کشف گور

سرپرست تیم کاوش باستان‌شناسی محوطه باستانی شهران رستم‌آباد، از کشف گور مردی چهل ساله به همراه ابزار جنگی مربوط به ۳۰۰۰ سال پیش خبر داد.

به گزارش مشرق، شهرام رامین اظهار داشت: در کاوش‌های اضطراری این محوطه، چند گور همراه با هدایای تدفینی کشف شده که با توجه به آثار یافت شده در کنار آنها، این گورها مربوط به عصر آهن است و در حدود سه هزار سال قدمت دارند.

این باستان شناس تصریح کرد: محدودهایی که گورها در آن یافت شدند در امتداد بزرگراه رشت تهران، در حاشیه شرقی دشت رستم آباد قرار دارد و به علت اجرای یک پروژه عمرانی در خطر تخریب بود که با توجه به این خطر، تیمی از باستان شناسان کاوش اضطراری این محوطه را آغاز کردند.

به گفته وی، کامل‌ترین گور کشف شده در کاوش‌های انجام گرفته شامل اسکلت انسانی به همراه ابزار جنگی و ظروف حاوی مواد خوراکی است.

رامین تصریح کرد: طبق بررسی سارا سلطانی متخصص انسان شناسی، این اسکلت مربوط به مردی حدوداً چهل ساله با قدی بین ۱۶۰ تا ۱۶۷ سانتی متر است.

بیشتر بخوانیم:

کشف گور جمعی ۱۸ زن و کودک در موصل

به گفته سرپرست هیأت کاوس، با توجه به اهمیت این یافته، هیأت در نظر دارد که گور و یافته‌های آن را در محل کشف به شیوه اسکن لیزری ثبت و ضبط کند.

وی تصریح کرد: علاوه بر این طبق هماهنگی-های انجام شده با پژوهشگاه میراث فرهنگی بزودی این محوطه به شیوه گرمالیان توسط متخصصین این پژوهشگاه تاریخ گذاری می‌شود.

رامین گفت: علاوه بر گورهای عصر آهن، تعدادی ابزار و دست تراش سنگی در عمق‌های پایین‌تر کشف شده که بر اساس بررسی‌های اولیه متخصصین موزه ملی ایران احتمالاً مربوط به دوره فراپارینه سنگی هستند.

به گفته سرپرست هیأت باستان شناسی، واقع بودن این آثار در کنار هم از اهمیت زیادی برخوردار است و این مکان‌های هزاران ساله با توجه به موقعیت آنها در کنار بزرگ راه، کاملاً قابلیت تبدیل شدن به یک سایت موزه را دارند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • سلیمه IR ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
  8 24
  مدتی است که دنبال تاریخ سازی برای تهران می گردند
  • IR ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
   1 1
   شما زیاد غصه نخور ! برای شما هم یه تاریخی ، چیزی ، میسازند !!!
  • IR ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
   1 1
   میل نکن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس