کد خبر 918661
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰
محمدحسین محمدیان

دارنده مدال برنز کشتی آزاد قهرمانی جهان، گفت: به‌خاطر فدراسیون کشتی سکوت کردیم، چون قول داده بودند برای کاهش محرومیتم تلاش کنند، اما پشتمان را خالی کردند.

به گزارش مشرق، اتحادیه جهانی کشتی اول ماه اکتبر سال 2016 میلادی (مهرماه 1394)‌ جاری از طالب نعمت‌پور و محمدحسین محمدیان 2 کشتی‌گیر ایرانی آزمایش دوپینگ گرفت و نتایج آزمایش هر 2 را در آذرماه 94 مثبت اعلام کرد. نعمت‌پور به دلیل تکرار این کار برای همیشه از حضور در رقابت‌های کشتی محروم و برای محمدیان نیز محرومیتی 4 ساله در نظر گرفته شد.

بیشتر بخوانید:

بازگشت رضا یزدانی و مهدی تقوی به تیم ملی کشتی آزاد

همان زمان عسکری محمدیان، پدر محمدحسین، با تاکید بر این که پسرش همانند خودش تاکنون پاک زندگی کرده است، گفت:‌ «بزودی پشت پرده نتایج آزمایش دوپینگی شدن محمدحسین را افشا خواهم کرد. برای پسرم مسایلی رخ داده که بزودی این مسایل را موشکافی کرده و بازگو می‌کنم.» اتفاقی که هیچ‌گاه رخ نداد و شاید بنابر برخی ملاحظات نایب قهرمان اسبق المپیک ترجیح داد روزه سکوت در پیش گیرد.

اما حالا بعد از گذشت حدود 3 سال و نیم، محمدحسین سکوتش را شکسته و درباره اتفاقاتی که در آن برهه زمانی برایش رخ داده، لب به سخن گشوده است؛ صحبت‌هایی که می‌تواند جعبه سیاه و کلید قفل‌هایی باشد که در این سال‌ها پنهان مانده بود.

* برای بازگشت به تشک کشتی لحظه شماری می‌کنم

محمدحسین محمدیان در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، درباره دعوت دوباره‌اش به اردوی تیم ملی کشتی آزاد و اتمام زمان محرومیتش گفت: خوشبختانه با نظر مثبت غلامرضا محمدی به مرحله جدید اردوی تیم ملی کشتی آزاد دعوت شدم و قرار است از بیست و ششم تمرینات را آغاز کنیم. شرایط خوبی دارم و فکر می‌کنم در اردوها نیز بتوانم به شرایط ایده‌آل نزدیک‌تر شوم. 

حدود سه سال و نیم از محرومیتت می‌گذرد و ظاهرا تنها چند ماه دیگر بخشیده می‌شوی و می‌توانی مجددا روی تشک حاضر شوی، چه حسی داری؟ 

محمدیان: 9 مهرماه سال آینده محرومیتم به پایان می‌رسد، برای بازگشت به تشک کشتی لحظه شماری می‌کنم، اما با توجه به قوانین ظاهرا از 2 ماه قبلش می‌توانم کشتی بگیرم که تقریبا حدود 6 ماه دیگر دیگر می‌شود. البته به دنبال این هستیم که این چند ماه نیز بخشیده شود تا بتوانم در مسابقات داخلی به منظور عضویت در تیم ملی کشتی بگیرم.

* می‌گفتند وقتی محروم هستی، برای چه تمرین می‌کنی؟

 4 سال از بهترین دوران زندگی‌ات به خاطر اشتباهی که سرانجام مشخص نشد مقصرش چه کسی بوده است تباه شد، اما با وجود تمام این ناملایمات تمریناتت را پیگیری می‌کردی، این کار سخت نبود؟

محمدیان: با حمایت‌های خانواده، اطرافیان،‌ دوستان و بخصوص پدرم امیدم را حفظ کردم و سعی کردم شرایط بدنی‌ام را در فرم مطلوب نگه دارم؛ شاید در حرف ساده باشد، اما واقعا سخت بود؛ ۴ سال زمان زیادی است. بعضی اوقات حتی روزی 2 جلسه تمرین می‌کردم؛ دوستانم می‌گفتند وقتی 4 سال محروم هستی، برای چه تمرین می‌کنی؟ اما من فقط به هدفم فکر می‌کردم. حالا هم امیدوارم بتوانم بار دیگر صاحب دو بنده تیم ملی شوم. 

چقدر امیدوار به پس گرفتن دوبنده‌ای هستی که روزی انحصارأ در اختیار خودت بود؟ در این سال‌ها مدعیان زیادی آمدند، هر چند هیچکدام نتوانستند ثبات لازم را داشته باشند. 

محمدیان: تمام هدف و تلاشم بازگشت دوباره است؛ البته ابتدا نیاز دارم در چند مسابقه خوب محک بخورم، هرقدر هم از نظر بدنی خوب باشم نیازمند حضور در میدان مسابقه هستم. آنطور که شنیده‌ام زمان مسابقات جهانی سال 2019 تغییر کرده و اواخر شهریور ماه برگزار خواهد شد که با این شرایط فکر می‌کنم بتوانم در صورت موافقت فدراسیون و حضور در مسابقات انتخابی تیم ملی نماینده ایران در مسابقات جهانی باشم.

* به خاطر فدراسیون سکوت کردیم، اما پشتمان را خالی کردند

سرانجام مقصر دوپینگ شما مشخص نشد، آن زمان شما هیچ واکنشی نسبت به صحبت‌های مسئولان فدراسیون کشتی نشان ندادید و آنها عنوان کردند به دلیل اشتباه شما و پزشک معالج‌تان در دارویی که به خاطر درمان آسیب‌دیدگی زانو تزریق کرده‌اید محروم شده‌اید.

محمدیان: آن زمان به خاطر فدراسیون سکوت کردیم و پای فدراسیون ایستادیم با توجه به اینکه قبل از المپیک ریو بود سعی کردیم آرامش تیم ملی و فدراسیون بر هم نخورد؛ هر چند که درنهایت ما متضرر شدیم و هیچکس پای ما نایستاد. 

با توجه به اینکه نمونه‌گیری خارج از مسابقه انجام می‌شد؛ اجباری در کار نبود. چند روز قبل اعلام کرده بودند و من هم مطلع بودم، آنقدر به خودم اطمینان داشتم که داوطلبانه شرکت کردم. در حالی‌که یک ورزشکار به راحتی می‌تواند تا 2 بار از انجام نمونه‌گیری خارج از مسابقه خودداری کند و در صورت عدم حضور در مرتبه سوم، درنهایت به 6 ماه تا یک سال محرومیت محکوم خواهد شد، اما من خیلی راحت خودم را به دردسر انداختم.

* سناریوی تزریق آمپول نظر کمیته پزشکی بود

پس ماجرای تزریق آمپول و درمان شکستی استخوان چه بود؟

محمدیان: آن زمان نظر کمیته پزشکی این بود که این سناریو مطرح شود تا محرومیت کمتری شامل حال من شود، اما ما پیشنهاد کردیم که درخواست نمونه B را داشته باشیم، اما افرادی که در فدراسیون بودند موافقت نکردند و گفتند این راه بهتر است.

چه کسی این پیشنهاد را مطرح کرد؟ زمانی که کمیته پزشکی فدراسیون کشتی این پیشنهاد را مطرح کرد آیا با خادم مشورت نکردید؟ 

محمدیان: خادم آن زمان خارج از کشور بود، اما دکتر محبوبی پیشنهاد داد این سناریو را اجرا کنید که متاسفانه به بیراهه رفتیم.

* قربانی ناآگاهی کمیته پزشکی فدراسیون کشتی شدم

سرانجام چه شد؟

 محمدیان: من به یکی از پزشکان معتمد شهرمان مراجعه کردم و این موضوع را با او مطرح کردم، اما وی به من گفت این کار را انجام نده چون خلاف قانون است، اما وقتی با اصرار من مواجه شد گفت که به خاطر خودت این نسخه را امضا می‌کنم. متاسفانه قربانی ناآگاهی کمیته پزشکی فدراسیون کشتی شدم و باعث شد 4 سال از بهترین دوران زندگی‌ام را از دست بدهم. من در 22 سالگی صاحب مدال جهانی شده بودم و این شانس را داشتم که در المپیک هم کشتی بگیرم، اما خیلی راحت آینده‌ام تباه شد.

* چوب عدم حسن نیت مسئولان فدراسیون کشتی را خوردیم

یعنی در خواستی که کمیته پزشکی فدراسیون کشتی داده بود از سوی وادا مورد قبول قرار نگرفت؟

محمدیان: دقیقا؛ حتی اجازه دفاع هم به ما ندادند. اشتباه بزرگی را مرتکب شدیم که به فدراسیون اعتماد کردیم؛ باید وکیل می‌گرفتیم و از طریق قانونی حقمان را پیگیری می‌کردیم، اما چوب عدم حسن نیت مسئولان فدراسیون کشتی را خوردیم. ظاهرا دفاعیه‌ای که توسط کمیته پزشکی فدراسیون به فدراسیون جهانی و وادا ارسال شده بود نه تنها کمکی نکرده بود بلکه کار را خراب‌تر کرده بود بلکه به دلیل عدم حسن نیت روی پرونده من حساس شدند و باعث شد که حداکثر محرومیت را برای من در نظر بگیرند. 

چرا آن زمان به این محرومیت اعتراض نکردید؟

محمدیان: نزدیک المپیک بود و نمی‌خواستیم فدراسیون کشتی و تیم ملی و ارد حاشیه شوند. پای فدراسیون ایستادیم، اما آنها پشت ما را خالی کردند. به ما گفتند سکوت کنید و کاری انجام ندهید؛ ما خودمان درخواست استیناف می‌دهیم تا میزان محرومیت کم شود و نهایتا 2 سال دیگر می‌توانی برگردی؛ در حالی که هیچگاه چنین اتفاقی رخ نداد. 

نهایتا چه شد؟

محمدیان: بعد از 2 سال دیدیدم هیچ اتفاقی رخ نداده است؛ با کمک یکی از دوستان، پرونده‌ام را بررسی کرد و متوجه شدیم که فدراسیون حتی یک نامه هم در این مدت برای کاهش محرومیت من نداده است و این موضوع به منزله این بود که ما دوپینگ را پذیرفته‌ایم و مجبور بودم باقیمانده محرومیت را سپری کنم.

* در این سال‌ها هیچ روزی بدون تمرین نبودم

شما چند ماه قبل در مسابقات قهرمانی آسیا طلا گرفته بودید و تست دوپینگ هم داده بودید که منفی بود. 

محمدیان: بله، در مسابقات دوحه قطر قهرمان شده بودم، حدودا 2 ماه قبل از نمونه‌گیری که انجام شد و هیچ مشکلی هم نداشتم. خیلی از ورزشکاران و کشتی‌گیران با علم به اینکه می‌دانند ممکن است مرتکب تخلفی شده باشند تست نمی‌دهند چون تا 2 بار تست ندادن هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما من آنقدر از خودم اطمینان داشتم که داوطلبانه در نمونه‌گیری شرکت کردم؛ در حالی‌که آن سال عضو تیم ملی هم نبودم و قرار بود عباس طحان به مسابقات جهانی 2015 اعزام شود. 

اما حفظ این انگیزه در این سال‌ها واقعا کار دشواری بود.

محمدیان: دقیقا؛ شرایط و روزهای بسیار سختی را پشت سر گذاشتم، اما هیچ روزی نبود که بدون تمرین باشم و همیشه با کمک پدرم و دوستانم سعی می‌کردم از نظر روحی و روانی خودم را آماده نگه دارم. حالا هم امید زیادی به بازگشت دوباره دارم می‌خواهم بار دیگر صاحب دوبنده تیم ملی شوم و نماینده ایران در مسابقات جهانی باشم.

* شاید خیلی‌ها بگویند محمدیان تمام شده است

بعد از 4 سال بار دیگر به اردوی تیم ملی دعوت شده‌ای

محمدیان: واقعا انگیزه بالایی دارم و می‌خواهم خودم را ثابت کنم؛ شاید خیلی‌ها بگویند محمدیان تمام شده است، اما من تازه 26 سال سن دارم و اول راه هستم. 

آیا نامه‌نگاری برای کاهش مدت محرومیت باقیمانده انجام داده‌اید یا خیر؟ 

محمدیان: با مشورتی که با فدراسیون پزشکی داشته‌ایم گفتند با توجه به اینکه 3 سال و نیم از مدت محرومیت طی شده است، احتمال بخشش 6 ماه باقی‌مانده زیاد است. مدارک و مستندات خود را به فدراسیون جهانی و وادا ارائه داده‌ایم و منتظر پاسخ آنها هستیم. فدراسیون کشتی نیز قول داده موضوع را پیگیری کند. امیدوارم حداقل شرایطی فراهم شود که بتوانم در مسابقات داخلی و انتخابی تیم ملی شرکت کنم تا بتوانم نماینده ایران باشم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس