کد خبر 913348
تاریخ انتشار: ۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۵
افراد دارای حتی یک‌روز سابقه بازنشستگی نیز شامل قانون منع بکارگیری بازنشستگان می‌شوند

مطابق قانون مجلس، مدیران بازنشسته در مجموعه نهادهای دولتی باید بسرعت از قدرت خداحافظی کنند. قانون روشن است و قابل تفسیر هم نیست.

به گزارش مشرق، محسن مهدیان فعال رسانه ای طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت:

تعدادی از مدیران بازنشسته صدا و سیما و برخی وزارت خانه ها، با درخواست مدیران بالادستی و مجوز رهبری در مسوولیت خود ابقا شدند. همین خبر نیز بهانه انتقادات گسترده در رسانه ها شده است. منتقدان به این رفتار رانتی و دور زدن قانون اعتراض کردند.

اما این جنجال از 3 جهت قابل تحلیل است.
یکم از جهت رفتار مدیران بازنشسته.
دوم از جهت تلاش برخی نهادها برای حفظ این مدیران.
و سوم از منظر مجوز رهبری به این افراد و نهادها.


مطابق قانون مجلس، مدیران بازنشسته در مجموعه نهادهای دولتی باید بسرعت از قدرت خداحافظی کنند. قانون روشن است و قابل تفسیر هم نیست. نکته مثبت قانون نیز همین صراحت و نداشتن تبصره هایی است که برای مدیران زیادی خواه مفری ایجاد کند.

یادداشت دیگری از محسن مهدیان را بخوانید:

امنیتِ اطلاعات مالی در جنگ اقتصادی برقرار است؟!

شعارهای شنیده نشده از هفت تپه


اما درین میان یک سوال منطقی وجود دارد.


 اگر در یک بخش کلیدی کشور، مدیری لایق تر از آنچه هست نداشتیم چه کنیم؟ نمی خواهید بگوئید که چنین فرضی غیرمنطقی است؟


مثلا فرض کنید در یک بخش فنی در ابعاد ملی یک مدیر بازنشسته داشته باشیم و جایگزین هم به هر دلیل نباشد. چه باید کرد؟


ممکن است بگوئید خب تربیت کنیم. حرف درستی است. دهها انتقاد به سبک نظام  مدیریتی ما وارد است، اینهم یکی. اما فی الحال چه کنیم؟


ریسک کنیم؟ کدام عقل سلیمی میپذیرد مثلن در یک بخش امنیتی خطر کنیم؟


ممکن است بگوئید خیلی به ندرت پیش می آید.،سلمنا. ولی اصلش را بپذیریدو جوری رفتار نکنیم که گوئی گوشه وحی سائیده است.


پس سوال اول مربوط به ساختار حکومت است، قرار نیست که یک قانون، بن بست اجرایی ایجاد کند. همین که احتمال را پذیرفتیم باید بدنبال راهکار ساختاری و قانونی بود.

سوال اینست که در چنین مواردی چه باید کرد؟ حالا سه منظر ابتدای متن را مرور کنیم.


اگر قانون مفری داشته باشد، کلن همین یک مفر اجرا خواهد شد و باقی قانون تعطیل میشود. اگر هم مجوز کلی به مدیر بالا دستی داده شود، منشا رانت می شود. پس می ماند حکم حکومتی و مجوز رهبری.


 منطق مجوز رهبری برای مستثنی شدن برخی مدیران روشن است. راه قانونی برای عبور از بن بست و گرفتن بهانه کم کاری از مدیران ارشد است.


اما درین چهارچوب تعدادی از نهادها برای چند مدیر بازنشسته شان مجوز گرفتند که یکیش صدا و سیماست. وزارت خانه های اطلاعات و نفت و شورای عالی امنیت ملی و غیره هم در این لیست قرار دارند. ‌


اما آیا حقیقتا این مدیران ابقای شان ضرورت داشت؟ اینجا بحث مصداق است و نهاد مربوطه باید پاسخگو باشد که چرا مدیری که درباره لیاقتش حرف و حدیث است را با هزینه کردن از مجوز  رهبری نگه داشته است؟ طبیعی است که رهبری به مدیرش اعتماد می کند، اما آیا این اعتماد مجوز لازم برای هر انتخابی است؟ واقعن بهتر از اینها در میان جوانترها نداشتیم؟


و اما بخش آخر مربوط به رفتارشناسی خود مدیران است. بینی و بین الله ماجرا خدمت است یا قدرت؟ کلاه شان را قاضی کنند که این بی آبرویی نزد مردم، نزد خدا توجیه دارد یا یا نه.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • AE ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  مشرق خالی نبند ... جماعت عظیمی هستند که بازنشستگی خود را با ارتباطات به تعویق انداخته اند ... کشور پر از نخبگان بیکار است.
 • یک جانباز AE ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  کارهایی که این بازنشستگان برای ماندن در پست میکنند و دل از میز نمیکنند بعنوان یک انسان عادی از انسان بودنم خجالت می کشم این آقایان چرا نمی روند چند روز باقیمانده از عمرشان را به فرزندانشان برسند
 • FR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  12 0
  اگر برنامه های اقتصادی وبرجامی این دولت ومجلس به نفع مردم بوده بازنشستگی مقامات هم به نفع جوانان واشتغال انانست .....فقط سرگرمی مردم وتسویه حساب سیاسی دوجناح !
 • همت IR ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  22 0
  بازنشسته ،بازنشسته است دیگر استفاده از رانت واذن رهبری و..... رامیتوان ناقص این قانون دانست حال اگر بازنشسته ای که از رانت ورابطه وچندین امکانات شرعی وغیر شرعی بهره نمیبرد را باید بامخ برزمین گرم زد
 • IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  25 0
  اگر سری به گورستان های شهر بزنید خواهید دید ... چه بسیار انسانهایی که رفته اند و کار مردم لنگ نمانده است!
 • IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  4 0
  قانونی اگر تبصره داشته باشد قانون نیست بلکه محل سوئ استفاده است هرکس باید در موعد مقر بازنشته شود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس