اخبارویژه

یک نماینده مجلس در اینستاگرام خود نوشت: هر رئیس‌جمهوری گویا باید یک مشایی داشته باشد.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می‌دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

*****

کیهان

سوءمدیریت و واگذاری رانت علت کاهش شدید محبوبیت دولت


یک روزنامه حامی دولت تصریح کرد قصور و تقصیر برخی مدیران موجب کاهش شدید محبوبیت دولت روحانی شده است.


روزنامه هفت صبح در گزارشی با عنوان «شواهدی بر مقصر بودن مدیران در کاهش شدید محبوبیت دولت روحانی» می‌نویسد:


در دوران مواجهه دولت روحانی با مخاطراتی کم‌نظیر مثل تحریم‌های آمریکا و مصائب اقتصادی، همزمان مجموعه‌ای از تصمیمات اشتباه ازسوی بعضی دستگاه‌ها و نهادها به اعتبار دولت لطمه می‌زند. ظرف یک سال اخیر به طور مشخص ۴ دستگاه و نهاد دولتی طرح‌هایی را به اجرا گذاشتند مثل تثبیت قیمت ۴۲۰۰ تومانی ارز که علاوه بر آثار زیانبار برای اقتصاد کشور موجی از نارضایتی عمومی را به همراه داشت.

یا یک نمونه متاخر ماجرای انتصاب آقازاده و دامادها در مناصب دولتی بود و از همین زاویه علنی شدن اختلاف وزیر مستعفی بهداشت و رئیس سازمان برنامه و بودجه مشخص است که عقوبت خوبی برای دولت و کشور ندارد. مشکل اینجاست که گاهی هیچ ترفندی برای بازیابی اعتبار دولت بین افکار هم افاقه نمی‌کند.

طرفه اینکه انتظار این است حداقل دستگاه‌های زیرمجموعه خود دولت با باریک‌بینی و وسواس بیشتر طرح‌هایشان را به اجرا بگذارند تا شاهد ریزش محبوبیت دولت نزد افکار عمومی نباشیم.


این روزنامه سوء عملکرد بانک مرکزی درباره واگذاری و نرخ ارز، عملکرد سازمان توسعه تجارت و مسئله واردات، عملکرد سازمان خصوصی‌و عملکرد شرکت برق را ازجمله علل ناراضی کردن مردم دانست و نوشت: تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی نه‌تنها مانع افزایش قیمت‌ها نشد بلکه مفاسدی هم به همراه داشت. به طور مثال بعضی شرکت‌های وارده‌کننده ارز ۴۲۰۰ تومانی را گرفتند و بدون اینکه کالایی وارد کشور کنند در بازار آزاد گران‌تر فروختند.

یا اینکه با ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات کردند اما قیمت‌گذاری را برمبنای همان ارز آزاد انجام دادند. به طور مثال می‌توانیم به ماجرای واردکنندگان کاغذ اشاره کنیم که خود ما در هفت صبح مفصل بررسی کردیم و دیدیم دو شرکت صوری نزدیک ۲۳ میلیون دلار برای واردات کاغذ گرفته بودند اما اصلاً این حجم کاغذ وارد بازار نشده بود.

یا مشخص شد که فلان شرکت دام و طیور آمده ارز دولتی گرفته برای واردات موبایل و به رغم تخصیص ۲۲۰ میلیون یورو به این شرکت‌ها، گوشی‌ها را احتکار کردند یا با قیمت معادل ارز آزاد فروختند. مخلص کلام اینکه طرح تثبیت قیمت ارز روی ۴,۲۰۰ تومان که بدون داشتن مکانیزم‌های نظارتی و به شکل خلق‌الساعه پیش آمد هم منجر به اتلاف منابع کشور شد و هم به اعتبار دولت بین افکار عمومی ضربه زد.


دومین مقوله‌ای که معتقدیم کلکسیونی از تصمیمات اشتباه در دل آن به آبروی دولت لطمه زد مسئله واردات بود. در کانون این اشتباهات نام وزارت صنعت و زیرمجموعه آن سازمان توسعه تجارت قرار دارد. ناگهان خبر آمد که بیش از ۶۴۰۰ دستگاه خودرو در دوره ممنوعیت به صورت غیرقانونی ثبت سفارش شده.

کار در حدی بالا گرفت که رئیس‌جمهور به وزیر صنعت اولتیماتوم داد که ظرف مدت ۱۵ روز تکلیف این مسئله را روشن کند. کاشف به عمل آمدکه بعضی مدیران ارشد سازمان توسعه تجارت و وزارت صنعت در این رسوایی با واردکنندگان متخلف همدست بودند. چند مقام دولتی در این ماجرا بازداشت شدند و پرونده قضایی این ماجرا هنوز باز است.


جدیدترین گرفتاری دولت حاشیه‌هایی است که حول مدیریت رئیس سازمان خصوصی‌سازی شکل گرفته. سوم دی ماه امسال نماینده قم متن نامه‌ای را منتشر کرد خطاب به رئیس قوه قضاییه که طبق آن ۵۰ نماینده مجلس خواستار ممنوع‌الخروجی رئیس سازمان خصوصی‌سازی شدند. اصل دعوا سر واگذاری مجتمع صنعتی گوشت اردبیل است.


حاشیه‌های خصوصی‌سازی و ارقام رد وبدل شده داستان‌های نیشکر هفت تپه و فولاد اهواز را هم رقم زد. مجموعه‌ای از اعتراضات کارگری به مدیران این شرکت‌ها و کارخانه‌ها که درجریان خصوصی‌سازی به دستان معتمدی سپرده نشده بودند و هنوز هم ادامه دارد و هر روز اسناد تایید نشده‌ای درمورد شیوه این واگذاری‌ها منتشر می‌شود.

هدف برجام، اقتصادی نبود تست میزان چسبندگی بتن بود!


یک پایگاه اینترنتی ادعای ظریف مبنی بر اینکه «هدف از برجام، اقتصادی نبود» را به نظرسنجی عمومی گذاشت.


وزیر خارجه اخیراً در گفت‌وگو با روزنامه خراسان ادعا کرد هدف از برجام اقتصادی نبود.


سایت الف از مردم پرسید نظر شما درباره این اظهارات ظریف چیست؟ آنچه می‌خوانید نظر برخی مخاطبان الف است:


- هدف آمریکا و اروپا تخریب و بتن‌ریزی صنعت هسته‌ای ایران بود که محقق شد و هدف ما لغو تحریمهای ظالمانه بود که محقق نشد والسلام.


- بعضیا باید با دنیای سیاست خداحافظی نموده و از طریق کوله‌بری امرار معاش نمایند.


- ما گلهای خندانیم. مردم ایران یادتون هست قرار بود هم چرخ سانتریفیوژ بچرخه هم چرخ زندگی شما؟


- جفت‌اش پنچر شد و خوابید؛ به برکت آقایون با تدبیر، علی برکت‌الله.


- تا بتن‌های رآکتور کاملاً خشک نشده روحانی و ظریف نسبت به تخلیه بتن‌ها اقدام کنند.


- مواد لازم: بیل ۲ عدد، کلنگ ۲ عدد.


- چون با دانسینگ اومدین، پس هدف بتن‌ریزی هم برای دانسینگ بوده!!!! مگه نه؟!!!!


- بیشتر تفریحی بود تا اقتصادی


- تست صنعتی بود برای ارزیابی اثرات بتن و میزان چسبندگی بتن درون قلب رآکتور


- متأسفانه اهداف غیر اقتصادی برجام هم تحقق نیافته زیرا هیچکدام از قطعنامه‌های قبلی لغو نشده‌اند بلکه در قطعنامه جدید ۲۲۳۱ تجمیع شده‌اند و با شکایت هر یک از اعضای ۵+۱ درعرض ۳۰ روز قابل بازگشت هستن (مکانیسم ماشه)
- پس کی بود بالمره بالمره می‌کرد؟ پس آب خوردن مردم رو کی بود به برجام گره زد؟ شرم و حیا چیز خوبیه، اما عده‌ای از اونها محرومن.


- با پایان این دولت، دست‌اندرکاران این خسارت محض به اتهام نابودی صنعت هسته‌ای ایران باید تحت پیگرد قرار گیرند.


- اگه اقتصادی نبود پس چرا به اقتصاد و… ربطش دادن؟ چرا الان: شرط موندن ایران در برجام رو برقرار شدن کانال مالی با اروپا میدونن؟ اگه میخواستن که تحریم‌ها برداشته بشه و الان که آمریکا (عامل تحریم‌ها) خارج شده، ایران چرا خارج نمیشه؟


- اگر برای برداشتن تحریم‌ها نبود پس برای چه این همه خسارت زدید؟ آیا برای تمرین کردن در سیمان‌کاری و بتن‌ریزی بود؟


- یادمه رئیس‌جمهور محترم گفته بود حتی مشکل آب مردم هم با برداشته شدن تحریم‌ها مرتفع میشه. حالا چی شد؟؟؟؟


- اول اقتصاد و معیشت بعداً، موشک.


- اگر موشکها نبود، الان نبودی که بخواهی درباره اقتصاد و معیشت نظر بدی.


- در زمان مذاکرات آقای روحانی گفتند: حتی آب خوردن ما هم به مذاکرات بستگی دارد. هم اقتصاد باید بچرخد و هم چرخ هسته‌ای!! هر روز در زمان مذاکرات خبر از رونق اقتصادی و برچیدن کل تحریم‌ها داده می‌شد از ظریف بعید بود که زیرقولش بزند!!!!


- درست گفتند: هدف، اقتصادی نبود، چون اگر بود بعد از برجام ارزش پول ملی افزایش می‌یافت و ارزش دلار سقوط می‌کرد که نکرد. برجام یک هدف موفق داشت و آن هم سیمان ریختن توی حلق راکتور بود که با خون دل یک ملت ساخته شده بود.

حالا خوب است که به اروپا دل نبسته‌اید


با گذشت ۸ ماه، بار دیگر وزارت امور خارجه به نقطه اول و بلکه قبل از آن بازگشته است.


وطن امروز نوشت: امروز وزارت امور خارجه حتی دیگر از اراده سیاسی (!) سران اروپایی برای حفظ برجام سخن نمی‌گوید! امیدواریم دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان لااقل این نکته را متوجه شده باشد که اتفاقاً تاخیر هدفمند مقامات اروپایی در ایجاد ساز و کار مالی ویژه، معلول «اراده سیاسی» آنها در پیروی از ایالات متحده و دولت ترامپ است، آنچه در اظهارات ۴ ماه قبل آقای عراقچی و حتی اظهارات اخیر مقامات وزارت امور خارجه مشاهده می‌شود، «مصالحه با اروپای بدعهد» است! اروپایی که به قول «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه و «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی قرار بود تا آبان‌ماه امسال کانال ویژه مالی خود را برای حفظ توافق هسته‌ای و بهره‌مندی حداقلی ایران از منافع اندک برجام راه‌اندازی کند!


اخیراً سخنگوی وزارت امور خارجه ابراز امیدواری کرده اروپا در «آزمون جدیدتر» موفق باشد و بتواند کانال مالی ویژه خود را برای اثبات حسن نیت خود در قبال ایران راه‌اندازی کند! جای بسی تعجب و بلکه تاسف است که امروز، ۸ ماه پس از خروج رسمی ترامپ از توافق هسته‌ای و در حالی که قرار بود اروپاییان ظرف چند هفته راهکار خود را برای حفظ توافق هسته‌ای ارائه و اجرایی کنند، ما از «فرصت دوباره» و «آزمون جدیدتر» اروپا سخن به میان می‌آوریم! براستی اروپا باید چندین بار در آزمون «اعتمادسازی» نسبت به ملت صبور ایران مردود شود تا مقامات وزارت امور خارجه کشورمان با آن مواجهه و برخوردی قاطعانه و در شأن آرمان های انقلاب داشته باشند؟ فرصت «آزمون جدیدتر اروپا» را چه کسی به اروپا واحد داده است؟!


بدون شک میان مقدمه‌ای که آقای قاسمی مبنی بر «عدم توانایی اروپا در ایستادگی در مقابل فشارهای آمریکا» بیان می‌کند و نتیجه‌ای که ایشان درباره «امید به موفقیت اروپا در آزمون جدیدتر» بیان می‌کند کمترین همخوانی و تناسبی وجود ندارد. طنز تلخ ماجرا این است که ایشان پس از فرصت دوباره‌ای که دراین‌باره برای اروپا در نظر می‌گیرد، تاکید می‌کند وزارت امور خارجه به ساز و کار مالی ویژه اروپا دل نبسته (!) و سرنوشت خود را به آن گره نزده است (!)

افزایش ۵۲ درصدی دستگاه‌های دولتی سهم دولت، ۷۵ درصد بودجه شد


برخلاف فضاسازی‌های رسانه‌ای، ۷۵ درصد کل بودجه کشور در اختیار شرکت‌ها و بانک‌های دولتی است.


روزنامه آرمان در گزارشی خاطرنشان کرد: لایحه بودجه ۹۸ در نهایت سه‌شنبه (۴ دی‌ماه) از سوی رئیس‌جمهور به مجلس تقدیم شد. این لایحه با سقف ۱,۷۰۳ هزار میلیارد تومان بسته شده است که از این رقم ۱,۲۷۴ هزار میلیارد تومان متعلق به موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک‌هاست که نسبت به بودجه امسال، افزایش ۵۱/۸ درصدی داشته است.

در حالی افزایش بودجه شرکت‌های دولتی در بودجه سال آینده پیش‌بینی شده که این موضوع هدف کوچک‌سازی بدنه دولت را بار دیگر به تعویق می‌اندازد. در همین زمینه یک کارشناس اقتصادی گفت: کل بودجه سال آینده حدود ۱/۷۰۳ هزار میلیارد تومان است که از این رقم بودجه شرکت‌های دولتی و بانک‌ها و موسساتی که وابسته به دولت هستند به جز وزارتخانه‌ها حدود ۱/۲۷۰ هزار میلیارد تومان است.

به طور کلی ۷۵ درصد کل بودجه سهم شرکت‌های دولتی و بانک‌هاست و از ۲۵ درصد باقی‌مانده بخش زیادی به وزارتخانه‌ها و ارگان‌های دولتی اختصاص پیدا می‌کند. اکبر ابدالی محمدی- عضو انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی کشور- در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اهمیت بودجه برای دولت اظهار کرد: گاهاً دولت مطرح می‌کند که اختیارات، کمی در دست دارد ولی قدرتی که با نام «پول» و «بودجه» در دست دولت است اجازه حکمرانی بر بخش‌های مختلف اقتصادی و مدیریتی کشور را به دولت می‌دهد؛ به طوری که حتی بودجه سازمان‌های نظامی را هم دولت تعیین می‌کند.

بهشتی‌پور: امیدی به اروپا نیست باید برخی تعهدات خود را تعلیق کنیم


یک حامی جدی برجام در گذشته، می‌گوید نمی‌توان به عملیاتی شدن سازوکار مالی پیشنهادی اروپا امیدوار بود و اگر هم عملیاتی شود درباره کارآیی آن تردید وجود دارد.


دیپلماسی ایرانی از حسن بهشتی‌پور پرسید «در حالی که چند روزی است پا به سال ۲۰۱۹ میلادی گذاشتیم، علیرغم حمایت‌های سیاسی و دیپلماتیک اتحادیه اروپا و نیز وعده‌های قاره سبز برای عملیاتی شدن ساز و کار ویژه مالی، این مهم تاکنون محقق نشده است. در سایه این مسائل آیا می‌توان گفت که اتحادیه اروپا کماکان مسیر سیاسی سال ۲۰۱۸ را در حمایت عملی از ایران خواهد پیمود؟»

وی در پاسخ گفت: بله متأسفانه باید چنین انتظاری را برای سال ۲۰۱۹ میلادی داشت چرا که اساساً اتحادیه اروپا میان تمایل خود برای حفظ برجام و نیز توان عملی برای حمایت از ایران سردرگم است. از یک سو واقعیت این است که برجام، هم از نظر اقتصادی و هم از نظر امنیتی، منافع زیادی را متوجه اتحادیه اروپا کرده است.

در این رابطه اگرچه از بعد اقتصادی منافع برجام رقم‌های بسیار کلان آن‌چنانی را شامل نمی‌شود، اما در سال‌های بعد از حصول توافق هسته‌ای کشورهایی مانند انگلستان، آلمان، فرانسه، ایتالیا و تا حدودی اسپانیا در صنایع خودروسازی و نیز صنایع نیمه‌سنگین ایران حضوری چشمگیر داشتند که این مسئله علاوه بر حضور در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است.


حصول برجام سبب شد تا بسیاری از دغدغه‌های اتحادیه اروپا به‌دلیل پرونده فعالیت‌های هسته‌ای ایران رفع شود. لذا برجام برای اتحادیه اروپا یک معاهده بسیار مفید و حیاتی است. از این رو در مواضع سیاسی و دیپلماتیک بدیهی است که قاره سبز دفاع بسیار خوبی را از برجام داشته باشد.

اما همان طور که بارها اشاره شد به واسطه سایه سنگین مناسبات اقتصادی آمریکا و اتحادیه اروپا، شرایط برای حمایت عملی از برجام و تداوم مناسبات اقتصادی با ایران از جانب قاره سبز بسیار سخت و دشوار است، لذا نمی‌توان به عملیاتی شدن سازوکار ویژه مالی، حداقل در کوتاه‌مدت امیدوار بود؛ حتی اگر این سازوکار نیز عملیاتی شود باید در مورد میزان کارایی آن و چگونگی تقابل این سازوکار با تحریم‌های ظالمانه ایالات متحده قدری تأمل کرد.


وی می‌افزاید: شرایط کنونی اساساً به سود ایران نیست. لذا باید در سایه یک مطالعه دقیق برخی از موارد برجامی را به حالت تعلیق درآوریم تا باعث شود کندی و سکون اتحادیه اروپا در حمایت عملی از ایران از بین برود. چرا که این اقدام سبب تحریک اتحادیه اروپا برای از میان رفتن برجام خواهد شد.

البته شاید این اقدام تهران کمی تند و رادیکال به نظر آید که قطعاً چنین است، اما بالاخره باید برای خروج از این سکون سیاسی و دیپلماتیک کاری صورت گیرد. در این راستا تهران بارها حسن نیت خود را به اروپا ثابت کرده، اما در مقابل این حسن اجرای برجامی ایران ما شاهد هیچ گونه دستاورد مثبت اقتصادی از جانب اروپایی‌ها نبوده‌ایم.

لذا باید برای حصول این دستاوردهای برجامی ریسک این اقدام را هم بپذیریم. منطقی نیست که ما همه موارد برجامی را به‌طور کامل انجام دهیم، ولی در مقابل طرف‌های برجامی هیچ‌گونه هزینه‌ای برای تداوم آن نداشته باشد. این مسیری یکطرفه است.

ایران

صدور حکم پرونده شهرام جزایری در دادگاه بدوی

خبر اول اینکه، دادستان تهران گفت: پرونده شهرام جزایری که در یکی از شهرستان‌ها دستگیر شده بود، چند وقت پیش به صدور کیفرخواست منجر گردید و این فرد در دادگاه بدوی به حبس نسبتاً طولانی محکوم شده است ولی از آنجایی که حکم قطعی نیست پس از قطعیت، میزان آن اعلام خواهد شد.

به گزارش میزان، عباس جعفری دولت‌آبادی پرونده فردی را مورد اشاره قرار داد که اخیراً مدعی تقلب هشت میلیون رأی در انتخابات سال ٨٨ شده بود و بیان داشت: مطابق بررسی‌ها این اظهارات صحت نداشت و این فرد هفته قبل به دادستانی مراجعه کرده و تحقیقات به اتمام رسیده و بزودی در مورد این فرد اتخاذ تصمیم خواهیم کرد.

دادستان تهران در مورد پرونده فردی که در زمینه کاغذ چندی پیش دستگیر شد، افزود: این متهم در حال تحقیق و بازجویی است. در دادستانی پنج پرونده در رابطه با کاغذ مطرح است و حدود هشت نفر بازداشت شدند.

وی ادامه داد: در روزهای اول رقم ارزی که اعلام شد ۳۰ میلیون دلار بود، اما طبق آخرین تحقیقات، این افراد ١٨٠ میلیون دلار ارز دریافت کرده یا فروخته و کاغذ وارد نکردند یا کاغذها را با تهیه فاکتورهای صوری در بازار آزاد فروخته‌اند. جعفری دولت‌آبادی همچنین گفت که در پرونده سکه ثامن با بدهی ٢٥٠ میلیارد تومانی، حدود صد میلیارد تومان موجود است.

مخالفت ترامپ با طرح ضدایرانی مشاوران خود

خبر دیگر اینکه، مقام‌های آگاه دولتی امریکا به روزنامه واشنگتن پست گفته‌اند که مشاوران ارشد «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور، پیش‌تر طرحی با محوریتی ضدایرانی برای توسعه فعالیت نظامیان امریکایی در سوریه داشتند که مورد موافقت قرار نگرفت.

به گزارش ایرنا به نقل از این رسانه، این طرح در پاییز توسط «جان بولتون» و «مایک پمپئو» به ترتیب مشاور امور امنیت ملی ترامپ و وزیر امور خارجه امریکا ارائه شده بود. با این حال سیاست‌های ضدایرانی کاخ سفید همچنان ادامه دارد و در همین راستا قرار است وزیر خارجه این کشور با محوریت ایران، به هشت کشور منطقه سفر کند.

وزارت خارجه امریکا روز جمعه اعلام کرد، سفر پمپئو از اردن آغاز شده و به کویت ختم خواهد شد. وی در این تور غرب آسیا که هدف آن جلب حمایت از سوی متحدان منطقه‌ای امریکاست، از کشورهای مصر، بحرین، امارات متحده عربی، قطر، عربستان سعودی و عمان نیز دیدار خواهد کرد.

از قرار معلوم، پمپئو در این سفر که پس از اعلام خروج نیروهای نظامی امریکا از سوریه صورت می‌گیرد، به دنبال کسب حمایت برای شراکت راهبردی به نام «ناتوی عربی» ادعایی امریکا در برابر ایران در منطقه است.

عفت مرعشی: هاشمی زنده و تاثیرگذار است

دست آخر اینکه، عفت مرعشی همسر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفته است که دوران بعد از ریاست جمهوری یعنی انتخابات مجلس ششم و ریاست جمهوری ۸۴ و ۸۸ که بیشترین توهین‌ها و تهمت‌ها از سوی چهره‌های انقلابی و با پول بیت‌المال علیه ایشان انجام شد و سال ۹۲ که آقای هاشمی را رد صلاحیت کردند، تلخ‌ترین دوران وی بوده است.

وی در بخشی از گفت‌وگو با روزنامه جمهوری اسلامی افزوده است: من به جای خالی ایشان در زندگی و در دوران‌های مختلف عادت کرده بودم، از ابتدای ازدواج زندان و بعد از انقلاب، ماندن ایشان در مجلس و جبهه رفتن‌های زیاد.

حال که ایشان در کنار مراد و امامش آرمیده، از محل دفن ایشان راضی هستم و مخصوصاً از عزتی که خدا روز تشییع با حضور مردم برای ایشان ایجاد کرد و از همه مردم که ایشان را بدرقه کردند، تشکر می‌کنم. هر پنجشنبه که سر مزار ایشان می‌روم با ایشان درد دل می‌کنم. با توجه به فیلم‌ها و کتاب‌ها و مطالبی که هنوز هم برای تخریب ایشان ساخته یا نوشته می‌شوند، هنوز هم احساس می‌کنم آشیخ اکبر زنده و تأثیرگذار است که این برای من مهم است.

خراسان


دستور مهم دولت درباره جلوگیری از اعطای بورس خارجی به ژن های خوب


یک مقام مسئول دولتی در نامه روزهای اخیر خود به تعدادی از سازمان ها و ادارات دولتی از آنها خواسته است در راستای مدیریت و نظارت موثرتر بر بورس های آموزشی خارج از کشور و همچنین اجرای دقیق دستورالعمل های مرتبط با ایجاد بانک اطلاعاتی بورس های آموزشی، از این پس توزیع بورس های آموزشی صرفاً به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه اعلامی دولت انجام شود و دستگاه ها باید نام افراد واجد شرایط و مدارک آنها را برای بررسی، ارسال کنند.


هشدار به مدیران درباره نحوه انتخاب امین اموال دولت


یک نهاد نظارتی در بخشنامه جدید خود به همه مدیران ارشد دولتی متذکر شده با توجه به سوالات و ابهامات برخی دستگاه های اجرایی، مخاطبان باید توجه داشته باشند تصدی پست های مربوط به امور مالی همچون ذی حساب، امین اموال، کارپرداز و امثال آن توسط کارمندان پیمانی و قراردادی فاقد وجاهت قانونی است.

آرمان

افشای محل نگهداری قاتلان خاشقجی


شنیده شد که فعال سیاسی و کاربر معروف عربستانی در توئیتر فاش کرد، تمامی کسانی که در قتل جمال خاشقجی دست داشتند (به جز سعود القحطانی) در حال حاضر در ساختمانی متعلق به دستگاه امنیت کشور در مسیر الدمام بازداشت هستند. مجتهد اعلام کرد، آنها در ساختمانی هستند که شکل آن از بیرون شبیه به یک مجتمع مسکونی کوچک است، از این ساختمان به شدت حراست می‌شود و ۱۸ پزشک از بیمارستان مرکز امنیتی به آنجا رفت‌وآمد دارند.

براساس گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای القدس‌العربی، مجتهد در ادامه گفت: احمد عسیری و ماهر المطرب نیز در میان آنها هستند و تنها القحطانی قربانی نشده است.

وی افزود: آنها پیش از این در زندان تحقیقات واقع در دانشکده امنیت ملی «نایف» در مسیر الدمام حبس بودند اما به دلیل جنجال بزرگی که به‌پا کردند و اقدامات متعدد برای خودکشی و اینکه دیگر زندانی‌ها در آنجا این سروصداها را می‌شنیدند، آنها به ساختمان دیگری منتقل شدند که در آن زندانی دیگری به‌جز آنها و کارمند دیگری جز آنهایی که برای رسیدگی به کار این زندانی‌ها حضور دارند، نیست.

هر رئیس‌جمهور با یک مشایی!


شنیده شد که یک نماینده مجلس در اینستاگرام خود نوشت: هر رئیس‌جمهوری گویا باید یک مشایی داشته باشد. مشاور محترم رئیس‌جمهور بعد از شش سال از دوره رئیس‌جمهور با دادن آدرس غلط به جامعه فرار به جلو می‌کند. بودجه را دولت می‌دهد. شش سال هم آقای روحانی بودجه را به مجلس داد.

نامه‌نیوز نوشت؛ تاجگردون نوشته است: «هر آنچه که بخواهد می‌تواند در لایحه انجام دهد. مثل امسال که هر جا را دوست نداشت کم کرد و هر جا را دوست داشت بالا برد. افزایش‌های مجلس هم مشخص است. افزایش حقوق بازنشستگان، کسری بیمه‌ها، عمرانی مناطق محروم، پاداش برزمین‌مانده فرهنگیان و کارمندان، افزایش مستمری افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد و از این قبیل موضوعات.

جناب آقای آشنا، این مردم درد زیادی دارند، به دردشان نمک دروغین نریز یا اینکه اگر جنایتی شده دولت فعلی را هم در این جنایت شریک بدانید. البته که اگر مجلس ببیند جایی بی‌انصافی شده باشد اصلاح می‌کند. چه در عرصه اقتصادی و چه فرهنگی و چه در دفاع. خدا همه را به راه راست هدایت کند.»

دستگیری ۲۲ دلال ارز در شیراز


شنیده شد که فرمانده انتظامی استان فارس گفت: در پی نابسامانی بازار ارز و بروز نوسانات قیمت ارز، طرح برخورد قانونی با دلالان ارز و صرافی‌های غیرمجاز به صورت ویژه در دستور کار ماموران پلیس آگاهی قرار گرفت. سردار احمدعلی گودرزی افزود: در این راستا عملیات یک‌روزه مبارزه با اخلالگران ارزی پس از انجام کارهای اطلاعاتی و پلیسی توسط ماموران انتظامی اجرایی شد.

وی تصریح کرد: در نتیجه این عملیات ۲۲ نفر از عناصر و سرشبکه‌های اصلی دلالان ارز دستگیر و با تشکیل پرونده به مراجع قضائی معرفی شدند. فرمانده انتظامی استان فارس افزود: در نتیجه اجرای این عملیات، از متهمان دستگیرشده مبالغی ارز شامل ۲۵ هزار و ۴۹۸ دلار، یکهزار و ۸۴۰ یورو، یکهزار و ۵۲۰ پوند، یکهزار و ۴۰۵ لیر، ۹هزار و ۷۰۰ درهم، ۸۵ عدد کارت بانکی و تعداد ۱۰ دستگاه کارتخوان کشف شد.

انباشت ۳۴۶۰ خودرو در گمرک شهیدباهنر


شنیده شد که مدیرکل گمرک شهیدباهنر استان هرمزگان در جریان بازدید معاون فنی گمرک از وضعیت گمرک شهیدرجایی بندرعباس، درمورد تعداد خودروهای دپوشده در گمرک شهیدباهنر، اظهار داشت: در حال حاضر طبق آخرین آمار ۳۴۶۰ خودرو سواری در این گمرک دپو شده و قرار است، براساس پیشنهادی که به سران قوا ارائه شده در صورت تصویب ترخیص شوند.

مهدی رضایی در پاسخ به این سوال خبرنگاران که چه تعداد از این خودروها با ارز ۴۲۰۰ تومانی دولتی وارد شده، تصریح کرد: نمی‌دانیم که چه مقدار از آنها با ارز دولتی وارد شده، به دلیل آنکه هنوز به گمرک اظهار نکرده‌اند. مدیرکل گمرک شهیدباهنر استان هرمزگان افزود: بیشتر این خودروهای سواری ترانزیت داخلی خواهند شد و در یک ماه اخیر بیش از ۲۰۰ خودرو به گمرک باهنر آمده است.

وام ازدواج ۴۰ میلیون می‌شود؟


شنیده شد که نصرا… پژمانفر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: دولت در بودجه سال ۹۸ وام ازدواج هر یک از زوجه را مانند سال جاری ۱۵ میلیون در نظر گرفته است، برخی از نمایندگان پیشنهاد افزایش وام ازدواج را مطرح کرده‌اند.

با توجه به افزایش تورم و بالارفتن قیمت‌ها، برخی از نمایندگان پیشنهاد افزایش وام ازدواج هر یک از زوجه به ۲۰ میلیون را مطرح کرده‌اند که برای بررسی به کمیسیون تلفیق ارائه می‌شود تا درباره این پیشنهاد تصمیم‌گیری شود.

با بالارفتن قیمت‌ها قطعاً وام ۱۵ میلیونی برای ازدواج کافی نیست، چندین هزار نفر در نوبت دریافت وام ازدواج هستند، با توجه به اینکه هزینه‌ها برای آغاز زندگی بالاست، افزایش وام ازدواج می‌تواند عاملی برای تشویق جوانان به ازدواج و تشکیل خانواده باشد.

دستگیری محمدرضا نعمت‌پور در اهواز


شنیده شد که محمدعلی جداری‌فروغی، وکیل برخی از کارگران گروه ملی فولاد ایران از بازداشت یکی دیگر از کارگران این مجتمع خبر داد. این وکیل دادگستری گفت: محمدرضا نعمت‌پور از کارگران گروه ملی فولاد ایران، در شب‌های گذشته در محل مسکونی خود بازداشت شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر، هشت کارگر گروه ملی فولاد در بازداشت بسر می‌برند، افزود: به‌رغم وعده‌های مکرر، هنوز خبری از آزادی این کارگران نیست.

جداری‌فروغی تاکید کرد: از همه مجاری قانونی برای آزادی این کارگران تلاش خواهم کرد. در جریان تجمعات کارگران گروه ملی فولاد ایران، بیش از بیست و هشت کارگر بازداشت شدند؛ همه این کارگران به جز هفت نفر با قرار کفالت آزاد شده‌اند.

محکومیت ۱۱ میلیون‌یورویی ۲ شرکت


شنیده شد که مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قزوین گفت: واحد ارزی یکی از بانک‌های استان قزوین درخصوص عدم ایفای تعهد واردکنندگان کالا در قبال دریافت ارز و خدمات دولتی با اعتباری در مجموع به مبلغ بیش از ۱۱ میلیون و یکصد و سی هزار یورو که برای ترخیص کالا تحویل شده بود، برای تعقیب و اعاده ارز خارج‌شده از کشور شکایتی تنظیم و به این اداره کل ارسال کرد.

محمود احمدی افزود: طبق مقررات ارزی بانک مرکزی، این واردکنندگان باید نسبت به ارائه برگ سبز ورود کالا در موعد مقرر به کشور اقدام کرده لذا برای این موارد پروندهایی تشکیل و برای رسیدگی به شعبه دوم تعزیرات حکومتی استان قزوین ارجاع داده شد.

باهنر از پشت‌پرده حصر خبر دارد؟


شنیده شد که قائم‌مقام حزب اعتماد ملی در واکنش به اظهارات دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین درخصوص حصر گفت: جنابعالی در جریان پشت پرده پرونده حصر نیستید. الیاس حضرتی در توئیتر خود در واکنش به اظهارات محمدرضا باهنر درباره پرونده حصر واکنش نشان داد.

وی نوشت: آقای مهندس باهنر، خبر داده‌اید که مساله حصر در سال ۹۶ به مرحله نهایی رسیده بود اما نامه آقای کروبی مانع آن شد. به‌عنوان کسی که از ابتدای مجلس دهم پیگیر پرونده حصر بوده و ملاقات‌های متعددی را در این زمینه داشته‌ام، می‌گویم که به نظر می‌رسد جنابعالی در جریان پشت پرده پرونده حصر نیستید.

انتقال کارمندان به تهران آزاد شد


شنیده شد که خراسان نوشت؛ در حالی که بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه هرگونه انتقال یا ماموریت به استثنای ماموریت روزانه به کلانشهرهایی همچون تهران جز درباره مقامات و موارد خاص ممنوع شده بود، یک مقام مسئول ضمن ارسال نامه‌ای برای تعدادی از سازمان‌های دولتی متذکر شده با توجه به سوالات و پیگیری کارکنان دستگاه‌های مختلف درباره ادامه این ممنوعیت، بررسی‌ها نشان می‌دهد این حکم منقضی محسوب شده و کارمندان دولت می‌توانند با کسب موافقت دستگاه مبدا و مقصد به انجام انتقال، حتی به کلانشهرها اقدام کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  0 0
  از کشتی های آتش گرفته خبر نزدی مشرق. خبر نداری کشتی ایران عازم کره شمالی آتش گرفته
 • IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  2 0
  خاک بر سرتان که جلوی چهارتا اختلاسگر را هم نمیتوانید بگیرید
 • IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  0 0
  فزایش حقوق بازنشستگان، کسری بیمه‌ها، عمرانی مناطق محروم، پاداش برزمین‌مانده فرهنگیان و کارمندان، افزایش مستمری افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد
 • IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  0 0
  ۷۵ درصد کل بودجه سهم شرکت‌های دولتی و بانک‌هاست
 • محمد IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  0 0
  از دولت فريب خورده روحاني بايد پرسيد كه اروپايي ها چه كساني هستند امريكا كه خودنمايي كردند الان نوبت اروپاست
 • SE ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  0 0
  هر رئیس‌جمهوری یک مشنگ دارد.