پیشران

تبریزی در پیشران گفت:ما با سیاستهای مالیاتی نباید اجازه دهیم که منابع در زمین دفن شود!/ملک پور عنوان کرد: مسکن در ایران به کالای سرمایه ای تبدیل شده است و بیشتر بحث های سوداگری مطرح شده است.

به گزارش مشرق، دکتر حسین عبده تبریزی، استاد دانشگاه و کارشناس حوزه مسکن در برنامه پیشران شبکه چهار درخصوص علت اصلی افزایش قیمت تصاعدی مسکن گفت:

امسال مسکن نیز مانند سایر کالاها پرش قیمت داشته است و دلیل آن این است که امسال نرخ تورم بالا و نقدینگی که در طول سالهای ۹۱ به بعد در کشور جمع شده بود، واین نقدینگی روی قیمت ها انعکاس پیدا نمی کرد، چون نرخ سود بانکی خیلی بالا بود و این نرخ سود بانکی سپری برای کنترل تورم شده بود و با اتفاقات بعد از برجام، تورم و حجم پول روی قیمتها منعکس شد. و اولین جاهایی که منعکس شد روی دلار و بعد طلا و سهام و قیمتهای مسکن بود.

تبریزی در ادامه گفت: ما با سیاستهای مالیاتی نباید اجازه دهیم که منابع در زمین دفن شود، مثلاً اگر قیمت زمین در تهران یک سوم قیمت موجود باشد، دو سوم پول آزاد می شد برای اینکه کارمولد انجام دهیم. چون بالا رفتن قیمت زمین اشتغال ایجاد نمی کند. بنابراین یکی از وظایف اساسی که وزارت خانه ها دارند این است که قیمت زمین و ساختمان را ارزان نگه دارند و در این حوزه در ۵۰ سال گذشته حتماً کوتاهی شده است، یعنی افرادی میلیاردها سود کردند ولی ۴۰ میلیون تومان مالیات دادند.

ما در حوزه حفظ عمر ساختمان نیز کوتاهی کردیم و قوانینی را شورای شهر مصوب کردند و اشتباهاتی رخ داده است و که میتواند اصلاح شود و باید اصلاح شود.

در پایان به ارائه راه حلهایی پرداخت و گفت: در مورد راه حل ها اول اینکه باید صندوق مسکن تقویت شود و بانک مسکن وام های بیشتری بدهد.

و مسئله دوم بافت فرسوده است. یک سوم خانه ها نیازمند بازسازی است، بنابراین توان عمده دولت باید صرف بازسازی خانه ها و توانمندسازی افراد شود.

مهمان دیگر برنامه پیشران دکتر بهزاد ملک پور اصل، عضو هیات علمی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی و پژوهشگر حوزه مسکن بود، ملک پور در ادامه گفت: یکی از دلایل اصلی که مشکل مسکن در ایران خیلی جدی شده است این است که مسکن در ایران به کالای سرمایه ای تبدیل شده است و بیشتر بحث های سوداگری مطرح شده است.

مسکن در ایران بیشتر برای سودآوری ساخته شده و سودآوری نه از راه سرمایه گذاری با سود منطقی، سودآوری از طریق سوداگری. و این باعث شده مسکن تبدیل به کالای سرمایه ای شود.

طبق آمار ۸۸ درصد از خالص ثروت خانوار ایرانی مربوط به املاک و مستغلات است، که این مورد در دنیا به طور میانگین ۳۰-۳۵ درصد است.

ملک پور در مورد تغییر ایده از وام دادن به خانه اولی ها به فرهنگ سازی برای اجاره نشینی گفت: یکی از بحث های مهم برای کنترل بازار مسکن اجاره های بلند مدت است. مشکلی که ما برای اجاره در ایران داریم این است که اجاره ها بلند مدت نیستند.

ما نیاز به نظام استیجاری بلند مدت داریم یعنی نهادهای عمومی مسکن هایی ارزان قیمت در نقاط مختلف شهر درست کنند.

در دهک اول سالهای انتظار دسترسی به مسکن در تهران به ۵۰ سال رسیده است. طبق آمار مرکز آمار این مورد به ۱۸ سال برای کل کشور رسیده است در صورتی که میانگین کشورهای دنیا بین ۱۰ تا ۱۲ سال است.

در پایان به ارائه راهکار برای رونق بازار مسکن پرداخت:

اولین راهکار این است که مالیات بر واحدهای مسکونی خالی از سکنه که ۲۶۰۰۰۰۰ واحد است را جدی بگیریم.

ما باید بانک زمین را تکمیل کنیم، درحال حاضر سازمان ملی زمین و مسکن نوع زمین ها را باید طبقه بندی کنند.

نهادهای دولتی و عمومی باید به عرضه زمین نه فقط پیرامون شهر بلکه داخل شهر برای ساخت وساز ارائه کنند.

بازیگران حوزه مسکن باید به شفاف، رسمی و شناخته شده باشند.

باید از نظام ملکی به نظام استیجاری بلند مدت حرکت کنیم.

به سامان دهی نظام پیش فروش بپردازیم و از تجارب کشورهای موفق استفاده کنیم.

مالیات بندی شهری اشاره کرد و گفت شهرداری ها باید به وظیفه خود در ساخت مسکن استیجاری و اجتماعی عمل کنند که این وظیفه مغفول مانده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس