کد خبر 913085
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۲
سرگئی لاوروف نمایه

وزیر خارجه روسیه می‌گوید، توافقات سه کشور ضامن صلح با دولت سوریه و مخالفان دمشق، مانع از فروپاشی کشور سوریه شده و شرایط را برای برقراری ثبات سیاسی و بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان فراهم کرده است.

به گزارش مشرق، روزنامه «راسیسکایا گازیتا» نوشته است، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه روز سه‌شنبه در سخنرانی در نشست عمومی شورای امور بین الملل روسیه اعلام کرد که این کشور مانع از فروپاشی سوریه شده و شرایط لازم برای ثبات سیاسی در این کشور را فراهم کرده است.

بیشتر بخوانید:

ماجراجویی جدید آمریکایی‌ها و متحدانش در سوریه

لاوروف: آمریکا آمادگی حل بحران سوریه را ندارد

لاوروف گفت: «روسیه به حل و فصل سیاسی بحران و مناقشه نظامی چندین ساله در سوریه کمک کرده است. در این کشور به خاطر اقدامات ما، این موفقیت به دست آمده تا ضربات قاطعی به تروریسم وارد شده و از فروپاشی استقلال و حاکمیت سوریه جلوگیری شود و در شرایط برای بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان و برقراری ثبات سیاسی در این کشور، با توجه به تصمیمات گرفته شده در کنگره گفت‌وگوهای ملی سوریه که در آخر ژانویه سال جدید در بندر سوچی انجام گرفت، فراهم شود.»

وی ادامه داد: «دقیقا در جریان این کنگره بود که کشورهای ضامن صلح یعنی روسیه، ایران و ترکیه با مشارکت دولت سوریه و مخالفان، برای تحقق شرایط لازم برای اجرای قطعنامه شماره 2254شورای امنیت سازمان ملل به توافق رسیدند.»

وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنرانی خود یادآور شد که متاسفانه تمامی اقدامات انجام شده از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در جهت بهبود روابط با روسیه در داخل ایالات متحده با مخالفت روبرو می‌شود.

سرگئی لاوروف گفت: «اکنون دیگر همه می دانند که واشنگتن ممکن است دست به هر اقدامی جدید غیرمعمولی، از جمله در جهت روسیه بزند و دقیقا در این راستا تمامی اقدامات دونالد ترامپ برای عادی سازی روابط دو کشور، از سوی کسانی که طرفدار برخورد مخرب و آسیب رساندن به روابط دوجانبه هستند، به بن‌بست رسیده است.»

وی افزود، مقامات سیاسی امریکایی که معتقد به نظریه «منحصربه فرد بودن» خود هستند، همچنان به اعمال فشار و تهدید و تنبیه مخالفان خود، از جمله کشورهایی که سیاست مستقلی را به اجرا گذاشته‌اند، ادامه می‌دهند.

وزیر خارجه روسیه همچنین تاکید کرد که جنگ‌های تجاری که در نقض قوانین سازمان تجارت جهانی از سوی برخی کشورها به راه افتاده، باعث تخریب ساختار کلی اقتصاد جهان و استانداردهای مربوط به تجارت و رقابت آزاد اقتصادی می‌شود.

لاوروف همچنین تاکید کرد که تلاش‌های ماجراجویانه برخی کشورها در جهتتبدیل کردن دبیرخانه فنی سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی به ابزاری برای وارد کردن اتهامات بی پایه و اساس به سایر کشورها، نقض آشکار کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی است.

لازم به یادآوری است که روز سه شنبه (دیروز) شرکت کنندگان در بیست و سومین نشست کنفرانس کشورهای عضو کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی که در لاهه آغاز شد، به پیشنهاد مشترک روسیه و چین درباره حفظ استقلال سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی رای مخالف دادند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس