کد خبر 935587
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۸
ایران و عراق

با امضای دو تفاهمنامه و یک قرارداد فصل جدیدی از همکاری همه جانبه بین ایران و عراق در زمینه برق، آغاز شد.

به گزارش مشرق، وزرای نیرو و برق ایران و عراق امروز در پایان سفر ۳ روزه لوی خطیب وزیر برق عراق و هیئت همراه به تهران، دو تفاهمنامه و یک قرارداد در زمینه برق به امضا رساندند.

رضا اردکانیان وزیر نیروی ایران در نشست امضای این تفاهمنامه‌ها و قرارداد اظهار داشت: آنچه امروز در نتیجه سفر وزیر برق عراق به ایران و مذاکراتی که در طی این سفر انجام شد می‌بینیم شروع یک فصل جدید در همکاری همه جانبه بین دو کشور در زمینه صنعت برق است.

وی افزود: ما درصدد این هستیم که در چارچوب این همکاری تعریف شده نه تنها در زمینه استمرار صادرات برق تا زمانی که و به میزانی که مورد نیاز خواهران و برادران ما در کشور عراق است اقدام کنیم بلکه از لحاظ فنی و مجموعه شرایط مورد نیاز این کشور در زمینه برق با آنها همکاری داشته باشیم.

اردکانیان تصریح کرد: درصدد این هستیم که نقش منحصربه فردی را در بازسازیصنعت برق عراق ایفا کنیم به نحوی که آنچه از حیث دانش فنی و تجربیات در زمینه ساخت تجهیزات و توانمندی فنی و مهندسی به برکت انقلاب اسلامی فراهم کرده‌ایم، برای توسعه و آبادانی عراق به کار بگیریم.

بیشتر بخوانید:

دفع حمله داعشی‌ها در صلاح‌الدین عراق

نماینده پارلمان عراق: عراق ایالت آمریکایی نیست

وی افزود: شرکت‌های متعدد و متنوع بخش خصوصی ایران در صنعت برق آمادگی کامل دارند تا بندهای برنامه‌ای که توافق شده و امروز تفاهمنامه آن به امضا رسید را اجرایی کند.

این عضو کابینه دولت از برنامه دو کشور برای سنکرون کردن شبکه برق دو کشور خبر داد و گفت: در توافقنامه فی ما بین ساخت نیروگاه‌ها و بازسازی نیروگاه‌ها و شبکه برق آسیب‌دیده عراق در جنگ ۴ ساله مردم این کشور با تروریست‌های بین‌المللی و کاهش تلفات انرژی در سیستم برق عراق دیده شده است.

اردکانیان افزود: همچنین مهمتر از تمامی این موارد آموزش و تربیت نیروی انسانی صنعت برق عراق توسط متخصصان ایران است به نحوی که نیازهای این کشور رو به رشد در این زمینه فراهم شود.

وزیر نیرو در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم هر دو کشور در آینده‌ای نزدیک بتوانند گزارشات خوبی را در جهت اجرایی شدن آنچه امروزبه امضا رسیده به مردم ایران و عراق اعلام کنند.

به گزارش تسنیم، در این مراسم یک تفاهمنامه کلی همکاری در زمینه صنعت برق به امضای وزیر نیروی ایران و وزیر برق عراق رسید، همچنین یک تفاهمنامه به امضای معاونان وزرای نیرو و برق دو کشور رسید و در پایان قرارداد تمدید صادرات برق ایران به عراق به امضای مدیر عامل شرکت توانیر ایران و همتای عراقی وی رسید.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس