محمد ایمانی

فردا 27 دی ماه سومین سالگرد آغاز اجرای برجام است. دولت یازدهم البته از اواخر مهر ماه 94، تعهدات نا متوازن خود را به اجرا گذاشت و 27 دی قرار بود زمان اجرای تعهدات اروپا و آمریکا باشد.

به گزارش مشرق، محمد ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی و فعال رسانه ای در کانال تلگرامی خود نوشت:

فردا ۲۷ دی ماه سومین سالگرد آغاز اجرای برجام است. دولت یازدهم البته از اواخر مهر ماه ۹۴، تعهدات نا متوازن خود را به اجرا گذاشت و ۲۷ دی قرار بود زمان اجرای تعهدات اروپا و آمریکا باشد؛ زمانی که هرگز فرا نرسید و برجام در همان روزهای اجرا هم نصفه و نیمه اجرا شد.

بیشتر بخوانید:

محاسبه کارتر اشتباه نبود، فقط چند دهه جلوتر از زمان بود!

ایستگاه تقویت فشار اینجاست

دزد لباس و عنوان +عکس

حالا پس از سه سال، جریان "عرشی سازی" و تقدیس و تمجید برجام، ترجیح می دهد سر خود و افکار عمومی را با تحسین و تقبیح یکی در میان مرحوم هاشمی، یا رقص و شادی چند سرباز، معرکه گیری سلبریتی ها، سخنان فلان بازیگر تازه از راه رسیده درباره بی اشکال بودن دست دادن زن و مرد نامحرم و… از این قیبل گرم کند و به این سوال مهم نپردازد که چرا خروجی پنج سال وعده و فرصت سوزی، گستاخ تر شدن دشمنان و عملیات ایذایی هر روزه آنها، و تضعیف اقتصاد ملی بوده است؟!

از خیانت آمریکا که بگذریم، اروپا تعهدات مهمی درباره لغو تحریم های مالی و بانکی (و طبعاً ایستادن در مقابل تحریم های آمریکا) داشت که همگی بر زمین مانده، بلکه شرکت های اروپایی نیز زیر تعهداتشان زده و بدون جبران خسارت، توافقات را نقض کرده اند.

از آن طرف، اروپایی ها چند ماه است با بایگانی کردن تعهدات برجامی، وعده ایجاد کانال مبادلات محدود مالی (نفت در مقابل کالاهای مصرفی و دارو و غذا!) را می دهند که یک دهم تعهدات برجامی آنها هم نیست.

برخی خبر های رسانه ای، از عملیات فریب تازه ای حکایت می کند. هدف، فریب دوباره افکار عمومی و گرفتن زمان اقدام بهنگام از ایران، با راه اندازی نمادین کانال SPV و بدون مقابله با تحریم های اصلی است. جالب اینکه روزنامه دولتی ایران اخیراً در مطلبی بدون امضا تصریح کرد «وقتی اروپا عملیاتی شدن SPV را به تعیین تکلیف لوایح FATF منوط کرده و طیف منتقد هم جلوی کار را گرفته، چطور در این معادله، وزارت خارجه را طرف سؤال و فشار قرار داده‌اند؟».

یعنی اینکه درباره همین بسته فریب نیز وعده نسیه می دهند و امتیاز نقد جدید درباره FATF می خواهند. دقت کنید: آمریکا و اروپا امتیازات برجام را یکجا ظرف سه ماه (مهر تا دی ۹۴) از ما گرفتند و تعهدات خود را سه سال کج دار و مریز و یکی در میان به اجرا گذاشتند و پس از بدعهدی آمریکا، اروپایی ها کل تعهدات را معلق کردند؛ حالا می گویند برای ادای یک دهم همان تعهدات بر زمین مانده، امتیازات نقد جدید بدهید تا ما دوباره به شما وعده بفروشیم!

در کنار همین فریبکاری، فشار هماهنگ و تقسیم کار شده برخی دولت های اروپایی (انگلیس، فرانسه، هلند، لهستان، دانمارک و…) قابل مشاهده است؛ با این هدفگذاری که تعهدات خود را به انجام نرسانند و همان شگرد اتهام افکنی و طلبکاری منتهی به برجام را دوباره در پیش بگیرند.

برآورد دشمن این است که طیف منفعل، به جای اعتراض و مقاومت در مقابل منطق ناحق غرب، همان تهدید را بزرگ نمایی کرده و متوجه نظام و مردم می سازد و به برجام های خسارتبار تر تن می دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
  0 2
  همگی خفه شوید.
 • US ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
  13 0
  حمایت کننده گان برجام بی جان را اعدام کنید. دارایی هایشان را را بنفع جبران ضررهای برجام ضبط کنید. ریشه اشرافی گری را خشک کنید
 • DE ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
  8 0
  گهی زین به پشت و گهی پشت به زین! اروپایی ها اینقدر تند نرن! نه بابا فکر میکنند خیلی زرنگ هستند! مردم ما هم باید اروپایی ها رو تحریم کنند و ازشون جنس نخرند. عوض داره گله نداره! در راهپیمایی ها نماد کالاهای اروپایی رو بسوزنند. تا به اروپایی ها یک درس درست دیپلماتیک خوب بدند که جواب نامردی یعنی تحریم کالاهای اروپایی!
 • IR ۰۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
  0 0
  رفیق ایمانی....لطفا از روسیه و چین هم مطلبی میگفتی که نگن شما ..برا روسها فرش پهن میکنی ......از ملت خجالت بکشید
  • IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
   1 0
   شما نام چند لوازم خانگی روسی موجود در بازار را میشه نام ببری؟!!!!!!!!!!!!!!!!
 • محمـّ؁د IR ۰۲:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
  0 0
  دقیقا
 • IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
  0 0
  کسی که بعد از این بدعهدی، بازهم طرفداریشونو میکنه باید حبس کرد اگر حرفش درست از آب در نیاد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس