کد خبر 929768
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۴
ماهواره

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به سرنوشت ماهواره پیام گفت: اگر پرتابگر 20 ثانیه دیگر به فعالیت خود ادامه می داد ماهواره در مدار آرام می گرفت.

به گزارش مشرق، دکتر سیداحمد معتمدی در حاشیه شانزدهمین کنگره ملی مهندسی شیمی ایران امروز (شنبه) در جمع خبرنگاران در مورد ماهواره پیام و ساخت ماهواره جدید عملیاتی گفت: دانش فنی و قطعات مورد نیاز این ماهواره در اختیار دانشگاه قرار دارد و بنا به صلاحدید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان فضایی قادر به طراحی و ساخت ماهواره دیگری هستیم.

وی با اشاره به ۱۱ سال زمان برای طراحی و ساخت ماهواره پیام که هفته گذشته پرتاب شد گفت: مهم‌تر از ساخت ماهواره، زیرساخت‌هایی است که برای این پروژه در دانشگاه ایجاد شد؛ مانند آزمایشگاه‌ها، اتاق تمیز و نیروهای متخصصی که در ۱۱ سال در ساخت ماهواره یاد شده مشارکت داشتند.

وی با تاکید بر حضور ۱۶ عضو هیأت علمی و ۱۱۰ دانشجو و دانش آموخته این دانشگاه در پروژه ماهواره پیام اظهار داشت: با اجرای این پروژه پتانسیل خوبی در دانشگاه ایجاد شد، ضمن انکه دانش فنی ساخت ماهواره را داریم که ارزش آن بیش از خود ماهواره است؛ از این رو تلاش می‌کنیم تا این تیم همچنان پابرجا باشد.

دکتر معتمدی خاطرنشان کرد: این ماهواره بعد از پرتاب، سیگنال‌ها و داده‌های خوبی به ایستگاه‌های زمینی ارسال کرد که نشان دهنده عملکرد مناسب آن بود، داده‌ها در دست بررسی است و با تحلیل آن می‌توان دلایل قرارنگرفتن ماهواره در مدار را بهتر تبیین کرد. رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره یه سقوط این ماهواره گفت: با تجربیاتی که داریم؛ در صورتی که وزارت ارتباطات و سازمان فضایی اعلام آمادگی کنند می‌توانیم همان ماهواره را با سرعت بیشتری بسازیم. زیرا دانش فنی و قطعات آن در اختیار دانشگاه قرار دارد و حتی می‌توانیم نسحه ارتقا یافته آن را هم تحویل دهیم.

بیشتر بخوانیم:

تشریح مشخصات ماهواره بر سیمرغ توسط وزیر دفاع

وی با تاکید بر اینکه پرتاب ماهواره در همه کشورها مخاطرات زیادی دارد گفت: این اقدام در همه دنیا با دقت بالایی انجام می‌شود؛ زیرا اجرای پروژه‌های فضایی نیاز به همکاری همه محققان از جمله مهندسان شیمی برای تهیه سوخت جامد دارد. در مورد پرتاب ماهواره پیام حتی پرتابگر نیز ۹۵ درصد موفق عمل کرد. معتمدی با بیان اینکه ماهواره پیام تا ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری بالا رفت، تاکید کرد: پرتابگر توانست ماهواره ۱۱۰ کیلوگرمی را پرتاب کند و در صورتی که ماهواره بر اندکی دیگر به فعالیت‌های خود ادامه می‌داد ماهواره می‌توانست در مدار آرام بگیرد.

وی در مورد رویکرد نهادهای فضایی کشور برای ساخت ماهواره در بخش خصوصی توضیح داد: از انجا که این فناوری حاشیه سود زیادی برای بخش‌های غیردولتی ندارد؛ در همه دنیا نهادهای دولتی در اجرای چنین پروژه‌هایی مشارکت دارند.وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها می‌توانند در بخش‌های ساخت ماهواره همکاری کنند، ادامه داد: از خدمات ماهواره مانند سنجش از راه دور، پایش مخاطرات و پوشش شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی می‌توان بهره برد، بنابراین نباید این سوال را مطرح کرد که فناوری فضایی چه فایده‌ای برای کشور دارد و سرمایه گذاری در این زمینه فواید زیادی دارد.

وی با اشاره به نقش دانشگاه‌ها در طراحی و ساخت پرتابگر ادامه داد: در حال حاضر بسیاری افرادی که در ساخت پرتابگر مشارکت دارتد، از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها هستند و وزیر دفاع نیز از آنها تشکر کرد ولی در مجموع بخش‌های دفاعی ضوابط خود را دارند و دانشگاه‌ها به دلیل شخصیت حقوقی که دارند در ساخت ماهواره راحت تر می‌توانند فعالیت کنند.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • نصیر IR ۰۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
    79 15
    هر وقت مثل ژآپن هر چند ماه یک پرتاب داشتیم اون موقع میشه ادعای داشتن صنعت فضایی رو داشت اندیوزر خیلی از قطعات وقتی چند سال توی انبار باشن تمام میشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس