نیروهای عراقی

گروه‌های عراقی تلاش خود را برای لغو همکاری‌های امنیتی با واشنگتن و خروج نیروهای آمریکایی از این کشور تشدید کرده‌اند.

به گزارش مشرق به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار، تلاش‌های عراق برای تصویب قانونی جهت پایان دادن به موجودیت نیروهای خارجی در این کشور افزایش پیدا کرده است. در همین رابطه صباح الساعدی رئیس ائتلاف سائرون مورد حمایت مقتدی صدر رئیس جریان صدر دیروز پیش‌نویس قانونی را در این خصوص به محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق جهت پایان دادن به توافق نامه امنیتی سوفا در خصوص ساماندهی روند عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از عراق و لغو بخش سوم از این توافقنامه راهبردی در خصوص همکاری‌های نظامی و امنیتی میان عراق و آمریکا ارائه کرد.

بیشتر بخوانید:

بیانیه فاطمیون درباره تحریم‌ جدید آمریکا

الساعدی با صدور بیانیه‌ای در این رابطه تأکید کرد که بخش سوم این توافقنامه کاملا مطلب درج شده در مورد مدت توافق سوفا مبتنی بر سه سال که در دسامبر 2011 به پایان رسیده است را نقض می‌کند چرا که همکاری‌های نظامی و امنیتی در آن قید شده است. آنها بدون سر و صدا و به صورت مخفیانه این بند را در چارچوب استراتژی که توافقنامه مذکور مطرح کردند و هیچ زمان مشخصی را برای پایان دادن به این همکاری‌ها مطرح نکرده‌اند.

الساعدی تلاش برای پایان دادن به اشغالگری آمریکایی‌ها در عراق بعد از سال 2003 را یک ماموریت ملی توصیف کرد که تمام عراقی‌ها باید در آن سهیم باشند. وی اظهار داشت این مأموریت تنها منحصر به دولت یا پارلمان نیست، با این وجود پارلمان می‌تواند این روند را تسریع کند و دولت نیز می‌تواند آن را به اجرا بگذارد.

در پی سفر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به عراق و بازدید از پایگاه عین الأسد در استان الانبار، گروه‌های عراقی تلاش خود را برای متقاعد کردن پارلمان برای اتخاذ مواضعی در مخالفت با حضور نیروهای آمریکایی در عراق تشدید کرده‌اند.

پیش از این "مضر خزعل" عضو ائتلاف "الإصلاح" در پارلمان عراق پیش بینی کرده بود که پیش‌نویس خروج نیروهای بیگانه و در رأس آن نیروهای آمریکایی از عراق به زودی به پارلمان ارائه شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس