید زیر زمین هم آب در جریان است از عمق بیش از هزار تا دو هزار متر، از زیر خلیج فارس می‌رود تا برخی از کشورهای جنوب خلیج فارس بیرون می‌آید و این یک نظریه علمی واقعی است.

دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا با ابراز اطمینان از بهتر شدن وضعیت استان سیستان و بلوچستان در سالهای آینده، تصریح کرد: خود مردم نیز باید همت کنند، اگر دولت پول زیادی ندارد باید فکر کنید چه کارهایی می‌شود انجام داد و از سپاه پاسداران نیز کمک بگیرید.

وی در پایان با بیان اینکه جمعیتی از نخبگان سیستان و بلوچستان باید ظرفیت‌های استان را معرفی کنند و از سرمایه گذاران داخلی و خارجی دعوت کنند، گفت: استان سیستان و بلوچستان در بعد رسانه‌ای بایستی مطرح شود و چقدر خوب است که سال آینده جشنواره فیلم‌های مستند استان سیستان و بلوچستان به کمک صدا و سیمای مرکز استان برگزار شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس