کد خبر 934572
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۰
ظریف نمایه

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه برای مبادلات مالی منتظر اروپا نمی‌نشینیم، گفت: دولت وظیفه دارد برای مردم هزینه ایجاد نکند بلکه هزینه را کم کند.

به گزارش مشرق به نقل از صداوسیما، محمدجواد ظریف پس از جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: اقدامی که اروپاییان برای ایجاد یک ساز و کار با نام مخفف ساحات (ساز و کار حمایت از تبادلات تجاری) انجام دادند دیرهنگام بود و باید بسیار زودتر انجام می‌دادند، در واقع در اجلاسی که اروپاییان در خرداد با ما داشتند و تعهدات ۱۲ گانه‌ای که در آن اجلاس مطرح کردند باید این اقدام را به عنوان پیش زمینه برای انجام تعهدات انجام می‌دادند که متأسفانه به دلایل مختلفی مانند فشارهای آمریکا، به طول انجامید.

ظریف افزود: اروپاییان باید اقداماتی را که تعهد کردند شروع کنند. خودشان هم در بیانیه به این اشاره کردند.

بیشتر بخوانید:

ایران شروط اروپا برای «اینستکس» نمی‌پذیرد

INSTEX چه اندازه راهگشای تحریم‌ها خواهد بود؟

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه در بیانیه احساس نکردم اروپایی‌ها شرطی گذاشتند، گفت: اروپایی‌ها گفتند تا زمانی که ایران به برجام عمل می‌کند ما هم به اقداماتمان ادامه خواهیم داد. البته ایران به تمام تعهداتش عمل کرده و اروپاییان نه به تعهدات خودشان عمل کردند و نه جبران خسارت خروج آمریکا را انجام داده‌اند.

ظریف افزود: در FATF اروپایی‌ها به عنوان شرط مطرح نکردند، توصیه از طرف‌های تجاری ما این است که اگر FATF و شرایط آن انجام شده باشد امکان تبادلات خارجی و بانکی ما نیز فراهم تر است.

اگر اروپا بخواهد ثابت کند که شریک قابل اعتماد است باید اقدام کند

وی با بیان اینکه ساز و کار حمایت از تبادلات تجاری (ساحات) در این مقطع یک آزمایش است، گفت: پیش از اینکه این سازو کار برای ما مهم باشد برای اروپایی‌ها مهم است تا به دنیا نشان دهند تا حدی استقلال دارند و می‌تواند منافع خود را پیگیری کنند.

ظریف تاکید کرد: ما منتظر هستیم ببینیم اروپاییان چه کاری می‌کنند این به این معنی نیست که ما در ۹ ماه گذشته هیچ اقدامی انجام نداده‌ایم ما با روسیه، چین، هند، ترکیه، عراق و سایر کشورها روابطمان را داشتیم و ادامه می‌دهیم و منتظر اروپا نمی‌نشینیم، اگر اروپا بخواهد ثابت کند که شریک قابل اعتماد است باید اقدام کند.

وی گفت: همین که اروپاییان در برابر اقدام آمریکا اقدامی انجام دادند و اعلام کردند می‌خواهند ساز و کاری برای دور زدن تحریم‌ها ی درست کنند، این اقدام سیاسی خوبی است.

ظریف با اشاره به اینکه در زمینه اجرایی نیز چند شکل داریم، افزود: اروپاییان این کار را با تأخیر زیادی انجام دادند و ما هنوز اجرایی شدن آن را ندیدیم و از نظر عملیاتی باید صبر کنیم ببینیم اروپاییان چه اقدامی می‌کنند.

دولت وظیفه دارد برای مردم هزینه ایجاد نکند بلکه هزینه را کم کند

وی گفت: ساز و کار برای شروع از ۲۸ عضو اتحادیه اروپا و اقلام غیر تحریمی شروع می‌شود، اما محدود به این تعداد از کشورها و به این اقلام نیست.

وزیر امور خارجه ادامه داد: در واقع ساز و کار برای این است که در مرحله اول شرکت‌های خصوصی به استفاده از آن تشویق شوند. این اقدام فعلی، سیاسی است تا اینکه ببینیم در عمل چگونه اروپاییان به اقدام عملیاتی قابل اتکا تبدیل می‌کنند.

وی افزود: ما هیچ وقت امیدمان را به کسی نمی‌بندیم و به غیر از خود، امیدمان به مردم و داخل است مطمئن هستیم در برابر همه فشارها ایستادگی می‌کنیم و ایستادگی کردیم، دولت وظیفه دارد برای مردم هزینه ایجاد نکند بلکه هزینه را کم کند.

ظریف با اشاره به اینکه راهپیمایی ۲۲ بهمن ویژگی خاصی دارد، گفت: مردم امسال به طور برجسته‌تری نشان می‌دهند، من توصیه‌ای به مردم ندارم، چون مردم بهتر از من شرایط را درک می‌کنند.

وی افزود: آمریکایی‌ها خیال خام دارند و می‌گویند تلاش خواهیم کرد ایران ۴۰ سالگی انقلاب را نبیند، که دیدند تلاششان به جایی نرسید و مردم ثابت خواهند کرد همه این‌ها خواهند رفت و مردم باقی می‌مانند که نشان از دلبستگی مردم به انقلاب است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • محمد IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
    1 2
    در برابر اقدام آمریکا! کدوم اقدام اروپا در برابر آمریکا بوده؟!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس