کد خبر 935550
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۳:۳۵
فشار خون نمایه

رئیس بخش نفرولوژی و دیالیز مرکز پزشکی شهید مدرس با بیان اینکه بیماری‌های قلبی عروقی مهم‌ترین علت مرگ‌ومیر هستند، گفت: در حدود ۵۴ درصد سکته‌های مغزی ناشی از فشارخون بالا است.

به گزارش مشرق، امیرحسین میلادی پور، در توضیح فشارخون بالا، افزود: فشارخون طبیعی کمتر از ۱۲۰/۸۰ میلی‌متر جیوه است در حالی که در مرحله قبل از فشارخون بالا و یا فشارخون افزایش‌یافته میزان فشارخون به ۱۲۰-۱۳۹/ ۸۰ میلی‌متر جیوه می‌رسد.

وی اظهار داشت: میزان شیوع فشارخون بالا حدود ۲۵ درصد (در افراد بالاتر از ۱۸ سال) است که این میزان به علت بالا رفتن متوسط سن جامعه و نیز افزایش چاقی در حال افزایش است و این مسئله نه‌تنها در کشورهای پیشرفته بلکه در کشورهای درحال‌توسعه اهمیت دارد.

رئیس بخش نفرولوژی مرکز پزشکی شهید مدرس با اشاره به اینکه به علت رژیم‌های غذایی نامناسب، چاقی، زندگی شهرنشینی و استرس‌ها، سن شروع فشارخون بالا در دهه‌های اخیر رو به کاهش است، تأکید کرد: ابتلاء به فشارخون بالا با افزایش سن رابطه مستقیمی دارد به‌طوری‌که در سنین بالا شیوع آن حتی به بیش از ۷۰-۶۰ درصد نیز می‌رسد.

بیشتر بخوانید:

درباره «کندتپشی قلب» چه می‌دانید؟

۶ خاصیت شگفت انگیز میوه پرتقال

۷ خاصیت درمانی ارزن

وی با بیان اینکه افراد با زمینه فشارخون بالا در سنین پایین دچار فشارخون بالا می‌شوند، گفت: افرادی که والدین آن‌ها در دهه ۶ یا ۷ زندگی مبتلابه فشارخون بالا شده‌اند خود در دهه ۳ یا ۴ دچار افزایش فشارخون بوده‌اند.

میلادی پور در مورد وضعیت کنترل فشارخون گفت: در سال‌های اخیر حتی با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده و کنترل فشارخون اما هنوز در جوامع پیشرفته کمتر از ۵۰ درصد افراد کنترل مناسب فشارخون دارند و بقیه بیماران یا از فشارخون بالای خود بی‌اطلاع بوده یا تحت درمان‌های نامناسب هستند.

وی افزود: با توجه به شواهد در کشور ما وضعیت فشارخون کنترل‌شده کمتر از این میزان بوده و با توجه به عوارض قلبی عروقی، سکته‌های مغزی، عوارض کلیوی، چشمی و غیره برنامه‌ریزی برای تشخیص و درمان در مراحل اولیه از اهمیت زیادی برخوردار است.

میلادی پور، علل ابتلاء به فشارخون را مشتمل بر علل اولیه و ثانویه برشمرد و خاطرنشان کرد: حدود ۹۵ درصد موارد ابتلاء فشارخون جزو علل اولیه است و علل ثانویه شامل بیماری‌های کلیوی (عروقی کلیوی و یا پارانشی مال)، بیماری‌های غده آدرنال (هیپرآلدوسترونیسم اولیه، فنوکروموستیوما، کوشینگ و غیره)، بیماری‌های غده تیروئید (پرکاری یا کم‌کاری غده تیروئید)، کوارکتاسیون آئورت، هیپرپاراتیروئیدیسم، آکرومگالی، داروها و غیره است.

وی در مورد نحوه تشخیص بیماری، اظهار داشت: برای تشخیص فشارخون بالا باید فشارخون در شرایط مناسب و استاندارد در چند جلسه (حداقل ۳-۲ جلسه) به فواصل بررسی شده و درصورتی‌که میزان فشارخون بیشتر یا برابر ۸۰/۱۳۰ میلی‌متر جیوه بود، نشان‌دهنده فشارخون بالا است.

رئیس بخش نفرولوژی مرکز پزشکی شهید مدرس گفت: در بررسی‌های اولیه لازم است همه بیماران با فشارخون بالا ازنظر وجود و وسعت عوارض فشارخون در ارگان‌ها، بررسی ریسک فاکتورهای قلبی عروقی و همچنین بررسی و رد علل ثانویه فشارخون بالا مورد ارزیابی قرار بگیرند.

وی تاکید کرد: در شرح‌حال بیمار سابقه مدت فشارخون، مصرف داروهای پایین آورنده فشارخون و یا داروهای که باعث افزایش فشارخون می‌شوند مانند استروژن‌ها، آستروئیدهای آدرنال، کوکائین، سمپاتومیمتیک ها و داروهای سرماخورگی، داروهای مسکن غیراستروئیدی اهمیت دارد و در بررسی‌ها وجود سابقه خانوادگی فشارخون بالا، بیماری‌های قلبی عروقی زودرس، بیماری‌های کلیوی، دیابت، نقرس به همراه وجود بیماری‌های همراه مانند بیماری‌های قلبی، دیابت، هیپرلیپیدمی، سیگار کشیدن، مصرف الکل و رژیم پرنمک لحاظ شود.

میلادی پور با بیان این موضوع که درمان بیماران مبتلابه فشارخون بالا شامل درمان‌های غیر داروییو درمان‌های دارویی است، اظهار داشت: درمان‌های غیر داروییعبارت‌اند از کاهش وزن، رژیم غذایی غنی از میوه‌ها و سبزی‌ها و لبنیات کم‌چرب، محدودیت مصرف چربی به‌ویژه چربی‌های اشباع‌شده، کاهش مصرف نمک و سدیم، فعالیت فیزیکی و ورزش هوازی مانند راه رفتن سریع حداقل ۳۰ دقیقه در روز و قطع سیگار و الکل.

وی با اشاره به درمان‌های دارویی در فشارخون بالا، گفت: درصورتی‌که فشارخون با درمان‌های غیر دارویی در افراد سالم به کمتر از ۹۰/۱۴۰ میلی‌متر جیوه و در افرادی که دچار دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و یا بیماری کلیوی می‌باشند کمتر از ۸۰/۱۳۰ میلی‌متر جیوه کاهش نیابد و یا فشارخون در مرحله شدید باشد، درمان دارویی توصیه می‌شود.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس