کد خبر 922531
تاریخ انتشار: ۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۱
کرانه باختری

در این روستا در برابر خانواده‌هایی قرار داریم که با انجام عملیات مسلحانه علیه اسرائیلی ها تربیت شده اند، برخی از آنها سالها زندانی بوده اند و برخی دیگر به حبس ابد محکوم شده اند.

به گزارش مشرق، «نداو شرگای» تحلیلگر روزنامه اسرائیل هایوم در گزارشی نوشت: حماس دوباره اجرای عملیات علیه اهداف اسرائیلی در کرانه باختری را از سرگرفته است، عملیات‌هایی که برای این جنبش فلسطینی منافع متعددی دارد. در این روزها رام‌الله به عنوان پایتخت تشکیلات خودگردان به شهر اصلی اجرای عملیات های شهادت طلبانه تبدیل شده است، شهری که در سال‌های اخیر شاهد افزایش ساخت و سازها، ایجاد شعبات بانکی، مراکز تجاری، نهادهای بین‌المللی و سفارتخانه های خارجی و البته ساختمان های بلند 20 طبقه بوده است.

بیشتر بخوانید:

شهر رام‌الله و روستاهای اطراف آن که طی روزهای گذشته شاهد افزایش عملیات‌های مسلحانه بوده، مرکز اقتصادی و سیاسی تشکیلات خودگردان فلسطین محسوب می شود و  مقامات فلسطینی در این شهر همکاری واضح و آشکاری با اسرائیل دارند. البته در روزهای اخیر این شهر به صحنه تعقیب و گریزهای امنیتی و نظامی علیه گروه فلسطینی مجری عملیات‌های عوفرا و گفعات آساف که نظامیان اسرائیلی را هدف قرار داده بود، تبدیل شده است.

در اوج همکاری امنیتی تشکیلات خودگردان با اسرائیل این روزها در رام الله یورش های گسترده، مسدود نمودن خیابان‌ها، تفتیش منازل و تیراندازی به تظاهرات کنندگان به طور جدی جریان دارد.

 میان تجمعات شهرک نشینی حلمیش، نحلیئیل و عطیروت روستای کوبر قرار گرفته است که بسیاری از مجریان عملیات‌های شهادت طلبانه از اهالی این روستا بوده و هستند.

در اکتبر 2011 این روستا شاهد جشن بزرگی بود که به مناسبت آزادی چهار اسیر فلسطینی در پرونده تبادل اسرا برگزار شد، در بین اسرای آزاد شده نائل و فخری البرغوثی حضور داشتند که بیش از 30 سال را در زندان‌های اسرائیل گذرانده بودند.

در این روستا ما در برابر خانواده‌هایی قرار داریم که با انجام عملیات مسلحانه علیه اسرائیلی ها تربیت شده اند، برخی از آنها سالها زندانی بوده اند و برخی دیگر به حبس ابد محکوم شده اند.

این روزها اما روستای کوبر مجددا به نقل محافل خبری تبدیل شده است، چون مشخص شده که صالح البرغوثی جوان 29 ساله فلسطینی که مجری عملیات عوفرا بود و توانست هفت اسرائیلی را مجروح کند از اهالی این روستا بوده است.

صالح البرغوثی فرزند عمر البرغوثی یکی از رهبران حماس در کرانه باختری است، نائل البرغوثی عموی وی است و دایی اش  «جاسر» است که 9 بار به حبس ابد محکوم شده و در جریان تبادل اسرا آزاد شد، جاسر همان کسی است که متهم به طراحی عملیات عوفرا نیز هست. چون وی منطقه عملیات و اطراف آن را بسیار خوب می شناسد. در بین دیگر اهالی روستای کوبر، مروان البرغوثی دیده می شود که رهبر فلسطینی که به گذراندن پنج حبس ابد محکوم است و هم اکنون در زندان‌ است.

فهرست بلند بالایی را می توان از جوانان روستای کوبر تهیه کرد که عملیات‌های مسلحانه منجر به قتل اسرائیلی ها را انجام داده اند، در این میان می توان به افرادی نظیر عمر عبدالجلیل و محمد طارق اشاره کرد. ساکنان روستای کوبر به 15 شهید و دهها زخمی (جانباز) و صدها اسیری که داده اند افتخار می کنند، این در حالی است که این روستا در مجموع 4500 نفر جمعیت دارد.

کوبر در منطقه B کرانه باختری قرار دارد که سیطره امنیتی آن با اسرائیل و امور شهری  آن بر عهده تشکیلات خودگردان است. انا مراکز اصلی آموزشی و دینی آن در منطقه C کرانه باختری که تحت سیطره کامل امنیتی و شهری اسرائیلی است. در این منطقه چندین مدرسه و چهار مسجد وجود دارد، همچنین این منطقه از مقرهای اصلی آغازگر جنبش جهانی  تحریم اسرائیل (BDS)  محسوب می شود که عمر البرغوثی از اهالی کوبر یکی از مؤسسان آن است.

اهالی کوبر شکل گیری اسرائیل را یک فاجعه می دانند و حماس که خواهان نابودی اسرائیل است تشکیل دهنده ساختار اصلی فکری، سیاسی و عقیدتی مردم این روستا است. حماس نیز طی سال‌های اخیر از طریق سلول‌های خفته خود در کرانه باختری عمل کرده است چون این منطقه را مهمترین و سرنوشت ساز ترین جبهه نبرد با اسرائیل می داند، آنها دو بازوی عملیاتی در این راهبرد خود دارند نخست استفاده از ظرفیت اسرای آزاد شده در پرونده شالیت و دوم از طریق رهبران حماس در خارج برای به آتش کشیدن کرانه باختری تلاش می کند.

منبع: خبرگزاری قدس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس