زیردریایی

حالا جمهوری اسلامی ایران بعد از یک دهه تلاش برای رونمایی از پروژه فاتح، به عنوان هفتمین کشور جهان با توانایی پرتاب موشک کروز از زیر آب و البته، سازنده کامل زیردریایی در جهان شناخته می شود.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، روز ۲۸ بهمن ماه امسال را باید بدون شک به عنوان یکی از روزهای مهم در تقویم دفاعی کشور ثبت کرد. روزی که زیردریایی نیمه سنگین فاتح به صورت رسمی به نیروی دریایی ارتش پیوست و بلافاصله عازم اولین مأموریت خود در جنوب کشور نیز شد تا نشان دهد واقعاً عملیاتی و آماده خدمت است.

زیردریایی فاتح که از سیستم پیشران دیزل الکتریک استفاده می‌کند را می‌توان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای صنعتی و بومی پس از انقلاب به حساب آورد. آنچه که ایران با وارد خدمت شدن این زیردریایی بدست آورده بسیار مهم بوده و بسیاری از کشورهای صنعتی و پیشرفته جهان سالهاست که به دنبال رسیدن به آن هستند. در ادامه ابتدا نگاهی به مشخصات کلی فاتح خواهیم داشت و پس از آن به این مسئله خواهیم پرداخت که چرا زیردریایی فاتح یک دستاورد بسیار مهم است.

فاتح: پرش ۵ برابری ایران در زیر سطحی‌ها

جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری با خطوط ساحلی طولانی خصوصاً در جنوب، در سالهای پس از پایان جنگ تحمیلی به دنبال افزایش توان دریایی خصوصاً در بخش زیر سطحی رفت. ایرانی‌ها قبل از پیروزی انقلاب در آستانه تحویل گرفتن شناور زیرسطحی کوسه از آمریکا بودند که بنا به دستور خیانت آمیز صادر شده از تهران توسط دولت موقت، خدمه به ایران بازگشته و ما از رسیدن به توان زیر سطحی در آن دوران باز ماندیم. بعد از اتمام جنگ تحمیلی و در طی برنامه تسلیح مجدد کشور سه فروند زیردریایی کلاس کیلو از روسیه خریداری شد.

بیشتر بخوانیم:

نسخه مهمی که ایران با «فاتح» برای ارتش‌های مهم جهان تجویز کرد / از کره‌جنوبی تا استرالیا و برزیل «زیردریایی بومی» می‌خواهند +عکس

اولین تلاش جدی ایران برای توسعه توان زیر سطحی بومی پروژه زیردریایی‌های کلاس غدیر بود که از جمله زیرسطحی‌های مید جت یا بسیار سبک محسوب می‌شود و برای عملیات در آب‌های کم عمق توسعه پیدا کرده است. وزن زیردریایی غدیر در حدود ۱۲۰ تن بود. در اینجا یکی از نکات مهم درباره پروژه فاتح مشخص می‌شود. وزن زیردریایی فاتح در زیر آب در حدود ۵۹۳ تن یا به نوعی در کلاس ۶۰۰ تن است.

یعنی نسبت به پروژه غدیر در بخش زیر سطحی، وزن شناور ۵ برابر شده است. این مسئله محاسبات و انجام کار مهندسی بسیار دقیقی را در بحث طراحی و همچنین توسعه زیرساخت‌های لازم برای ساخت این شناور را نیاز دارد.

زیردریایی ایران فاتح

نمایی از داخل زیردریایی فاتح

سایر مشخصات این زیردریایی از این قرار است: عمق عملیاتی ۲۰۰ متر، عمق نهایی ۲۵۰ متر، سرعت سطحی آن ۲۰ کیلومتر در ساعت و سرعت زیر آب آن ۲۵ کیلومتر در ساعت است. مدت دریانوردی این شناور نیز ۳۵ روز است. در بخش تسلیحات نیز وضعیت این شناور به این شکل است: زیردریایی فاتح از ۴ اژدرافکن، ۸ عدد مین دریایی و ۲ اژدر رزرو برخوردار است.

اما نکته مهم درباره فاتح موشک‌های کروز ضد کشتی آن هستند که می‌توان آنها را از زیر آب شلیک کرد. بر اساس توضیحات فرمانده نیروی دریایی ارتش در مراسم الحاق این زیردریایی، بر اساس طرحی به اسم جاسک ۲ یک موشک کروز ضد کشتی بر پایه مدل نصر برای شلیک از این زیردریایی آماده شده که البته برد آن نیز نسبت به نمونه اصلی متفاوت است.

موشک نصر یکی دیگر از موشک‌های کوتاه‌برد ضدکشتی ساخت ایران بوده و دارای ۳۵ کیلومتر برد است. این موشک با سر جنگی ۱۵۰ کیلوگرمی، وزنی معادل ۳۵۰ کیلوگرم دارد. البته با توجه به صحبت‌های فرمانده نداجا، مشخص شده که برد آن افزایش پیدا کرده است.

از سوی دیگر، امیر حاتمی وزیر دفاع نیز در مراسم الحاق این شناور در صحبت‌هایی دو بار به مسئله موشک‌های کروز ضد کشتی اشاره و البته اعلام کرد که این طرح در سال جاری به ثمر نشسته است. اما در اینجا برد موشک آنچنان مهم نیست بلکه رسیدن به فناوری پرتاب موشک کروز از زیر آب مهم است. با توجه به وضعیت قرار گیری پرتاب گره‌ای اژدر در زیردریایی فاتح روش پرتاب موشک کروز از آن به این شکل است:

در این روش، موشک مورد نظر در یک پوشش مخصوص قرار گرفته و در لوله مخصوص پرتاب قرار می‌گیرد و به درست به مانند یک اژدر از زیردریایی خارج می‌شود. پوشش مورد نظر که موشک در درون آن قرار گرفته دارای یک سیستم پیشران مخصوص است که موشک را بالا آورده و پس از فاصله گرفتن از سطح آب به صورت اتوماتیک از موشک جدا شده و سیستم پیشران موشک کروز فعالیت را آغاز می‌کند.

شلیک موشک کروز اگزوست زیردریایی پرتاب

موشک‌های کروز اگزوست ساخت فرانسه و هارپون آمریکایی از جمله مدل‌های معروفی هستند که از این روش برای پرتاب آنها از زیردریایی استفاده می‌شود. در عین حال از این شیوه می‌توان برای شلیک موشک‌های کروز حمله به اهداف زمینی نیز بهره برد.

چرا عملیاتی شدن فاتح خیلی مهم است؟

در ابتدای گزارش اشاره شد که فاتح را می‌توان یکی از بزرگترین دستاوردهای دفاعی بعد از انقلاب دانست. یک نگاه به کشورهای دارای فناوری زیردریایی و البته توان توسعه و شلیک موشک کروز از زیر آب پاسخ سوال است. برای مثال به برخی نمونه‌های جالب در این باره اشاره می‌کنیم.

دو کشور آلمان و سوئد از جمله سازندگان معروف زیردریایی در جهان به شمار می آیند. آلمان‌ها در بحث صادرات زیردریایی در جهان بسیار موفق عمل کردند اما فاقد موشک‌های ضد کشتی زیردریایی پرتاب آلمانی هستند. عمده مشتری‌های زیردریایی آلمانی موشک ضد کشتی هارپون آمریکایی را استفاده می‌کنند. رژیم صهیونیستی موشک‌های کروز پاپ آی را برای استفاده در زیردریایی‌های دلفین خود که ساخت آلمان هستند توسعه داده و سوئدی‌ها نیز فاقد موشک پرتاب شونده از زیردریایی به صورت بومی هستند.

در نزدیکی ایران دو کشور هند و پاکستان از جمله دارندگان زیردریایی هستند. پاکستانی‌ها موشک کروز پرتاب شونده از زیردریایی را به صورت بومی توسعه دادند ولی زیردریایی بومی ندارند. هندوستان نیز فاقد توانایی ساخت کامل زیردریایی تهاجمی است و از نمونه‌های روسی، فرانسوی و آلمانی استفاده می‌کند. در بحث موشک پرتاب شونده از زیر آب نیز هندی‌ها از مدل‌هایی مثل اگزوست، هارپون و براهموس برخوردار هستند که همه آنها بر اساس فناوری خارجی است.

البته هندی‌ها یک زیردریایی حامل موشک بالستیک را توسعه داده‌اند که می‌تواند موشک از زیر آب شلیک کند اما هنوز در حوزه کروزها خبری از نمونه بومی هندی نیست. در شرق آسیا، ژاپن یکی از تولید کنندگان بسیار مهم و معتبر زیردریایی به شمار می‌آید اما همچنان فاقد موشک‌های پرتاب شونده از زیر آب بومی است. اما نگاهی داشته باشیم به کشورهایی که توان این کار را دارند.

حتی انگلیسی‌ها به صورت قاچاقی و با کمی ارفاق در این لیست هستند. انگلیسی‌ها برای سال‌ها از موشک‌های کروز آمریکایی مثل سری هارپون یا تاماهاوک بهره می‌بردند. پروژه Perseus در حقیقت یک طرح مشترک بین فرانسه و انگلستان برای توسعه یک موشک کروز با قابلیت پرتاب از پلتفرم‌های گوناگون است که قرار است در سال ۲۰۳۰ میلادی عملیاتی شده و جایگزین موشک‌های هارپون در خدمت انگلیس و اگزوست فرانسوی شود.

انگلیسی‌ها زیردریایی‌های کلاس آستیوت را در کلاس تهاجمی اتمی در خدمت دارند که فعلاً با موشک‌های کروز هارپون و تاماهاوک مجهز شده است. موشک Perseus حدود ۳۰۰ کیلومتر برد داشته می‌تواند با سرعت ۵ برابر سرعت صوت حرکت کند.

کلاس آستیوت

فرانسوی‌ها از جمله دارندگان ترکیب زیردریایی و همچنین توان شلیک موشک‌های کروز و بالستیک از زیر آب هستند. در بحث موشک‌های کروز فرانسوی‌ها از خانواده مشهور اگزوست بهره می‌برند که حدود ۷۰ کیلومتر برد دارد. توان اصلی تهاجمی دریایی فرانسه با موشک‌های کروز ضد کشتی بر اساس زیردریایی‌های کلاس Rubis است که از پیشران هسته‌ای بهره می‌برند.

کلاس Rubis

ارتش آمریکا با دو نوع موشک کروز زیردریایی پرتاب هارپون و تاماهاوک از جمله بزرگترین کاربران موشک‌های کروز زیردریایی پرتاب است. اولی موشکی ضد کشتی با برد ۱۴۰ کیلومتر و بعدی موشکی کروز با قابلیت حمله به اهداف زمینی با برد حدود ۲۰۰۰ کیلومتر است. زیردریایی‌های کلاس ویرجینیا، سی ولف و لس آنجلس که همگی از پیشران هسته‌ای بهره می‌برند حامل‌های این موشک‌های حساب می‌شوند.

کلاس ویرجینیا

در آن سوی میدان اما روسیه قرار دارد که در جریان جنگ سوریه برای اولین بار وارد فاز عملیاتی استفاده از موشک‌های کروز ضد کشتی خود شد. موشک‌های کروز سری کالیبر از کشتی‌ها و زیردریایی‌های روسی پرتاب شده و اهداف مربوط به گروه‌های تروریستی را در سوریه هدف قرار دادند. روس‌ها دارای انواع مختلفی از موشک‌های کروز زیردریایی پرتاب هستند که می‌توان از آن جمله به سری کالیبر، مدل‌های ضد کشتی خانواده کلاب و یا خونت اشاره کرد.

انواع زیردریایی‌ها مثل سری کیلو، آکولا، اسکار و یاسین نیز در نیروی دریایی روسیه حضور دارند که توانایی حمل و پرتاب موشک‌های کروز را دارند.

کلاس یاسین

چین کشور دیگری است که در سالهای اخیر توسعه توان دریایی را شدیداً پیگیری کرده و گستره وسیعی از موشک‌های کروز زیردریایی پرتاب با قابلیت ضد کشتی و حمله به اهداف زمینی را توسعه داده است. در عین حال این کشور مدل‌های مختلفی زیردریایی‌های اتمی و دیزل الکترونیک را نیز ساخته است و در بحث صادرات نیز موفق ظاهر شده است. پاکستان و تایلند از جمله مشتری‌های زیردریایی‌های ساخت چین هستند. موشک‌های کروز مدل C-801 و CM-708UNA از جمله مدل‌هایی هستند که در چین ساخته شده‌اند.

زیردریایی‌های تایپ ۰۹۳، و تایپ ۰۳۹ از جمله شناورهای تهاجمی با پیشران دیزل الکترونیک و هسته‌ای ساخت چین هستند که می‌توانند انواع موشک‌های کروز را حمل و پرتاب کنند.

تایپ ۰۹۳

و اما در نهایت به کره جنوبی میرسیم. در سپتامبر سال ۲۰۱۸ میلادی اولین زیردریایی از کلاس Jangbogo–III به آب افتاد. این زیردریایی با وزن حدود ۳۵۰۰ تن در حقیقت اولین زیردریایی کاملاً بومی کره است و قرار بر ساخت ۹ فروند از آن توسط بخش دریایی شرکت دوو است. سیستم پرتاب عمودی موشک کروز ساخت کره جنوبی با قابلیت حمل ۱۰ تیر موشک Hyunmoo را با برد نهایی ۱۵۰۰ کیلومتر برای این زیردریایی‌ها در نظر گرفته شده است.

اولین زیردریایی کلاس Jangbogo–III ساخت کره جنوبی

در نهایت باید گفت با ارفاق به نیروی دریایی ملکه استعمارگر در این بخش، می‌توان گفت که فقط و فقط ۶ کشور در دنیا هستند که فناوری ساخت زیردریایی و پرتاب موشک کروز را دارند و در ۲۸ بهمن ماه سال ۱۳۹۷ رسماً این یک عضو جدید به این لیست کوچک و استراتژیک اضافه شد.

حالا جمهوری اسلامی ایران بعد از حدود یک دهه تلاش برای پروژه فاتح، به عنوان هفتمین کشور جهان با توانایی پرتاب موشک کروز از زیر آب در جهان شناخته می‌شود. امروز شاید برد موشک کروز برای فاتح ایرانی آنقدر زیاد نباشد اما بخش سخت این کار به اتمام رسیده و قطعاً به زودی شاهد افزایش برد و ورود به خدمت حتی کروزهای حمله به اهداف زمینی به خدمت نیروی دریایی ارتش خواهیم بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 82
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 19
 • IR ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  ایران از المان زده جلو!!!؟؟؟ حتما شوخیت گرفته!!!
  • IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   منظور : درساخت موشک کروز که از زیر دریایی شلیک می شود . اگر باور خودمان باشد که میتوانیم پیشرفت کنیمآینده بهتر از این خواهیم بود و اگر مثل شما با توانمندی های خودی به تمسخر برخورد کنیم چه میشود
  • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   30 3
   این جای اون رو نمیگیره اما اون هم جای این رو نمیگیره. چون اونجا میلنگه دلیل نمیشه که این رو تعطیل کنیم.
  • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   شوخی چیه ؟! مگه نشنیدی که گفتند پراید استانداردهایی را پاس کرده که بنز هم تو کَفِش مونده !!!!!
  • حاج عمو IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   46 11
   دوست عزیز چرا استعداد ایزانی رو باور نداری.ایا پیشرفتهای اتمی/ نانو/لیزر/سلولهای بنیادی/هوا فضا/انواع موشکهاوبسیارپیشرفتهای دیگر را هم شوخی میدانی.کمی انصافوخود باوری.
  • IR ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   27 2
   من از توهین به خدایانتان عمیقن ابراز تاسف می کنم .... غرب بلایی بر سر شما آورده که آثار آن نسل در نسل امثال شما از بین نخواد رفت
 • IR ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  37 36
  باعث افتخاره. ولی یادمان هم باشد در هر زمینه ای که بررسی می کنید خودتان اذعان می کنید که امریکا ( یعنی کشوری که احتمالا سلاح ها را برای رویارویی با ان ساخته اید ) در جهان اول است.
  • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   50 13
   هیتلر هم همین میگفتن چی شد؟ ضعیف باشی تو سرت میزنن اینو بکن تو مغزت
  • IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   20 1
   این که درسته اما پس تکلیف چیه؟! وایسیم سر جامون؟! اگه این یک دهه رو هم دست رو دست میذاشتیم به اینجا نمیرسیدیم. آینده از آن ماست
 • مرتضیsk IR ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  57 3
  خیانت دولت موقت تنها به دستور بازگشت خدمه در حال آموزش خلاصه نیست بلکه جلوگیری از تکمیل تاسیسات و اسکله مخصوص زیردریایی کوسه در بندرچابهار نیز بود
 • LA US ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  لقمه یه اژدر Mk48 ماست ، بیخود زور نزنید بزودی تهران ملاقاتتون میکنیم.
  • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   41 3
   خوابیدی ماست فروش
  • KZ ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   50 5
   بیا که منتظرت هستیم ولی لطف کن تابوتت هم با خودت بیاور
  • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   48 8
   صدام دوست قدیمی و جاسوس سازمان سیاکه بدستور شما به ایران حمله کرد، می گفت من سه روزه تهران و ایران را اشغال می کنم شما چه می کنید ؟؟؟ ما منتظریم زودتر متجاوزان آمریکایی را به جهنم بفرستیم تا صدام تنها نباشد
  • رضا IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   32 4
   ای بابا تو باز قرصاتو نخورده حرف زدی؟
  • IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   47 2
   چهل ساله منتظر ملاقاتتون هستیم ولی چه سود؟ تا دویست کیلومتری مرز ایران هم نمی تونید بیاید چه برسه به تهران!
  • IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   40 0
   ما به زودی به کالیفرنیا می رسیم بیا اونجا ملاقاتم کن
  • محمدمهدی قادمون یاقدس IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   36 8
   اول انقلاب که هیچی نداشتیم اربابات جرات حمله نداشتن حالا که دیگه جای خود داره جوجوووو.........کافیه فقط یک تیر امریکا بسمت ماشلیک کنه اونوت همون اول کار 45 پایگاهتون که اطراف ایرانه ب اضافه تل اویو و حیفاتون جوری شخم میزنیم که تابوت واسه مرده هاتون کم بیارید...حالا برو مشقات بنویس عمووو جون
  • IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   32 2
   Mk 48 هنوز تولید میشه چقدر عقب مونده اید تو اژدر حداقل بیست سال تو زمینه اژدر عقبید اژدر هاتون با سرعت پنجاه تا هیچ کاری نمیتونن بکنن گوگولیا
  • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   27 6
   پوشکاتونو ببندید بع بیاین
  • سرباز ولایت IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   24 1
   خائن / مزدور / نادان و یا هر صفتی که برای تو قابل توصیف هست ، طبق فرمایش مقام معظم رهبری : " کسانی که خواب سرنگونی انقلاب اسلامی رو می بینند بزودی به درک واصل میشند " . پس ای نادان تو هم اگه خوابی دیدی جات همونجاست که حضرت آقا فرمود .
  • KZ ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   44 0
   بهتره بری فیلم ملوانان آمریکایی را که اسیر شده بودند و خودشان را خیس کرده بودند و از ترس گریه می کردند را دوباره ببینی
  • علیرضا IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   9 0
   زور بیخود رو تو می زنی، ماکه اینجا هستیم اگر راست میگی بیا!
  • تبریزی IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   15 0
   هه هه اگر میتونستید یک ساعت هم ناخیر نمی کردید هیچ وقت نمی توانید
  • دشمن آمریکا IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   50 0
   زرشک!!! چایدی!! لابد با همون سربازای که از ترس گریه میکردن میخوای بیای حرف نزن عمل کن اینجا ایرانه با مردمی که حرف زور تو کتشون نمیره، منتظریم گاوچرون لعنتی
 • من گرسنه ام NL ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  33 62
  يه پرايد بديد من برم مسافركشيمو بكنم .
  • IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   34 10
   یه منافق کثیفی
  • IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   13 4
   خوشم می یاد با این اخبار جونورای مزدور رو اینطوری بهم می ریزی
  • KZ ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   26 1
   پس برگرد ایران تا زودتر در اونجا از گرسنگی نمردی
  • US ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   16 5
   نه کوچولو، شما باید گرسنه بمونی و از گرسنگی سقط بشی.
  • US ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   12 0
   نه کوچولو، شما باید گرسنه بمونی و از گرسنگی سقط بشی.
  • IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   9 0
   پراید به تیرانای آلبانی هم رسیده؟
  • بختیاری IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
   8 0
   تو که از بن سلمان پول بنز رو گرفتی به کشورت خیانت کنی.پراید ومسافر کشی برای رد گم کنی هست؟؟؟؟ به امید خدا بزودی خودت واربابان بزدلت رو به جهنم میفرستیم.
 • IR ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  22 77
  ای کاش به جای موشک و ماهواره و هسته ای کمی هم به اقتصاد و اشتغال و آبادانی ایران فکر می کردیم ... چقدر نمایش تبلیغاتی ؟ این نمایش های تبلیغاتی چه خیری برای مردم داره ؟
  • IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   34 9
   این جای اون رو نمیگیره اما اون هم جای این رو نمیگیره. چون اونجا میلنگه دلیل نمیشه که این رو تعطیل کنیم.
  • US ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   14 7
   خدنگ ، اقتصاد و آبادانی یعنی چی ؟ و چگونه بدست می آید ؟ به بجز با پیشرفت علم ! می دانی اگر هسته ای تعطیل نمی شد و فضایی زمین گیر ! چقدر شغل و پیشرفت و آبادانی ایجاد می کرد !
  • IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   4 0
   هر کاری مربوط به کسی هست اینو از دوستان تدبیرت بخواه وگرنه اینا کارشون همینه که تو هم چشم دیدن اونو نداری
  • IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴
   2 0
   واااااااااای خدایا هنوز امثال تو منقرض نشدن که میان میگن سلاح میخوایم چیکار؟مردم به نون شبشون محتاجن! خوب ابله فرض کن پول ساخت تسلیحات و همچنین تمام بودجه نظامی کشور را قطع کنن و ندن.به نظرت چیزیش گیر من و تو میاد؟
 • IR ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  38 2
  نکته اساسی این است که با کمترین بودجه و امکانات چنین حماسه سازی هایی شده است. اگر نصف پول و امکانات یانکی ها را داشتیم چه اتفاقاتی می افتاد.
 • IR ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  26 47
  اینقدر اغراق یه روده راست تو شکم شما باقی نذاشت. نگران رودل کردنتم مشرق جون.
 • هموطن IR ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  21 11
  این که به چنین دستاورد عظیمی دست یافته ایم بسیار عالیست و توان بالای مهندسان ما را می رساند اما هنوز راه زیادی برای رسیدن به ژاپن، المان و سوئد در حوزه ی دریایی و زیر سطحی داریم. به امید تسلیحات پیشرفته تر
 • IR ۰۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  36 1
  دریا بشدت تجهیزات محوره ما تا حالا مثلا اگر با آمریکا وارد جنگ می شدیم و می خواستیم از خودمان دفاع کنیم می بایست در حدود سواحلمان با این نیرو درگیر می شدیم اما با همین روندی که جلو می رویم و انواع ناوها و زیردریایی ها و ... را بومی می سازیم و در حال مطالعه و ساخت داریم می توانیم خط اول دفاعی را خیلی جلوتر از ساحل قرار بدیم و حتی طی سال های بعد توان درگیری در اقیانوس را هم پیدا کنیم درکنار نیروی نامتقارن قدرتمندی که داریم داشتن چنین نیروی کلاسیکی کاملا رفتارهای کشورهای متخاصم مثل آمریکا نسبت به ما را عوض خواهد کرد چون این ها حرف و مذاکره نمی فهمند مشت را دقیق درک می کنند این مطلبیه که هم قبل انقلاب هم بعد انقلاب بارها و بارها اثبات شده همان جاهایی که نشستیم باهاشون حرف زدیم باختیم جاهایی که محکم و سخت برخورد کردیم نشستن عقب و ما بردیم .
 • هم وطن IR ۰۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  37 61
  هر وقت سمند از بنز بی ام و وولو جلو زد قبول می کنیم دوصد گفته چونیم کدار نیست چرا براحتی به شعور همه توهین مکنید توقع دارین مردم قبول کنن
  • احمد IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   21 1
   بارها و بارها پاسخ این سوال سطحی و ساده لوحانه داده شده بنابراین جوابت رو نمیدم و ارجاعت میدم به پاسخهایی که قبلاً افراد مختلف اعم از متخصص و عوام در مورد این سوال ارائه کردند، ولی دوست گرامی بد نیست که آدم خودش هم کمی از فکرش استفاده کنه!
 • IR ۰۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  31 1
  ان شا الله هرگز جنگ نشود ولی هر چقدر اماده تر باشیم بهتر بر دنیا قانون جنگل حکم فرما شده عقل و منطق از بین رفته ضعف در مقابل دشمن زیبنده مسلمانان نیست
 • IR ۰۲:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  20 1
  کاش ایرانهم توان شلیک عمود موشک کروز ازسطحی وزیرسطحی راداشت.امیدوارم عزیزان زحمت کش هرچه زودترموفق به اینکارمهم بشن.خداوند یارو یاوتان.ای افتخار افرینان وطن
 • CA ۰۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  29 2
  درود بر نیروهای مسلح ایران. بایستی همینطور پیشرفت کنند تا هیچ کشور فاشیستی جرات حتی فکر کردن به حمله به ایران به سرش نزنه. درود بر شرف سپاه پاسداران و نیروهای مخلص ولایت. مرگ بر اصلاح طلب.
 • IR ۰۴:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  17 2
  فقط سابحات
  • IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   4 0
   من مغز شما رو میخونم. منظورت ساحات بوده !
 • IR ۰۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  20 1
  به طور کاملا معنادار عده ای فقط دنبال تخریب دستاورد ها هستند .کامنت های بودار که فقط هدفشون نامید کردن و دلسرد کردن بچه های انقلابی هست ........شما هر دستاوردی بیارید درجا این عده ضعف ها را برجسته میکنند.
 • سیدحامد IR ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  19 0
  دست مریزاد بر دلاور مردان وزارت دفاع و نیروی دریایی ارتش. خدا قوت. مشرق جون از شما هم بابت ارائه اطلاعات خوبت تشکر داریم. یا حق
 • IR ۰۶:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  17 14
  موقع عمل معلوم میشه چقدر اینها کار میکنند و چقدر الکی هستند
 • IR ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  16 0
  عالیه
 • ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  22 5
  خودرو سازي را هم بدهيد به اين بچه ها از آلمان جلو مي افتيم آخه عجيب نيست زير دريايي ؛پرتاب موشك از زير دريا ؛ موشك هاي آن چناني پرايد 47 ميليون ؟
 • سید IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  20 0
  خدا قوّت، به کوری چشم همه دشمنان و منافقان!
 • علی IR ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  6 5
  آرزوی سربلندی برای ارتش کشورم دارم ولی این سه کشوری که نام بردین اصلا تو فاز نظامی نیستن
 • نهضت جهانی صلوات IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  10 3
  اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم درود خدا بر تمامی عزیزان خادمین نظام مقدس اسلامی بخصوص غیرتمندان عرصه صنایع دفاعی بویژه این تجهیزات راهبردی برای همه این عزیزان وامام خامنه ای که رهپوی واقعی امام رحمه الله علیه میباشدصلوات هدیه نمائیم
 • IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  15 0
  تولید انبوه هم میشن یا صرفا برای جلوی دوربین هستن! شنیدم حسن فریدون بودجه امسال دفاعی رو فقط 15 درصد داده واقعا در این 6 سال چه خبر بوده!
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  6 0
  ایران باید روی 3500تن سرمایه گذاریکند بی خیال بثعت شود
 • IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  6 0
  بسلامتی و میمنت خیلی طول کشید تا عملیاتی شد از سال ۹۱ قراره عملیاتی بشه سرعت رشد تو بخش زیردریایی کنده ایشالا بودجه رو بیشتر کنن چون از نظر دانش هیچی کم نداریم
 • IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  9 16
  تو برو پرایدتو مونتاژ کن و بیشتر از این ملت گرسنه رو عصبی نکن
  • US ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   5 0
   لطفاً اون ملت گرسنه که می گی که عموماً در آلبانی هستند همگی از گشنگی بمیرید.
 • CA ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  13 16
  كونتور كه نداره بيشتر ببند
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  13 1
  ما فقط به زیردریایی اتمی راضی میشویم.
 • قاسم IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  11 3
  پس چرا ماشینهایی میسازید که موتورش یهو تسمه تایم میبره و پدر آدمو میاره جلو چشمش .چرا تمام موتورهای بکار رفته تو تولیدات داخلی موتور تداخلیه و بدنه و شاسی اکثر ماشینها مثل مقوا تو تصادفات رو زمین پهن میشه.
  • عابد IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   19 2
   اونایی که خودرو تولید میکنند مثل شماها خائنین به ملت و کشور هستند وبایستی یک روزی اگر عمری باقی بود جواب پس بدهند که با سوء مدیریت و دلال بازی و با ساخت اتومبیل های بی کیفیت ولی گران، سالانه باعث کشته شدن هزاران نفر و معلولیت ومصدومیت چند ده هزارنفراز هموطنانمان می شوند. ولی در مقابل کسانی هستند که از جان مایه میزارند تا من وشماها سرمان را آسوده برزمین بزاریم و ادواتی که تولید میکنند چشم دشمنان را کور ودلشان را لرزانده وگر نه اروپائی ها استعمارگراین همه از پیشرفت های موشکی ما وحشت ودلهره نداشتند. به مولا علی قسم اگر توانائی موشکی ما امروز نبود این آمریکائیهای خبیث بیشرف تا الان چندین بار به ما حمله کرده بودند اونا از توله سگسشون اسرائیل بیم دارند که یک شبه ناپدید بشه اینو تو اون مخ پوکتون فرو کنید
 • PKE IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  21 0
  آفرین بر نیروهای مسلح ...
 • IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  28 19
  ایرانی جماعت عاشق اینه که از خودش تعریف کنه همچین تعریف میکنی انگار برای اولین بار تو دنیا ایران زیر دریایی ساخته
  • IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   8 0
   وقتی 300 سال کشورت اشغال شرق و غرب و سگ این رو اون باشی و زمین بدی و زمان بخری باید هم افتخار کنی
 • تبریزی IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  11 0
  ما میتوانیم وقتی خود را باور کنیم نگاه به داخل باشد ام اگر نگاه به دست بیکانه باشد ذلیل و خوار میشویم لیبرال ها نمیتوانند چون همیشه خود را نوکر غرب میدانند
 • IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  1 17
  یه سوال تو ذهن همه هست چرا موشک پیشرفته میسازیم اما ماشین خوب نمی توانیم بسازیم جواب ساده است ما موشک پیشرفته مونتاژ میکنیم ماشین های خوبی هم هستند که مونتاژ میکنیم پس مقایسه پراید با موشک غلطه در ثانی هر چقدر هزینه کنی آش می خوری اگر می دونستید چقدر هزینه شده تا تجهیزات ساخت موشک وارد کشور بشه مختون سوت می کشید
 • محمود IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  8 0
  زنده باد اونایی که دست به این کار بزرگ زدن باعث افتخار ایران و ایرانی هستید کور بشه چشمی که نمیتونه ببینه مخصوصا اونایی که این دستاورد رو کوچیک و بی ارزش میدونن
 • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  5 0
  کوچولو اگه ماما و پاپا اجازه دادن از سوراخت بیا بیرون ما منتظرت هستیم البته یک وانت پوشک هم با خودت بیار چون اینجا پوشک گرونه.
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  9 2
  برانداز طلبان ناراحت باشید از عصبانیت بمیرید
 • روح اله IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  7 0
  افرین زنده باد ایرانی جهادگر. ما میتوانیم.
 • IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  5 0
  آخه کوچولو تو که جیگر نداری و با وی پی ان آمریکا کامنت میزاری اول بزرگ شو و بعد زر مفت بزن ماکه منتظر تو هستیم تا از سوراخت بیرون بیایی.
 • IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  5 0
  آفرین واقعا باعث مباهاته کور بشه دشمن وطن فروش.
 • IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  20 1
  تولید ناو شکن بیشتر برای درگیری با دزد های دریایی و ایجاد امنیت در زمان صلح است اما تولید زیر دریایی از نان شب مهم تر است. دستور فرمانده کل قوا هم هست و من حاضرم ماه ها گرسنه باشم ولی کشورم یک ناوگان بزرگ زیر دریایی در حال ماموریت داشته باشد که حرامیان از ترش ضربه ثانویه ای که زیر دریایی های موشک انداز می توانند بزنند هرگز به ما ضربه اولیه وارد نکرده و هیچ جنگی شروع نشود.
  • عجل IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۵
   0 3
   برید به فکر مردم باشید از گرسنگی دارن پرپر میشن هرکی از گرسنه گی مردم حرف زدخیانتکار به نظام شد به فکر مردم باشید
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
  0 7
  وارد یه باشگاه خاص دیگه هم شدیم وسط مملکت تو روز روشن اتوبوس نظامیهامون میره هوا !
 • نعمت اله کاظمی مقدم IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
  6 0
  به سربازانی که در کشورتان دفن شده اند بنگر که بر روی قبرشان نام خلیج ماست اینجا جاییست که خوکها را امان نمیدهیم
 • IR ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۲
  5 0
  مرگها و نفرینها بر دولتهای غربگدا...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس