پرچم نمایه ایران

یک رسانه آلمانی در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی این انقلاب را یکی از موفق ترین انقلاب ها دانسته که تاثیرات گسترده ای به ویژه بر جهان اسلام داشته است.

به گزارش مشرق، سایت رادیو آلمان در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در مطلبی به بررسی تأثیرات گسترده این انقلاب بر منطقه پرداخته و نوشت: حدود چهل سال پیش در ژانویه سال ۱۹۷۹ در ایران یک سرنگونی رخ داد که به عنوان انقلاب اسلامی در تاریخ وارد شد. آیت الله خمینی و حرکت اسلامی آن به قدرت در ایران دست یافتند و رژیم شاهنشاهی را بیرون رانده و دنیا را تغییر دادند.

روح الله خمینی در اول فوریه سال ۱۹۷۹ از تبعید به ایران بازگشت و به طرفداران مشتاق خود اعلام کرد که رژیم شاهنشاهی را سرنگون می‌کند. دقیقاً دو ماه بعد از این اعلان وی جمهوری اسلامی را در ایران اعلام کرد. این انقلاب پیروز شده بر رژِیم شاهنشاهی در ایران تأثیراتی فراتر از ایران را در دنیا داشت.

" سوزان اشروتر"، رئیس مرکز تحقیقات جهان اسلام فرانکفورت در این باره اظهار داشته است که انقلاب اسلامی در ایران تأثیرات زیادی بر دنیای اسلام و البته نه تنها جهان شیعی بلکه همچنین سنی داشت.

سنی و شیعه که هر دو از جریانات بزرگ اسلام هستنداغلب با یکدیگرمخالف بوده و حتی دشمن خونی هم بودند. البته موفقیت شیعیان در ایران موجب فراموشی این اختلافات چندین صد ساله شد.

بیشتر بخوانید:

محمدنبی‌حبیبی؛ از پیروزی تا ۴۰ سالگی انقلاب

شاخص عدالت در ۴۰ سالگی انقلاب

اتاق فکر احمق‌ها!

سه عامل مهم در تداوم ۴۰ سالگی انقلاب

اشروتر در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد که برای اولین بار یک حاکم مستبد یعنی همان شاه که با کمک و حمایتهای گسترده غرب در ایران در قدرت بود سرنگون شد. این انقلاب حتی در کشورهای سنی از طرف فعالان مورد توجه قرار گرفت هر چند که البته به نوعی برای آنها مسئله ساز بود که با شیعیان وجه مشترکی داشته و ارتباط داشته باشند.

همچنین در آن زمان در بسیاری از کشورهای سنی منطقه، رژیم‌های مستبدی حاکم بودند که توسط غرب حمایت می‌شدند. این دولت‌ها نه تنها غیر دموکرتیک بودند بلکه از نظر خیلی‌ها همچنین غیر اسلامی بودند. این دولت‌ها بسیاری جنبش‌های اسلامی که در آن زمان در بسیاری از این کشورها شکل می‌گرفت را سرکوب می‌کردند. البته انقلاب موفق در ایران این امید را برای این جنبش‌های اسلامی به وجود آورد که همچنین آنها هم می‌توانند بر رژیم‌های دیکتاتوری منفور پیروز شوند.

به گفته اشروتر این انقلاب به عنوان مشوقی برای فعالان مذهبی با یک برنامه مذهبی برای در پیش گرفتن مبارزات سیاسی بود؛ چرا که گفته می‌شد این امر در ایران محقق شده استو شعارهایی که در سراسر دنیا منتشر شد به صورت کوتاه این بود که اسلام راه حل مسئله است.

این روزنامه آلمانی در ادامه این گزارش نوشت: انقلاب در ایران در واقع ساعت‌های تولد اسلام سیاسی همان گونه که ما امروز آن را می‌شناسیم است.

اشروتر در این باره می‌گوید: حتی امروز ما در بسیاری کشورهای اسلامی فعالان سیاسی را می‌بینیم که مکرراً می‌گویند بله در ایران اگر چه شیعه هستند کاری انجام شده است که ما هم آن را می‌خواهیم.

اما هیچیک از جنبش‌های اسلامی که در سال‌ها و دهه‌های اخیر بر اساس نمونه و الگو برداری از ایران شکل گرفته تا این اندازه مانند انقلاب اسلامی ایران موفق نبوده است.

به اعتقاد اشروتر یک ایدئولوژِی مذهبی به تنهایی برای دستیابی به قدرت سیاسی کافی نیست و این البته چیزی است که در تمام جهان اسلام اسلام گرایان به آن اعتقاد دارند و آن این شعار است که با کمک خدا و تقوا می‌توان تمام دنیا را تغییر داد و با این نیرو مامی توانیم بر غرب غلبه کنیم و ایران به ما نشان داده است که چگونه این کار را انجام دهیم.

نویسنده در ادامه انقلاب اسلامی در ایران را انقلابی دانست که بسیاری جنبش‌های سیاسی در آن شرکت داشتند و این یکی از تفاوت‌های آن با انقلاب‌های اسلامی دیگر بود.

به گفته اشروتر انقلاب در ایران نه تنها بر جهان اسلام تأثیر زیادی داشت بلکه همچنین تأثیراتی در غرب هم داشت و بسیاری از اپوزیسیون چپ گرا از خارج آمده بودند تا در این انقلاب شرکت کنند.

وی تاکید کرد که این انقلاب البته برای بسیاری سیاستمداران یک شوک بود و آنها هرگز انتظار نداشتند که چنین اتفاقی بیافتد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس