کد خبر 934692
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۸
یمن

اعتراضات استان «المهره» در شرق یمن به حضور نیروهای سعودی ادامه دارد و ریاض برای خاموش کردن این مخالفت‌ها، دهها حج عمره رایگان به تعدادی از اهالی داده است.

به گزارش مشرق، مردم استان «المهره» واقع در شرق یمن بیشتر از یک سال است که به حضور نیروهای سعودی در این استان اعتراض دارند و با برگزاری تظاهرات‌های متعدد اعلام کرده‌اند این نیروها باید بروند.

در همین راستا وبگاه «المراسل نت» نوشت، عربستان سعودی در تلاشی جدید برای همراه کردن مردم این استان با سیاست‌هایش و نیز پایان دادن به اعتراضات آنها درهای حج عمره را به روی این مردم باز کرده است.

بیشتر بخوانید:

حمایت تسلیحاتی عربستان از القاعده

گوشه‌ای از رسوایی‌های اخلاقی ملک سلمان و پسرش

این وبگاه یمنی به نقل از رسانه‌های سعودی گزارش داد، ریاض ۱۰۰ عمره مجانی به اهالی المهره داده است؛ کارشناسان معتقدند این اقدام فقط برای اهداف سیاسی انجام شده و ریاض تلاش می‌کند جلوی اعتراضات را بگیرد.

بخش اول این حجاج که شامل ۴۹ نفر می‌شوند، از فرودگاه «المفیضه» به عربستان سعودی رفته‌اند و بخش دوم آنها نیز پس از سه روز عازم می‌شوند.

عربستان سعودی علاوه بر این، برخی از مردم المهره را با مال، سلاح و خودرو با خود همراه کرده و درهای خود را به روی تعدادی از آنها با عناوین مختلف مانند حج عمره و فرصت کاری گشوده است.

عربستان سعودی دنبال آن است که با احداث یک خط لوله نفتی جایگزینی برای صادرات نفت از طریق تنگه هرمز پیدا کند؛ خط مذکور از استان المهره در شرق یمن می‌گذرد و به «بحرالعرب» می‌رسد.

عربستان سعودی از نیروهای خارجی از جمله گروه‌های افراطی استفاده می‌کند تا تأسیسات و زیرساخت‌ها در استان المهره را به پایگاه‌های نظامی تبدیل کنند و نیروهای مذکور مأموریت دارند شهروندان یمنی خصوصاً مخالفان با احداث خط لوله مذکور مخالف هستند، بازداشت و سرکوب کنند.

بنا به گزارش وزارت حقوق بشر یمن این اقدامات ائتلاف متجاوز عربی به فرماندهی عربستان سعودی تنها بخشی از تجاوزات آنها در استان المهره است.

استان المهره که به دروازه شرقی یمن معروف است، پس از استان «حضرموت» دومین استان بزرگ یمن از نظر مساحت است، دارای دو گذرگاه مرزی با عمان به نامهای «صرفیت» و «شحناست» و طولانی‌ترین نوار ساحلی در یمن را دارد که به ۵۶۰ کیلومتر می‌رسد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس